spor hukuku

EURO 2024 Adaylığı ve İnsan Hakları

Türkiye ve Almanya, EURO 2024 Futbol Şampiyonası adaylık dosyalarını UEFA’ya teslim etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye’nin adaylığını değerlendirirken, Almanya’nın havalimanı sorununa değindi. Kılıç, Türkiye’nin havalimanı sorunu olmayacağını iddia etti.

Sayın Bakan EURO 2024 organizasyonunu çok yanlış değerlendiriyor. UEFA, değerlendirmesini havalimanına göre yapmayacak. Geride bıraktığımız Avrupa Şampiyonaları’nda binlerce taraftar şehirler arası yolculukları trenlerle yaptılar. Yolcu taşımada en büyük yükü demiryolu çekti. Türkiye’nin demiryolu ağı yok. Almanya ise Avrupa’nın en gelişmiş demiryolu ağına sahip. Stadyumlarımız yeni olsa bile, bu stadyumların Almanya’daki stadyumlar gibi altyapıları yok. Türkiye’de stadyumların çevresi boş. Metro, tramvay ağları yok.

2024’e kadar altyapı düzeltilebilir. Belki demiryolu ağı da geliştirilir. Ancak asıl mücadele futbol dışındaki alanlarda olacak.

UEFA, FIFA’nın düştüğü hataya düşmeyecektir. Katar ve Rusya örnekleri karşısında, aday ülkelerin insan hakları ve yolsuzluk karnesi adaylık sürecinde çok tartışılacak. Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Reinhard Grindel “Almanya ev sahibi olursa, EURO 2024 temel hakların hüküm sürdüğü bir ülkede gerçekleşecek” diyerek Türkiye’nin kötü siciline atıf yaptı.

Yolsuzluk dosyalarıyla çalkalanan, iç güvenliği olmayan, insan hakları karnesi gün geçtikçe kötüleşen ve sporda şiddet, fanatizm, doping, şike konularında olumlu hiçbir adım atmayan bir ülke Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapabilir mi?

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: