Spor Tahkimi Şike

Milliyet’ten Yanlış Haber

UEFA Temyiz Kurulu, Eskişehir ve Sivasspor‘un UEFA Avrupa Ligi’nden men etti.
 
Bugün Milliyet gazetesinde yayınlanan bir yazıda iki konuya değinildi.
 
Yazının ilk bölümünde UEFA‘nın şike sürecinde ismi geçen bütün kulüpleri takibe aldığının öğrenildiği belirtilmiş. “Günaydın” deyip, bu bölümü geçiyorum.
 
Yazının ikinci bölümünde ise Eskişehir ve Sivasspor‘un UEFA kararından sonra izleyeceği yol haber yapılmış. Bu bölüm baştan sona yanlış. Ne yazık ki, bu bölüm “hukukçuların yorumlarına” dayandırılmış.
 
Haberdeki iddialar ve düzeltmeler aşağıdadır.
 
1) Eskişehirspor ve Sivasspor’a 2 yıl men cezası ve 300’bin euro para cezası isteyen UEFA müfettişlerinin talebine karşın, iki kulübe de 1’er yıl “katılamaz” hükmü veren Disiplin Komitesi’nin kararından sonra, CAS yolu açıldı. 20 gün içerisinde Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne itiraz hakkı bulunan Sivasspor ve Eskişehirspor kulüplerinin, bu süreyi beklemeden en geç bir hafta içinde yasal işlemleri başlatacağı bildirildi.”
 
Dünkü kararı UEFA Disiplin Komitesi vermedi. UEFA Temyiz Kurulu ilgili karara imza attı.
 
Sık sık yapılan bir hataya bu haberde de rastladık. CAS‘ın açılımı “Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi” değildir. Doğru tercüme “Spor Tahkim Mahkemesi“dir. (Detaylı açıklama için: http://goo.gl/cPBL4p)
 
UEFA Temyiz Kurulu kararlarına başvuru süresi 20 gün değil, 10 gündür. Bu süre UEFA’nın Eskişehirspor ve Sivasspor ile ilgili açıklamasında belirtildiği gibi; sürenin hukuki kaynağı UEFA Statüsü’nün 31’inci maddesinin 3’üncü fıkrasıdır. Milliyet, 20 günlük süreyi nereden çıkardı? Bir hukukçudan mı görüş aldılar?
 
2) Her iki kulübün de ilk etapta UEFA kararının durdurulması yönünde talepte bulunacağı öğrenilirken, CAS’ın Haziran ayı sonunda başlayacak Avrupa Ligi ön eleme maçları arefesinde tarafların hızlı yargılanma tisteğini kabul edeceği vurgulandı.”
 
– “tisteğini” ifadesi, gazetenin Internet sitesinden aynen alınmıştır.
 
CAS‘ın hızlı yargılama yapması için öncelikle uyuşmazlığın iki tarafının bu konuda anlaşması gerekir (CAS Tüzüğü, R52/III). Kulübün CAS‘tan hızlı yargılama istemesi tek başına yeterli olmaz. Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın davalarının hızlı yargılama usulü ile görülmesi, iki kulübün UEFA ile anlaşması sonucu gerçekleşmişti. Hatta hızlı yargılama teklifi UEFA‘dan gelmişti. Eskişehirspor ve Sivasspor, UEFA kabul etmezse, hızlı yargılama imkanından faydalanamaz. O zaman sormak lazım: UEFA hızlı yargılamayı kabul etmezse, sırf Haziran ayında Avrupa Ligi ön eleme maçlarının oynanacağı gerekçesiyle CAS hızlı yargılama yapabilir mi? Hangi hukukçu CAS‘ın iki kulübün hızlı yargılama talebini kabul edeceğini iddia etti?
 
3) CAS’ın, tıpkı Fenerbahçe örneğinde olduğu gibi turnuvanın prestiji açısından yürütmenin durdurulması yönünde karar vermesi beklenirken, başvurunun reddedilmesi durumunda Sivasspor ve Eskişehirspor’un bulundukları turdan itibaren ihraç edilmelerinin yüksek ihtimal olduğu, hukukçular tarafından dile getirildi.”
 
Yazının sahibi, Fenerbahçe‘nin CAS‘ta açtığı ilk davayı unutmuş ya da hatırlamak istemiyor.
 
CAS, ilk davada Fenerbahçe‘nin yürütmeyi durdurma kararı talebini reddetti. CAS, “turnuvanın prestiji”ne bakarsa, aksine, şike ile suçlanan kulüplerin turnuvaya katılmaması yönünde karar verir. Bugüne kadar CAS, şike sebebiyle ceza alan hiçbir kulübün yürütmeyi durdurma talebini kabul etmedi.
 
Fenerbahçe‘nin CAS‘taki ikinci davasında ise kamuoyu yanıltıldı. Fenerbahçe yönetimi ve hukukçuları CAS‘ın yürütmeyi durdurma talebini kabul ettiğini, UEFA‘nın çatırdayacağını, yürütmeyi durdurma kararının savaşlarında ne kadar haklı olduklarını gösterdiğini, kendilerine kurulan komplonun CAS tarafından bertaraf edileceğini ileri sürmüşlerdi.
 
CAS, Fenerbahçe‘nin yürütmeyi durdurma talebini kabul etmedi. UEFA ve Fenerbahçe, yürütmenin durdurulması konusunda anlaştı. CAS da “taraflar arasındaki anlaşma uyarınca, UEFA Temyiz Kurulu kararının uygulanmayacağını” açıkladı.
 
CAS, Eskişehirspor ve Sivasspor‘un yürütmeyi durdurma taleplerini reddedecek. CAS bu talebi reddederse, Milliyet’teki iddianın aksine, Eskişehirspor ve Sivasspor zaten ön eleme turunda hiç yer almayacakları için, ihraç edilmeleri de söz konusu olmayacak.
 
4)2014-15 sezonunda Türkiye’yi Şampiyonlar Ligi’’nde Galatarasay ve Beşiktaş, UEFA Avrupa Ligi’nde ise Trabzonspor dışında temsil edecek başka takım bulunmayacak.
 
Bu ihtimal, Sivasspor ve Eskişehirspor‘un Avrupa Ligi ön eleme turu maçlarına başlayıp da ihraç edilmeleri ihtimali için ortaya atılmış.
 
Sivasspor ve Eskişehirspor’un yürütmeyi durdurma talepleri reddedilecek. Bu iki takım ön eleme oynayamayacak. Peki onların yerine kim geçecek? Bu sorunun yanıtını uzun bir yazımda paylaşmıştım (http://goo.gl/aU85HT). Aşağıda özet geçeceğim.
 
UEFA Avrupa Ligi Talimatı‘na göre Kardemir Karabükspor ve Bursaspor Avrupa Ligi ön eleme turlarına katılabilecek. Ancak Kardemir Karabükspor yönetiminin Emenike’ye yönelik şike girişimlerinin haberdar olmasına rağmen TFF’ye bilgi vermemesi Karabükspor’un şike sebebiyle ceza almasına sebep olabilir.
 
Kardemir Karabüspor, UEFA Avrupa Ligi’ne alınmazsa, sıra Gençlerbirliği’ne gelecek. 2010-2011 sezonunda kulübün genel müdürlüğü görevini yürüten Zafer Önder İpek‘in, Gençlerbirliği-Fenerbahçe maçında şike ve Gençlerbirliği-Trabzonspor maçında teşvik primi için aracılık ettiği tespit edildiği için Gençlerbirliği’nin UEFA’dan ceza alması muhtemel.
 
Kardemir Karabükspor ve Gençlerbirliği ceza alırsa, sıra Akhisar Belediyespor‘a geliyor.
 
UEFA talimatlarına göre, Bursaspor ve Akhisar Belediyespor‘un UEFA Avrupa Ligi ön eleme turuna gitmesi beklenebilir. Bununla birlikte, önümüzde yeteri kadar zaman yok. Kanımca sadece Bursaspor Avrupa Ligi ön eleme turuna alınacaktır. Kardemir Karabükspor ve Gençlerbirliği’nin yargılaması zaman alacağı için, ön eleme turları başlayana kadar Akhisar Belediyespor’un katılımını sağlayacak süreç bitemeyecektir.
 
Dileğim, Akhisar Belediyespor‘un hak ettiği Avrupa yolculuğuna biletini almasıdır.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: