spor hukuku

Hasan Aydın Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’ndan İstifa Etti

Hasan Aydın, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’ndan istifa etti. İstifa, onun hakkında soruşturmalar açılmasını engellememeli!

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu, internet sitesinde ve Instagram hesabında, federasyon yönetim kurulu üyesi Hasan Aydın’ın istifa ettiğini, yerine 1. Yedek üye Halil İbrahim Özdemir’in getirildiğini duyurdu.

Federasyon yorumumu silmiş ve içeriği yoruma kapatmış.

Federasyon bu duyuruyu yapmasına rağmen, sitesini güncellememiş. Hasan Aydın federasyonun sitesinde yönetim kurulu üyesi olarak tanıtılıyor.

Neden Soruşturma Açılmalı?

Hasan Aydın daha önce Türkiye Güreş Federasyonu yönetim kurulu üyesi idi.

Aydın, TGF ve TGGF yönetim kurullarında görev alırken ayrıca Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Spor Kulübü’nün güreş sorumlusu sıfatını taşıyordu. Aydın’ın kulüpteki görevi devam ediyor.

Peki Hasan Aydın’ı önemli kılan nedir?

Hasan Aydın, iki haftadır doping ihlali konuşulan yağlı güreşçi Cengizhan Şimşek ile yakın temas halinde.

Cengizhan Şimşek, Hasan Aydın’ın yöneticisi olduğu kulüpte lisanslı.

Cengizhan Şimşek’e bir sene hak mahrumiyeti cezası verildikten sonra, Hasan Aydın ciddi menfaat çatışmasının içine giriyor. Kulübü ile Türkiye Güreş Federasyonu arasında kalıyor ve kulübünü tercih ediyor.

Hasan Aydın, Cengizhan Şimşek’i doping cezalısı iken müsabakalara katılmaya yönlendiren kişi.

Bunu ben iddia etmiyorum. Kendisi açıkça beyan etmiş.

Açıklaması şöyle:

Sezon başlayana kadar da tahkim kurulundan itiraza cevap gelmedi. Ben de sezon başlayınca ilk güreşlerde federasyon yönetim kurulu üyesi vasfı ile değil Cengizhan Şimşek`in kulüp idarecisi olarak federasyonun yayınladığı listede sporcunun cezalı olduğuna dair bir bilgi yer almadığı için problemin giderildiği düşüncesi ile sporcumuzu güreştirme kararı aldık. Kulüp idarecisi olarak tüm kararı ben aldım.“

Türkiye Güreş Federasyonu yönetimi Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kurulu’nun ceza kararını uygulamıyor. Federasyonun savunmasına göre, bir personel kurulun karar metnini saklıyor.

Ancak Cengizhan Şimşek tahkim kurulunun ceza kararını biliyor. Bilmediğini iddia edemez. Zira avukatı ceza kararına itiraz ediyor. Avukatının bildiği ceza kararını müvekkil bilmez mi?

Hasan Aydın’ın da ceza kararını bilmemesi mümkün değil. Aydın, Cengizhan Şimşek devamlı istişare halinde olduğunu açıkladı.

Hasan Aydın, Cengizhan Şimşek’in tahkim kuruluna karar düzeltme talebinde bulunduğunu biliyor. Biliyor bilmesine ama üyesi olduğu Türkiye Güreş Federasyonu yönetimini uyarmıyor. Aydın kendisini “ben yürütme kurulu üyesi değilim ki! Sadece yönetim kurulu üyesiyim” diyerek savunuyor.

Türkiye Güreş Federasyonu, yasaklı sporcular listesini hazırlıyor ama listede Cengizhan Şimşek yok.

Hasan Aydın, federasyon yönetimini “Cengizhan’ın da listede olması gerektiği” yönünde uyarmıyor. Aksine, bu eksiği fırsat bilip cezalı sporcusunu müsabakalara sokuyor.

Geçen hafta Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’nun Cengizhan Şimşek ile ilgili açıklamasının ardından Cengizhan Şimşek soluğu Antalya Büyükşehir Belediyesi başkanı Muhittin Böcek’in yanında alıyor. Hasan Aydın da kulüp yöneticisi sıfatıyla bu toplantıya katıldı.

Hasan Aydın’ın kulüp yöneticisi sıfatı ile toplantıya katılması, poz vermesi Gençlik ve Spor Bakanı’nı rahatsız etmiyor.

Konu sadece doping değil.

Mevzuata göre, spor federasyonuna seçilen kişilerin spor kulübü üyeliği ve yöneticiliği sona eriyor (Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu md. 34/f. 4).

Hasan Aydın Türkiye Güreş Federasyonu ve Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu yönetim kurulunda iken nasıl olur da bir kulüp bünyesinde çalışabilir?

Neden Gençlik ve Spor Bakanlığı buna göz yumdu? Neden Bakanlık mevzuatını uygulamıyor? Neden Bakanlık mevzuatının uygulanmasını takip etmiyor?

Kanunda bu yönde bir düzenleme olmasa bile, Türkiye Güreş Federasyonu başkanı Şeref Eroğlu ve Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu başkanı İbrahim Türkiş’in Hasan Aydın’ın ASAT Spor Kulübü ve Antalyalı yağlı güreşçilerle ilişkilerinden rahatsız olmaları gerekirdi. Bu iki başkan, Hasan Aydın’ı bir tercih yapmaya zorlamaları; Aydın’ın kulüp ve güreşçilerle menfaat ilişkisi devam ettiğinde Aydın’ı yönetim kurulundan çıkarmaları gerekirdi.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu başkanına sormak lazım: “Hasan Aydın, federasyon yönetim kurulunun Cengizhan Şimşek ile ilgili kararın alındığı toplantıya katıldı mı? Katıldı ise, ne yönde oy kullandı? Karşıoy kullandı ise, gerekçesi ne oldu?”

CENGİZHAN ŞİMŞEK’İN CEZASI KALDIRILABİLİR ANCAK BU DURUM YENİDEN CEZALANDIRILMASINI ENGELLEMEZ.

Hasan Aydın yüzünden Cengizhan Şimşek ikinci ve daha ağır değerlendirilecek bir ihlal yaptı. Cezalı iken müsabakalara katıldı.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu bu süreci çok kötü yönetti. Açıkça hukuka aykırılığa imza attı. Bu hukuka aykırılıkları GSB Tahkim Kurulu’na itiraz süresi bittikten sonra yazacağım.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kurulu, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’nun Cengizhan Şimşek ile ilgili kararını iptal etmek, kaldırmak zorunda.

“Tahkim Kurulu, federasyonun yerine geçip karar verebilir” diyenler çıkıyor.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu öyle usul hataları yaptı ki, tahkim kurulu bu eksikleri ve hataları kapatamaz. Sıfırdan yargılama yapamaz. Yetkili makamın yerine geçemez.

Tahkim Kurulu, TGGF’nin kararını kaldırırsa, Cengizhan Şimşek ve ekibi bunu zafer olarak nitelendirebilirler ancak o iş o kadar basit değil.

Yeniden yargılama yapılacak ve Cengizhan Şimşek’e ceza verilecek. Şimşek’in ödülleri geri alınacak.

HASAN AYDIN DA YARGILANMALI!

Ve unutmayalım!

Federasyonlar kamu kurumlarıdır. Federasyon yöneticileri ise kamu görevlileridir.

Bu süreçte Cengizhan Şimşek’i cezalı iken güreşmeye yönlendiren, onu güreştiren Hasan Aydın hakkında hem savcılık hem de Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde soruşturma açılmalı!

  1. Yazının Tamamını Okudum.TGGF Olarak Yazmışsın.TGGF KIRKPINAR’DAN Sonra Görevi Devraldı.Hem Yalnış Hemde Günah.

    1. TGGF’nin kararı hukuka aykırı.
      Bir spor hukuku uzmanına sorun; neden hukuka aykırı olduğunu öğrenin!
      Sabrederseniz, iki hafta sonra gerekçesini yazacağım.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: