spor hukuku

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, TFF Tahkim Kurulu ile İlgili Yeni Kararlar Yayınlayacak

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, TFF Tahkim Kurulu kararlarına karşı yapılan üç başvuru hakkında kararlarını yayınlayacak. Bu kararlar, Türk sporu yapısını, spor hukukunu temelinden değiştirebilir.

Bugün çok güzel bir haber aldık.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu ile ilgili üç kararını açıklayacağını duyurdu.

AİHM İbrahim TokmakSedat Doğan ve Deniz Naki ve AMED Sportif Faaliyetler Kulübü Derneği‘nin başvuruları hakkında kararlarını yayınlayacak.

Basın bülteninde, üç başvurunun ulusal medya ve sosyal medya aracılığıyla paylaştıkları ifadeler nedeniyle TFF Tahkim Kurulu tarafından verilen sportif ve parasal cezalarla ilgili olduğu ifade edildi.

Basın bültenine göre, başvurucular adil yargılanma haklarının ihlal edildiğini, TFF Tahkim Kurulu‘nun kurumsal ve finansal açıdan tarafsız ve bağımsız olmadığını ileri sürüyorlar. Başvurucular ayrıca ifade özgürlüklerinin de ihlal edildiğini savunuyorlar.

AİHM, Sedat Doğan‘ın ayrıca suçta ve cezada kanunilik ilkesinin ihlal edildiğini, keyfi yargılandığını, taraflı yargılandığını ve PFDK ile TFF Tahkim Kurulu kararlarına karşı devlet yargısına başvuramadığını ileri sürdüğünü açıklamış. AİHM, Sedat Doğan‘ın TFF Tahkim Kurulu‘nun oluşumu ve görev süresi ile ilgili ihlal iddialarında bulunduğunu belirtmiş.

BU KARARLAR TÜRK SPORU İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

AİHM’nin nasıl kararlar vereceğini tahmin etmek zor. AİHM, son yıllarda Türkiye’ye karşı verdiği kararlar ile bizi sık sık şaşırtıyor.

AİHM, geçen yıl yayınladığı Ali Rıza ve Diğerleri Kararı‘nda TFF Tahkim Kurulu‘nun tarafsız ve bağımsız olmadığını tespit etti. AİHM, bunun sistematik bir sorun olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin acil önlem alması gerektiğine işaret etti.

AİHM‘nin kararı bu yönden sevindirdi ama karar eksikti.

AİHM, o kararda TFF Tahkim Kurulu kararına karşı devlet yargısına başvurulamaması ile ilgili değerlendirme yapmaktan kaçındı. AİHM, TFF Tahkim Kurulu‘nun tarafsız ve bağımsız olmadığını tespit etmesi sebebiyle mahkemeye erişim hakkını ayrıca değerlendirmeye gerek duymadı. Oysa tahkim kurulu kararlarına karşı yargıya erişim hakkının engellenmesinin mutlaka karara bağlanması gerekirdi.

Gelecek hafta AİHM‘nin bu konu dahil, Ali Rıza ve Diğerleri Kararı‘nda değinmediği konulara değineceğini umuyorum.

AİHM, yeni kararlarında sporda ifade özgürlüğü, suçta ve cezada kanunilik ve mahkemeye erişim hakkı konularında karar verecek.

AİHM’nin basın bülteninde yer almayan ama devlete yöneltilen sorularda yer alan bazı konular (futbol hakemleri açısından mahkemeye erişim hakkı, yüksek başvuru ücretleri, adli yardım, kısa savunma süresi, duruşma yapılmaması) da kararlarda yer alabilir.

Mahkeme bu iddiaları reddetse bile, bu konuların tartışılması bile önemli.

Kararlar yayınlandıktan sonra kapsamlı değerlendirmelerimi paylaşacağım.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: