Türkiye Futbol Federasyonu

Futbolda Fahiş Fiyat Uygulamasının Cezası PFDK’nın İnsafına Kalmış

Bugün PFDK'nın kararları yayınlandı. En dikkat çeken karar, rakip kulüp seyircisine fahiş fiyat uygulayan Gaziantepspor'a verilen para cezası verilmesi oldu.

Bugün PFDK’nın kararları yayınlandı.

En dikkat çeken karar, rakip kulüp seyircisine fahiş fiyat uygulayan Gaziantepspor‘a verilen para cezası verilmesi oldu.

PFDK, Gaziantepspor – Galatasaray arasındaki müsabakada Gaziantepsor Kulübünün, rakip kulüp seyircisine aynı seyir kalitesindeki yerler için fahiş fiyat uygulanmasından dolayı takdiren 100.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına karar verdi.

PFDK, bu cezayı kaleme alırken, Futbol Disiplin Talimatı’nın ilgili hükmünü açıkça belirtmeliydi.

Futbol Disiplin Talimatı’nın “Usulsüz Seyirci Alma” başlıklı 49’uncu maddesi aşağıdaki gibidir:

Stadyuma giren seyirci sayısı hakkında gerçeğe aykırı belge düzenleyen, beyanda bulunan, stadyuma seyirciyi biletsiz olarak veya bilet yerine herhangi bir belge ile sokan, rakip kulüp seyircisine aynı seyir kalitesindeki yerler için kendi seyircisine uyguladığı bilet fiyatının %30’undan fazla veya diğer tribünler için belirlenen fiyata oranla fahiş fiyat uygulayan, stadyuma veya tribüne kapasitesi üzerinde seyirci alan veya benzeri fiillerle menfaat sağlayan kulüplere Süper Lig için 100.000.-TL’den 200.000.-TL’ye kadar, 1. Lig için 26.000.-TL’den 65.000.-TL’ye kadar, 2. Lig için 13.000.-TL’den 26.000.-TL’ye kadar, 3. Lig için 6.500.- TL’den 13.000.-TL’ye kadar para cezası verilir.

PFDK, kararında fahiş fiyat uygulamasının nasıl gerçekleştiğini de belirtmeliydi. Kulübün izlediği fiyat politikası ne idi? Neden 100.000 TL ceza verildi de, bu cezada indirim yapılmadı?

Yukarıdaki soruya karşı çıkabilirsiniz. Talimat’ta “Süper Lig için 100.000.- TL’den 200.000.- TL’ye kadar” ifadesi yer alırken, neden alt sınırın altında ceza verilsin?

PFDK‘nın benzer konuda verdiği bir başka kararda, alt sınırın altında ceza tayin edildiği görülüyor. PFDK, 24.12.2015 tarihinde oynanan Sivas Belediye Spor – Beşiktaş müsabakasında rakip kulüp seyircine farklı aynı seyir kalitesindeki yerler için fahiş fiyat uygulanmasından dolayı Sivas Belediye Spor‘un takdiren 6.500.-TL para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

Talimat’ta 2. Lig kulüplerine 13.000.- TL’den 26.000.- TL’ye kadar para cezası verilmesi öngörülüyor. Para cezasının alt sınırı 13.000.- TL. Ancak PFDK, Sivas Belediye Spor‘a alt sınırın yarısı kadar para cezası verdi.

İnsan merak ediyor. Sivas Belediye Spor nasıl bir fiyat politikası izledi? Biletler arasındaki oran ne kadardı? Kulüp kaç bileti fahiş fiyata sattı?

PFDK, Sivas Belediye Spor‘a takdiren alt sınırın yarısı oranında para cezası verirken, neden Gaziantepspor‘a alt sınırdan ceza verdi?

PFDK, hangi hallerde alt sınırdan uzaklaşarak karar verecek?

PFDK‘nın gerekçeli kararları yayınlanmalıdır. Adamına göre muamele şüphesi ortadan kaldırılmalıdır.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: