CAS Court of Arbitration for Sport Spor Tahkim Mahkemesi Spor Tahkimi Şike

UEFA, Fenerbahçe Davası İçin Hakemini Atadı

UEFA, Fenerbahçe’nin CAS’ta açtığı davaya hakem olarak İsrailli Efraim Barak‘ı atadı.

Efraim Barak, ünlü bir spor hukukçusu. Buenos Aires’te doğdu. Yaşamının büyük bölümünü İsrail’de geçirdi. İsrail Barosu üyesi ve Buenos Aires Barosu onursal üyesi. Spor hukuku alanında birçok akademik çalışması var. Bugün İspanya’nın dünya çapında saygınlığı olan Instituto Superior de  Derecho y Economía bünyesindeki Uluslararası Spor Hukuku Master Programı‘nın müdürlüğünü üstleniyor  ve bu programda ders veriyor.

Efraim Barak, özellikle Alberto Contador Valesco Davasında adından çok söz ettirdi. WADA‘nın avukatları, Efraim Barak’ın taraflı yargılama yaptığını iddia ettiler. WADA avukatları, tanıkları Machael Ashenden‘e çapraz sorgu yapmaktan alıkoyuldular. WADA avukatları bu karara büyük tepki gösterdiler. Radio Shack-Nissan takımının sahibi Flavio Becca, Efraim Barak‘ın Contador‘un tarafında olduğunu iddia etti.

Alberto Contador‘un takımı Saxo Bank‘ın İsrail’de kamp yapması ve Contador‘un İsrail’de Müslüman ve Yahudi çocuklar için okul inşa ettirmesi Contador ve Saxo Bank‘ın Barak‘ı etkileme çabaları olarak değerlendirildi.

Efraim Barak‘ın başkanlığını yaptığı CAS hakem heyeti, Contador‘un kan dopingi yapmadığına kanaat getirdi. Heyet, elindeki verilerden sporcunun iddia ettiği üzere kendisinde saptanan yasaklı maddenin yediği etten bulaşma olasılığının daha akla yatkın olduğunu ancak her halükarda cezayı hafifletecek ya da ortadan kaldırabilecek nitelikte kanıtların sporcu tarafından sunulamadığından bahisle iki yıl hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılması gerektiği yönünde karar verdi.

Contador, karardan o kadar memnun kaldı ki, CAS kararının iptali için İsviçre Federal Mahkemesi‘ne başvurmadı.

Efraim Barak, Fenerbahçe’nin CAS davası açısından özel öneme sahip. Barak, Makedon Pobeda Kulübü‘nün CAS’a yaptığı itirazda hakem heyetinin başkanı idi. CAS, bu davada UEFA Temyiz Kurulu’nun Pobeda‘ya verdiği 8 yıllık cezayı onamıştı.

Bir noktaya açıklık getirmek gerekiyor. Efraim Barak, Pobeda Davası‘nda UEFA tarafından atanmamıştı. CAS kuralları uyarınca, CAS’ın Temyiz Dairesi başkanı tarafların hakemlerine danıştıktan sonra baş hakemi atıyor.

Diğer bir deyişle, Efraim Barak, UEFA’nın her fırsatta atadığı hakemlerden değil. Eğer UEFA ile Barak arasında böyle bir ilişki var ise, Fenerbahçe’nin Barak’ı reddetme imkanı var. İsviçre’nin FC Sion Kulübü, CAS’taki davada UEFA’nın atadığı hakemin sık sık UEFA’nın davalarında hakemlik üstlendiğini belirtti ve hakemin bağımsızlığından/tarafsızlığından şüphe duyulması gerektiğini ileri sürdü. CAS bu itirazı kabul etti ve UEFA yeni bir hakem atamak zorunda kaldı.

CAS süreci bu tür usul tartışmalarına gebe olabilir.

Merakla bekliyoruz.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: