spor hukuku

Avrupa Süper Ligi İçin Sonun Başlangıcı mı?

Avrupa’nın önde gelen bazı futbol kulüpleri UEFA’dan bağımsız yeni bir lig kurmak için kolları sıvamıştı.

İspanya kulüplerinin başı çektiği grup Avrupa Süper Ligi’nin kurulduğunu duyurmuştu.

UEFA, FIFA ve ulusal federasyonlar bu ligi tanımadıklarını; söz konusu organizasyona katılacak kulüplerin ve sahaya çıkacak futbolcuların ulusal liglerde, UEFA ve FIFA organizasyonlarında yer almayacaklarını duyurdu.

UEFA, Avrupa Süper Ligi’ne katılacağını açıklayan kulüpler hakkında soruşturma açtığını açıkladı. Bunun üzerine, Avrupa Süper Ligi’ni kuran European Super League Company (ESLC) İspanya’da ticaret mahkemesine başvurdu. Yerel mahkeme de başvuruyu Avrupa Birliği Adalet Divanı’na taşıdı.

Bugün savaşta yeni bir döneme girildi.

Avrupa Birliği Adalet Divanı Hukuk Sözcüsü Athanasios Rantos, dava ile ilgili görüşünü açıkladı.

Rantos, Avrupa Spor Modeli’ni kısaca tanıttı. Piramit yapının öneminden bahsetti. Liglere katılımın belli kriterlere bağlı olduğunu, ligler arasında düşme ve çıkma sisteminin bulunması gerektiğini dile getirdi.

Rantos, dengeli rekabet, finansal dayanışma (financial solidarity) ilkelerinden bahsettikten sonra Avrupa Birliği hukukunda sporun özel yapısına, sosyal etkisinden ötürü sporun özerkliğine değindi.

Rantos, genel değerlendirmeden sonra,

UEFA ve FIFA’nın yeni bir futbol organizasyonu kurulmasını izne tabi tutan kurallarının AB rekabet hukuku ile uyumlu olduğunu,

AB rekabet kurallarının UEFA, FIFA, ulusal federasyonlar veya ulusal liglerin başka bir organizasyona katılacak üyelerini yaptırımla tehdit eden düzenlemeler öngörmelerini yasaklamadığını

İleri sürdü.

Rantos’un görüşünün Avrupa Birliği Adalet Divanı için bağlayıcı olmadığını belirteyim. Mahkeme, Rantos’un görüşlerine katılmayabilir.

NOT:

Rantos’un mütalaası ile ilgili basın bülteni için tıklayın!

Rantos’un mütalaası için tıklayın!

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: