spor hukuku

Cengizhan Şimşek Basın Açıklamasıyla Türkiye Güreş Federasyonu’nu Yaktı

Önceki yazımda, 2022 yılı Kırkpınar Başpehlivanı Cengizhan Şimşek’in doping ihlali ile ilgili federasyon açıklamasını yayınlamıştım.

Cengizhan Şimşek gelişmeler hakkında yazılı açıklama yapmış.

Şimşek’in açıklamasına ulaşamadım. Şimşek’in bu açıklamayı hangi mecrada yayınladığını bilmiyorum. Bu sebeple, TRT Spor’un internet sitesinde yayınlanan açıklamayı paylaşacağım.

Cengizhan Şimşek’in açıklamasını yayınlamadan önce birkaç konuya değinmek isterim. Kapsamlı değerlendirmemi gün içinde yayınlayacağım.

TÜRKİYE GÜREŞ FEDERASYONU BAŞKANI ŞEREF EROĞLU VE YÖNETİM KURULU HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILMALI

Cengizhan Şimşek, bu yazılı açıklama ile hem kendisini hem de Türkiye Güreş Federasyonu’nu yakmış.

Türkiye Güreş Federasyonu başkanı Şeref Eroğlu ile federasyon yönetim kurulu üyesi Hasan Aydın’ı zor günler bekliyor.

“Bekliyor” yazıyorum ama Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın hiçbir şey yapmayacağından eminim.

– Şeref Eroğlu, Cengizhan Şimşek’e Garanti Verdi mi?

Cengizhan Şimşek, kulüp antrenörü Hasan Aydın’ın Türkiye Güreş Federasyonu başkanı Şeref Eroğlu’nu aradığını; Şeref Eroğlu’nun “cezayı ve dosyayı hallettiklerini”, “Şimşek’in antrenmanlara devam edebileceğini” söylediğini iddia etmiş.

Öncelikle, Türkiye Güreş Federasyonu başkanı Şeref Eroğlu, 2021 yılı için garanti veremezdi. Zira Eroğlu Kasım 2021 tarihinde başkanlığa seçildi.

Peki Şeref Eroğlu, Şimşek’e 2022 yılı için garanti verdi mi?

Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kurulu, Cengizhan Şimşek’i Mart 2022’den itibaren bir yıl yarışmaktan men etmiş. Türkiye Güreş Federasyonu başkanı Şeref Eroğlu bu kararı bilmiyor muydu? Elbette biliyordu. Federasyon bu karara karşı karar düzeltme talebinde bulundu.

Şeref Eroğlu’nun cezalı Cengizhan Şimşek’i Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’nun faaliyete geçtiği 1 Ağustos tarihine kadar tüm yarışmalara kabul etmesi nasıl savunulacak? Cengizhan Şimşek’in Şeref Eroğlu ile ilgili iddiası doğru gibi. En azından 2022 yılı için.

Hasan Aydın’ın Rolü Nedir?

Cengizhan Şimşek’in açıklamasında bir isim dikkat çekiyor: Hasan Aydın.

Cengizhan Şimşek, Hasan Aydın’ın bu olayla ilgili olarak Türkiye Güreş Federasyonu başkanı Şeref Eroğlu ile konuştuğunu belirtmiş. Şimşek, bu süreçte Hasan Aydın’a sık sık danıştığını açıklamış.

Peki Hasan Aydın kim?

Cengizhan Şimşek, Hasan Aydın’dan önce kulüp antrenörü olarak bahsetmiş.

Birkaç paragraf sonra ise Hasan Aydın’ın sadece kulüp antrenörü olmadığını öğreniyoruz.

Hasan Aydın ayrıca Antalya Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü güreş sorumlusu.

Sadece bu sıfatla da kalmıyor. Hasan Aydın, Elmalı Belediyesi Başkan Yardımcısı.

Ama en önemlisi, Hasan Aydın, Türkiye Güreş Federasyonu yönetim kurulu üyesi.

Bir kulüp yöneticisinin, kulübün güreş dalı sorumlusunun Türkiye Güreş Federasyonu’nun yönetim kurulunda ne işi var?

Hasan Aydın’ın Cengizhan Şimşek’in cezalı olmasına rağmen yarışmalara katılmasındaki rolü soruşturulmalıdır.

Hasan Aydın’ın bugün Türkiye Güreş Federasyonu’ndan istifa etmesi gerekir.

AÇIKLAMALAR TUTARSIZ

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’nun duyurusu ile Cengizhan Şimşek’in açıklamaları aynı değil.

Cengizhan Şimşek’in açıklamaları tutarsız.

– Sorun, Yasaklı Madde Kullanımı Değil

Şimşek yasaklı madde kullanmadığını savunmuş.

Şimşek’in ceza almasının sebebi, dopingle mücadele kapsamında zorunlu olan yer bildirimlerini yapmamış olması.

– Tarihler çelişkili

Şimşek tarihleri yanlış hatırlıyor olabilir.

Şimşek, pandemi sürecinde bir süre hayvanlıkla uğraşan ailesinin yanına gittiğini, orada yer bildirimi yapmayı akıl etmediğini, aradan bir ay geçtikten sonra merkeze indiğinde savunma talebine ilişkin e-postayı gördüğünü söylemiş.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’nun açıklamasında ise, Şimşek’in dopingle mücadele kapsamında yapması zorunlu adres bildirimlerini 2019 son çeyrek, 2020 birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü çeyrekte yapmadığı belirtiliyor.

Sorun, sadece bir ay boyunca yer bildirimi yapılmamış olması değil.

– Şimşek, Türkiye Güreş Federasyonu Disiplin Kurulu’nun Kararını Okudu mu?

Cengizhan Şimşek, savunma sonucu Türkiye Güreş Federasyonu’nun kendisine 6 ay ceza verdiğini beyan etmiş.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’nun açıklamasında farklı bilgi verilmiş. Türkiye Güreş Federasyonu Disiplin Kurulu, Şimşek’e ceza tayinine yer olmadığına karar vermiş.

Cengizhan Şimşek, Türkiye Güreş Federasyonu Disiplin Kurulu’nun kararını kendi gözleriyle okudu mu?

– Cengizhan Şimşek Düne Kadar Uyuyor muydu?

Cengizhan Şimşek, sanki ilk kez dün gece karar alınmış gibi açıklama yayınlamış.

Cengizhan Şimşek, Mart 2022’de Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kurulu’nun bir yıl men cezası verdiğini bilmiyor muydu?

Şimşek, avukatının ve Türkiye Güreş Federasyonu’nun bir yıl men cezasına karşı karar düzeltme talebinde bulunduklarını bilmiyor muydu?

Şimşek, karar düzeltme talebinin Aralık 2022’de reddedildiğinden haberdar değil miydi?

Cengizhan Şimşek masa başı oyunlar oynandığını düşünüyorsa, bu iddiasını ve hakkını sonuna kadar koruyacağını Mart 2022’de, en geç Aralık 2022’de GSB Tahkim Kurulu’nun karar düzeltme talebini reddinden hemen sonra dile getirmeliydi.

CENGİZHAN ŞİMŞEK’İN AÇIKLAMASI

Cengizhan Şimşek’in açıklaması aşağıdadır:

2022 yılı Kırkpınar Başpehlivanı Cengizhan Şimşek, doping nedeniyle iptal edilen ödül ve dereceleri hakkında açıklamada bulundu.

Yaptığı yazılı açıklamada Cengizhan Şimşek, yasaklı madde kullanmadığını savundu.

Açıklamasında, “Hakkımda çıkan haberlerden dolayı kamuoyunu bilgilendirmek istedim.” diyen Şimşek şunları kaydetti:

“2016 yılında WADA (Dünya Anti-Doping Ajansı) havuzuna dahil edildim. Neden ve niçin havuza alındım bilmiyorum. Buna rağmen her ay nerde olduğumu, antrenman yaptığımı, nerede kaldığımı bildirmem için bana mail attılar ve her ay rutin olarak eksiksiz bir şekilde yaptım. Ara ara gece gündüz şafak operasyonu yapar gibi evime baskına numune almaya geldiler ve her defasında numunemi verdim. 4 sene boyunca bütün yapılan testlerimin hepsinde tertemiz çıktım.”

“Hiç bir şekilde vermiş olduğum testlerde yasaklı madde çıkmamıştır”

Kovid-19 salgını sürecinde bir süre hayvancılıkla uğraşan ailesinin yanından kaldığını anlatan Başpehlivan Şimşek, “Pandemi süreciydi. Aklıma hiç yer bildirimi gelmedi bile. Zaten gelseydi de internet ve telefon çekmiyordu. Aradan 1 ay geçtikten ve iyileştikten sonra tekrar antrenmanlarıma devam etmek için merkeze indim. İndiğimde tarafıma atılan mailde savunmamın istendiğini gördüm. Savunmada olduğu gibi süreci anlattım.” ifadelerini kullandı.

Savunma sonucu federasyonun kendisine 6 ay ceza verdiğini kaydeden Şimşek, “Ben de o kulüp antrenörümüz Hasan Aydın’a durumu anlattı. Hocam şu an ki Güreş Federasyonu Başkanı Şeref Eroğlu ile konuştuğunu, cezayı ve dosyayı hallettiklerini, antrenmanlarıma devam edebileceğimi söylediler. 2021 ve 2022 yıllarında aralıksız her güreş müsabakasına çıktım, sevenlerimi mutlu etmeye çalıştım. 2016 yılından beri de bir çok güreş müsabakası öncesi numune verdim hiç bir şekilde vermiş olduğum testlerde yasaklı madde çıkmamıştır.” savunmasında bulundu.

“Masa başı kurbanı olmak istemiyorum”

2022 yılı Kırkpınar Yağlı Güreş müsabakaları öncesinde de numune verdiğini, kanında yasaklı madde çıkmadığını iddia eden Şimşek, şöyle devam etti:

“Kırkpınar’da da her zamanki gibi tertemiz çıktım. Şu an yine veririm, sonuna kadar vermeye hazırım hiçbir zaman numuneden kaçmadım, kaçmam da. Ben Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı’nı arayarak her zaman ‘güreşmemde sakınca var mı’ diye sordum, her seferinde sıkıntı yok dediler. Antalya Büyükşehir Belediyesi Güreş Sorumlusu, Elmalı Belediye Başkan Yardımcısı ve Güreş Federasyonu Asbaşkanı Hasan Aydın hocama her zaman danıştım. ‘Varsa bir cezam çekeyim. Sonuçta birisi antrenörüm ve yetkili hocam, diğeri Türkiye Güreş Federasyonu Başkanımız. Ben onlar ne derse, bana ne tebliğ ederlerse onu yapmak ile mükellefim ve onu yapmaya mecburum. Bilenler bilir. Ben alnımın akı ile Edirne er meydanında tek başıma savaştım. Herkes ve her şeye rağmen dik durdum, emek verdim. 15 yılımı verdim bu kemeri aldım. Kimseye de vermeye niyetli değilim her türlü yasal hakkımı kullanacağım. Spor Mahkemesi’ne (CAS) kadar başvuracağım. Masa başı kurbanı olmak istemiyorum. Şu an bunu yapmaya çalışıyorlar. Tüm güreş ve spor camiasının desteğini bekliyorum. Sevenlerimi üzdüğüm için çok özür diliyorum, yüce Türk adaletine güveniyorum.”

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: