Şike

Halis Özkahya Tamam. Ya Diğerleri?

Bugün Fenerbahçe Kulübü, hakem Halis Özkahya’nın TFF Etik Kurulu’na sevk edilmesi için TFF’ye başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Söz konusu açıklama aşağıdaki gibidir:

PFDK tarafından (FDT’nin 42/2 ve 35/4 maddeleri uyarınca), Spor Toto Süper Lig’in 16.Haftası’nda Galatasaray A.Ş. ile oynanan müsabakanın ardından,  oyuncumuz Raul Meireles için verilen 8 resmi müsabakadan men cezası, Tahkim Kurulu tarafından (FDT’nin 36/1-a maddesi uyarınca) 1 resmi müsabakadan men cezasına çevrilmiştir.

Müsabaka hakemi tarafından hazırlanan raporun içeriğinin, resmi yayıncı tarafından kayıt altına alınan görüntü içeriği ile uyuşmadığı, gerçek durumu yansıtmadığı ortaya çıkmıştır.

Tahkim Kurulu kararından sonra dahi, müsabaka hakemi Halis Özkahya kendisine tükürüldüğünü ısrarla ileri sürmüş ve konu yazılı basında dile getirilmiştir.

Tahkim Kurulu kararı karşısında hakem Halis Özkahya’nın, Etik Kurulu Talimatı’nı ihlal ettiği, ilkelere aykırı davrandığı açıkça ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle,  Halis Özkahya’nın Etik Kurulu’na sevk edilmesi için Türkiye Futbol Federasyonu’na başvuruda bulunduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunarız. 

Fenerbahçe Futbol A.Ş.

 

Bu açıklamadan birkaç saat sonra bu sefer Trabzonspor’dan bir açıklama geldi. Trabzonspor da Ağır Ceza Mahkemesi tarafından haklarında mahkumiyet kararı verilen Samet Güzel, Şükrü Ongan ve Ümit Aydın’ın yeniden PFDK’ya sevklerini talep ettiğini açıkladı.

Trabzonspor’un açıklaması aşağıdaki gibidir:

Kulübümüzün avukatları Türkiye Futbol Federasyonu’na yeni bir başvuruda bulunarak haklarındaki “Müsabaka Sonucunu Etkilemek” suçu mahkeme kararıyla kesinleşen Samet Güzel, Şükrü Ongan ve Ümit Aydın’ın yeniden PFDK’ya sevkleri talep edildi.

Talep başvurusunda, “İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2011 / 63 E. sayılı dosyası kapsamında şike ve teşvik eylemlerinde bulundukları şüphesiyle yargılananlardan Samet Güzel, Şükrü Ongan ve Ümit Aydın hakkında mahkeme, müsabaka sonucunu etkilemek amacıyla teşvik suçunu işledikleri sabit olduğundan hapis ve adli para cezası vermiş; sanıkların talebi üzerine bu hükmün açıklanmasının geri bırakılması uygun görülmüştür. Verilen, “hükmün açıklanmasının geri bırakılması” kararı, sanıkların üzerlerine atılı suçu işlemiş bulundukları, ancak kanunda sayılan koşullar gerçekleştiği için, hükmolunmuş cezanın açıklanmasının belli bir süre için geri bırakılması anlamı taşımaktadır. Şahısların yaptıkları itiraz başvurusu İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nce reddedilerek karar kesinleşmiştir. Bu ret kararıyla birlikte üç sanıktan Samet Güzel için 17/04/2011 tarihli Trabzonspor – Bursaspor maçı , Ümit Aydın için 15/05/2011 tarihli Ankaragücü – Fenerbahçe maçı , Şükrü Ongan için 22/04/2011 tarihli Eskişehirspor – Trabzonspor maçından dolayı ‘müsabaka sonucunu etkilemek’ suçunu işledikleri kesinleşmiş olmaktadır.

Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararından çok önce aynı müsabakaları inceleme konusu yaptığı dosya hakkında, 06.05.2012 tarihli toplantısında bu üç isimle ilgili olarak ceza tayinine yer olmadığı yönünde karar almıştır.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen ve kesinleşen karardan bu yana yukarıda ismi anılan şahıslar hakkında Türkiye Futbol Federasyonu Hukuk Müşavirliği’nin Disiplin Müfettişi sıfatlarıyla re’sen harekete geçerek kendilerini Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk etmeleri beklenmiş ancak söz konusu sevk gerçekleşmemiştir.

Müşavirliğinizce, yukarıda tarih ve karar numarası verilen, ekte sunulu İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi kararının incelenip, dilekçemizde belirtilmiş bulunan hususlar da göz önüne alınarak bu üç ismin yeninden Profesyonel Disiplin Kurulu’na sevk edilmeleri gerekmektedir.

Söz konusu sevk işlemi yapılmadığı takdirde, bu, yasanın açıkça ihlali sayılacağından, müşavirliğiniz hakkında da ‘görevi ihmal’ iddiasıyla suç duyurusunda bulunmak zorunluluğu doğacaktır” ifadelerine yer verildi.

 

Bu iki açıklamayı okuduktan sonra Trabzonspor avukatlarının gereği gibi çalışmadıklarını ve eksik talepte bulunduklarını fark ettim.

Hatırlanacağı üzere, şike davasında TFF Etik Kurulu’nun iki raporu kamuoyuna yansımıştı. TFF Etik Kurulu, iki ayrı raporda bazı isimlerin şike yapmadıklarına kanaat getirdiğini ancak bu isimlerin etik ihlal işleyip işlemediğinin tespit edilmesi için yönetim kurulu tarafından Etik Kurulu’na sevk edilmeleri gerektiğini ileri sürmüştü.

Aslında Etik Kurulu bu raporlarla sorumluluktan kaçmış ve etik ihlal tespit etmekten imtina etmişti. Oysa Etik Kurulu etik ihlal tespit edip çeşitli kararlar alabilirdi.

İlgili raporları tekrar uzun uzadıya paylaşmayacağım. Her maç için birçok isim raporlarda yer almış. Etik ihlal yapmış olabilecekleri iddia edilmiş. Raporların detayını merak edenler daha önce paylaştığım iki yazıma bakabilirler: http://sporvehukuk.blogspot.com/2012/05/etik-kurula-gore-sike-olmayan-fiiller.htmlhttp://sporvehukuk.blogspot.com/2012/05/etik-kuruluna-gore-etik-ihlaller.html

Bu isimleri hatırlamamız ve unutmamamız gerekiyor. TFF yönetim kurulunun bu isimleri TFF Etik Kurulu’na sevk etmeme gerekçelerini tartışmamız gerekiyor. TFF bu gerekçeleri paylaşmak zorunda. Elbette paylaşmayacak. Ortam soğuduktan sonra bu isimlerin tekrar gündeme gelmesi istenmedi. Şike sürecini geride bırakmak isteyen TFF ortalığı ateşe vermekten kaçındı.

Aşağıda TFF Etik Kurulu’nun sadece ikinci raporunu temel aldım. İlk raporunu neden değiştirdiğini somut ve ikna edici gerekçelerle açıklayamayan TFF Etik Kurulu’nu daha fazla zorlamayalım. Ama unutmamak gerek: Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı TFF Etik Kurulu üyelerinin güvenirliğini sarsmıştır.

Lütfen bu isimleri unutmayın! TFF Etik Kurulu’nun tespitlerini aklınızdan çıkarmayın!

 

İşte isimler:

Aziz Yıldırım

Alaeddin Yıldırım

İlhan Yüksel Ekşioğlu

Ali Kıratlı

Cemil Turhan

Serkan Acar

Hikmet Karaman

Mehmet Şen

Barış Özbek

İbrahim Akın

Ahmet Çelebi

Mehmet Yıldız

İskender Alın

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: