Şike

Etik Kurulu’na Sevk Edilmesi Gereken Diğer İsimler

Dün Fenerbahçe ve Trabzonspor’un resmi Internet siteleri aracılığıyla yaptığı açıklamalar üzerine bir yazı yayınlamıştım.

Bazı okuyucularım yazının çok uzun olduğunu, yorumlarıma gelene kadar yorulduklarını yazdılar.

Uzun yazı okumaya üşünenler için ilgili yazının yorum kısmını ayrıca paylaşıyorum:

Hatırlanacağı üzere, şike davasında TFF Etik Kurulu’nun iki raporu kamuoyuna yansımıştı. TFF Etik Kurulu, iki ayrı raporda bazı isimlerin şike yapmadıklarına kanaat getirdiğini ancak bu isimlerin etik ihlal işleyip işlemediğinin tespit edilmesi için yönetim kurulu tarafından Etik Kurulu’na sevk edilmeleri gerektiğini ileri sürmüştü.

Aslında Etik Kurulu bu raporlarla sorumluluktan kaçmış ve etik ihlal tespit etmekten imtina etmişti. Oysa Etik Kurulu etik ihlal tespit edip çeşitli kararlar alabilirdi.

İlgili raporları tekrar uzun uzadıya paylaşmayacağım. Her maç için birçok isim raporlarda yer almış. Etik ihlal yapmış olabilecekleri iddia edilmiş. Raporların detayını merak edenler daha önce paylaştığım iki yazıma bakabilirler: http://sporvehukuk.blogspot.com/2012/05/etik-kurula-gore-sike-olmayan-fiiller.htmlhttp://sporvehukuk.blogspot.com/2012/05/etik-kuruluna-gore-etik-ihlaller.html 

Bu isimleri hatırlamamız ve unutmamamız gerekiyor. TFF yönetim kurulunun bu isimleri TFF Etik Kurulu’na sevk etmeme gerekçelerini tartışmamız gerekiyor. TFF bu gerekçeleri paylaşmak zorunda. Elbette paylaşmayacak. Ortam soğuduktan sonra bu isimlerin tekrar gündeme gelmesi istenmedi. Şike sürecini geride bırakmak isteyen TFF ortalığı ateşe vermekten kaçındı.

Aşağıda TFF Etik Kurulu’nun sadece ikinci raporunu temel aldım. İlk raporunu neden değiştirdiğini somut ve ikna edici gerekçelerle açıklayamayan TFF Etik Kurulu’nu daha fazla zorlamayalım. Ama unutmamak gerek: Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı TFF Etik Kurulu üyelerinin güvenirliğini sarsmıştır.

Lütfen bu isimleri unutmayın! TFF Etik Kurulu’nun tespitlerini aklınızdan çıkarmayın!

İşte isimler:

Aziz Yıldırım

Alaeddin Yıldırım

İlhan Yüksel Ekşioğlu

Ali Kıratlı

Cemil Turhan

Serkan Acar

Hikmet Karaman

Mehmet Şen

Barış Özbek

İbrahim Akın

Ahmet Çelebi

Mehmet Yıldız

İskender Alın

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: