Şike

Kardemir Karabükspor’un Avrupa Ligi’ndeki Yeri Garanti Değil

UEFA‘nın Sivasspor ve Eskişehirspor ile ilgili soruşturma açmasının ardından Türkiye’de heyecanlı ve gergin bir bekleyiş başladı.
 
Bu iki kulüp de ceza alırsa, bunların yerine hangi kulüpler gidecek?
 
Dünkü yazımda, iki kulübün de ceza alması ihtimali üzerinde durmuştum.
 
Şahsi kanaatim, Eskişehirspor‘un ceza almayacağı yönünde. Eskişehirspor‘dan sadece bir teknik direktör ve bir futbolcu teşvik priminden ceza aldılar. Eskişehirspor‘un yöneticileri şike ve teşvik primi faaliyetlerine karışmadılar. Bu durumda Eskişehirspor‘a ceza verilmesi zor görünüyor.
 
Eğer Eskişehirspor ceza almazsa, sadece Sivasspor‘un yerine hangi kulübün gideceğini tartışacağız.
 
Sivasspor yerine öncelikle Kasımpaşa A.Ş.’nin Avrupa Ligi ön eleme turuna katılması düşünülebilirdi. Ancak Kasımpaşa A.Ş.’nin UEFA Kulüp lisansı yok. TFF Tahkim Kurulu, bugün Kasımpaşa’nın itirazını reddetti. Kasımpaşa A.Ş.‘nin bu lisansı alması zor gözüküyor.
 
Kasımpaşa A.Ş.‘nin ardından Kardemir Karabükspor geliyor. Bu kulüp, TFF’den UEFA Kulüp Lisansı’nı aldı.
 
Sosyal medyada, Kardemir Karabükspor‘un Emenike Olayı sebebiyle şikeden ceza alabileceğine yönelik iddialar paylaşılıyor.
 
Bu iddialar ağır ceza mahkemesi ve Yargıtay kararları dikkate alındığında temelsiz. Bununla birlikte, UEFA mevzuatı dikkate alındığında, Karabükspor için tehlike çanları çalıyor.
 
Aşağıda detaylarıyla açıklamaya çalışacağım.

 
Savcı iddianamesi ve ağır ceza mahkemesinin kararına bakıldığında, Emenike ile ilgili şike girişimlerinin sadece Emenike ve Emenike‘nin menajeri Erdem Konyar üzerinden yürütüldüğü anlaşılıyor.
 
Ağır ceza mahkemesinin kararında, “Emenike’nin; sakatlığını öne sürerek müsabakada oynamaması üzerinde anlaştıkları, Karabükspor kulübü doktorlarının müsabakada oynamasına mani herhangi bir sağlık problemi olmadığını söylemesine rağmen Emenike’nin bu sakatlığını öne sürerek 08.05.2011 günü oynanan Fenerbahçe maçında oynamak istemediği, bu süreçte Karabükspor yetkililerinin de Fenerbahçe yöneticisi Alaeddin Yıldırım’ın Emenike ile görüştüğünü öğrenmeleri üzerine şahsın örgüt ile görüşerek şike konusunda anlaşmış olabileceğinden ve bu anlaşmada Erdem Konyar’ın aracılık ettiğinden şüphelenerek Emenike’nin Erdem Konyar ile görüşmesini sınırlandırmaya çalıştıkları” iddiası yer aldı.
 
Görüldüğü üzere, Karabükspor yöneticileri şike yapmadıkları gibi, şikeyi önlemek için çaba harcamışlar. Savcılık bu kulüp yöneticileri hakkında iddianame hazırlamadı. Doğal olarak, mahkeme de bu yöneticilere ceza vermedi.
 
Karabükspor‘lu yöneticilerin şikeyi önleme çabaları UEFA‘nın gözünde anlam ifade etmeyebilir.
 
UEFA Disiplin Talimatı’nın hem 2011 hem de 2013 versiyonlarına göre, müsabakanın gidişatına veya sonucuna etki edilmeye çalışıldığını öğrenen hakem/oyuncu/yöneticinin ilgili durumu yetkililere bildirmesi gerekiyor. Örneğin, UEFA, şike teklifini kendisine bildirmeyen bir hakeme ömür boyu men cezası verdi.
 
UEFA, Kardemir Karabükspor yöneticilerinin şike görüşmelerinden şüphelenmelerine rağmen durumu TFF’ye bildirmemelerini disiplin suçu olarak kabul edebilir.
 
Kardemir Karabükspor yetkilileri, UEFA Disiplin Talimatı’ndaki hükmün TFF Disiplin Talimatı’nda yer almadığını; şike görüşmelerini bildirmemenin Türk hukukuna göre disiplin suçu olmadığını iddia edebilirler.
 
Karabükspor yöneticilerinin yukarıdaki muhtemel savunması karşısında, UEFA, ulusal federasyon mevzuatının UEFA mevzuatı ile asgari açıdan uyumlu olması gerektiğini; federasyonların uyum çalışmaları yapma yükümlülüğü olduğunu ileri sürebilir.
 
TFF Tahkim Kurulu, TFF Disiplin Talimatı’nda şike ve cezaların ertelenmesi ile ilgili talimat değişikliklerini FIFA ve UEFA normlarına uygun bulmuştu. Bir yazımda, TFF Tahkim Kurulu‘nun bu kararını eleştirmiştim: http://goo.gl/SFHpY7
 
Görüldüğü üzere, Kardemir Karabükspor‘un yeri garanti değil. UEFA’nın olayı nasıl değerlendirmeyi tercih edeceğini zaman içinde göreceğiz.
 
Kardemir Karabükspor da UEFA’ya alınmazsa, sıra Bursaspor‘a gelecek. Bursaspor‘un UEFA Kulüp Lisansı’nı haiz. Bu kulüp için bir sorun yok.
 
Eskişehirspor ve Kardemir Karabükspor da men cezası alırsa, Bursaspor‘a hangi kulüp eşlik edecek?
 
Sıralamaya bakarsak, Gençlerbirliği‘nin Avrupa’ya gitmesi lazım. Oysa onların da durumu şüpheli.
 
Gençlerbirliği‘nin 2010-2011 sezonunda kulübün genel müdürlüğü görevini yürüten Zafer Önder İpek‘in, Gençlerbirliği-Fenerbahçe maçında şike ve Gençlerbirliği-Trabzonspor maçında teşvik primi için aracılık ettiği tespit edildi. Bununla birlikte, söz konusu eylemler 6222 sayılı Kanun yürürlüğe girmeden gerçekleştiği için Zafer Önder İpek‘in fiili 6222 sayılı Kanun kapsamında suç olarak değerlendirilemedi.
 
Ağır ceza mahkemesinin eylemi tespit etmesi UEFA için yeterli. Bu eylemin Türk kanunlarına göre suç olmaması UEFA’yı ilgilendirmiyor.
 
Gençlerbirliği genel müdürünün, kulübün yöneticisi olduğu tartışma götürmez. Bu durumda, sıra Gençlerbirliği‘ne gelirse, UEFAGençlerbirliği‘ne de kapıyı gösterebilir.
 
Gençlerbirliği de Avrupa’ya gidemezse, kim gidecek?
 
Cevap: Akhisar Belediyespor.
 
İşte Türk futbolunun marka değeri! Kurallar uygulanırsa, Avrupa Ligi’ne 5 kulübümüzü gönderemeyeceğiz. Onuncu sıradaki kulüp Avrupa Ligi’ne gidecek.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: