spor hukuku

Erteleme Kararına Nasıl Geldik?

Koronavirüs salgınının Türkiye’de başlamasının ardından spor alanında da bazı önlemler alındı.

Önce maçların seyircisiz oynanmasına karar verildi.

Kamuoyu bu karara sert tepki gösterdi. Büyük bir kesim, maçların ertelenmesi gerektiğini savundu.

Kamuoyu tepkisi Cumhurbaşkanını, Gençlik ve Spor Bakanı‘nı, Türkiye Futbol Federasyonu‘nu hiç etkilemedi. Seyircisiz oynama kararında ısrar ettiler.

Ne olduysa oldu, bugün yıldırım hızıyla toplantı yapıldı ve liglerin ertelenmesine karar verildi.

Aşağıda gelişmeleri kronolojik sırada özetlemek istiyorum. Kimin ne dediğini, ne talep ettiğini, neye itiraz ettiğini hatırlamak gerekiyor. Hatırlayalım ki, bugün yapılan açıklamaların samimi olmadığını görelim.

11 MART

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, liglerin ertelenmesi ya da seyircisiz oynatma gibi konuların gündemlerinde olmadığını açıkladı.

12 MART

Kamuoyunda maçların ertelenmesi yönünde görüş oluşmaya başladı. Erteleme yerine seyircisiz oynama ihtimali de tartışılmaya başlandı.

Galatasaray SK başkanı Mustafa Cengiz, Beşiktaş ile oynayacakları maçın seyircisiz oynanması ihtimali ortaya çıkınca, algı operasyonu yapıldığını iddia etti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, spor müsabakalarının Nisan sonuna kadar seyircisiz oynanacağını açıkladı.

13 MART

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, üniversitelerin kapanmasının ardından KYK’da kalan gençlerin izinli sayıldığını, birçok gençlik merkezi faaliyetinin iptal edildiğini, uluslararası gençlik kamplarının ertelendiğini, “temsilci gençler “programı için yurtdışına başvuru alınmayacağını, spor konusunda ise toplu projelerin ertelendiğini açıkladı.

Kasapoğlu, bu kadar iptal açıkladıktan sonra, liglerin Nisan sonuna kadar seyircisiz oynanacağını duyurdu.

Galatasaray SK, başkanı Mustafa Cengiz‘in algı operasyonu iddiasından sonra, maçların başta 15 gün veya 1 ay ertelenmesi gerektiğini belirtti.

UEFA, hükümetlerin salgın sebebiyle aldığı kararları (liglerin ertelenmesi) göz önüne alarak Avrupa Kupası maçlarının ertelendiğini duyurdu.

Anadolu Efes’in yıldız oyuncusu Shane Larkin, bütün dünyada basketbol ligleri ertelenmesine rağmen Türkiye liginin devam etmesine tepki gösterdi. Larkin, liglerin iptal edilmesi ya da ertelenmesinin en doğru tercih olacağını belirtti.

Screen Shot 2020-03-20 at 15.29.55

15 MART

Galatasaray-Beşiktaş maçından sonra Fatih Terim ve Fernando Muslera maçların ertelenmemesine tepki gösterdiler ve çok sert açıklamalar yaptılar.

Fernando Muslera, “Bence utanç verici bir gece yaşadık. Futbolun konuşulacak bir durumu yok. Dünyanın içinde olduğu bir sağlık sorunu var. Bizim canımız yok mu? Tamam taraftarsız oynadık ama burada bulunan herkes riskteydi. Taraftarın gelmediği maçta bu maç neden oynandı madem risk varsa?” dedi.

Trabzonspor başkanı Ahmet Ağaoğlu, erteleme taleplerine tepki gösterdi. Ağaoğlu, ağzında maske ile basına açıklama yaptı.

TFF, seyircisiz oynama kararına yönelik eleştirilere cevap verdi. TFF, kararı kendilerinin vermediğini, devletin verdiği karara saygı duyulması gerektiğini belirtti.

17 MART

UEFA, EURO 2020‘nin bir sene erteledi; Şampiyonlar Ligi ile Avrupa Ligi’ni askıya aldı.

UEFA, Avrupa Kulüpler Birliği, Avrupa Ligleri ve FIFPRO Avrupa ortak metin yayınladı. Metinde “küresel salgın sebebiyle (…) büyük liglerin ÇOĞUNLUĞUNDA maçların ertelenmesine karar verildiği” belirtildi. Bu açıklamanın yapıldığı gün Avrupa’da sadece Türkiye, İsveç ve Ukrayna‘da maçlar oynanıyordu.

TFF başkanı Nihat Özdemir, UEFA toplantısından sonra basın açıklaması yaptı. Özdemir, liglerin Nisan sonuna kadar seyircisiz oynanacağını açıkladı.

Nihat Özdemir, maçların ertelenmesi talepleri hakkında ise “kararlarını danışarak ve bilim kurulu ile görüşerek aldıklarını” belirttikten sonra “aldığımız her karar sadece futbolcularımızı, takımlarımızı, liglerimizi değil; bizim aldığımız her karar Türkiyemiz’i ilgilendiren kararlardır. Her şeyden önce, bizim için en önce gelen Türkiye’dir” dedi.

John Obi Mikel, Trabzonspor ile yollarını ayırdı. Mikel, “Hayatta futboldan daha fazlası var. Kendimi rahat hissetmiyorum ve bu durumda futbol oynamak istemiyorum. Dünya bu kadar çalkantılı bir dönemle karşı karşıya olduğu için sezon iptal edilmeli” dedi.

Bazı futbolcular salgın sebebiyle kendileri ve aileleri için endişelendiklerini, maçlara çıkmak istemediklerini açıkladılar.

18 MART

Kayserispor başkanı Berna Gözbaşı, maçların devamına karar verilmesine tepki gösterdi. Gözbaşı, “Herkes kendi kararını verebilmeli! Kimse başkasının yaşam hakkı için karar veremez. Maça maskeyle mi çıksınlar? Kulüpler Birliği Başkanı, Cumhurbaşkanımızın kararını bekliyor. Virüs, bir takıma bulaşırsa lige 17 takımla mı devam edeceksiniz?” dedi.

Kırklarelispor başkanı, aynı zamanda 2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği Başkanı Volkan Can, liglerin ertelenmesini talep ettiklerini duyurdu.

Cumhurbaşkanı, başkanlığında gerçekleştirilen Koronavirüs Değerlendirme Toplantısı’nın ardından ulusa seslendi. Cumhurbaşkanı, seyircisiz oynama kararını eleştiren ve liglerin ertelenmesini talep edenlere yanıt verdi. Cumhurbaşkanıbirileri farklı şeyler söyleyebilir. Bizim bütün hedefimiz insan hayatıdır” dedi. Cumhurbaşkanı, liglerin ertelenmesi yönünde bir karardan bahsetmedi.

Galatasaray kalecisi Fernando Muslera, cumhurbaşkanının ulusa seslenişinin ardından Instagram hesabında veryansın etti.

Muslera, cumhurbaşkanının ulusa seslenişi sırasında aralarına mesafe koyarak oturan kabine üyelerinin fotoğrafının üzerine “Gerçekten çok üzgünüm. Rakiplerimizi böyle mi savunacağız?” yazdı.

muslera

19 MART

FIFPro, TFF‘ye mektup gönderdiğini, maçların ve antrenmanların devamına yönelik kararın acilen gözden geçirilmesini talep ettiklerini açıkladı.

Screen Shot 2020-03-20 at 15.25.39

Gençlik ve Spor Bakanı basketbol, futbol ve voleybol federasyonlarının başkanları ile değerlendirme toplantısı yapacağını duyurdu.

Toplantının ardından, Cumhurbaşkanı başkanlığında gerçekleştirilen Koronavirüs Değerlendirme Toplantısı’nda ve akabinde yapılan görüşmeler neticesinde; hentbol, voleybol, basketbol ve futbol liglerinin tamamının salgına yönelik alınan tedbirler kapsamında ertelenmesine karar verildiği açıklandı.

Basın açıklamasında Bakan ve federasyon başkanları söz aldılar.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: