CAS Court of Arbitration for Sport Spor Tahkimi

CAS’ın FC Sion Kararı

Hatırlanacağı üzere, Şampiyonlar Ligi’ne gönderilmeyen Fenerbahçe, durumunu hep Avrupa Ligi’ne alınmayan İsviçre kulübü FC Sion ile karşılaştırmıştı.
Fenerbahçe yöneticileri ve avukatları, İsviçre Federasyonu’nun FC Sion‘un arkasında durduğunu, TFF’nin benzer duruşu sergileyemediğini iddia etmişlerdi. Oysa İsviçre Futbol Federasyonu, yerel mahkemenin ihtiyati tedbir kararını uygulamak zorunda kalmıştı. Federasyon, FIFA‘dan gelen mektubun hemen ardından FC Sion‘un 36 puanını silmişti.
İsviçre’deki Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), Ocak ayında FC Sion Davası ile ilgili kararını vermişti. Bu karar, spor hukuku ile ilgilenenler için ders niteliğinde. CAS hakemlerinin reddi, CAS hakemlerinin taraflara danışmanlık yapamamaları, UEFA’nın kararlarının rekabet hukuku ve kişilik hakları açısından değerlendirilmesi, CAS’ın bağımsızlığı ve tarafsızlığı gibi hususlar uzun uzun tartışıldı.
Bu kararın eleştirilecek birçok yönü var. Bunları bir makalede belirteceğim.
CAS’ın FC Sion Kararı (CAS 2011/O/2574 UEFA v. Olympique des Alpes SA/FC Sion) için: http://www.tas-cas.org/d2wfiles/document/5475/5048/0/Award20FINAL20_2011.01.31.pdf

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: