spor hukuku

TFF, Devleti Mahkum Ettirecek

Spor hukukunda adil yargılanma hakkı”, Türkiye’de ciddi biçimde ihlal ediliyor.

Tarafsız ve bağımsız olmayan spor tahkimi kurulları, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Anayasa ve ilgili mevzuatta öngörülen insan haklarına saygı duymuyor.

Türkiye Futbol Federasyonu hukuk kurulları, insan hakları ihlallerinde başı çekiyor. Bu kurulların bağımsız ve tarafsız olmadığı uluslararası camiada açıkça dile getiriliyor.

FIFA, bu kurullara güvenmediği için, Türkiye’de top koşturan yabancı futbolcuların kendisine başvurmasına izin veriyor. Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), Trabzonspor’un UEFA ve Fenerbahçe’ye karşı başvurusuna ilişkin kararında PFDK ve TFF Tahkim Kurulu’nun bağımsız ve tarafsız olmadığını açıkça belirtti.

FIFA ve CAS’ın görüşü sadece TFF’yi bağlıyor. Ancak bugün yeni bir sürece giriyoruz. Devlet yargılanıyor ve büyük ihtimalle mahkum olacak.

TFF hukuk kurullarının kararlarından mağdur olan bazı kulüp yöneticileri, futbolcular ve hakemler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdular. Bu başvurularda özellikle PFDK ve TFF Tahkim Kurulu’nun bağımlı ve taraflı yapısı dile getirildi.

AİHM, geçen günlerde Galatasaray Spor Kulübü’nün eski yöneticisi Sedat Doğan’ın başvurusu ile ilgili sorularını devlete yöneltti. AİHM, devlete TFF hukuk kurullarının yapısı hakkında sorular sordu.

Devletin, fiilen TFF’nin yanıtının ardından yargılamaya devam edilecek. AİHM, büyük ihtimalle, ifade özgürlüğü ve adil yargılanma hakkı ihlallerinden ötürü devleti mahkum edecek.

Bu düzen devam edemez.

TFF dışında bağımsız ve tarafsız, ayrı bir tüzel kişiliği olan bir tahkim mahkemesi oluşturulmalı. TBMM, en kısa zamanda Anayasayı değiştirmeli ve spor tahkimi kararlarına karşı devlet yargısına başvuru yolunu açmalı. Aksi halde, AİHM yüzlerce ihlal kararı verecek.

Bu durum, EURO 2024 adaylığı için önemli riskler doğuracak.

NOT:

AİHM, ilk ihlal kararını Ocak 2020’de verdi. Ali Rıza ve Diğerleri Kararı için bkz. https://tinyurl.com/yaxdecuh

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: