spor hukuku

Sporcu Danışma Merkezi Nedir? Ne Değildir?

Gençlik ve Spor Bakanlığı, "Sporcu Danışma Merkezi"nin faaliyete geçtiğini duyurdu. Bu merkezin ne işe yarayacağı, nasıl işleyeceği, sporculara hangi teminatların verileceği belli değil. Merkez, bu haliyle, ciddi sorunlar yaratacak.

Bu hafta birçok federasyonun İnternet sitesinde ve sosyal medya hesabında, “ALO 145 SPORCU DANIŞMA MERKEZİ” ile ilgili duyuru yayınlandı.

ALO 145 Sporcu Danışma Merkezi

Esasa geçmeden önce, duyuruyu düzelteyim. “Aftif” değil, “aktif” yazılmalıydı. “Sporcularımızın” kelimesinden sonra virgüle gerek yoktu.

Gelelim merkeze.

Bu merkez hangi amaçla kuruldu?

Duyuruyu bakarsak, amaç “ülkemizde olimpik ve milli olan aktif sporcuların sorunlarını tespit etmek ve çözümünde etkinliği sağlamak.

Bu açıklama yeterli değil. Neden sadece olimpik ve milli olan sporcularla sınırlı bir hizmet kurulsun?

Bu merkezle ilgili kapsamlı açıklama bulma umudu ile, önce Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sitesinde araştırma yaptım.

Sporcu Danışma” yazdım. Açıklama bulamadım.

ALO 145” yazdım. Federasyonların paylaştığı duyuru karşıma çıktı. Duyurunun tarihi 15 Ocak 2018. Bu duyuru dışında, kapsamlı açıklama bulamadım.

Spor Genel Müdürlüğü’nün sitesinde arama yaptım. “Sporcu Danışmayazdım. Olmadı. “ALO 145yazdım. Yine olmadı.

Google’da arama yaptım. 7 ay önce, Haziran 2017’de bu merkezin kurulduğuna dair bir haber buldum. Birçok sitede aynı metin paylaşılmış:

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü, “Sporcu Danışma Merkezi” kurdu.

Spor Genel Müdürlüğünden federasyonlara gönderilen Personel ve Eğitim Daire Başkanı Yusuf Karadağ imzalı yazıda “Bakanlığımız ile milli takımlar, federasyonlar ve spor kulüpleri arasındaki iş birliği ve koordinasyonu güçlendirmek ve sporcuların sorunlarını tespit ederek çözümünü sağlamak amacıyla Bakanlık makamından alınan olur ile Sporcu Danışma Merkezi kurulmuştur.” denildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığının kurduğu Sporcu Danışma Merkezi’ne telefonda “145” tuşlanarak ulaşılabilecek.

Personel ve Eğitim Daire Başkanı’nın yazısının kapsamı, bugün yayınlanan duyurudan daha geniş. Sadece milli sporculardan bahsedilmiyor. Genel olarak, sporcuların sorunlarının tespiti ve çözümü amaçlanmış.

Bu açıklamaları okuyunca bazı sorular akla geliyor:

 • Haziran 2017’de kurulduğu açıklanan Sporcu Danışma Merkezi neden 7 ay sonra, Ocak 2018’de faaliyete geçti? Kurulması ile faaliyete geçmesi arasındaki sürede ne oldu? Neden merkez hemen faaliyete geçmedi?
 • Bu merkezin hukuki dayanağı nedir? Hangi kanuna, yönetmeliğe dayanılarak açıldı?
 • Neden merkezin yönetmeliği yayınlanmadı?
 • Bu merkezde kim çalışıyor? E-postaları kim okuyacak? ALO 145 hizmetini kim verecek? Bu kişiler eğitildiler mi? Merkez çalışanlarının uzmanlıkları nedir?
 • Neden merkez sadece olimpik ve milli sporculara açık? Neden paralimpik sporcular bu merkeze başvuramıyorlar? Haziran 2017’deki ilanda bütün sporcuların sorunlarına çözüm bulunmasından bahsedilirken, neden bugün milli olmayan sporculara merkeze başvuru yolu kapalı?
 • Merkeze özel İnternet sitesi, sayfa açılacak mı? Bu sitede başvuru usulü hakkında eğitim dokümantasyonu olacak mı? Bakanlık, federasyonlar ve kulüpler için eğitim kitleri hazırlanacak mı?
 • Merkez için sosyal medya hesapları kurulacak mı? Konuyla ilgili gelişmeler, sitedeki güncellemeler hemen paylaşılacak mı? Sosyal medya aracılığıyla başvuru, öneri, eleştiri kabul edilecek mi? Şeffaflık sağlanacak mı?
 • Taciz, istismar, şiddet, şike, doping, yolsuzluk konularında Davranış Kodları, Etik Kodları hazırlanacak mı?
 • Soru ve sorun listesi hazırlanacak mı? Bu sorular ve sorunlar kamuoyu ile paylaşılacak mı? Bütün sorunlar genel ve soyut biçimde yazılabilir ve “Sık Sorulan Sorular” gibi bir sayfa açılabilir.
 • Bakanlığın, Genel Müdürlüğün, federasyonların ve kulüplerin İnternet sitelerinde sporculara yönelik bilgilendirme sayfaları açılacak mı? Kitapçıklar yayınlanacak mı?
 • Başvuruların anonimliği, gizliliği nasıl sağlanacak? Sporcular ifşa edilecek mi? Federasyonlara, kulüplere bildirim nasıl yapılacak? Sporcuların kişisel verileri nasıl korunacak?
 • İhbarlar nasıl değerlendirilecek? İhbarcıların kişisel verilerini bildirmeleri gerekecek mi? İhbarcılara ceza verilecek mi? İhbarcılar (whistleblower) nasıl korunacak? “Gizli tanık” uygulaması olacak mı? Özellikle şike, doping, kötü muamele, mobbing, istismar vakıalarında nasıl hareket edilecek?
 • Merkeze disiplin suçu ihbar edilirse, kim harekete geçecek? Bağımsız ve tarafsız bir soruşturma soruşturma kurulu nasıl oluşturulacak?
 • Türk Ceza Kanunu ve diğer kanunlara göre suç oluşturan fiillerin savcılığa ihbarı usulü ne olacak? Kim ihbar edecek? Bilmeyenler için yazayım: Kamu adına soruşturma ve kovuşturmayı gerektiren bir suçun işlendiğini göreviyle bağlantılı olarak öğrenip de yetkili makamlara bildirimde bulunmayı ihmal eden veya bu hususta gecikme gösteren kamu görevlisi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır (Türk Ceza Kanunu md. 279/I).

Sonuç olarak, “Sporcu Danışma Merkezi” sadece kağıt üzerinde kurulmuş bir merkez. Yasal dayanağı yok. Yönetmeliği yok. Görevleri belli değil. Kapsamı sınırlı. Personelin atama kriterleri, uzmanlıkları, çalışma usulleri, yükümlülükleri bilinmiyor. Özellikle ihbarlar karşısında nasıl hareket edileceği ve ihbarcıların nasıl korunacağı açıklanmamış. Federasyonlar, kulüpler üzerindeki etkisi düzenlenmemiş. Daha nice konu öngörülmemiş.

Açık söyleyeyim. Bir sporcu olsam, bu merkeze asla başvurmam. Sporculara hiçbir teminat verilmemiş.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: