spor hukuku Spor Tahkimi

SGM Tahkim Kurulu’ndan Adalet Beklenemez

Spor Genel Müdürlüğü (SGM) Merkez Ceza Kurulu, Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla, Modern Pentatlon Federasyonu Başkanı Hasan Hüseyin Öner’e 3 ay hak mahrumiyeti vermiş. Başkanlığı düşen Öner, SGM Tahkim Kurulu’na başvuracakmış.

Bu kurulun bağımsızlığı ve tarafsızlığı hakkında ciddi şüpheler var. Gençlik ve Spor Bakanı’nın atadığı bir kurulun, yine Bakan tarafından belirlenen kurulların kararlarını nasıl objektif denetleyebileceği tartışılıyor. Bakan, bir federasyon başkanı hakkında soruşturma açılması talimatı verdikten sonra, Bakan’ın atadığı bir Kurul’un Bakan’ın iradesine aykırı şekilde karar vermesi beklenmiyor.

Bu Kurul, sadece Bakan ile hiyerarşik ilişkisi açısından sorun yaratmakla kalmıyor.

Kurul Anayasaya aykırı şekilde oluşturuldu. Anayasa Mahkemesi, hâkim ve savcıların bu kurulda görevlendirilmesine izin veren hükmü iptal etti. Ancak AKP, Anayasa Mahkemesi’nin kararını görmezden geldi ve aynı düzenlemeyi tekrar getirdi. Bugün kurulda hâkim ve savcı kökenli dört üye var.

Bu kurulun üye dağılımı da hukuka aykırı. SGM Tahkim Kurulu’na beş hukukçu ve iki hukukçu olmayan üye atanması gerekiyor. Oysa bugün bu kurulda altı hukukçu var.

SGM Tahkim Kurulu göz göre göre hukuka aykırı şekilde oluşturuldu. Bu kuruldan nasıl adalet bekleyebiliriz?

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: