Şike

Aziz Yıldırım’ın Savunması – 3

Fenerbahçe Spor Kulübü, Aziz Yıldırım’ın savunmasını yayınlamaya devam ediyor.

Aşağıda savunmanın üçüncü ve son bölümünü bulacaksınız:

“06.03.2011 GÜNÜ BURSA’DA OYNANAN BURSASPOR – İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SPOR MÜSABAKASINDA TEŞVİK PRİMİ VERİLMESİ İDDİASINA KARŞI SAVUNMALARIMIZ


İddianamede, “Eylemin gelişimi ile ilgili iddianamedeki suçlamaya göre; “Süper Lig 2010-2011 sezonunun 24. haftasına gelindiğinde, Fenerbahçe’nin 51 puan ve averaj üstünlüğü ile Lig birincisi olduğu, Trabzonspor’un 51 puanla Lig ikincisi olduğu, Bursaspor’un 48 puanla Lig üçüncüsü olduğu ve Kayserispor’un 43 puanla Lig dördüncüsü olduğu, her takımında ligi şampiyonlukla bitirme ihtimali olduğu, Fenerbahçe’nin liderliği koruyarak ligin zirvesinde yalnız kalabilmesi için rakibi durumundaki 3 takımın da ligin 24. haftasında yapacakları maçlarda puan kaybetmelerinin gerektiği, bu nedenle Aziz Yıldırım liderliğindeki suç örgütünün 24.haftada bu takımların yapacağı maçların sonucunu etkilemeye yönelik girişimlerde bulunduğu şeklinde ligin durumuyla ilgili tespit yapılmıştır” ibaresi mevcuttur.
Organize Şube ve Savcılık benim suç örgütü lideri olduğumu söylemekteler. Önce bunu söylememiz gerekir; Ben bir suç örgütü kurmadım ve suç örgütünün de lideri değilim; böyle bir Örgüt de yoktur. Bunu daha önce de açıklamıştık.
02.03.2011 günü saat 15.55 de Aziz Yıldırım – İlhan Ekşioğlu arasındaki 1459 no.lu Tape Kaydı:
Bu tapede görüldüğü gibi Bana gelecek bir kişiden bahsediyorum. Bu kişi Dereağzı’nda boksörlere ait binanın ahşapları da dahil olmak üzere, Stadımızın, Topuk Yaylasının ahşap işlerini yapan/yapacak olan Hasan Pınar’dır. Yapılacak olan işleri kendisine vermek istediğimden İlhan Ekşioğlu ile maliyet üzerine konuşmak istiyorum. Tape dikkatlice okunduğunda bu iyice anlaşılmaktadır.
İlhan Ekşioğlu ile konuşmamızda vaziyetlerin nasıl olduğunu sorduğumda, O’nun da “vaziyetin gayet iyi” olduğunu söylemesi, arkasından da “3 tarlayı da sürdük” sözü ve “yağmurda yağar ekinler çıkar” söylemi bir temennidir.“Tarla” maçları “sürmek” ise, dileklerimizi ifade etmektedir. Fenerbahçe’nin rakipleriyle ilgili beklentidir. Bu sözlerden başka amaç çıkartıp şifreli konuşuyorlar demek abesle iştigaldir. İlhan Ekşioğlu ise Eyüp Sultan’da yaptırdığımız dualar ve kurban kesilmesiyle bu hususu temenni etmektedir. İddianamede, Ligin 24. haftasında 04.03.2011 günü oynanan Kayseri – Manisaspor, 06.03.2011 günü oynanan Bursaspor – İ.B.B., 06.03.2011 günü oynanan Beşiktaş – Trabzon maçlarında şike yapıldığı anlamına geldiği söylenmekte, sonra da bu maçlarla ilgili bir eylem iddiasında bulunulmamaktadır.
Benim, İlhan Ekşioğlu’na Bursa – İBB maçına müdahale etmek için talimat verdiğim söylenmektedir. Talimat vermemle ilgili bir tape veya bir bilgi var mıdır?
Mademki üç maçla ilgili şike yaptık veya teşvik verdik; neden bu maçlar da iddianameye dâhil edilmemişlerdir? Bu üç maçtan yalnız Bursa – İBB maçı teşvik verildi diye sorgulanmaktadır. Ben diğer iki maçla da ilgili düşüncelerimi ve gerçekleri söylemek istiyorum. Emniyetin Organize Şubesi ile Savcılık ortalığı toz duman haline getirdikten sonra bu maçlarda bir şey olmadığını iddianamede yazması, kendileri için aşağılayıcı bir şey olmalıdır. Mademki diğer iki maçta şike yok o zaman 3 tarlayı sürdük sözünü bu üç maçta da teşvik veya şike var diye nasıl sorgulamada kullanır ve kamuoyuna bu şekilde açıklarsınız? Buna vicdanları nasıl müsaade ediyor? Futbolu yargılamak için sporu iyi bilmek gerekir.
İlhan Ekşioğlu sorgulamada 60.000TL’yi Kıbrıs ta beraber yapmayı planladıkları işle ilgili avans olarak Ali Kıratlı’ya verdiğini söylemiştir. Kendisi bunu izah edecektir. Ancak savunmamızın bütünlüğünü göz önüne alarak, gene de anılan belgeleri Ek’te sunuyorum. (EK-1). Ali Kıratlı da bunu ifadesinde doğrulamıştır. Böyle bir para Fenerbahçe Spor Kulübü hesaplarından verilmemiştir. Dernekler Masasının verdiği raporda da bu durum açıkça görülmektedir.

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı ve Yöneticisi olarak Bursaspor – İ.B.B.Spor maçıyla ilgili hiç bir girişimimiz olmamıştır. Bursaspor  – İ.B.B.Spor maçının sonucunun istedikleri gibi olması durumunda Yusuf Turanlı İskender Alın’a Gaziantepten baklava getirme sözü vermiştir. Okuduğumuz tapelerden bunu anlıyoruz.

Arkadaşlar arasında, futbol camiası içindeki dostluk babında bazı konuşmalar yapılmışsa, bu da Bizlerin dışında yapılmıştır. Zaten İ.B.B.’li sporcular da Can Arat, Metin Depe ve Zeki Korkmaz kendilerine teklif gelmediğini beyan etmişlerdir. Ayrıca zaten Metin Depe kırmızı kart cezalısı olduğu için oynamamıştır. İskender Alın da kolluk ifadesinde “…Yusuf Turanlı’nın kendisine baklava getirdiğini ve teşvik primi ile ilgili teklif gelmediğini…” beyan etmiştir.

Necati Ateş’in de bu maçla ilgili konunun içine çekilmesini de anlamakta zorluk çekiyorum. Arkadaşlarıyla buluşan her şahsı bir eylem içine koymamız mı gerekir?
Soruyorum: Necati Ateş bu olayların neresinde? Her telefonda ismi geçen kişiyi suçlayacak mıyız?
Şimdi işin en komik kısmına geliyoruz. İddianamede eylemin değerlendirilmesi bölümünde şunlar yazılı:
Her ne kadar yapılan iletişim tespitlerinde ve telefon döküm analizi çalışmalarında İbrahim Akın, İskender Alın, Zeki Korkmaz, Metin Depe (kırmızı kart cezalısı olduğu için oynamamıştır. Cezalıyken nasıl teşvik alıp oynamıştır? O da başka muammadır.) ve Can Arat isimli İ.B.B. Sporlu futbolcular ve İ.B.B.Spor’un eski futbolcusu Necati Ateş’le (Necati Ateş’in İ.B.B.Spor da daha önce oynaması suç mu, bu şekilde düşünülürse Necati Ateş Galatasaray Kulübünde de futbol oynamıştır. Bu nasıl bir suçlamadır. Mantık almıyor) teşvik primi verilmesi amaçlı irtibat kurulup görüşüldüğüne dair bazı deliller elde edilmiş ise de, bu futbolcularla anlaşıldığına, FUTBOLCULARIN ANILAN MAÇTAN DOLAYI TEŞVİK PRİMİ ALARAK MENFAAT TEMİN ETTİKLERİNE DAİR SOMUT DELİL ELDE EDİLEMEDİĞİNDEN HAKLARINDA SEVK MADDESİ TANZİM EDİLMEMİŞTİR” denilmektedir.

Necati Ateş adı üzerinde illaki bir suçlama yapılacaksa, Galatasaray SK tarafından kendisinin transferi araştırılsın.

Bu sözlerin sonucu şudur ki: Hiçbir şekilde teşvik primi verilmemiştir. Oyuncuların teşvik primi alarak menfaat temin ettiklerine dair somut bir delil elde edilemediğine göre buna Türkçe’de “teşvik verilmemiştir” denir.

Tüm bunlara rağmen, Aziz Yıldırım liderliğindeki suç örgütünün teşvik primi vererek Bursaspor – İ.B.B.Spor müsabakasında hedefledikleri sonuca ulaştıklarını söylemek vicdan, hukuk ve adalete sığmamaktadır.

Ortada teşvik verilmiş oyuncu yok ama, Sen teşvik verdin diyorsun; böyle bir hayali teşvik soruşturması olmaz ve olamaz.

BU MAÇA DAİR SON SÖZ : Vicdanların kabul edemeyeceği bir suçlama ile karşı karşıyayız. Bizler Bursaspor – İ.B.B.Spor maçında diğer maçlarda olduğu gibi teşvik primi vermedik.

Keza iddianameyi tanzim edenler söz konusu müsabaka başlığı altında toplamda 18 adet tape kaydını iddianameye almışlardır. Bunların yalnızca 3 tanesi şahsıma ait olup; savunmamızda açıkladığımız ve tüm kamuoyuna sunduğumuz üzere bu tapelerin hiç birinin de şike faaliyetleri ile uzaktan, yakından bir ilgisi yoktur.
(EK-2: Müsabakaya ilişkin basında çıkan haberler) , (EK-3: Müsabakaya ilişkin maç kadroları) Bu maçla bağlantılı olarak Beşiktaş – Trabzonspor ve Kayserispor – Manisaspor arasında oynanan müsabakalarla ilgili iddianamede tarafımıza bir suçlama yöneltilmemiştir.

Ancak Emniyetin Fezlekesinde ve 18.07.2011 tarihindeki açıklama ile TFF PFDK tarafından istenen savunmamızda iddianameye konu olmayan bu iki maçla ilgili de suçlamalara maruz kaldığımızdan bu maçlarla ilgili de beyanlarımızı aşağıda Sayın Mahkemenize sunuyoruz.
06.03.2011 TARİHİNDE OYNANAN BEŞİKTAŞ – TRABZONSPOR MÜSABAKASINDA TEŞVİK PRİMİ VERİLMESİ İDDİALARINA KARŞI BEYANLARIMIZ
Söz konusu maçla ilgili Serkan Balcı’yla şike anlaşması yaptığımız söylenmektedir. Serkan Balcı Türk Futbolunun karakterli ve ahlaklı oyuncularından biridir. Onu Fenerbahçe’ye ben transfer ettim. Menajeri de Batur Altıparmaktır. O da şahsiyetli ve kişiliği olan bir insandır. Eğer biz Trabzonun içinden böyle bir organizasyon yapsa idik o zaman Batur Altıparmak’la yapardık. Çünkü Selçuk İnan ve Umut Bulut’un da menajerleri kendisi idi.

Futbolu bilenler için şunu söylüyorum; bu söyleyeceklerimi Savcılık ve Mahkemedeki ifademde söyledim:

Maç İstanbul’da oynanıyor, Beşiktaş gibi güçlü bir kulübü desteklemek mi kolay yoksa Trabzondan bir oyuncuyla şike yapmak mı doğrudur ? Bizim için Beşiktaşlı oyunculara teşvik vererek sorunu kökten çözmek daha iyi bir alternatif olamaz mıydı ?

Bu maçtan önce BJK taraftarları Twitter üzerinden BJK’nin Trabzonspor’a yenilmesini ve Fenerbahçe’nin şampiyon olmamasını istediklerini yazdılar. BJK taraftarları bu anlamda binlerce mesaj yayınladılar. Basın bunları yazdı. O zaman tüm bu yazanları da sorgulamak gerekir. Çünkü Ali Kıratlı ile Yusuf Turanlı’nın aşağıdaki iletişim tespitinden dolayı şike yapmakla suçlanıyoruz.
*06.03.2011 günü, saat 19.43’te Ali KIRATLI’nın ( 532 3569535), Yusuf TURANLI’yı (533 4510996) aradığı; (Kayıt Sıra No: 2241)

Yusuf’un “Ya sana diyorum ki aç viskini kahve mi istersin … BENİM ADAM NASIL OYNUYOR AMA … Maçın yıldızı o ha” dediği, Ali’nin “Bitsin kırmızı kart gördü şimdi… Onu diyorum işte haydi” dediği tespit edilmiştir.

(Bahse konu müsabakanın 38.dakikasında Trabzonspor takımı oyuncusu Serkan BALCI’nın kırmızı kart gördüğü anlaşılmıştır.)

Soruldu : Yusuf TURANLI’nın benim adam dediği Serkan BALCI ile Ali KIRATLI’nın ilgisi nedir? Bu şahsın gördüğü kırmızı kart ya da oynadığı oyun ile Ali KIRATLI’nın ilgilenme sebebi nedir?
Yusuf Turanlı, Savcılık ve Mahkemede vermiş olduğum ifadelerde olduğu gibi hiç tanımadığım biriydi. Kendisiyle Metris’te tanıştım. Yusuf Turanlı konuşmasında maçta Beşiktaşlı iyi oynayan bir oyuncudan bahsetmektedir. Halbuki bu tapede Serkan Balcı’dan bahsediyor denerek kafa karıştırılmaya çalışılmaktadır. Buna “akıl tutulması” denir. Ali Kıratlı ise Trabzonspor’un kaybetmesinden mutlu olacağı için bu konuşma yapılırken, Serkan Balcı’nın kırmızı kart görmesine sevindiğini belirtmektedir. Trabzonspor’un kaybetmesi bundan dolayı kendisini ilgilendirmektedir.

Zaten Yusuf Turanlı da, Emniyetteki ifadesinde “Serkan Balcı isimli şahsı tanımıyorum, adı geçen şahıs ile de hiçbir görüşmem olmamıştır” demektedir.

Trabzonda oynayan Serkan Balcı da kendisine hiçbir şekilde şike ile ilgili bir teklif yapılmadığını söylemektedir. Ayrıca şike yapmış bir futbolcu bugün Trabzonspor’da oynayabilir mi?
04.03.2011 TARİHİNDE OYNANAN KAYSERİSPOR – MANİSASPOR  MÜSABAKASINDA TEÇVİK PRİMİ VERİLDİĞİ İDDİASINA KARŞI BEYANLARIMIZ
Kayserispor  – Manisasopr maçı oynanmadan Spor Toto Lig 2010- 2011 sezonunun 24.haftasının puan durumuna bakalım:

Fenerbahçe’nin 51 puanla averaj üstünlüğü ile lig birincisi olduğu, Trabzonspor’un averajla lig ikincisi olduğu, Bursaspor’un 48 puanla lig üçüncüsü olduğu, Kayserispor’un ise 43 puanla lig dördüncüsü olduğu görülmektedir.

Fenerbahçe; bir Spor Kulübüdür; banka değildir. Her yere dağıtacak parası da yoktur. Bizde oynamış olan eski bir oyuncunun kendi düğününü yapması ile ilgili konuşmasının bu noktalara çekilmesi utanç vericidir.

Önder Turacı, Fenerbahçe de 6 sene futbol oynamış ve Kayserispor’a transfer olmuştur. Anılan telefon görüşmeleri menajerinin İlhan Ekşioğlu’ndan düğüne çıkacak bir sanatçının organize edilmesine yardımcı olması yönündeki isteğine dairdir. Bizler sporcularımızın düğünlerine katılırız ve onlara hediye alırız. Burada menajeri, İbrahim Tatlıses’i Önder Turacı’nın düğününe getirmek istiyor. Bunun için de İlhan Ekşioğlu’ndan “indirim yapabilir mi”diye yardım istiyor. İlhan Ekşioğlu da düğün hediyesi olarak “10.000$ Ben veririm” diye jest yapıyor.
Bunun şikeyle ne ilgisi var? İnsanlar 10.000$ ile şike yapıp isminin karalanmasını ister mi?
Tamamen insani boyuttaki bir hadiseyi şikeye bağlamak utanç vericidir. Fenerbahçe’den 8 puan geride olan bir takımla ilgilenmek hangi mantığa sığar? Ayrıca eğer Kayserispor ile ilgilenmiş olsaydık onların yenmelerini isterdik. Çünkü onların iddialı durumda olması ileriki maçlarda şampiyonluğa oynayan rakipleriyle oynayacak olmasından dolayı Bizim işimize gelebilirdi. Kayseri’nin yarışın içinde olması bizler için daha olumlu olurdu. Futbolu bilenlerin bunu daha iyi yorumlayacağına eminim.

Eğer Önder Turacı ile şike yapıldığı söyleniyorsa; bunu ileri sürenlerin futbolu hiç bilmediğini ve illa ki Bizleri mahkemelere çıkarıp, karalamak istediklerini belirtebiliriz. Burada şike yapmak için hiçbir kimseye para verilmiş mi? Kim vermiş ? Nasıl vermiş ? Sorumlulara soruyorum. Cevap versinler.

08.05.2011 GÜNÜ KARABÜKTE OYNANAN KARDEMİR D.Ç.KARABÜK – FENERBAHÇE MÜSABAKASINDA ŞİKE YAPILDIĞI İDDİASINA KARŞI SAVUNMALARIMIZ

GENEL SUNUM  :

İddianamede yer alan tarafımıza yönelik bir diğer suçlama Karabükspor – Fenerbahçe maçında şike eylemlerinde bulunduğumuz yönündedir. İddianameyi tanzim edenler, Fenerbahçe başkanı ve yöneticilerinin; Karabükspor üzerinde etkili ve yetkili olan Seyit İbrahim Kalender eliyle şike eylemlerini yürüttüğünü ve Emenike’nin transferi ile de “transfer şikesi”yaptığımızı iddia buyurmaktadırlar. Kanaatimce bu iddialar spor hukukunu bilmemekten öte özensiz, eksik araştırma sonucu suç yaratmak çabasından öte iddialar değildir. Zira öncelikle Seyit İbrahim Kalender, Karabükspor genel menajeri Seyit İçgül ile karıştırılıp, Karabükspor üzerinde etkili ve yetkili olduğu öne sürülmüştür ki bu husus maddi hatanın ötesinde, iddianameyi tanzim edenlerin niyetini ve saikini açıkça ortaya koymaktadır. Zira Seyit İbrahim Kalender TFF’de Ersun Yenal’ın yardımcısı olarak görev yapmaktadır ve hayatında Karabük’te bulunmamıştır. Bu nedenle bu yöndeki tüm ithamlar yanlış kurguya dayalı, yanlış yorum ve hukuki birer zırvadan ibarettir. Hatta tüm Karabük halkına Seyit İbrahim Kalender’i tanıyıp tanımadıklarını sorabilirsiniz.

İddianamede yer alan ve spor hukuku ile hiçbir şekilde bağdaşmayan bir diğer iddia da Fenerbahçe’nin Emenike transferi ile “transfer şikesi” yaptığı iddiasıdır ki sanırız SAYIN SAVCI FUTBOLUN GERÇEKLERİNİN HALI SAHADA TOP OYNAMAKTAN İBARET OLDUĞUNU SANMAKTADIR. “TRANSFER ŞİKESİ” HANGİ KANUNDA, HANGİ TALİMATTA YER ALMAKTADIR? Sayın Savcılık bize bunu izah etmek zorundadır. OYSA TFF TALİMATLARINDA, OYUNCUNUN BAĞLI OLDUĞU KULÜBÜN ONAYI ALINARAK YAPILAN TRANSFERLERİN YASAL ŞARTLARA HAİZ BİR TRANSFER OLDUĞU AÇIKÇA YAZILMAKTADIR. Kaldı ki dosyada Karabükspor başkanı ifadesinde bu hususu teyit etmektedir. Zaten cevaplanması gereken husus, transfer şikesi eğer suç olsaydı Karabükspor’lu yöneticilerinin ve bu oyuncunun da suç işlemiş olmalarının gerektiği değil midir? İşte spor hukukundan bu kadar uzak kişi ve kurumlar eliyle düzenlenen iddiaların geldiği nokta budur. KALDI Kİ ETİK KURUL RAPORUNDA DA KARABÜKSPOR MÜSABAKASINDA FENERBAHÇELİ YÖNETİCİLERE SUÇ ATFEDİLMEMESİ TESADÜF DEĞİLDİR. Şimdi bu iddialara konu edilen birkaç tapeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.
Tape: 1832, 2139, 1834, 1835, 1836, 1865, 1866, 1867, 1868
AÇIKLAMA  :
Yukarıda yer alan tüm tapeler Şekip Mosturoğlu ve Sami Dinç’in Seyit Kalender’e ve bir avukata hukuki mütalaa karşılığı olarak verilmek üzere kulüpten almaya çalıştıkları 3.000TL para ile benden TFF ye gönderilmek üzere istedikleri UEFA Kupası finali vip biletleri ile ilgilidir. Seyit Kalender ise, yukarıda da izah ettiğim üzere, bildiğim kadarıyla Ersun Yenal’ın yardımcısıdır. Zira bu kişi 24.04.2011 tarihinde TFF seminerlerine gidiyordu ve bu biletler hatırladığım kadarıyla TFF Başkan Danışmanı Mümtaz Karakaya isimli şahsa iletilecekti. Diğer husus ise kulüpte kaydı da olan 3.000YTL tutarındaki bir paradır. İddianame bu olayda büyük bir hata içine girip Seyit Kalender ile Karabük Genel Menajeri Seyit Üçgül’ü karıştırmıştır. Ve akabinde Karabük maçı için bu şahısla şike faaliyetlerinde bulunduğumuz şeklinde iddiaları hiç araştırmadan iddianameye koymuştur. Oysaki Seyit Kalender’in Karabükle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Ve daha da ilginci duyduğum kadarıyla Seyit Kalender hayatında Karabük’e gitmemiştir. Ve bu husus iddianamenin ciddiyetini de açıkça ortaya koymaktadır.

Fiziki takipte Sami Seyit Kalender’e Alex imzalı bir adet forma vermiştir. Seyit Kalender bürodan çıkarken formayı küçük bir kozmetik poşetine koymuştur. Seyit Kalender poşeti arabada bırakarak TFF nin Beylerbeyindeki Gençlik Geliştirme Merkezindeki iş yerine girmiştir. Polis burayı tespit tutanağında Gençlik Geliştirme Derneği olarak yanlış tespit etmiştir.
EMENİKE TRANSFERİ
Karabük–Fenerbahçe maçı ligin 32. haftasında Karabük’te oynanmıştır. Emenike’nin transferi konusu için Şubat 2011 tarihinden itibaren Karabüksporla görüşmeye başlanılmıştır. Karabükspor Kulübü Başkanı Sayın Feridun Tankut 10milyon Euro karşılığında transferin olabileceğini belirtmiştir. Kulüple olan bu transfer çalışmalarını Yönetim Kurulu üyemiz Sayın Aleaddin Yıldırım yapmıştır. Futbolcuyla yapılan görüşmeleri ise Sayın Şekip Mosturoğlu oyuncunun menajeri  üzerinden yapmıştır. Her iki çalışma da Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu bilgisi doğrultusunda olmuştur. Bu görüşmeler sezon sonuna kadar devam etmiş ve sonunda iki kulüp ve oyuncu anlaşarak transfer gerçekleştirilmiştir. Teknik Direktör Aykut Kocaman bu transferin olmasını ısrarla istiyordu. Bu oyuncunun menajeri Erdem Konyar’dı. Ve yine hatırladığım kadarıyla bu oyuncu ile Kulübü Karabükspor’un da bilgisi ve onayıyla 25.05.2011 tarihinde, ortalama yıllık 2 milyon euro üzerinden 4 yıllık sözleşme yaptık. Kulüple de 9 milyon euroya anlaştık. Tüm bu konuşmalar bu transfere ilişkindi. Ama iddianamede bu husus transfer şikesi olarak iddia edilmiştir ki bu anlaşılmazdır. Kulübün onayı alınan bir olayda transfer şikesi nasıl olur anlayabilmiş değilim. Zaten bu transfer şikesi olsaydı herhalde şikeyi yapan diğer taraf da Karabük Spor Kulübü olurdu. Karabüklü yöneticilerin sanık bile olmadığı olayda Fenerbahçe’nin kendi kendine nasıl olup da transfer şikesi yaptığı anlaşılamamaktadır. Kaldı ki gerek talimatlar ve gerekse ligdeki tüm uygulamalar dikkate alındığında bu konuyu ’transfer şikesi’ olarak yorumlamanın yeteri kadar futbol bilgisine sahip olmamaktan kaynaklandığını düşünmekteyim.

Emenike 02.05.2011 tarihinde  oynadıkları Ankaragücü maçında sakatlanmıştır. Bu oyuncunun sakatlanması ile ilgili, bir hafta boyunca, basındaki bazı Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe Spor Kulübü düşmanları Emenikenin sarı kart görerek, sonraki hafta Fenerbahçe Spor Kulübüyle oynayacakları maçta oynamayacağı yönünde tartışma ve spekülasyonlar yapmaktaydılar. Biz yöneticiler her türlü spor müsabakalarını takip eder ve seyrederiz. Bir hafta sonra Karabükle maçımız olduğu için Ankaragücü  – Karabük arasında oynanan maçı seyrediyordum; maç sırasında Emenike sakatlanınca 02.05.2011 günü saat 20.40ta Şekip Mosturoğlu’nu aradım. İletişim tespit tutanağındaki aramızdaki konuşmamız şöyledir;

İLETİŞİM TESPİT TUTANAKLARI
*02.05.2011 günü saat 20.40’da Mehmet Şekip Mosturoğlu’nu (532 2139491)
Aziz Yıldırım’ın (530 5527290) aradığı; (Kayıt sıra no:00000)
Aziz’in “Emenike kırk yedinci dakikada sakatlandı çıktı salak” dediği, Şekip’in
Tamam başkanım” dediği tespit edilmiştir.
Görüşmeyi yaptığınız gün Ankaragücü – Karabükspor maçının 47.
Dakikasında Karabükspor futbolcusu Emmanuel EMENİKE’nin sakatlık sebebi
ile oyundan çıktığı anlaşılmıştır.

BURADA KULLANDIĞIM SALAK KELİMESİ ZATEN TÜM OLAYI ANLATMAKTADIR. Kısaca bütün gelişmelerde bir dahilimizin olmadığı gözükmektedir. Bundan sonraki tapelerde bu daha net olarak gözükmektedir.

04.05.2011 günü saat 22.42’de Mehmet Şekip Mosturoğlu’nu Aziz YILDIRIM’ın  aradığı görüşme ; ( Tape 2673)

Bu tapede Emenikenin bizim maçta oynayıp oynayamayacağı konusunu konuşuyoruz. Burada Şekip Mosturoğlu’nun Emenike’nin durumunu neden takip ettiğini soruyorlar.

Bu bir cinayet davası değildir. Bizler burada sporla uğraşıyoruz. Dünyanın her yerinde karşı takımda kim oynar kim oynamaz diye merak edilir ve öğrenilmeye çalışılır, teknik direktörlere de bu bilgi aktarılır. Oda bu bilgilerden faydalanarak gerekli taktikler geliştirir. Milli takım, kulüp takımları için de bu geçerlidir. Bu tapede görüldüğü gibi bizim insiyatifimiz dışında gelişmeler olmaktadır. Biz ancak dışarıdan takip etmekteyiz. GÖRÜLECEĞİ ÜZERE ŞİKE YAPTIĞI İDDİA EDİLEN AZİZ YILDIRIM VE ŞEKİP MOSTUROĞLU ŞİKE YAPTIKLARI OYUNCUNUN OYNAYIP OYNAMAYACAĞINI BİLE BİLEMEMEKTEDİRLER VE %51 OYNAMAMA İHTİMALİNE DUA ETMEKTEDİRLER. BU NASIL ŞİKEDİR? BIRAKIN ŞİKEYİ TRANSFER ETME AŞAMASINDA OLDUĞUMUZ BİR OYUNCUNUN SAKATLIĞI VE OYNAYIP OYNAMAMASI KONUSUNDA BU İLGİSİZLİĞİMİZ VE HATTA HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA AYKIRI BİR ŞEKİLDE MEVCUT BİLGİSİZLİĞİMİZDEN DOLAYI BİZLERE TEŞEKKÜR EDİLİP, BU FAİR DAVRANIŞ ALKIŞLANACAĞINA ŞİKE İLE SUÇLANMAKTAYIZ.

08.05.2011 günü saat 17.10’da Aziz Yıldırım’ın Mehmet Şekip Mosturoğlu’nu aradığı görüşme ; ( Tape 2397)

08.05.2011 günü Fenerbahçe Spor Kulübü’nün mali kongresini yaptıktan sonra helikopterle Sn. Ali Koç, Sn. Nihat Özdemir, Sn. Nihat Özbağı ile beraber Karabüke gittik. Maçtan üç saat önce oynanacak olan maçın kadrolarını hem televizyondan hem de staddan gelen bilgi ile öğrendik. Şekip Mosturoğlu ile yaptığımız görüşme de bunu açıkça göstermektedir. Bizler Emenike’nin oynayamayacağını maçtan 3 saat önce öğrendik. Zaten sakat olduğunu raporlar da tesvik etmektedir. Bizimle oynamamasının hiçbir ilgisi yoktur. Emenike’nin oynayamaması ile transfer görüşmeleri arasında hiçbir ilişki yoktur. Emenike söz konusu müsabakada sakatlanmış olduğu için forma giyememiştir. Öte yandan bu maçı takip eden 33 ve 34 ncü haftalarda Karabükspor’un oynadığı maçlarda da Emenike forma giyememiştir. 34 ncü haftanın Trabzonspor-Karabükspor arasında oynanmış düşünecek olursak, transfer şikesi söylemlerinin ne kadar gerçeğe aykırı olduğunu da görmüş oluruz.

Nitekim Karabükspor Teknik DirektörüYücel İldiz de, bu açıklamalarımızı 18.01.2012 günü katıldığı CNN Türk isimli TV kanalında sarf ettiği şu sözlerle teyit etmektedir:
” … O hafta içerisindeEmenike’nin Ankaragücü maçından somra hafif bir sakatlığı vardı. Şahsen ben de açıkçası düzelebileceğini düşünüyordum. Kendisi de o şekilde düşünüyordu. Ama hafta içerisinde çok idmanlara çıkamadı daha doğrusu sadece tek idmana çıktı onu da yarım bıraktı çıktı zaten maçtan bir gün önce. Ama hafta içinde çektirdiğimiz MR’ında bizim kulüp doktoru ’Hocam öyle değil. Bir şeyleri var.’ dedi. … baktık, kaburgasının üzerinde hafif bir zedelenme MR’da da görülüyordu zaten net bir şekilde. Gene bütün bunlara rağmen kendisiyle yaptığımız konuşöalarda falan oynamaya çalışacağını söylemişti ağrısı olmazsa. Son antremanı gene yarım bıraktı. … Maçtan önce … son durumunu sordum. ’Hocam iyi değilim’ dedi, ’oynayamayacağım’ dedi.  .. ’Çıkarım iyi oynarım, kötü oynarım, bu sefer de bana başka şey söylerler falan’ dedi.”
Soruşturma aşamasında öğrendiğimiz üzere, maçımızın olduğu zaman Karabükspor Başkanı Sayın Feridun Tankut, Emenike’nin oynayıp oynayamayacağını kulüp doktorundan sordurmuş, doktor da sakat olduğunu ancak müdahaleyle oynama imkanı olabileceğini söyleyince durumu Emenike’ye söylemişler. Emenike geçici tedavinin ileride büyük sorunlar yaratabileceğini raporunda sakatlığının sabit olduğunu söyleyerek oynamamıştır. Emenikenin oynayıp oynamaması ile ilgili bir alakamız olmadığı açıkça görülmektedir. OYUNCUNUN OYNAMAYACAĞI KONUSU O KADAR AÇIKTIR Kİ, 08.05.2011 TARİHLİ 1227 SAYILI TAPEDE SÖZ KONUSU İDDİANAMEDE ŞİKENİN BAŞ AKTÖRÜ OLDUĞU İLERİ SÜRÜLEN SAMİ DİNÇ SÖZDE ŞİKE YAPTIĞI EMENİKE’NİN OYNAMADIĞINI MAÇ OYNANIRKEN ÖĞRENMEKTEDİR. BU NASIL ŞİKEDİR VE BU İDDİAYI ORTAYA ATANLAR NEDEN BU TAPELERİ YORUMLAMAKTAN KAÇINMAKTADIRLAR? Şekip Mosturoğlu ile yapılan görüşme tapesinde görüldüğü gibi ;

23.04.2011 Tarihli, saat 20.30’da yapılan Aziz Yıldırım ile Şekip Mosturoğlu arasındaki görüşme; (Tape 2140) İDDİA : Seyit İbrahim Kalender’in Antalya’daki bazı seminerlerde eğitmen olarak bulunduğu  tespitinden yola çıkılarak, A.Yıldırım’ın “Güneyli Arkadaş” olarak bu şahsı ve Karabük maçındaki şikeyi sorduğu iddia edilmiştir.

AÇIKLAMA : Bu konuşmada geçen güneydeki arkadaş Gökhan İnler’in tanıdığı olan Kazım Avcı’dır. Gökhan İnler, İtalya da UDINESSE Takımında oynamaktaydı. Kazım Avcı’ya kendisi ve menajerleriyle Fenerbahçe’ye transfer olabilmesi amacıyla görüşmeler yapması yönünde yetki verilmişti. Kazım Avcı kendisiyle görüşmüştür. Gökhan ailece Fenerbahçeli olduğunu ve Türkiye’de Fenerbahçe’ye çok sıcak baktığını söylemiştir. Juventus ve Napoli takımları da Gökhan İnler ile ilgilenmekteydiler. Udinesse o tarihlerde Napoli ile transfer görüşmesini durdurmuştu. İnternette de bu haber yayınlanmıştır (EK-1).  Twitterdan Gökhan İnler Fenerbahçeli taraftara mesaj göndermiştir. Tape incelendiğinde Şekip Mosturoğlu eşiyle yemekteyken ben kendisini şike soruları sormaktayım ki bunun ne kadar akla ve hayata uygun olduğunu heyetinizin takdirine bırakıyorum. Bu tapenin Seyit Kalender’le hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Kaldı ki, bulunsa bile bu şahsın Karabük’le hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Kaldı ki “geldi mi” diye kastettiğim şahıs hiçbir zaman Seyit Kalender olamaz. Keza tapelerden anlaşıldığı üzere bu şahıs 24.04.2011de yani daha konuşmanın ertesi günü TFF seminerine İzmir’e gidecekmiş. Zaten Şekip Mosturoğlu’nun sorduğumda ilk olarak yanlış algıladığı kişi Kazım Avcı’dır.
Tape 1678 – 1871

Bu tapelerdeki görüşmeler S.Dinç – Ş.Mosturoğlu ve S.Dinç – İ.Kalender arasında gelişen ve Fenerbahçe Kulübüyle ilgisi olmayan görüşmelerdir. Öğrendiğim kadarıyla S.Dinç, Seyit Kalender’in avukatlığını yapıyormuş ya da beraber spor hukuku davalarını takip ediyorlarmış. Sanırım bunlara ilişkindir. Ancak yalan yanlış araştırmalardan her konuşmayı Karabükspor – Fenerbahçe şike eylemine bağlamaya kurgulanmış önyargılı bu bakış açısı tarafından yine yanlış yorumlanarak iddianamenin ciddiyetine gölge düşürülmüştür.
25.05.2011 Tarihli, saat 17.38’de yapılan Aziz Yıldırım ile Şekip Mosturoğlu arasındaki görüşme; (Tape 1218)

Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu yaptığı bir transferi ancak sonuçlandırdığı zaman kamuoyuna açıklar. Bunu tüm kamuoyu bilir. Bir transferin sonuçlanması için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Bunlar,
•       Maddi anlamda her iki kulübün anlaşması,
•       Maddi anlamda transfer eden kulüp ile sporcunun anlaşması,
•       Transfer eden ile menajerin anlaşması,
•       Fesihnamenin iki kulüp ve oyuncu tarafından imzalanması,
•       Oyuncunun sağlık kontrollerinin yapılması.
Emenike sakat olduğu için kulübünden izin alarak yurt dışına gitmişti. Her iki kulüp anlaşınca kendisi Türkiye’ye Şekip Mosturoğlu tarafından gelmesi için davet edildi. Kendisiyle tüm dokümanları Kulübümüz adına imzaladık. Karabük yöneticilerinin Kulübümüze gelmelerini istedik. Onlar da geceleyin avukatlarıyla beraber geldiler. Fenerbahçe Spor Kulübünde; Karabükspor yöneticileri, avukatları, Ben, Şekip Mosturoğlu, kulüp avukatlarımız ve Emenike tüm transfer işlemlerini yaptık. Emenike ile Karabükspor aralarında fesihnameyi imzaladılar. Kulübümüzde Emenikeyle 9 milyon Euro karşılığında Karabük’ten transferlerini sağladık. Bizler transferi sonuçlandırınca Fenerbahçe TV den kamuoyuna Emenike’yi tv ye çıkartarak duyurduk.

Transferi gizlememizin sebebi kamuoyuna ilk önce Kulübümüzün televizyonundan duyurmaktı. Bu da ancak transfer bitince yapılabilmektedir. Tamamen yasal ve Karabükspor yönetimi ile irtibatlı olarak Emenike transferi yapılmıştır. Değeri ise 10 milyon eruoya satılarak gerçekten oynaması için yapıldığını göstermektedir.SAMİ DİNÇ 25.05.2011 TARİHİNDE SAAT 17.41’DE YAPILAN GÖRÜŞME TAPESİNDE (tape 2663) , ERDEM KONYAR’I ARADIĞINDA ARALARINDA GEÇEN KONUŞMADA ERDEM’İN “SEYİT ABİYE HİÇ DÖNMİYEYİM Mİ ŞİMDİ” SÖZÜNÜN İÇİNDEKİ SEYİT, KARABÜKSPOR KULÜBÜ MENAJERİ SEYİT İÇGÜL’DÜR. TRANSFERİN DURUMUNU SORMAK İÇİN DEVAMLI ERDEM KONYAR’I ARAYIP BİLGİ ALMAYA ÇALIŞMAKTADIR. EMNİYET BU ŞAHSI SEYİT İBRAHİM KALENDER ZANNETMEKTEDİR. SEYİT İÇGÜL, KARABÜKSPOR’UN GENEL MENAJERİDİR. KARABÜKSPOR’DA UZUN YILLARDIR GÖREV YAPMAKTADIR. KARABÜK CAMİASINDA ETKİNDİR. ANCAK BİZİMLE İLİŞKİSİ YOKTUR.

EYLEMİN DEĞERLENDİRİLMESİ :
Soruşturma kapsamında yapılan çalışmalar iki konudan ibarettir.
Birincisi Seyit Kalender vasıtasıyla şike yapılmasıdır. Tapelerle beraber anlattığımız gibi Seyit İbrahim Kalender Karabükspor menajeri Seyit İçgül maksadıyla yanlışlıkla dinlemeye alınmıştır. Seyit Kalender Karabük’e hayatının hiçbir döneminde gitmediğini söylemektedir. Karabük camiasını tanımadığı için  hiçbir etkinliği de yoktur. Ayrıca bazı futbolculara ulaşılarak onlarla şike amaçlı görüştüğü, ayrıca şahsın irtibat kurduğu bu futbolcular belirlenememiştir denmektedir. Böyle saçma ve  belirsiz ifade, suçlama olur mu? Bu suçlama Türk Sporuna ihanet etmektir. Çünkü suçu yok. Suçlu yaratmak için iftira atmaya çalışılmaktadır. Güneş balçıkla sıvanmaz. Gerçek, Seyit İçgül’le Kulübümüz’ün hiçbir ilgisinin olmadığıdır. Karabükte de hiçbir şike eylemine karışmadık.

Emenike ile olan konu Bizim dışımızda gelişmiştir. Anlattığımız tapelerde de bunu açıkça görüyoruz. Bu konuyla ilgili Emenike’nin sakatlık raporları, ilgili arkadaşların savunmaları Ekinde sunulacaktır. Yapılan transfer çalışması Karabükspor Başkanı Feridun Tankut’un bilgisi dahilinde yürütülmüştür. Karabük Spor Kulübü eski başkanı Feridun Tankut’un Emniyet ifadesi de ektedir. (EK-2)

İddianameyi tanzim edenler söz konusu müsabaka başlığı altında toplamda 61 adet tape kaydını iddianameye almış ve bunların yalnızca 6 tanesi şahsıma aittir. Tüm kamuoyunun gördüğü üzere bu tape kayıtlarından hiçbirinde şike amaçlı en ufak bir ifade dahi yer almamakta olup, hepsine dair iddialar tarafımızca tek tek çürütülmüştür.
Sonuç olarak Karabük’te hiçbir şekilde şike yapılmamıştır.

BU DURUM SON DAKİKADAKİ KORNER VURUŞUNDA GOL ATMA UMUDUYLA KALESİNİ TERK EDEREK CEZA SAHAMIZA GELEN KARABÜKSPOR KALECİSİNİN GÖRÜNTÜLERİNDEN DE RAHATLIKLA ANLAŞILABİLECEKTİR. NİTEKİM BU MAÇTA ALINAN 3 PUANDA FUTBOLCUSUNDAN MALZEMECİSİNE, TARAFTARINA KADAR BÜTÜN CAMİAMIZIN EMEĞİ VE ALINTERİ VARDIR. Emeğe saygı gösterilmelidir.ŞİKE DEĞİL TEŞVİK OLUP OLMADIĞI ARAŞTIRILMALIDIR.
T.F.F.  RAPORLARI (EK-3)
Maçın sonunda  TFF’na gönderilen hakem raporu, temsilci raporu,  medya temsilci raporu, gözlemci raporu ekte sunulmuştur.

TFF Gözlemci raporunda Sn. İlhami Kaplan, maçla ilgili hiçbir olumsuzluk yazmamıştır. Maçın tanımı olarak Sayın İlhami Kaplan; müsabaka uygun hava koşulları ve zeminde oynandı, ev sahibi takımın 2200, misafir takımın 200 civarında seyircisi vardı, seyirciler müsabakada hakemleri baskı altına alacak davranışlar sergilemediler. LİG ŞAMPİYONUNU BELİRLEYECEK ÖNEMLİ MÜSABAKALARDAN BİRİ OLMASI NEDENİ İLE MÜSABAKA GERGİN VE HIZLI BAŞLADI. Müsabaka boyunca tempo yüksekti. Hakemler önemli kritik kararlar verme durumunda kaldılar. Bu nedenlerden dolayı müsabaka hakem ve yardımcı hakemler için zorlukla geçmiştir. 4.Hakem bu atmosferde oynanan müsabakada önleyici davranışlar ile tansiyonu düşürmeye çalışmıştır. Bu sebeple müsabaka 4.hakem içinde zor geçmiştir.

Görüldüğü gibi maçla ilgili hiçbir olumsuzluk yoktur. TFF de maçın temiz olmasından dolayı maçın neticesini 0-1 Fenerbahçe Spor Kulübü adına tescil etmiştir. Diğer raporlar da incelendiğinde hiçbir olumsuzluk yoktur.
MAÇTAN  SONRA  BASINDAKİ  YORUMLAR
Tamer Bağlan (Fanatik) ; “GÖKHAN VE ALEX”  başlığıyla yazdığı yazıda; Sarı kanaryalar, ağır, topa hep sahip olmak isteyerek ve psikolojik baskı altında, yüzde yüz gol pozisyonu yaratarak gol atmak isterken; Karabükspor ise , hızlı hücumu tercih edindi. Onlarda, bu ani ataklarla iyi çıktılar ancak son vuruşlarda başarısızdılar. (EK-4) Şansal Büyüka (Akşam Gazetesi), “EN ZOR MAÇTA EN DEĞERLİ GOL” başlığıyla yazdığı yazıda ; Karabük deplasmanı en zor maçıydı Fenerbahçenin, İlk yarıda öyle çok sıkıntı çektilerki…. Sol kanat resmen çöktü ve hücumda alex’in şutu dışında pozisyonları yok. (EK-5) Ahmet Çakar (Sabah Gazetesi); Dün gece Fenerbahçe belkide şampiyon oldu. Eğer dün Fenerbahçe maçı kazandıysa önce Karabük defansındaki Muhammet Özdin’e sonrada hakem Bülent Yıldırım’a teşekkür etsin. Niye Muhammet diyoruz, sebebi çok açık; o dakikaya kadar çok iyi oynayan Muhammet ve Karabük defansı vardı. 66 dakikada öyle bir hata yaptı ki Lugano da topu bomboş gol yapıverdi. TABİİ Kİ FUTBOL HATALAR OYUNU(EK-6) Erman Toroğlu (Hürriyet); İki takım çekişiyor, zararı ufaklar görüyor. Burada şampiyonluğa oynayan takımlarla mücadele edeceklerin yapacağı tek şey var iyi oynamak bir yana, özellikle iyi savaşmaları lazım ki dedikodunun içine girmesinler. 
DÜN BUCASPOR ,KARABÜKSPOR DA BENCE İYİ MÜCADELE ETTİLER.
Beğendim; Karabük’ün oyunu bırakmamasını. (EK-7) SAVUNMAMIZ EKLERİ:
EK-1:  Gökhan İnler’in Napoli Takımına Transferine İlişkin Takvim Gazetesi’nde     Yer  Alan Haber
EK-2:      Karabük Spor  Kulübü eski başkanı Feridun Tankut’un emniyet ifadesi
EK-3:      T.F.F Hakem Raporu, Gözlemci Raporu, Medya Temsilci Raporu
EK-4:      Tamer Bağlan’ın Fanatik Gazetesi’nde Yayınlanan “Gökhan ve Alex” Başlıklı       Yazısı
EK-5:    Şansal Büyüka’nın Akşam Gazetesi’nde yayınlanan “EN ZOR MAÇTA EN           DEĞERLİ GOL” Başlıklı Yazısı
EK-6:     Ahmet Çakar’ın Sabah Gazetesi’nde Yayınlanan Köşe Yazısı
EK-7:     Erman Toroğlu’nun Hürriyet Gazetesi’nde Yayınlanan Köşe Yazısı
EK-8:       Basında Yer Alan Müsabakaya İlişkin Diğer Köşe Yazıları
EK-9:       Müsabakaya İlişkin Maç Kadroları
EK-10:   Müsabakaya İlişkin Oyuncu Puan Listeleri
07.03.2011 TARİHİNDE ANKARA’DA OYNANAN GENÇLERBİRLİĞİ – FENERBAHÇE FUTBOL MÜSABAKASINDA ŞİKE YAPILMASI İDDİASINA KARŞI SAVUNMALARIMIZ
07.03.2011 günü Ankara’da oynanan Gençlerbirliği – Fenerbahçe futbol müsabakası öncesi bir yandan İlhan Ekşioğlu, bir yandan menajer Mehmet Şen’e Fenerbahçe’nin Gençlerbirliği ile yapacağı müsabakada Gençlerbirliği teknik heyetindeki bazı şahıslar ve bazı Gençlerbirliği futbolcuları üzerinden şike yapılması için talimat verdiğim söylenmektedir.

İddianamenin 180 inci sayfasında Mehmet Şen’in Beni 06.03.2011 günü saat 22.03 ve 21.05’de aradığı belirtilmektedir. Bu tapelerde görüldüğü üzere maçla ilgili hiçbir konuşma yoktur.

06.03.2011 Günü, saat 21.03’te Aziz YILDIRIM’ı , Mehmet ŞEN’in aradığı; (Tape 1396)

Mehmet’in “Geldiniz mi başkanım Ankarada’mısınız” dediği, Aziz’in “Sesin hiç anlaşılmıyor” dediği tespit edilmiştir.
*06.03.2011 günü saat 21.05’de Aziz YILDIRIM’ı , Mehmet ŞEN’in aradığı: (Kayıt Sıra No:1397)

Mehmet’in “Başkanım bir iki dakika görmem lazım sizi” dediği, Aziz’in “Gel atla gel buraya” dediği, Mehmet’in “NEREDE YALNIZ GÖRMEM LAZIM BAŞKANIM SİZİ NEREDESİNİZ” dediği, Aziz’in “Gel buradayım şeydeyim tesislerdeyim ya” dediği, Mehmet’in “Tamam ben Aykutu alıp geleyim” dediği tespit edilmiştir.
*06.03.2011 günü saat 21.40’da Aziz YILDIRIM’a, Mehmet ŞEN’in gönderdiği mesajda; (Kayıt Sıra No: 1398) “Başkanım yukarıda aykutun yanındayım ONUNDA SİZE GELDİĞİMDEN HABERİ YOK” dediği tespit edilmiştir.

Bu tapelerde, Mehmet Şen’in Benimle daha önce maçla ilgili hiçbir konuyu görüşmediği açıkça anlaşılmaktadır.

Bu telefon görüşmelerinin yapıldığı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü kafilesi olarak Ankara’da kendi tesislerimizde kamptaydık. Ben de tesislerdeydim. Benimle görüşmek isteyince kendisine tesislere gelebileceğini söyledim. Kendisi Aykut Kocaman ile arkadaş olduğu için tesislere gelip Aykut Kocaman’la sohbet etmiştir. Sonra da Bana mesaj atarak Aykut Kocaman’la beraber olduğunu söylemektedir. Aykut Kocaman’la yakınlığından dolayı, O’nu atlayıp, Bana gelmesi durumunda Hocamızın buna üzüleceğini düşünerek böyle bir mesaj atmıştır. Sonra ikisi, yani kendisi ve Aykut Kocaman, beraber aşağıda televizyon seyrettiğimiz salona geldiler. Burada oturup sohbet ettik. Mehmet Şen Trabzonspor’un teşvik primi çalışmaları yaptığını, bunun önlenebileceğini ifade etti. Ben de gerek olmadığını konuşmamda anlaşıldığı gibi söyledim. Hatta bunu 1956 nolu tapede açıkça İlhan Ekşioğlu ile de paylaştım.

06.03.2011 Tarihinde, saat 21.50’de yapılan İlhan Yüksel Ekşioğlu ile Aziz Yıldırım arasındaki görüşme; (Tape 1956)
Bu tapede açıkça Trabzon kanadının teşvik girişimlerinin olduğu görülmektedir. Trabzonspor faaliyetlerini görmek için sayın savcı ve emniyetin öküz altında buzağı aramasına hiç gerek yoktur. Zira Gençlerbirliği oyuncuları Serkan Çalık, Aykut ve Hurşit, bu durumu açıkça ortaya koymakta hiçbir çekince görmemektedir. (EK1-A: TRABZONSPOR İÇİN OYNADIK)

Mehmet Şen bunu Gençlerbirliği Yardımcı Antrenörünün söylediğini, bu konuyu önlemek için bizimle görüşmek istediğini Bana söyledi. Ben de yok dediğimi, İlhan Ekşioğlu’na telefonda söyledim. O da “bir konuşalım, konuyu öğrenelim” dedi.
Şimdi burada Ben nasıl Mehmet Şen’e Gençlerbirliği maçı ile ilgili şike girişiminde bulunmasını önermiş oluyorum? Ayrıca sohbet sırasında biz tesislerde inşaat işleri yaptıracağımızdan bahsettik. İzolasyon iyi yapılmadığından otoparkın çatısından su akmaktaydı. Bunları yaptırmamız gerektiğini konuşurken Mehmet Şen kendisinin bunları yaptırabileceği ekiplerinin olduğunu söyledi. Kısaca Mehmet Şen ile hiçbir şekilde şike işlemiyle ilgili bir konu görüşmedim. Tam tersi Trabzonspor’un teşvik vereceğini ve bunu önlemek için bir çalışma yapabileceğini söylemesine rağmen bir girişim yapmadık. İddianamede Mehmet Şen’in karşılaşmadan bir gün önce gece saatlerinde Aziz Yıldırım ile irtibatlı olduğu söylenmektedir. Yukarıda anlattığım telefon konuşmalarında hiçbir suç var mıdır? Açıkça yoktur ve maçla ilgili hiçbir işlem yapılmamıştır. Mehmet Şen’in Gençlerbirliği futbolcularına herhangi bir şike yaptırdığıma dair bir tape var mı? Yine Emniyet ve Savcılığın burada kendilerine göre kurgusunu görüyoruz.

İddianamede, İlhan Ekşioğlu’nun Doğan Ercan üzerinden Gençlerbirliği’nden bazı futbolcular ile irtibata geçerek müsabakada kötü oynamaları ve bunun karşılığında para almaları konusunda bunlarla anlaştıkları, 01.03.2011 günü Doğan Ercan’ın İlhan Ekşioğlu’na Hurşit Meriç, Serkan Çalık, Mehmet Akgün, Murat Kalkan, Orhan Şam, Harbuzi, Aykut Demir, Sedinak, Azofifa isimli Gençlerbirliği futbolcularıyla konuşup anlaştığını aktardığını ve 02.03.2011 günü İlhan Ekşioğlu’nun konuyu bana söylediği iddia edilmektedir.

02.03.2011 Günü, saat 18.15’deki İlhan Ekşioğlu’nun Doğan Ercan’ı aradığı görüşmede (Tape 1515); İlhan Ekşioğlu Bana geleceğini belirtip, Gençlerbirliği’ndeki oyuncuların teşvik primi alıp almadığı konusunda yapılan çalışmalarla alakalı konuşma yapıyor. Eğer şike ile ilgili bir girişim yapsaydık o zaman bu tapede görüldüğü gibi önce imkanımız varsa kaleci ile görüşürdük.

EYLEMİN DEĞERLENDİRİLMESİ BÖLÜMÜNDE “YAPILAN İLETİŞİM TESPİTLERİNDE VE TELEFON DETAY DÖKÜM ANALİZİ – BAZ İSTASYONU ÇALIŞMALARINDA SERKAN ÇALIK, LABİNOT HARBUZİ, HURŞİT MERİÇ, MEHMET AKGÜN, MURAT KALKAN, ORHAN SAM, AYKUT DEMİR, MICHAEL SEDİNAK ve RANDALL AZOFEİFA CORRALES İSİMLİ FUTBOLCULARLA ŞİKE AMAÇLI İRTİBAT KURULUP GÖRÜŞÜLDÜĞÜNE DAİR BAZI DELİLLER ELDE EDİLMİŞ İSE DE BU FUTBOLCULARLA ANLAŞILDIĞINA, FUTBOLCULARIN  ANILAN MAÇTA ŞİKE YAPARAK MENFAAT TEMİN ETTİKLERİNE DAİR SOMUT DELİL ELDE EDİLEMEDİĞİNDEN HAKLARINDA SEVK MADDESİ TANZİM EDİLEMEMİŞTİR” DENMEKTEDİR.
BU ŞU DEMEKTİR; İSTANBUL EMNİYETİ HİÇBİR DELİL BULAMAMIŞTIR
. Çünkü şikeyle ilgili hiçbir görüşme yapılmamıştır.

Ayrıca 3.500.000 Euro bonservisi verilerek Orhan Şam Fenerbahçe’ye transfer edilmiştir. Şike yapan bir oyuncuyu siz transfer eder misiniz? Bizi de satabilir düşüncesi ile Biz transfer etmeyiz.

Savcıda hiçbir bilgi ve belge olmamasına rağmen kendine göre yorum yapmıştır. Bir takımın 18 oyuncusuyla ilgilenilir mi? Burada 9 oyuncuyla görüşme yapıldığı söylenmektedir. Hâlbuki Doğan Ercan, Trabzon’un yaptığı teşvik çalışmalarını bildiğimizi oyunculara iletecek ve bunu Başkanlarına söyleyeceğimizi bildirecekti. Ancak Doğan Ercan bunu yapmadığı halde ’yaptım, oyuncuları uyardım’ demektedir. Eğer şike yapmayı düşünsek bunu yapmasını ilk önce isterdik. Tapede bunu açıkça görüyoruz. Zaten Doğan Ercan da Savcılık ifadesinde hiçbir oyuncuyla konuşmadığını açıkça söylüyor. (EK-1)

Yani kısaca Savcılık bu oyuncularla ilgili hiçbir şike çalışmasının olmadığını kendisi itiraf etmektedir. Çünkü bu bir şike davası değildir. Hepimiz ne davası olduğunu çok iyi biliyoruz.

İlhan Ekşioğlu transfer çalışmaları için, bu işleri organize etmesi için 100.000$’ı Doğan Ercan’a vermiştir. Transfer çalışmaları İsveç’teki 2 oyuncu için olabilir, ileride izah edilecektir. Şike 10 dan fazla oyuncu ile yapılıyorsa 100.000$ ile şike mi yapılır? Bu futbolcular galip geldikleri zaman her biri asgari 10-15.000$ para kazanırlar. Tapeler iyice incelendiğinde Doğan Ercan’ın Gençlerbirliği takımına oyuncu satmaya çalıştığı anlaşılmaktadır. Şikeye aracı olup böyle bir ekmek kapısını, kaybetmek ister mi? Doğan Ercan Gençlerbirliği Başkanı, Kulüp Müdürü Önder Zafer İpekle iyi ilişkiler içindedir. Doğan Ercan’ın ortağı Hasan ÇETİNKAYA’dır. Bu Hasan Çetinkaya bizim idari menajerimiz Hasan Çetinkaya olarak dinlenmiş, ancak farklı kişilerdir.
2080, 2082, 2085, 2105, nolu tapeler Fenerbahçe İdari Menajeri Hasan Çetinkaya’nın değil, Doğan Ercan’ın ortağı İsveç’te yaşayan Hasan Çetinkaya’ya aittir.
Diğer yandan Aziz Yıldırım’ın, yani Benim talimatım ile Mehmet Şen’in, Gençlerbirliği yardımcı antrenörü Cengiz Demirel ve Zeki Önder İpek vasıtasıyla Gençlerbirliği kalecisi Serdar Kulbilge’ye ulaşarak, şahısla bahse konu müsabakayı Fenerbahçe’nin lehine sonuçlandıracak şekilde oynaması için para karşılığı anlaştığı; Serdar Kurbilge’ye sezon sonunda Fenerbahçe’ye transfer edileceği de vaat edilerek aynı zamanda transfer şikesi yapıldığı, Mehmet Şen’in Aziz Yıldırım’ın talimatıyla şike faaliyetlerine devam ettiği esnada Aziz Yıldırım’ın Mehmet Şen’in yaptığı çalışmaları İlhan Ekşioğlu’na bildirerek hareket etmelerini istediği, Mehmet Şen’in Gençlerbirliği kadrosunu İlhan Ekşioğu’na bildirdiği, İlhan Ekşioğlu’nun da bunu Doğan Ercan’a bildirdiği ve faaliyetleri bu şekilde devam ettirdiği söylenmektedir.Önce şunu anlamamız gerekir. Ben Mehmet Şen’e hiç bir zaman böyle bir görev vermedim.

01.03.2011 Tarihinde, saat 14.21’de İlhan Yüksel Ekşioğlu ile Aziz Yıldırım arasında yapılan görüşme, (Tape 1931)
Azerbaycan’a bir günlüğüne gitmeme rağmen işlerimin uzamasından dolayı iki gün kaldım ve üçüncü gün İstanbul’a geldim. “Vaziyetler iyi mi” sözüm sanki şifreli bir söz söylüyorum anlamına geliyor, kabul ediliyor. Bu cümle genel anlamda kullandığımız sözlerdir. “İyi iyi siz döndünüz mü” cümlesiyle de her şeyin olumlu gittiğini söylemektedir. Ancak niyetiniz kötüyse, Türkçemizde kelimeler de lastik gibi olduğundan istediğiniz gibi bu cümleleri yorumlarsınız.

Bu tapede Mehmet Şen’in beni aradığını ve İstanbul’a gelmek istediğini söylüyorum. Gelecek tapelerde Mehmet Şen’in İstanbul’a gelmediğini maçtan bir gün önceki gece Fenerbahçe İncek Telekom Tesislerine geldiğini anlayacağız. İlhan Ekşioğlu’nun Mehmet Şen ile irtibatının olmadığını bu tape bize açıkça göstermektedir.
“Hazırız değil mi“, sözlerimdeki ifade bizim takımımızın çalışmalarıyla ilgilidir. “İyi” derken de futbol takımımızın iyi durumda olduğunu belirtmektedir.

Savcı bu tapede bir not düşmüştür. Şunu söylüyor: “DOĞAN ERCAN’IN İLHAN EKŞİOĞLU’NUN OFİSİNDE BULUNDUĞU SIRADA, AZİZ YILDIRIM, İLHAN EKŞİOĞLU’NU TELEFONLA ARAYARAK ŞİKE FAALİYETLERİ  HAKKINDA BİLGİ ALMAKTADIR”.
Ben de, bu iddiaya şöyle cevap vermek istiyorum. Açıklamaya çalıştığım genel değerlendirme ve bu ana kadar açıklamaya çalıştığım tapelerde hiç kimse Doğan Ercan’ın İlhan Ekşioğlu’nun ofisinde olduğunu ima edecek veya bunu bana anlatacak cümle, söz geçmiş midir? Ben normal şekilde İlhan Ekşioğlu’nu aradım. Herhangi bir şike konuşması aramızda yapılmış mıdır? Hangi bilgi şikeyi Doğan Ercanla yapıldığını bana anlatmaktadır? Yine düzmece suçlama yapılmaktadır.

02.03.2011 tarihindeki telefon görüşmemizde Mehmet Şen’in geleceğini İlhan Ekşioğlu’na söylüyorum. O gelmeden İlhan Ekşioğlu’yla görüşmek istememin sebebi Trabzon’dan gelecek teşvik primi ile ilgili Mehmet Şen’in söyleyeceklerine karşı bilgi sahibi olmak ve buna göre görüşme yapmaktır. Gençlerbirliği kadrosunda Trabzon doğumlu ve Trabzonsporlu oyuncular da bulunmaktadır. Eğer şike ile ilgili bir işlem yapsaydık bu sporcular Trabzonspor tarafına bunu iletirlerdi.
03.03.2011 günü, saat 23.10’da Aziz YILDIRIM’ın , Mehmet ŞEN’i aradığı görüşme (Tape 1509);
Aziz’in “ne oldu gelmedin” diye sorması üzerine Mehmet’in “başkanım ameliyat oldum dün kalkamadım o yüzden gelemedim,. artık anca ANKARADA SİZİN YANINIZA GELİRİM BAŞKANIM,…buraya geldiğinizde gelirim ” dediği tespit edilmiştir.

Mehmet Şen, Bana gelmediği için kendisini aradım. Bana ameliyat olduğundan dolayı gelemediğini söyledi. Ankara da yanıma geleceğini söyledi. Kendisi de Emniyet ifadesinde bunu açıkladı. (EK-2)

Mehmet Şen’in görüşmeye gelmediğini 06.01.2011 tarihindeki 1956 nolu tapede açıkça görüyoruz. Bu tarihe kadar Mehmet Şen’i görmüyorum. İddia Makamı, Serdar Kulbilge’ye ulaşmamız yönünde bilgi, belge, yani hiçbir şey yokken; yine varsayımla komplo teorisi ortaya koymaktadır.

08.03.2011 Tarihindeki 2957 no lu tape bu söylediğimi teyit etmektedir.
08.03.2011 tarihinde, saat 13.52’de Mehmet Şen’in İlhan Yüksel Ekşioğlu’na göndermiş olduğu mesajın tapesi (Tape 2957)
İlhancığım SENDEN SONRA KALE İLE KONUŞTUM NİYE BANA  KONUŞTUĞUNU SÖYLEMİYORSUN DİYE ÖYLE BİR ŞEY OLMADI KİMSEYLE GÖRÜŞMEDİM DEDİ AĞBİ BU İS HARBİ OLDU Biz.

Savcı, Mehmet Şen ile şikeyi organize ettiğimi söylüyor. TAPE ÖYLE SÖYLEMİYOR. ÇÜNKÜ ARACI OLAN MEHMET ŞEN, SERDAR KULBİLGE İLE KONUŞUYOR. SERDAR KULBİLGE DE HARBİ MAÇ OLDUĞUNU SÖYLÜYOR. KİMSEYLE KONUŞMADIĞINI BELİRTİYOR.
Hani Ben Mehmet Şen vasıtasıyla kaleciyi şike için organize etmiştim? Bu kadar yalan dolu iddia yığını olamaz. Ben Savcı ve Emniyetin hazırladığı tapelerle kendimizi savunuyorum. Bunlar da Bizim haklı olduğumuzu herhalde gösteriyordur.

İddianamede 07.03.2011 Günü, saat 20.00 de başlayan müsabakanın ilk yarısının 2-2 berabere bitmesi üzerine İlhan Ekşioğlu’nun Doğan Ercan ve Mehmet Şen’i arayarak Gençlerbirliği futbolcularının beklenenden daha iyi oynadıklarını söylemeye çalıştığı Gençlerbirliği oyuncularının kendi kapasitelerinin üzerinde oynaması ile ilgili yorumlar vardır. Gençlerbirliği oyuncularının teşvik primi almasını önleme yönünde uyarıların yapılıp yapılmadığı oynanan maçta açıkça görülmektedir. İlhan Ekşioğlu’nun bu şahısları arayıp aramadığını da bilmiyorum.
06.03.2011 Tarihinde, saat 13.43’te Doğan Ercan’ın Hasan Çetinkaya ile yaptığı görüşme (Tape 2080);
HASAN ÇETİNKAYA : Bugün mü geldin Ankara’ya
DOĞAN ERCAN : Yarın sabah Cavcav’ın yanına gideceğim fabrikaya.
Bu tapedeki konuşmada Doğan Ercan, Harbuzi ile ilgili transfer konusunu Başkan İlhan Cavcav ile konuşacağını anlatan Hasan Çetinkaya ile 7 sayfalık bir görüşme yapmıştır. Hasan Çetinkaya Fenerbahçe Kulübü idari menajeri değil, Doğan Ercan’ın ortağı olan ve İsveç’te yaşayan menajerdir.
06.03.2011 Tarihinde ,  saat 19.59’da İlhan Yüksel Ekişoğlu’nun Doğan Ercan’ı aradığı telefon görüşmesi  (Tape 1955);06.03.2011 Tarihinde, saat 20.00’de Doğan Ercan , Hasan Çetinkaya’yı arıyor (Tape 2085);
Bu üç tapeyi incelediğimizde Doğan Ercan 06.03.2011 tarihinde saat 13.43’te ortağı Hasan Çetinkaya’yla yaptığı görüşmede Ankara’ya geldiğini söylüyor. Geliş amacı Harbuzi ile ilgili transfer görüşmelerini 07.03.2011 tarihinde İlhan Cavcav ile yapmak içindir. Halbuki Doğan Ercan 06.03.2011 tarihinde Gençlerbirliği antrenmanına gittiğini İlhan Ekşioğlu’na söylemektedir. Bu tapelere göre kendisi Gençlerbirliği tesislerine gitmemiştir. Hiçbir oyuncuyla da konuşma yapmamıştır.
Zaten genel konuşmalarında da ifadelerinde de hiçbir oyuncuyla irtibat kurmadığını söylemektedir.

07.03.2011 Tarihinde, saat 10.41’deki Doğan Ercan – İlhan Ekşioğlu konuşmasında (Tape 2088); Doğan Ercan bir iki saat  sonra kulübe gideceğim listeyi alacağım ve senin yanına geleceğim diyor. Şike organize eden insanın maça 8 saat kala henüz kadroyu öğrenememiş olması biraz garip gelmiyor mu? İlhan Ekşioğlu kadroyu kendisine mesajla gönderiyor.

08.03.2011 Tarihinde, saat 11.29’da İlhan Ekşioğlu’nu Doğan Ercan’ın aradığı telefon görüşmesinin (Tape 1965); sonunda Doğan Ercan “Ben kötü bir şey mi yaptım. Size parayla mı bir şey mi yaptım” sözleri ve 08.03.2011 tarihinde saat 12.57 deki Doğan Ercan sohbeti sırasında Doğan Ercan’ın 3üncü bir şahsa söylediği aşağıdaki konuşma;
08.03.2011 günü saat.12.57’de Doğan ERCAN’ı Ali KIRATLI’nın aradığı (Tape 2100);
Doğan’ın Harbuzi’nin evinde kaldığını belirttiği ve “İLHAN ABİ DE AKŞAM ARTİST ARTİST KONUŞUYOR GÖTLERİNİ YIRTTI BANA NE ABİ BEN TAKIMIN BAŞKANI MIYIM YA, … ,  ALLAH ALLAH MÜCADELE EDİYORLARMIŞ ta bilmem , etmeyecek mi Ali abi MAÇ MI SATSIN ADAMLAR YA” dediği, Ali’nin konuşacağını söylediği, Doğan’ın “Ali abi Fenerbahçe’ye karşı kimse oynamayacak mı o zaman çıkmasınlar sahaya , …. , 4-2 yenmişler hala artistlik yapıyor ya Ali abi ya” dediği tespit edilmiştir.

Bu görüşmelerde para ile ilgili bir operasyon olmadığına göre tamamen teşviki önleme çalışmaları yapılması istenmiş; ancak o da yapılmamıştır. Doğan Ercan, GENÇLERBİRLİĞİ OYUNCULARININ ’GÖTLERİNİ YIRTTIĞINI, BANA NE ABİ BEN TAKIMIN BAŞKANI MIYIM’ DİYEREK OLAYI ANLATIYOR. VE İLAVE EDİYOR “ALİ ABİ MAÇ MI SATSIN ADAMLAR YA” SÖZLERİYLE OYUNCULARIN İYİ FUTBOL OYNADIĞINI SÖYLEMEKTEDİR. BU TAPELER GÖSTERİYOR Kİ OYUNCULARLA İLGİLİ BİR ŞİKE GİRİŞİMİ YAPILMAMIŞTIR.
Müsabaka sonunda Aziz Yıldırım’ın, yapılan şikeye rağmen Gençlerbirliği oyuncularının iyi oynadığını düşünerek İlhan Ekşioğlu’nu azarladığı ve ilk taksit olarak futbolculara dağıtılmak üzere Doğan Ercan’a verilen 100.000$ ’ın geri alınması talimatını verdiği, İlhan Ekşioğlu’nun da aynı tepkiyi Doğan Ercan’a yansıtarak şahıstan 100.000$ geri istediği, Doğan Ercan’ın da bahse konu parayı İlhan Ekşioğlu’na gönderdiği ve teslim ettiği…”
Ben, İlhan Ekşioğlu’nu maç sonunda azarlamadım çünkü aramızda Başkan – yönetici ilişkisinin dışında ağabey – kardeş ilişkisi vardır. BURADAKİ 100.000$ TRANSFER İÇİN İSVEÇ’TEKİ İKİ OYUNCUYA VERİLMEK ÜZERE ÖN AVANS OLARAK DOĞAN ERCAN’A VERİLMİŞTİR. 100.000$ İlhan Ekşioğlu’nun kendi imkanlarıyla verdiği bir paradır. Fenerbahçe Spor Kulübü ile bir ilgisi yoktur. Doğan Ercan bu iki oyuncuyu Kayserispor’a ve Gençlerbirliği’ne de satmak istiyordu. İlhan Ekşioğlu maçın çok sert geçmesinden dolayı kızmış ve bu transferden vazgeçerek parasını geri istemiştir. Gençlerbirliği sporcuları maçtan sonraki maç sonu röportajlarında Trabzon için oynadıklarını ama Fenerbahçemizi yenemediklerini söylemişlerdir. NTV Sporda Fuat Akdağ da bu sözlerin ’Türkiye’nin 4 te 3 Fenerbahçe’nin şampiyon olmasını istemiyor anlamına geliyor’ diye yorum yaparak bu açıklamaları kınıyor ve ’böyle açıklama yapılır mı’ diyor. Ben de Gençlerbirliği’nde oynayan Trabzonsporlu oyuncuların teşvik operasyonu yaptığını düşünüyorum ve burada dile getiriyorum. Biz suçlanıyoruz, esas suçlular dışarıda geziyorlar. Adalet ve hukuk anlayışımız maalesef işte bu kadar.

Maçın devre arasında İlhan Ekşioğlu ile konuştuk. Gençlerbirliği’nin teşvik primi aldığını ve maça çok asıldığını aramızda soyunma odasında konuştuk. İlhan Ekşioğlu teşvik olayını önleyemediği için üzülmüş ve benim kızdığımı Doğan Ercan’a söylemiştir. Halbuki böyle bir olay olmamıştır.

Gençlerbirliği oyuncularıyla bir para anlaşması yapılmadığından eylemin değerlendirilmesinde açıkça Savcının yazdığı gibi tarafımızdan bir işlem yapılmamıştır. 16.03.2011 tarihinde Cengiz Demirel’in Fenerbahçe müsabakası ile ilgili ödeme yapılmaması durumunu kabullendiği belirlenmiştir deniyor. Biz savunmamızda şike olmadığını ancak bu şekilde açıklayabilirdik. Savcı bizim yerimize bu maçta bir şey olmadığını söylemektedir. Kaleci Serdar Kulbilge’ye hiçbir şekilde Murat Öztürk vasıtasıyla para gönderilmemiştir.

Murat Öztürk ile Serdar Kulbilge arasındaki özel ilişkiden doğan aldı – verdi meselesidir. Bizler hiçbir şekilde Serdar Kulbilgeyle para karşılığında anlaşmadık. Yukarıda yazdığım tapeyi burada yeniden yazarak olayı açıklığa kavuşturmak istiyorum.

08.03.2011 tarihinde, saat 13.52’de Mehmet Şen’in İlhan Yüksel Ekşioğlu’na göndermiş olduğu mesaj (Tape 2957)
İlhancığım SENDEN SONRA KALE İLE KONUŞTUM NİYE BANA KONUŞTUĞUNU SÖYLEMİYORSUN DİYE ÖYLE BİR ŞEY OLMADI KİMSEYLE GÖRÜŞMEDİM DEDİ AĞBİ BU İS HARBİ OLDU BİZ.
Bu sms de Mehmet Şen kaleci Serdar Kulbilge ile konuştuğunu söylüyor. Serdar’ın başkalarıyla konuştuğundan şüphe ediyor. Bunu kendisine sorduğunda öyle bir şeyin olmadığını ve maçın harbi oynandığını belirtiyor.

Başından beri Savcı Mehmet Berk, Mehmet Şen vasıtasıyla kaleci Serdar Kulbilge ile şike yapmak için anlaşma yapıldığını söylüyordu. Bu tape tüm bu düşünceleri zannediyorum çürütmüştür.

Serdar Kulbilge’nin transfer işlemlerini Mehmet Şen’in kendisi yürütmüştür. Transferi yılsonunda biteceği için kulübünden izin almaya gerek yoktur. UEFA ve TFF kurallarına göre transferine 6 ay kalan sporcular istedikleri kulüple görüşebilirler.
21.03.2011 tarihinde saat 19.44’te Serdar Kulbilge Fenerbahçe Futbol Takımının kaleci antrenörünü arıyor. Murat Öztürk, Serdar Kulbilge Fenerbahçe de oynarken onu çalıştırmıştır. Aralarındaki sohbette,
MURAT ÖZTÜRK : “VALLAHİ TA BİZİM MAÇTAN BERİ ARAYACAĞIM AMA ANASINI SATAYIM MEMLEKET ÖYLE BİR HAL OLMUŞ Kİ”
Konuşmalar gösteriyor ki insanlar birbirleriyle bile görüşmeye korkuyorlar. Bu durumda şike parasını nasıl Murat Öztürk gönderebilir? Hem de banka kanalıyla. Bu kadar da iftira atılır mı?

Murat Öztürk 2004 – 2008 yıllarında Kaleci Antrenörü olarak görev almıştır. Serdar Kulbilge de aynı dönemde Fenerbahçe Futbol A Takımı kadrosunda kalecilik yapmıştır. 2008 tarihinde her ikisi de Fenerbahçemizden ayrılmışlardır. Kulüpten ayrıldıktan sonra da dostlukları devam etmiş. Bunu kendilerinin beyanlarından öğreniyoruz. Murat Öztürk tekrar Fenerbahçe’de çalışmaya başladığında da bu dostlukları devam etmektedir.

Aynı zamanda kendi aralarında birbirlerine maddi anlamda ufak meblağlarda yardım ettiklerini de beyanlarından daha sonra da öğrendik. 2008 yılından itibaren Murat Öztürk Serdar Kulbilge’den aldığı borçları ödüyor.

21.03.2011 tarihli ve 1501 sayılı tapeye konu paranın Murat Öztürk’ün Serdar’dan önceden almış olduğu ve peyderpey kendisine ödemekte olduğu 5.000 TL’dır; kalan 6.000 TL’sını da 05.09.2011’de ödemiştir. Bu dekontlar EK-2/A’dadır.
Eyleme ilişkin telefon detay dökümü analizi yapılmıştır. Yapılan bu kadar telefon görüşmelerine baktığımızda İlhan Ekşioğluyla görüşmemin dışında yaptığım telefon görüşmesi görülmemektedir.
01.03.2011 Günkü Fiziki Takip Tutanakları ; (Ek-3)
“Yapılan iletişim tespit çalışmalarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile Fenerbahçe Spor Kulübü stat ve tesisler sorumlusu İlhan Ekşioğlu’nun, futbol müsabakalarında maç sonuçlarını etkilemeye maruf rakip takım futbolcularıyla dolaylı olarak görüştüklerinin, bu futbolcuların Gençlerbirliği Kulübü Futbolcuları olabileceğinin, İlhan Ekşioğlu’nun Aziz Yıldırım’ın talimatıyla kulüpten 250.000$ para aldığının, Doğan Ercan’ın şike amaçlı rakip takım oyuncularıyla görüşeceğinin İlhan Ekşioğlu’nun gelişmeleri Aziz Yıldırım’a aktardığının belirlenmesi üzerine fiziki takip yapıldığı” söylenmektedir.

Fiziki Takip, Beni çok duygulandırdı. İstanbul Organize Şubesinin bu çalışması Bizlerin kimlere emanet olduğunu çok iyi görmemizi sağladı. Bu kadar takibe karşı İlhan Ekşioğlu’nun Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulundaki görevini bir türlü çözememişler.

İlhan Ekşioğlu Fenerbahçe Spor Kulübü amatör sporlardan sorumlu yönetim kurulu üyesidir. Tesislerde yapılacak her türlü inşaat, tamirat işlerini İlhan Ekşioğlu yaptırmaktadır. Futbol müsabakalarında maç sonuçlarını etkilemeye maruf rakip takım futbolcularıyla dolaylı olarak görüştüğümüz söylenmektedir. Dolaylı da olsa bir tane futbolcuyla görüştüğümü veya görüştürdüğümü söyleyebilir misiniz? Ben hiç bir sporcuyla dolaylı veya dolaysız görüşmedim. Aynı şekilde İlhan Ekşioğlu da görüşmemiştir.

Türk Futbolu madem ki bu kadar temizdi peki bir yıl önce kaybettiğimiz şampiyon olamadığımız 2009 – 2010 sezonunda neler olduğunu biliyor musunuz? Bunları neden araştırma zahmetinde Savcı Mehmet Berk bulunmuyor? İlhan Ekşioğlu Tape 1925 de de görüldüğü gibi 250.000$ ’ı seyahate gideceği için almak istiyor ve aldığı parayla işi için ödeme yapıyor.

Amatör şubelerde harcanmak üzere 250.000$’a ihtiyaç olduğunu İlhan Ekşioğlu, Tamer Bey’e söylüyor. Genelde İlhan Ekşioğlu kendi maddi kaynaklarından harcamayı yapar. Fatura ve belgeyi kulüp muhasebesine verince harcamasının karşılığını alır. İlhan Ekşioğlu, Benim Tamer Yelkovan’a talimat vermemi istiyor. Çünkü Tamer Yelkovan prensipte önce futbolcularla ilgili ödemeyi yapar. Bunun olmaması için ben gerektiğinde Tamer Yelkovan’a ödemesi yönünde gerekli talimatları veririm. Burada ihtiyaca karşılık ödeme talimatı verilmiştir.
07.03.2011 Tarihli Fiziki Takip Tutanağı (EK-4)
“Saat 15.55’de Aziz Yıldırım’ın yaklaşık 6 araçlık bir konvoyla birlikte Fenerbahçe Kulübü İncek Telekom Tesislerine geldiği, saat 16.10da Doğan Ercan’ın Fenerbahçe Spor Kulübü Ankara tesislerinden ayrılarak Crowne Plaza Otel’e gittiğimiz” söylenmektedir.

Bu doğrudur. O kadar süre Emniyetin zaman ayırmasını gerektiren bir durum dadeğildir. Ben ve yönetici arkadaşlarım Anayasa Mahkemesi Başkanı Sn. Halim KILIÇ BEY’İN DAVETİ ÜZERİNE ANAYASA MAHKEMESİ’NE GİTTİK. NEZAKET ZİYARETİNDEN SONRA ÖĞLEN YEMEĞİ YEDİK. SONRADA FENERBAHÇE İNCEK TELEKOM TESİSLERİNE GELDİK. TESİSLERE GİRDİĞİMİZDE DOĞAN ERCAN’I GÖRDÜM. AYAKÜSTÜ HATRINI SORDUM. YÖNETİCİ ARKADAŞLARLA SALON KISMINA GELİP ORADA ARAMIZDA TOPLANTI YAPTIK. Herkesin içinde görüştüğüm bir kişi ile ilgili herhalde suçlanmamamız gerekir.
EYLEMLE İLGİLİ İLETİŞİM TUTANAKLARI28.02.2011 Günü, saat 10.07’de İlhan Ekşioğlu’nun Tamer Yelkovan’ı aradığı görüşme (Tape 1925);
28.02.2011 Günü, saat 13.08’de Aziz Yıldırım’ın İlhan Ekşioğlu’nu aradığı görüşme (Tape 1456);
28.02.2011 Tarihinde Azerbaycan’a seyahate gittim. İlhan Ekşioğlu’yla yapacağım bu seyahatle ilgili konuşma yaptım. İlhan Ekşioğlu Dereağzı tesislerinde yapılacak işle ilgili ödeme yapılması gerektiğini bana söyledi.
Amatör şubelerde yapılması gereken tadilatlarla ilgili olarak Tadilat İşleri Teklifi, Sözleşme ve bu paraların da söz konusu Sözleşme gereğince ödendiğine dair belgeler EK-5’tedir.
Burada istenilen para da 28.02.2011 tarihinde, tadilat için ödenmesi gereken tutar olan 200.000 TL dır.  (EK-5 İlgili Harcama İçin Yapılan Dekontlar)
Daha önce Tamer Yelkovan’la da bu konuda konuştuğunu belirtti. Tamer Yelkovan Kulüp ödemelerinde öncelikli futbolcu ödemelerine verdiği için, Benim de Tamer Yelkovan’a ödeme için söylememi söyledi. Ben de Tamer Yelkovan’a bir sonraki tapede görüldüğü şekilde söyledim. Sohbetten sonra da telefonu kapattık.
28.02.2011 Tarihinde, saat 13.09’da Aziz Yıldırım’ın Tamer Yelkovan’ı aradığı görüşme (Tape 1457);
Bu tapede görüldüğü gibi bir önceki konuşmada geçtiği şekilde Tamer Yelkovan’a yapılacak ödemeye yardımcı olmasını söylüyorum.

28.02.2011 Tarihinde, saat 13.21’de Aziz Yıldırım’ın İlhan Ekşioğlu’nu aradığı görüşme (Tape 1458);
Konuşmalara baktığımızda siyah harflerle yazılan cümlelerin çok önemli olayları Bize anlatması lazımken maalesef bu konuşmalarda yapılan önemsiz sözler önemli hale getirilmeye çalışılıyor.
İlhan Ekşioğlu’na Tamer Yelkovan’la konuştuğumu istediğinin yerine getirileceğini bildiriyorum. İlhan Ekşioğlu da “tamam Başkanım” diyor. Ben de kendine BU HAFTA ÇOK ÖNEMLİ BİR MAÇ OYNAYACAĞIZ ONDAN SONRA KONYA MAÇI DAHA RAHAT OLABİLİR. ARKADAN ZATEN VE BUNDAN SONRADA ZOR KISMI BAŞLIYOR DİYORUM. İlhan Ekşioğlu da “Başkanım bu hafta Allahın izniyle açılır ara” diyor.

Bu konuşmalarda İlhan Ekşioğlu’yla o hafta oynanacak Gençlerbirliği – Fenerbahçe ve Beşiktaş – Trabzonspor maçlarıyla ilgili yorum yapıyoruz. Beşiktaş’ın Trabzon’u yeneceğini veya berabere kalacağını düşünerek İlhan Ekşioğlu bu hafta “Allahın izniyle ara açılır” temennisinde bulunuyor. Ben de bu haftanın önemli olduğunu, yenersek puan farkının açılması ve psikolojik olarak olayların bizi lehimize döneceğini düşünerek ’yenersek tamamdır’ diyorum. Sporun içinde olanların gayet normal karşılayacağı bir sohbettir. Hatta burada Gençlerbirliği ve BJK Kulübünün puan durumlarıyla ilgili konuşmaya devam ediyoruz. BJK Kulübünün puan durumunun kritik olmasından dolayı İlhan Ekşioğlu ’maça asılırlar, asılırlar’ diyerek BJK’nın bu durumdan dolayı maça ağırlığını koyacağını tahmin ettiğini ifade ediyor.

Bu tapede tamamen spor muhabbeti yapılmıştır. Gençlerbirliği maçıyla ilgili hiçbir konuşma yoktur. Eylemin gelişimi ile ilgili iddianamedeki suçlamaya göre; “Süper Lig 2010 – 2011 sezonunun 24.haftasına gelindiğinde, Fenerbahçe’nin 51 puan ve averaj üstünlüğü ile Ligi birincisi olduğu, Trabzonspor’un 51 puanla Lig ikincisi olduğu, Bursaspor’un 48 puanla Lig üçüncüsü olduğu, her takımda ligi şampiyonlukla bitirme ihtimali olduğu, Fenerbahçe’nin liderliği koruyarak ligin zirvesinde yalnız kalabilmesi için rakibi durumundaki 3 takımın da ligin 24. haftasında yapacakları maçlarda puan kaybetmelerinin gerektiği, bu nedenle Aziz Yıldırım liderliğindeki suç örgütünün 24.haftada bu takımların yapacağı maçların sonucunu etkilemeye yönelik girişimlerde bulunduğu” şeklinde ligin durumuyla ilgili tespit yapılmıştır. Maç kadroları Ek-6’da sunulmuştur.

Organize Şube ve Beşiktaş’taki Savcılık benim suç örgütü lideri olduğumu söylemekteler. Önce bunu söylememiz gerekir, Ben bir suç örgütü kurmadım ve suç örgütünün de lideri değilim.
02.03.2011 günü, saat 15.55 de Aziz Yıldırım – İlhan Ekşioğlu arasındaki 1459 no.lu tape kaydı. Bu tapeyi; Bursa – İBB maçı ile ilgili yaptığım önceki savunmamda izah etmiştim. Tekrar izah ediyorum; bu tapede görüldüğü gibi Bana gelecek bir kişiden bahsediyorum. Bu kişi Dereağzı’nda boksörlere ait binanın ahşapları da dahil olmak üzere Stadımızın, Topuk Yaylasının ahşap işlerini de yapan ve yapacak olan Hasan Pınardır. Yapılacak olan işleri ona vermek istediğimden İlhan Ekşioğlu ile maliyet üzerine konuşmak istiyorum. Tape okunduğunda bu iyice anlaşılmaktadır. İlhan Ekşioğlu ile konuşmamızda vaziyetlerin nasıl olduğunu sorduğumda oda vaziyetin gayet iyi olduğunu söylemesi, arkadan da “3 tarlayı da sürdük” sözü ve “yağmur da yağar ekinler çıkar” söylemi bir temennidir. Tarla “maçları,” sürmek ise “dilek” anlamındadır. Fenerbahçe’nin rakipleriyle ilgili beklentidir. Bu sözlerden başka amaç çıkartıp şifreli konuşuyorlar demek abesle iştigaldir. İlhan Ekşioğlu Eyüp Sultan’da yapmış olduğu dua ve kurban kesimiyle bunu temenni etmektedir. İddianamede Ligin 24.haftasında 04.03.2011 günü oynanan Kayseri – Manisaspor, 06.03.2011 günü oynanan Beşiktaş – Trabzon maçlarında şike yapıldığı anlamına geldiği söylenmektedir.

Benim, İlhan Ekşioğlu’na Bursa  – İBB maçına müdahale etmek için talimat verdiğim söylenmektedir. Talimat vermemle ilgili bir tape veya bir bilgi var mıdır?
Mademki üç maçla ilgili şike yaptık veya teşvik verdik; neden bu maçlar da iddianameye dahil edilmemişlerdi? Bu üç maçtan yalnız Bursa – İBB maçı teşvik verildi diye sorgulanmaktadır. Ben diğer iki maçla da ilgili düşüncelerimi ve gerçekleri söylemek istiyorum. Emniyetin Organize Şubesi ve Savcılık ortalığı toz duman haline getirdikten sonra bu maçlarda bir şey olmadığını iddianamede yazması, kendileri için aşağılayıcı bir şey olmalıdır. Mademki diğer iki maçta şike yok o zaman “”3 tarlayı sürdük sözünü bu üç maçta da teşvik veya şike var diye nasıl sorgulamada kullanabilir ve kamuoyuna açıklarsınız? Buna vicdanınız nasıl müsaade ediyor? Futbolu yargılamak için sporu iyi bilmek gerekir.
Bu tapede Gençlerbirliği – Fenerbahçe maçında şike yapılması için bir konuşma var mıdır? Yoktur.

Bu tapedeki görüşme 06.03.2011 tarihinde oynanan Bursaspor – İstanbul Büyükşehir Belediye Spor müsabakasında da sorulmuştu.

İddia Makamı Savcı Mehmet Berk tapeleri hangi maç için gerekli olduğunu değerlendiremediği için işine geldiği gibi kullanmaya çalışıyor. Eğer bu tape Bursaspor  – İ.B.B. Spor maçına aitse bu maç sorgusunda ne işi var? Savcı Mehmet Berk bir taşla iki kuş vurmak istiyor ama şunu bilmesi gerekir ortada kuş yok, taşı boşuna atıyor, kendisini zorluyor ve yoruyor. Ona tavsiyem inandığını yapsın ille bir şey çıkaracağım diye uğraşmasın.
02.03.2011 Tarihinde,  saat 18.05’te İlhan Ekşioğlu’nu Aziz Yıldırım’ın aradığı görüşme; (Tape 1933)
Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanıyla Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesinin görüşmesini hep şike veya teşvik olayına bağlamak gibi saçma bir şey olabilir mi? Amatör şubelerin devamlı sorunları bulunmaktadır. Bunun dışında her türlü Kulüple ilgili konuları konuşmaktayız. Evlerimizin arası 800 metre civarındadır. Bu mesafe yürüyerek 10 dakikadır. Bu konuşmadan bir şey varmış anlamını çıkarmak yanlıştır.
06.03.2011 Tarihli, saat 21.50’de İlhan Ekşioğlu’nu Aziz Yıldırım’ın aradığı görüşme (Tape 1956)07.03.2011 Tarihli, saat 17.36’da Aziz Yıldırım’ı Doğan isimli şahsın aradığı görüşme (Tape 1401)
Savcı ve İstanbul Emniyeti; Doğan Yeşin’in söylediği gibi bu tapede “mort”oldular. Doğan Yeşin, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün denetleme kurulu başkanıdır. Kendisi mali müşavirdir. Bu görüşmedeki kişi Doğan Ercan değil, Doğan Yeşin’dir.

Telefon konuşmamızda bir gün önce oynanan Beşiktaş – Trabzonspor maçının 1-2 neticesiyle bittiğine üzüldüğünü anlatmaktadır. Ben de “bir şey olmaz” diyorum. Kendisinin tanıdığı bir arkadaşı her hafta bizim maçlarla rakiplerimiz maçlarını tahmin eder. Genelde de neticeleri bilir. Doğan Yeşin’in bu arkadaşı bizim totemimizdir. Bizim oynayacağımız Gençlerbirliği maçı için de ’tereddüt etmesin yeneceksiniz’ diyor. Konuşmamız budur. Ayrıca şampiyon olacağımızı da söylüyor. Bu konuşmadan başka şeyler çıkarmak üzücüdür. Eğer Emniyet ciddi araştırma yapsaydı Doğan Yeşin’in kim olduğunu çözer, konuyu Savcıya anlatır, Savcı da bunu doğru yorumlardı. Emniyet maalesef Doğan Yeşin’i Doğan Ercan diye tahmin etmiş ve buna göre tapeyi iddianameye almıştır.
14.03.2011 günü saat:12.11’de İlhan Ekşioğlu’nu Alaeddin  Yıldırım’ın aradığı görüşme(tape:1984);
Bu tapede kastedilen kaleci Savcı ve Emniyet’in tespitlerinin tam aksine, Trabzonspor ilk kalecisi Onur’dur.
Konuşmanın yalnızca belli başlı kısımları kesilip biçilerek kendi kurgularına uygun hale getirme çalışmaları maalesef burada da başarısız bir girişim olarak kalmak durumundadır. Zira; söz konusu konuşma 14.03.2011’dir. Tabzonspor kalecisi Orhan ise Trabzonspor – Kasımpaşa maçının son dakikasında sakatlanmış ve 13.03.2011 günü yapılan tetkikler neticesinde sahalardan en az 6 ay süreyle uzak kalacağı belirtilmiştir. Tapedeyer alan  “Abi 6 ay yok herif 6 ay” ifadeleri söylediklerimizi tamamiyle teyit etmektedir.
EYLEMİN DEĞERLENDİRİLMESİ:
İDDİA MAKAMI; SERKAN ÇALIK, HARBUTZİ, HURŞİT MERİÇ, MEHMET AKGÜN, MURAT KALKAN, ORHAN ŞAM, AYKUT DEMİR, JEDİNAK, AZOFEİFA İSİMLİ FUTBOLCULAR İLE İLGİLİSOMUT DELİL BULUNMADIĞINI SÖYLEMEKTE VE HAKLARINDA KAMU DAVASI AÇMAMAKTADIR. BU OYUNCULARIN TOPLAMI 9 KİŞİDİR.
Kaleci Serdar’ın da şike yapmadığını kendisine sözde şike teklifi yapan Mehmet Şen’in İlhan Y. Ekşioğlu’na çektiği mesajdan da açıkça anlıyoruz. Bu durumda, ilk 11’de oynayan 10 oyuncunun da şike yapmadıkları bizzat iddia makamınca ispat edilmiştir. Görüldüğü gibi bütün kurgular emniyetin tape ve eylem değerlendirmesi neticesinde boşa çıkmaktadır.

Keza iddianameyi tanzim edenler söz konusu müsabaka başlığı altında toplamda 110 adet tape kaydını iddianameye almış ve bunların yalnızca 18 tanesi şahsıma ait olup; savunmamızda açıkladığımız ve tüm kamuoyuna sunduğumuz üzere hiç birinin de şike faaliyetleri ile uzaktan, yakından bir ilgisi yoktur.
Buna ilişkin diğer bir kanıt ise;
12.03.2011 günü saat:21.00’da İlhan Ekşioğlu’nun Aziz  Yıldırım’ı aradığı görüşme (Tape 1980);
Kısaca demek istediğim şudur ki; bu maçta hiçbir şekilde ne şike ne de bu yönde bir çalışma yapılmamıştır.
SAVUNMAMIZ EKLERİEK-1/A: Trabzonspor İçin Oynadık Başlıklı Yazı
EK-1: Doğan Ercan’ın Soruşturma Aşamasında Verdiği İfadesi
EK-2: Mehmet Şen’in Emniyette Verdiği İfadesi
EK-3: 01.03.2011 Tarihli Fiziki Takip Tutanakları
EK-4: 07.03.2011 Tarihli Fiziki Takip Tutanakları
EK-5: 28.02.2011 Tarihli Dekontlar
EK-6: Müsabakaya İlişkin Maç Kadroları
EK-7: Müsabakaya İlişkin Basında Yer Alan Köşe Yazıları
EK-8: Müsabakaya İlişkin T.F.F Hakem Raporu, Gözlemci Raporu, Medya Temsilci  Raporu

SAVUNMAMIZDA YER ALAN TAPE KAYITLARI
06.03.2011 Tarihli Aziz Yıldırım – Mehmet Şen Görüşmesi (Tape 1396)
06.03.2011 Tarihli Aziz Yıldırım – Mehmet Şen Görüşmesi (Tape 1397)
06.03.2011 Tarihli Aziz Yıldırım – Mehmet Şen Görüşmesi (Tape 1398)
06.03.2011 Tarihli İlhan Y. Ekşioğlu – Aziz Yıldırım Görüşmesi (Tape 1956)
02.03.2011 Tarihli Doğan Ercan – İlhan Y. Ekşioğlu Görüşmesi (Tape 1515)
01.03.2011 Tarihli İlhan Y. Ekşioğlu – Aziz Yıldırım Görüşmesi (Tape 1931)
03.03.2011 Tarihli Aziz Yıldırım – Mehmet Şen Görüşmesi (Tape 1509)
08.03.2011 Tarihli İlhan Y. Ekşioğlu – Mehmet Şen Görüşmesi (Tape 2957)
06.03.2011 Tarihli Doğan Ercan – Hasan Çetinkaya Görüşmesi (Tape 2080)
06.03.2011 Tarihli İlhan Y. Ekşioğlu – Doğan Ercan Görüşmesi (Tape 1955)
06.03.2011 Tarihli Doğan Ercan – Hasan Çetinkaya Görüşmesi (Tape 2085)
06.03.2011 Tarihli Doğan Ercan – Hasan Çetinkaya Görüşmesi (Tape 2080)
08.03.2011 Tarihli Doğan Ercan – Ali Kıratlı Görüşmesi (Tape 2100)
08.03.2011 Tarihli İlhan Y. Ekşioğlu – Mehmet Şen Görüşmesi (Tape 2957)
28.02.2011 Tarihli İlhan Y. Ekşioğlu – Tamer Yelkovan Görüşmesi (Tape 1925)
28.02.2011 Tarihli Aziz Yıldırım – İlhan Y. Ekşioğlu Görüşmesi (Tape 1456)
28.02.2011 Tarihli Aziz Yıldırım – Tamer Yelkovan Görüşmesi (Tape 1457)
28.02.2011 Tarihli Aziz Yıldırım – İlhan Y. Ekşioğlu Görüşmesi (Tape 1458)
02.03.2011 Tarihli Aziz Yıldırım – İlhan Y. Ekşioğlu Görüşmesi (Tape 1459)
02.03.2011 Tarihli İlhan Y. Ekşioğlu – Aziz Yıldırım Görüşmesi (Tape 1933)
06.03.2011 Tarihli İlhan Y. Ekşioğlu – Aziz Yıldırım Görüşmesi (Tape 1956)
07.03.2011 Tarihli Aziz Yıldırım – Doğan Yeşin Görüşmesi (Tape 1401)
20.03.2011 TARİHİNDE OYNANAN GENÇLERBİRLİĞİ – TRABZONSPOR MÜSABAKASINDA TEŞVİK PRİMİ VERDİĞİMİZ İDDİALARINA İLİŞKİN SAVUNMALARIMIZ
Genel Sunum :
İddia Makamı “20.03.2011 tarihinde oynanan Gençlerbirliği – Trabzonspor müsabakasında Aziz Yıldırım’ın, İlhan Ekşioğlu’na bazı Gençlerbirliği oyuncularına teşvik primi verilmesi için talimat verdiği, Gençlerbirliği – Fenerbahçe müsabakasında da birlikte şike yaptıkları Mehmet Şen, Cengiz Demirel ve Zafer Önder İpek üzerinden, Serdar Kulbilge ve Mahmut Boz’a ulaşarak şahıslara Trabzonspor’a karşı iyi oynamaları karşılığında teşvik primi verilmesini sağladıklarını” belirtmiştir.
Yine İddianamede “Fenerbahçe Profesyonel Futbol Takımı İdari Menajeri Hasan Çetinkaya’nın da Serdar Kulbilge ve tespit edilemeyen bazı Gençlerbirliği futbolcularıyla görüşerek şike ve teşvik eyleminde bulundukları” iddia olunmuştur.
Özellikle belirtmek isterim ki “iddia eden ispatla mükelleftir”.

Yukarıda ileri sürülen tüm iddialar, kurgu ve amaçsal yoruma dayalı iddialardır. Bu maça ilişkin bu kadar konuşma tapesinin arasında bana ait olduğu ileri sürülen 3 adet tapeyle tüm bu suçlamaları gerçekleştirdiğim iddialarını Mahkemenizin takdirlerine bırakıyorum.

İddianameyi tanzim edenler söz konusu müsabaka başlığı altında toplamda 48 adet tape kaydını iddianameye almış ve bunların yalnızca 4 tanesi şahsıma ait olup; söz konusu kayıtlar dayanak gösterilerek şahsım ve Fenerbahçe Camiası üzerine atılmaya çalışılan iftiralara tek tek cevap vereceğim.

İddia Makamı’nın bu iddialarını dayandırdığı 3 ana başlık daha kurgulanmadan kendi içinde çürümektedir. Kaldı ki, bu müsabaka ile ilgili iddiaların değerlendirilmesi yapılırken, 07.03.2011 tarihinde oynanan Gençlerbirliği – Fenerbahçe müsabakasından önce aldığımız teşvik duyumları hakkında Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav’ı yazılı olarak bilgilendirdiğimiz hususunun göz önüne alınması hukuki zarurettir.

1-A Serdar Kulbilgeyle İlgili Teşvik İddiaları;
Serdar Kulbilge’nin Fenerbahçe ile yaptığı görüşmenin transfer görüşmesi olduğu, hatta bu görüşmelerin 6 ncı aya kadar devam ettiği tüm konuşma tapelerinde açıkça bellidir. İddia Makamı 07.03.2011 tarihinde oynanan Gençlerbirliği – Fenerbahçe müsabakasında da yine Serdar Kulbilge ile şike ve teşvik eylemlerinde bulunulduğu, bu nedenle bu müsabakada da bu oyuncuya ulaşıldığı iddiasında bulunmuştur ki, bu her şeyden önce çok çirkin bir oyun, adeta bir tuzaktır.

Zira Ankara’da oynanan Gençlerbirliği – Fenerbahçe müsabakası 07.03.2011 tarihinde oynanmış ama her ne hikmetse Serdar Kulbilge’nin bu maça ilişkin şike ve teşvik içeren ilk tapesi 14.03.2011 tarihinden sonra başlamaktadır. Yani Serdar Kulbilge’nin şike ve teşvik eylemleri olduğu söylenen tüm eylemlerine konu konuşmalar maçtan 1 hafta sonra başlamıştır. Ama Savcı için bu önemli değildir. Tarih, belge, bilgiye gerek yoktur. Fenerbahçe’nin aleyhine olabilecek her çamur iddianame duvarına sürülmelidir. Bakınız Serdar Kulbilge’nin tüm konuşma tapeleri 14.03.2011’de başlamakta ve 24.05.2011’e kadar sürmektedir. Özetle ne kadar monte edilmeye çalışılırsa çalışılsın Serdar Kulbilge’ye Gençlerbirliği – Fenerbahçe maçında şike teşvik etmemiz “Tarih itibariyle” mümkün değildir.

Bu taktirde bir diğer gerçek ortaya çıkmaktadır ki, kendi maçımızda hiçbir şekilde görüşmediğimiz ki (İlhan Yüksel Ekşioğlu’nun transfer etmek istediği oyunculardan biri olmasına rağmen) bir oyuncuya 13 gün sonraki Gençlerbirliği – Trabzonspor müsabakasında teşvik primi teklif etmemiz en hafif tabirle mantık dışıdır.
Serdar Kulbilge ile ilgili İddianamedeki suç arayışlarının bir diğer dayanağı, İlhan Yüksel Ekşioğlu ile Tamer Yelkovan arasında 17.03.2011 tarihli görüşme (Tape 2493) ile ilgili olan iddiadır. Bu tapeden açıkça anlaşılacağı üzere İlhan Yüksel Ekşioğlu Fenerbahçe’nin tesisleşmeden sorumlu Asbaşkanı olarak yürütülen inşaatlardaki hesap ve hakedişlerle ilgili açıkça bilgi vermektedir. Oysaki Savcılık, bu tapeyi Serdar Kulbilge’ye yollanan şike ve teşvik parası olarak değerlendirmişler ve buna dayanak olarak da 16.03.2011 de yani birgün önceki İlhan Yüksel Ekşioğlu – Cengiz Demirel buluşmasını göstermişlerdir. (EK-1) Oysaki bu maça ve Gençlerbirliği – Fenerbahçe maçlarına ilişkin Trabzonspor’un hayata geçirmeye çalıştığı şike ve teşvik eylemleri açıktır. Ve İlhan Yüksel Ekşioğlu’nun Cengiz Demirel aracılığıyla öğrenmeye ve engellemeye çalıştığı husus budur. Bu konu aşağıda da ayrıntılarıyla izah edilecektir. Hatta Cengiz Demirel de, bundan faydalanarak İlhan Yüksel Ekşioğlu’na 1-2 futbolcu transfer ettirmeye çalışmaktadır. Aslında bütün olay budur. Kaldı ki; Tamer Yelkovan’la İlhan Yüksel Ekşioğlu’nun konuştuğu paranın bu kişilerle bir ilgisi yoktur. Bunun en açık göstergesi ise Cengiz Demirel ile Mehmet Şen arasındaki 15.03.2011, 20.55 tarihli 2057 no’lu tapeden anlaşılmaktadır. “İyi tamam yarın sen onu muhakkak abi doldur” anlatımı ile 16.03.2011, 14.18 tarihli 1292 no’lu Mehmet Şen – Cengiz Demirel arasındaki “Kardeş bak çok sert yaparak bu işin gerçekleştiğini anlatıyorsun” “Hiç de korkmayın” tapelerinden açıkça anlaşılmaktadır.

Şahısların şike ve teşvik parası almak için oyunculara çok sert yapması düşünülemez olduğundan, burada murat edilenin, herhangi bir teşvik eyleminin gerçekleşmesini önlemek olduğu gün gibi aşikardır. Oysa ki kurgusunda tarihleri hiç dikkate almayan Savcılık, burada da konuşmaları dikkate almayıp sadece tarihlerde kurgu yaratmaya çalışmışlardır.

İddianamede bu konudaki bir diğer trajikomik iddia ise; Fenerbahçe Başkanı ve yöneticilerinin, Cengiz Demirel, Mehmet Şen, Murat Öztürk, Hasan Çetinkaya, Zafer Önder İpek gibi 5-6 kişiyi aynı anda sadece Serdar Kulbilge ve Mahmut Boz isimli iki futbolcuların teşvik girişiminde kullandığıdır ki; bu açıkça iddiadan öte bir futbol cehaletidir. Kaldı ki iddianamede “ismi tespit edilemeyen başka futbolcular” olduğu da ileri sürülmekte ve bu iddianamenin ne kadar gayriciddî bir şekilde düzenlendiğini açıkça ortaya koymaktadır. Hukuk ve Adalet bu mudur? Bu kadar soyut ve muğlak kelimelerle insanlar nasıl suçlanır?

Aslında iddiacılar Zafer Önder İpek – Cengiz Demirel arasındaki 12.04.2011 saat 17.27 tarihli 1531 no’lu tapeyi kullanarak, başka futbolculara şifreli şekilde teşvik primi teklif edildiğini ileri sürmeye çalışmıştır. Ama bu tape ile ileri sürülen iddialar da Cengiz Demirel ile Serdar Kulbilge arasındaki 12.04.2011 saat 17.29 tarihli 1532 no’lu tape ile yerle bir olmuştur. Zira ilk görüşmede geçen “işçiler, ev, tadilat” kelimelerinin gerçekten kendi anlamlarında kullanıldığı 1532 nolu 2.tape ile ortaya çıkmıştır. Bizce bu bir hukuki ayıptır.

Ancak kendini şike ve teşvik konusunda bir şeyler bulmaya adayan iddiacılar bununla yetinmemiştir. Kaleci antrenörü Murat Öztürk ile çok yakın aile dostu ve aralarında sürekli parasal ilişki bulunan Serdar Kulbilge’nin hesaplarını kontrol etme gereği dahi duymadan, bu ilişkiyi Fenerbahçe’ye dayandırmaktan kaçınmamıştır. Bu şahıslar arasındaki tüm ilişkiyi ve Murat Öztürk’ün ifadesini (EK-2) makamınızın bilgilerine sunuyorum. Tüm bu belge ve bilgilerin ışığında görüleceği üzere aslında bu asılsız iddialara karşı her türlü tazminat davası açmamız kaçınılmaz bir hal almıştır.

1-B Mahmut Boz ile ilgili teşvik primi iddiaları;
İddia makamının büyük bir titizlik ve özveriyle yaptığı çalışma sonucunda tespit ettiği bir diğer teşvik primi verdiğimiz oyuncu Mahmut Boz’dur. Bu iddiaların ne kadar gayri ciddi ve fiilen imkansız olduğunu anlamak için müsabaka ve tape tarihlerine bakmak yeterlidir. Gençlerbirliği – Trabzonspor müsabakasının tarihi 20.03.2011 dir. Oysaki Mahmut Boz’un iddianamedeki ilk tapesi maçtan 39 gün sonra yani 29.04.2011 tarihidir. Diğer tapeleri de 03.05.2011 ve 29.05.2011 tarihleridir. Yorum açıktır.
Serdar Kulbilge’nin yaptığı görüşmelerin her birini şike ve teşvik eylemlerine örtüştüremediğini bilen Savcılık, Mahmut Boz’u da Serdar Kulbilge’nin yanına koyarak bu müthiş iddialarını güçlendirmek istemişlerdir. Ancak yine sanırız heyecandan olsa gerek tarihlere bakmayı unutmuşlardır.

Zira bu maçtan 1,5 ay sonra teşvik konuşmaları diye nitelendirdikleri konuşmalar hem tarih hem de içerik olarak yapmak istedikleri kurguya uymamaktadır. Bu oyuncuya ait üç tapenin açılımını da bilgilerinize sunuyorum. Heyetinizden ricam bu tapelerin dikkatle incelenmesidir. Ve görülecektir ki orta zekâyla bile tamamı transfer girişimlerine ait olan bu tapelerin, teşvik ve şike girişimiyle yakından uzaktan ilgisinin olmadığı hususu aşikârdır. Unutulmaması gereken bir husus da bizim Mahmut Boz’a neden kendi maçımızda ulaşmadığımız sorusudur.

29.04.2011 günü saat 23.26 da Cengiz Demirel – Mahmut Boz arasındaki 1536 no.lu Tape Kaydı:
03.05.2011 günü saat 17.16 da Cengiz Demirel – Mahmut Boz arasındaki 1537 no.lu Tape Kaydı:
29.05.2011 günü saat 14.16 da Cengiz Demirel – Mahmut Boz arasındaki 2911 no.lu Tape Kaydı:

İşte iddianamede iki oyuncuya teşvik primi verildiği iddiaları bunlardır. Aslında bunlar tespit edilebilen yani şike ve teşvik eylemlerinin açıkça ortaya konulduğu oyunculardır. İddianamede yer aldığı üzere bir de “ismi tespit edilemeyenler” vardır ki yorumu Sayın Mahkemenize bırakıyorum.

Kaldı ki iddianameyi yazanların karar vermesi gereken bir diğer husus da, şike ve teşvik paralarının kimler vasıtasıyla oyunculara ulaştırıldığının netleşmesi gerektiği hususudur. Zira Serdar Kulbilge’ye, şike ve teşvik parasını İlhan Yüksel Ekşioğlu vasıtasıyla verildiğini söyleyenler aynı iddianamede Murat Akyüz ile de bu şike parasının Serdar Kulbilge’ye ödendiğini ileri sürmektedir. Yani yine 1 koyundan 2 post çıkarma yoluna girmişlerdir.

2. Hasan Çetinkaya kanalıyla şike yapılması iddiaları;
İddianamede yer alan bir diğer iddia, Hasan Çetinkaya kanalıyla Serdar Kulbilge üzerinden şike ve teşvik eylemleri yapılmasına yöneliktir. Bu iddia da aslında İddianamenin ne kadar gayriciddi bir kurgu ile düzenlendiğinin en açık göstergesidir. Zira burada iki farklı kişi birbirine karıştırılarak yanlış dinleme kararıyla yanlış kişiler teknik takip altına alınmış, yanlış deliller toplanmış ve dolayısıyla sonuç olarak da YANLIŞ’a ulaşılmıştır.

İddianamedeki Hasan Çetinkaya’nın Serdar Kulbilge ve bazı Gençlerbirliği futbolcularıyla görüşme yaparak teşvik eylemlerinde bulunduğu iddia edilen konuşma tapesi Hasan Çetinkaya ile Alaeddin Yıldırım arasında 21.03.2011, 12.51 tarih 2437 no’lu konuşma tapesidir.

Bu tapede adı geçen Hasan Çetinkaya, Fenerbahçe idari menajeri Hasan Çetinkaya olup konuştuğu kişi futbol şubesinden sorumlu Asbaşkan Alaeddin Yıldırım’dır. Öncelikle dikkat edilmesi gereken husus konuşmanın tarihinin maçtan sonra olduğudur. Ayrıca konuşma içeriğinin bu müsabaka ile ilgili yaptığımız tüm savunmaları teyit ettiği üzere “Trabzonspor’dan Gençlerbirliği futbolcularına gelen olası şike duyumlarının önlenmesiyle ilgilidir”. “Bir tane adam ayağını uzatmadı topa” “O kadar belli ettiler ki, aldıklarını adamlara atıyorlar” şeklindeki cümleler bu savunmamızın haklılığını açıkça ortaya koymaktadır. “Maçtan önce hiç öyle bir koku almamıştım abi hepsiyle biz konuşmuştuk, ama resmen verdiler maçı “cümleleri aslında iddiacıların neleri nasıl saptırdığının en açık göstergesidir. Kaldı ki ilginç olan ve değerlendirilmeye neden tabi tutulmadığı anlaşılamayan bir diğer konuşma metni ise, bütün bu beyanlara rağmen Alaeddin Yıldırım’ın “Biz sekizde sekiz yapacağız İnşallah Bize ne ya” demek suretiyle, Fenerbahçe’li yöneticilerin sergilediği duruşun göz ardı edilmesi gerçeğidir.

3. İlhan Yüksel Ekişoğlu – Faruk Yaşar arasındaki 20.03.2011, 21.11 tarihli 1994 no’lu tape tahtında şike ve teşvik eylemleri iddiaları;
İddianamede Gençlerbirliği – Trabzonspor müsabakasında Fenerbahçe’nin şike ve teşvik eylemlerinin başlı başına delil olarak gösterilen ve özel paragraf açılan bu konuşma tapesini bilgilerinize sunuyorum.
İşte bu tape ile yine suça delil gösterilen Hasan Çetinkaya – Alaeddin Yıldırım tapesi birlikte değerlendirildiğinde tüm gerçek gözler önüne çıkmaktadır ki o da bizlerin bırakın şike ve teşvik eylemlerinde bulunmayı, aksine bu eylemleri önlemek için nasıl bir çaba sarfettiğimiz gerçeğidir.

Bu tapeyi doğru ve gerçeğe yakın bir şekilde yorumlamanın, yegâne koşulu, olaya suç aramak kastıyla bakmak ve oynanan müsabakanın gerçeklerinden haberdar olunmadığı gerçekliliğidir. Müsabakanın tüm tapelerinden de anlaşılacağı üzere son iki şampiyonluğunu son maçta kaybetmiş bir takımın yöneticileri olarak, rakiplerimizin saha dışına taşan mücadele şekillerinden duyduğumuz endişe ve bu konudaki çabalarımız aşikardır. Bu müsabakada da şike ve teşvik faaliyetlerinde bulunduğumuz -oysaki Fenerbahçe’nin ekmeğini yediği için “Rakip takımdan gelen her ahlaksız teklifi öncelikle reddedeceğine inandığımız- iddia edilen Serdar Kulbilge sakatlanarak oyundan çıkmış ve onun yerine giren yedek kaleci, iddianamede sanık olarak yargılanan kaleci Korcan’dan bile çok daha şaibeli bir gol yemiştir. Tapenin tamamı okunduğunda iddiacıların ileri sürdüğü gibi konu “yedeklerin ayarlanması” değil “yedeklerin dahi ayarlanmasını önlemek” için hiçbir önlemi almadığımızı düşünerek kendisine kızacağımı belirten İlhan Ekşioğlu’nun düşünceleri olduğu açıkça anlaşılacaktır. Zira “YEDEKLERİ DE Mİ ŞEY YAPACAĞIZ” cümlesinin önündeki cümle “Ya baktım golün aynı dakikasında arama .. he diyecek bu sattı kaleci maçı diyecek” cümlesi neden ve niçin es geçilmiştir? Aslında nedeni çok basittir. Bu cümle alınmış ve değerlendirme olsa tapenin anlamı değişecek ve suç içerme ihtimali ortadan kalkacaktır. Sayın Makamınızın bilgi ve takdirine sunuyorum.

4. Müsabaka sonrası örgütün vaat ettiği teşvik primini ödemesi ile ilgili  iddiaları;
Bu iddia ile ilgili olarak yorumda dahi bulunmayı bir spor adamı olarak suç addetmekteyim. Öncelikle söz konusu tapeler 6.aya kadar devam etmekte ve özellikle Cengiz Demirel’in Serdar Kulbilge ve Mahmut Boz’u Fenerbahçe’ye transfer ettirmek için İlhan Yüksel Ekşioğlu’na yaptıkları baskı bu kadar açıkken, konuşmaların hiçbir yerinde para lafı, taahhüdü geçmezken, üstelik Serdar Kulbilge’nin sözde şike parasını çok önce aldığı iddia edilmişken, bu teşvik ödemelerinin yapılmasına ilişkin olduğu, konuşmaların hangi bilgi ve belgelerle ortaya konulduğunu anlayamıyorum. Ancak bu tapeleri tek tek okuyan Sayın Heyetinizin de çok açık bir şekilde anlayacağı husus bu İddianame’yi tanzim edenlerin Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe’yi hedef aldıkları gerçeğinin artık kesinlik kazandığı hususudur.

Savunmamın son bölümünde bu müsabakada adımın geçtiği 3 tapeyi Sayın Heyetinize sunuyorum. İddia edilen husus bu 3 tapede bütün örgütü yöneterek, şike ve teşvik eylemlerini organize ettiğim yolundadır.
Bu tapeler incelendiğinde;
1. 12.03.2011, 21.00 Tarihli İlhan Yüksel Ekşioğlu – Aziz Yıldırım arasındaki konuşma (Tape 1980)

Açıklama: Bu tape çok önemlidir. Zira bu tapenin tamamı incelendiğinde bırakın bu maçta şike ve teşvik yapmayı, 07.03.2011 müsabakasındaki tarafımıza yöneltilen şike iddialarının dahi ne denli yersiz olduğu ortaya çıkmıştır. Zira “İddiaya girerim bunlar hiç bir şey oynamıyorlar hele o gençler bize  karşı oynadıkları gibi oynasınlar” şeklindeki söylemim, tüm gerçekleri ve Gençlerbirliği – Fenerbahçe ve Gençlerbirliği – Trabzonspor müsabakalarının ne kadar temizce her türlü şaibeden uzak olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

2. 15.03.2011, 18.44 Tarihli İlhan Yüksel Ekşioğlu – Aziz Yıldırım arasındaki konuşma (Tape 1988)
Açıklama: Soruyorum, bu tapede şike ve teşvik eylemleri hangi satırda hangi konuşmada geçmektedir? Bırakın bu eylemleri “İnşallah takım bugün biraz oynarsa yeneriz” şeklindeki temennilerim ve Kulüpler Birliği toplantısı ile ilgili konuşmam dışında hangi suç unsuru konuşma vardır. Kanaatimce iddiacılar tarafından izaha muhtaçtır.

3. 19.03.2011, 20.48 Tarihli Aziz Yıldırım –  İlhan Yüksel Ekşioğlu arasındaki konuşma (Tape 1412)
Açıklama: Anladığımız kadarıyla iddiacıların, şike ve teşvik eylemlerine dayanak yapmaya çalıştığı yegane tape budur. Burada şahsıma ait “Ankara’da rahat mıyız” söylemi tüm iddianamenin suç yaratma mantığında olduğundan farklı değildir. Gençlerbirliği  – Trabzonspor müsabakasına ait tüm tapeler incelendiğinde açıkça tespit edilecek olan “Şike önleme çalışmalarımız”ın ve Trabzonspor’un olası şike görüşmelerinin engelleyip engellenmediğini sorduğum bu kadar açıkken ve dosyanın tamamından bu kadar net olarak anlaşılırken bu yorumun yapılmasını takdirlerinize sunuyorum. Kaldı ki bu tapeye göre örgütü yöneten kişi olarak da Ankara da rahat olup olmadığımızı bilmiyor olmam hususunu da göz önüne almanızı bekliyorum.
Bu konuşmaların tamamını Trabzonspor tarafından yapılan şike faaliyetlerini önlemeye çalıştığımızı görmeniz için Gençlerbirliği oyuncularından Serkan çalık, Aykut ve Hurşit’in “Trabzonspor için Oynadık” açıklamaları yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Bu tape İlhan Ekşioğlu’nun, Hasan’ın ve şikeyi önlemeye temiz bir mücadelenin olmasını sağlamaya çalışan herkesin ve geçirilen 2 şaibeli sezondan sonra, olağan bir müsabakayı “Rahat olmanın koşulu” olarak addeden Benim yani Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanının aslında çektiklerinin ve karşılaştıkları haksızlıkların açık kanıtıdır. Ama ne yazık ki Türk Futbolundan bihaber, Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe düşmanlarının her yerde, her zaman bile yaptıkları oyunlar burada da bu şekilde karşıma çıkmıştır. Tek umudum bu tape ve delillerin tarafınızca da benimle aynı özen ve emek tahtında değerlendirilmesi, incelenmesidir.
SAVUNMAMIZ EKLERİEK-1: 14.03.2011 tarihli Fiziki Takip Tutanağı
EK-2: Murat Öztürk İfadesi ve Murat Öztürk – Serdar Kulbilge Arasında Parasal İlişkiye Dair Dekontlar
EK-3: Müsabakaya İlişkin Maç Kadroları
EK-4: Müsabakaya İlişkin Basında Yer Alan Köşe Yazıları
EK-5: Müsabakaya İlişkin T.F.F Hakem Raporu, Gözlemci Raporu, Medya
Temsilci Raporu
EK-6: Oyuncu Puan Listesi
SAVUNMAMIZDA YER ALAN TAPE KAYITLARI17.03.2011 Tarihli Tamer Yelkovan – İlhan Yüksel Ekşioğlu Görüşmesi (Tape 2493)
15.03.2011 Tarihli Cengiz Demirel – Mehmet Şen Görüşmesi (Tape 2057)
16.03.2011 Tarihli Mehmet Şen – Cengiz Demirel Görüşmesi (Tape 1292)
12.04.2011 Tarihli Cengiz Demirel – Zafer Önder İpek Görüşmesi (Tape 1531)
12.04.2011 Tarihli Cengiz Demirel – Serdar Kulbilge Görüşmesi (Tape 1532)
29.04.2011 Tarihli Cengiz Demirel – Mahmut Boz Görüşmesi (Tape 1536)
03.05.2011 Tarihli Cengiz Demirel – Mahmut Boz Görüşmesi (Tape 1537)
29.05.2011 Tarihli Cengiz Demirel – Mahmut Boz Görüşmesi (Tape 2911)
21.03.2011 Tarihli Alaeddin Yıldırım – Hasan Çetinkaya Görüşmesi (Tape 2437)
20.03.2011 Tarihli İlhan Yüksel Ekşioğlu – Faruk Yaşar Görüşmesi (Tape 1994)
12.03.2011 Tarihli İlhan Yüksel Ekşioğlu – Aziz Yıldırım Görüşmesi (Tape 1980)
15.03.2011 Tarihli İlhan Yüksel Ekşioğlu – Aziz Yıldırım Görüşmesi (Tape 1988)
19.03.2011 Tarihli Aziz Yıldırım – İlhan Yüksel Ekşioğlu Görüşmesi (Tape 1412)

09.04.2011 TARİHİNDE OYNANAN ESKİŞEHİRSPOR – FENERBAHÇE MÜSABAKASINDA ŞİKE YAPILDIĞI İDDİASINA KARŞI SAVUNMALARIMIZ
Şike iddiasına ilişkin olarak Savcılık tarafından ileri sürülen iddialara ayrıntılı bir biçimde cevap vermeden önce ifade etmek isteriz ki; iddianamede şike eyleminin iki şekilde yapıldığı ileri sürülmektedir. Buna göre;
1. Ali Kıratlı aracılığı ile Bülent Uygun ve Ümit Karan üzerinden söz konusu müsabakada şike yapıldığı,
ve
2. M.Şekip Mosturoğlu ve Sami Dinç aracılığı ile Sezer Öztürk’e şike amaçlı transfer teklifi yapıldığı,

Söz konusu müsabakayla ilgili olarak iddianamede yer verilen toplamda 103 adet tape kaydı, 3 adet fiziki tespit tutanağı ve 16 adet şüpheli beyanı mevcuttur. Bunların arasında yalnızca 12 adet tape Aziz Yıldırım’a yani Bana ait olup yukarıda belirtilen kayıtların hiçbirinde yukarıdaki eylemlerin gerçekleştirilmek suretiyle söz konusu müsabakada şike yapıldığına ilişkin hiçbir bilgi, belge, beyan, vesaire delil bulunmamaktadır.

Belirtmek isterim ki; iddia edilen eylemle ilgili olarak hiçbir şekilde Benim tarafımdan; Ali Kıratlı aracılığı ile Bülent Uygun ve Ümit Karan’a ulaşılmamış, hiç kimseye bu yönde bir talimat da verilmemiştir.

Aynı şekilde Benim tarafından M.Şekip Mosturoğlu ve Sami Dinç aracılığı ile Sezer Öztürk’e şike amaçlı transfer teklifi yapılmamış, hiç kimseye de bu yönde bir talimat da verilmemiştir.

Fenerbahçe – Eskişehirspor maçına ilişkin iddialar İddianamede 218 – 239 sayfaları arasında yer almaktadır. Söz konusu sayfalarda yer alan tape kayıtları, fiziki takip tutanakları, şüpheli beyanlarının tamamı incelendiğinde; söz konusu müsabakada şike yapılması için talimat verdiğim sonucuna ulaşmak mümkün değildir. Bu nedenle iddianamenin 218-220 sayfaları arasında yer alan değerlendirme, tamamen varsayıma dayalı, gerçek dışı, soyut nitelikteki bir kısım gerçeğe aykırı tahmin ve iddialardan ibarettir.

Aşağıda Sayın Başkanlığınıza iddia edilen bütün hususlara ilişkin ayrıntılı cevap ver savunmalarımızı sunuyoruz;
28.haftada 09.04.2011 günü oynanacak Eskişehirspor – Fenerbahçe  maçından önce, Aziz Yıldırım’ın talimatıyla; Eskişehirspor teknik direktörü  Bülent Uygun ve Eskişehirspor futbolcularından Ümit Karan ile şike  amaçlı olarak irtibata geçildiği, Bülent Uygun’un maçtan bir hafta önce  Şükrü  Saraçoğlu stadına gelerek Fenerbahçe maçını izlediği hususuna  ilişkin olarak;

Söz  konusu iddiada, Benim tarafından Eskişehirspor teknik direktörü Bülent Uygun ve Eskişehirspor futbolcularından Ümit Karan ile şike amaçlı olarak irtibata geçilmesi için talimat verildiği ve talimatım ile bu kişilerle irtibata geçildiği ileri sürülmektedir.
Ancak maalesef iddianamede bu şahıslarla irtibata geçmem için kimlere, ne zaman ve nerede, nasıl talimat verdiğim yönünde hiçbir somut tespit ya da bulgu veya emare bulunmamakta buna ilişkin tek bir açıklama dahi yapılmamaktadır.
İddianamede ileri sürülen iddiayı doğrulamak için olacak, Eskişehirspor Teknik Direktörü Bülent Uygun’un maçtan bir hafta önce Şükrü Saraçoğlu stadına gelerek Fenerbahçe maçını izlediği hususuna yer verilmiş ve Bülent Uygun’un maçtan bir hafta önceki Fenerbahçe maçını izlemeye stada gelmesi bir hafta sonraki müsabakada şike yapıldığına ilişkin bir hareket olarak kabul edilmiştir. Ancak bu kabul gerçek dışı ve hukuka aykırıdır. Şöyle ki;

Başkanı olduğum Fenerbahçe Spor Kulübü futbol takımının Şükrü Saraçoğlu stadında oynadığı karşılaşmaları 50.000 civarında seyirci izlemektedir. Dolayısıyla Benim, Bülent Uygun’un ya da başka kimlerin Fenerbahçe maçını izlemek için stada geldiğini bilmem dahi mümkün değildir. Kaldı ki, Bülent Uygun’un stada geldiği maçtan sonraki hafta Eskişehirspor-Fenerbahçe maçının oynanacağı bilgisi dikkate alındığında: Eskişehirspor Teknik Direktörü olan Bülent Uygun’un bir hafta sonra mücadele edeceği takım olan Fenerbahçe maçını izlemek üzere Fenerbahçe stadına gelmesinin ne kadar doğal ve futbolun gereği olan bir hareket olduğu futboldan anlayan herkesin malumudur. Bu nedenle Bülent Uygun’un maçtan bir hafta önce Fenerbahçe stadına gelerek maç izlemesinin, tarafımdan bu maçta şike yapıldığına ilişkin bir delil olarak gösterilmesi anlaşılır değildir. Bu husus olsa olsa iddianın gerçek dışılığını ortaya koymak bakımından ileri sürülebilecek bir husus olabilir. Bir hafta sonraki bir müsabakada şike yapacak olan bir teknik sorumlu bir hafta önce şike yapacağı takımın maçını seyretmeye gitmez. Futbol dünyası bir hafta ya da daha sonra müsabaka oynayacak olan takımların teknik sorumlularının o takımın müsabakalarını önceden izlediklerine ilişkin binlerce örnekle doludur. Seyredilmemesi ancak eleştirilebilir, seyredilmesi değil. Maalesef bu iddianame ile futbol dünyasına yabancı olanlarca hazırlandığından iddianamenin birçok yerinde buna benzer tutarsızlıklar ve gariplikler görülmektedir.

Bülent Uygun Emniyetteki ifadesinde; (EK-1)
Bana hiçbir şekilde hiç kimse hiçbir ortamda şike teklifinde bulunmamıştır. Ben maça gidip gitmediğimi hatırlamıyorum. Gitmişsem de bir hafta sonra Fenerbahçe ile yapılacak olan maçımızdan dolayı gitmişimdir. Maçtan sonra Eskişehir’e döndük. Normal antrenmanlara çıkmaya devam ettik.”
Bülent Uygun Savcılıktaki ifadesinde; (EK-2)
Biz genellikle 1 hafta sonra yapacağımız karşılaşmadaki rakibimizin maçını 1 hafta öncesinden seyredip, analiz etmek üzere gideriz, zannederim bu da onunla ilgili bir görüşmedir. Zaten Fenerbahçe Stadında hocaların maç izlemesi için loca tahsis ederler, bende tahsis edilen locaya gidip maçımı izlemiş olabilirim.” Şeklinde beyanlarıyla söz konusu müsabakaya ilişkin olarak hiçbir şike teklifi almadığını, Fenerbahçe stadına maç izlemeye gelme nedeninin ne olduğunu açık ve net bir biçimde ortaya koymuştur.

Ardından verilecek şike parası için finans arayışına giren Aziz Yıldırım’ın  TFF’den para almak için girişimde bulunduğu, 05.04.2011 günü TFF  yöneticisi Mehmet Levent Kızıl’la görüştüğü, bu görüşmede paranın ertesi  gün Fenerbahçe Kulübüne verileceğinin söylendiği, bunun üzerine Aziz  Yıldırım’ın kulübün mali işlerine bakan Tamer Yelkovan’ı aradığı ve “1.5  trilyonu takip et sen, oradan 200’ü ayır şeye yalnız İlhan” diyerek talimat  verdiği iddiasına ilişkin;
Bu iddiaya konu olan 1.500.000,00TL tutarındaki ödeme, Fenerbahçe Spor Kulübünün naklen yayın sözleşmesi nedeniyle TFF tarafından kulübe yapılan ödemedir. (EK-3 T.F.F’den alınan avans ve harcama yerlerine ilişkin belgeler) Bildiğiniz gibi Süper Lig’de mücadele eden bütün takımların naklen yayın ödemeleri en büyük gelir kaynakları olup, söz konusu ödemeler yapılan sözleşmeler kapsamında hukuka ve sözleşmeye uygun olarak Spor Kulüplerine yapılmaktadır.

Nitekim Dernekler Dairesi Başkanlığınca 23.09.2011 tarihli Araştırma Raporunda iddiaya konu olan paraya ilişkin olarak ; “TFF tarafından 06.04.2011 günü Fenerbahçe A.Ş.’nin Denizbank hesabına Naklen Yayın Avansı olarak 1.500.000TL ödeme yapıldığının” yönünde tespitte bulunarak, söz konusu paranın sözleşme gereğince Fenerbahçe Spor Kulübüne verildiği ve işbu ödemenin hukuka uygun olduğu yönünde görüş bildirilmiştir. (EK-4)

Dernekler Dairesi Başkanlığınca 23.09.2011 tarihli Araştırma Raporuna İddianamenin 228. ve 229. sayfalarında da Sayın Savcılık Makamı tarafından yer verilmiştir. Ancak hal böyle iken, söz konusu paranın şike parası olduğu yönünde iddialara yer verilmesi anlaşılır değil ve hukuken dinlenemez.

İddianın devamında ise; “Aziz Yıldırım’ın kulübün mali işlerine bakan Tamer Yelkovan’ı aradığı ve 1.5 trilyonu takip et sen, oradan 200’ü ayır şeye yalnız İlhan diyerek talimat verdiği” ileri sürülmektedir.

Aziz Yıldırım’ın naklen yayın nedeniyle Fenerbahçe Spor Kulübüne ödenecek olan 1.500.000,00TL’lik ödeme konusunda Kulübün mali işleri ile sorumlu çalışanı Tamer Yelkovan’ı arayarak durumu kendisine bildirmesi gayet doğaldır.
Tamer Yelkovan Emniyetteki İfadesinde; (EK-5)
“Bahsedilen konuşma Aziz YILDIRIM’ın TFF Yöneticisi Levet KIZIL ile görüşme yaparak bana aktardığı ve Kulübe yayın gelirlerinden gelen 1.5Trilyon olan paradır. Oradan 200’ü ayır şeye yalnız İlhan’a diyerek benden İlhan Yüksel EKŞİOĞLU’na verilmesini istediği ve kaydı tarafımızca tutulan paradır. İlhan’a neden verildiğini bilmiyorum.”Şeklindeki beyanıyla, söz konusu paranın Fenerbahçe Spor Kulübüne naklen yayın nedeniyle yapılan ödemenin olduğunu açık ve net bir biçimde ifade etmiştir.
İlhan Ekşioğlu ise, Fenerbahçe Spor Kulübünün alt yapı tesislerinden ve amatör şubelerinden sorumlu yönetim kurulu üyesidir. Aziz Yıldırım’ın kulübün kasasına giren paradan yine kulübün bir kısım işlerine (amatör şubeler için) kullanılması amacıyla alt yapıdan ve tesislerden sorumlu yönetim kurulu üyesi olan İlhan Ekşioğlu’na verilmesini söylemesi de gayet doğal ve gereklidir.

Söz konusu para giriş-çıkışların tamamı yasal ve hukuka uygun olup, resmi olarak da kayıt altına alınmıştır. Kulübün kasasına naklen yayın nedeniyle gelen 1.500.000,00TL’nin ve amatör şubeler için kullanılması amacıyla İlhan Yüksel Ekşioğlu’na verilen 200.000$ ’ın (EK-6; Buna İlişkin Harcama Listesi ve Dekontlar) şike parası olduğu yönündeki iddiaların tamamı, yersiz ve gerçek dışı iddialardır.
Kaldı ki Dernekler Dairesi Başkanlığınca 23.09.2011 tarihli Araştırma Raporunda; (EK-4)”İlhan Yüksel EKŞİOĞLU’na yapılan ödemenin 08.04.2011 günü 4731 nolu Tediye Fişi ile 307.400TL olarak yapıldığı, söz konusu harcama için muavin kayıtlarında “amt şb için ödenen 200,000$” açıklama bilgisinin bulunduğu” tespit edilmiştir. Bu tespit bile tek başına iddianın asılsızlığını ortaya koymaya yeter.
“Bu arada İlhan Yüksel Ekşioğlu’nun Aziz Yıldırım’dan aldığı talimat doğrultusunda Ali Kıratlı’ya talimat vererek, Eskişehir’e gidip Ümit Karan ve Bülent Uygun’la görüşmesini, maçın Fenerbahçe lehine sonuçlanması konusunda herhangi bir sorun yaşanmamasını istediği, yapacakları anlaşma karşılığında ödenecek şike parası hakkıda “250 gram” (250.000 dolar olduğu değerlendirilmektedir.) şeklinde şifreli sözler kullandıkları, İlhan’ın ödenecek para konusunda herhangi bir sorun olmayacağını “Hiç gecikme bilmem ne olmayacak, anında, ikisini de aynı anda söyle” diyerek Ali Kıratlı’ya ilettiği ve Bülent Uygun ile Ümit Karan’a bu doğrultuda teminat verebileceğini aktardığı, Ali Kıratlı’nın da Ümit Karan’ın diğer oyuncularla görüştüğünü kastederek “Yani çokuz diyor herkeste bekliyor diyor aşırı şekilde diyor .. ikincisi (Trabzonspor maçı için alınacak teşvik primi kastediliyor) için 300 gram alırız .. mühim olan birincisi .. biraz bi yükselttim o kadar ben sana sormadan .. 50’şer 50’şer YEŞİL ZAM YAPTIM” diyerek yapılan şike faaliyeti hakkında Ekşioğlu’na bilgi aktardığı” iddiasına ilişkin olarak;

Söz konusu iddiada Benim, Fenerbahçe – Eskişehirspor müsabakasında şike yapılması için İlhan Yüksel Ekşioğlu’na talimat verdiğim ve bu talimat çerçevesinde bir kısım görüşmelerin yapıldığı ileri sürülmüştür. Öncelikle şu hususu belirtmek gerekir ki; Benim tarafımdan söz konusu müsabakada ya da bir başka maçta şike yapılması için ne İlhan Yüksel Ekşioğlu’na ne de başka kişilere hiçbir suretle talimat verilmemiş, bu yönde hiçbir görüşme yapılmamıştır.

Zira, Benim İlhan Yüksel Ekşioğlu’na söz konusu müsabakada şike yapılması için ne zaman, ne şekilde, nerede, nasıl talimat verdiğime dair hiçbir tape kaydı, fiziki takip tutanağı, beyan, belge, bilgi ya da hiçbir kayıt yoktur. Savcılık Makamınca Benim hakkımda ileri sürülen bu iddia tamamen varsayımlardan ibaret olup, söz konusu iddianın bırakın doğruluğunu, varlığını dahi destekleyen hiçbir delil bulunmamaktadır.
Hal böyle iken Benim söz konusu müsabakada şike yapılması için İlhan Yüksel Ekşioğlu’na talimat verdiğim yönündeki iddiaları anlayamıyorum. İddialara dayanak gösterilen hiçbir tape kaydı, fiziki tespit tutanağı ya da başkaca bilgi, belge, kayıt, vesaire delil bulunmadığından bu iddialara cevap vermek gereği dahi görmüyorum.
İddianın devamında İlhan Yüksel Ekşioğlu’nun Ali Kıratlı’yı aradığı ve Ali Kıratlı’nın da bu görüşme sonrasında Eskişehirspor teknik direktörü Bülent Uygun ve Eskişehirspor oyuncusu Ümit Karan ile görüşerek söz konusu müsabakada şike yapılması için girişimlerde bulunduğu ileri sürülmektedir.

Yukarıda, Benim söz konusu müsabakada şike yapılması için hiç kimseyle görüşmediğim, hiç kimseye talimat vermediğim ve bu yönde hiçbir girişimim bulunmadığını izah etmiştim. Nitekim ismi geçen şahıslar tarafından verilen ifadeler de bu beyanlarımı doğrulamaktadır.

İlhan Yüksel Ekşioğlu İfadesinde; (EK-7)
“Ben 09.04.2011 tarihinde Eskişehir’de oynanan Eskişehir-Fenerbahçe maçını izlemek için Eskişehir’e gitmedim. Maçtan öncede herhangi bir şekilde Eskişehir iline gitmedim. Ben çok gönülden bir Fenerbahçeliyim bazı maçları izlemeyi bünyem kaldırmıyor, Eskişehir maçı da çok önemli bir maçtı bu nedenle maçı izlemeye gitmedim. Zaten bu nedenle stada gitmediğim maçları televizyondan da seyredemiyorum. Maç bitene kadar eşimle birlikte aracımla gezintiye çıkıyoruz. Maçın kulübümüz lehine sonuçlanması için Eskişehir kulübünün herhangi bir yetkilisine veya futbolcusuna veya aracılara para verilmesi iddialarını da kesinlikle kabul etmiyorum.”, şeklindeki beyanlarıyla, Benim ya da başkaca herhangi bir kişinin söz konusu müsabakada şike yapılması için hiçbir görüşmenin yapılmadığını açık bir şekilde ifade etmiştir.

Söz konusu müsabakada şike yapıldığı iddialarının çoğu, Ali Kıratlı’nın yaptığı telefon görüşmelerine dayandırılmaktadır. Her ne kadar Ali Kıratlı’nın yaptığı görüşmelerin hiçbirinden Benim haberim dahi yoktur. Dosya kapsamında bu müsabakayla ilgili olarak yer verilen tape kayıtları tarafımızca incelendiğinde şu hususları özellikle arz etmek gerekmektedir:

Fenerbahçe Spor Kulübüne naklen yayın nedeniyle verilen 1.500.000,00TL’nın şike parası olarak kullandığı ve bu paranın gelmesiyle bazı kişilere talimat verdiği öne sürülmektedir. İlgili kayıtlar incelendiğinde söz konusu ödemenin 06.04.2011 tarihinde yapıldığı görülecektir.

İddianamede söz konusu müsabakada şike yapılması için İlhan Yüksel Ekşioğlu aracılığıyla Ali Kıratlı’ya talimat verdiği iddiasına dayanak olarak gösterilen ve Ali Kıratlı tarafından yapılan görüşmelerin 12.03.2011-25.03.2011 tarihleri arasında yapıldığı görülecektir. Bu hal iddianın ne kadar boş ve kendi içinde tutarsız olduğunu ortaya koymaktadır. 06.04.2011 tarihinden çok önce 12.03.2011-25.03.2011 tarihleri arasında yapılan telefon görüşmeleri 06.04.2011 tarihinde TFF tarafından yapılan ödeme ile karşılandığı iddia edilmektedir. Bu iddiadaki mantık bir ilkokul öğrencisini dahi ikna etmeye yetmez.

Hal böyle iken, şahsımın TFF’den gelen 1.500.000,00TL yi şike parası olarak kullandığım ve bu yönde talimatlar verdiğim iddiasının tamamen gerçek dışı ve kabul edilemez olduğu açıkça ortaya çıkmıştır.

İddiada geçen ’250 gram’ şeklindeki ifadelerin Kolluk Birimlerince şike parası olduğu, bu ifadelerin şifreli olarak kullanıldıkları ileri sürülmüştür. Ancak söz konusu ifadelere ilişkin Ali Kıratlı tarafından verilen ifadede, bu paraların şike yapılması için verilen paralar olmadığı ve bu paraların gerçekte hangi konular için konuşulduğu açıkça ortaya konulmuştur.
Ali Kıratlı İfadesinde; (EK-8)
Telefon görüşmesi bana aittir İlhan’ın bahsettiği konu Eskişehir’de futbolcu olan Sezer Öztürk ve Alper Potuk’un nasıl bir futbolcu oldukları konusunda benden bilgi almamı istemişti. Çünkü bu şahıslar transfer için düşünülen isimlerdi..” denmektedir.

Eylemin gelişiminde anlatıldığı gibi hep Fenerbahçe’nin kaybetmesi yönünde mizansen kurulmakta ve hiçbir zaman Trabzonspor’un kaybedeceği düşünülmemektedir. Bütün mizansen Fenerbahçe’mizin kaybı üzerine kurulmuştur.

Dikkat edilirse Fenerbahçe hiçbir zaman şike ve teşvik için çalışma yapmamıştır. Trabzonspor’un yapacağı çalışmaları önlemek amacıyla girişimler yapmıştır.
28.Haftada oynanacak Eskişehirspor – Fenerbahçe maçından önce Benim talimatımla Eskişehirspor Teknik Direktörü Bülent Uygun ve Eskişehirsporlu Ümit Karan ile şike amaçlı irtibata geçildiği söylenmektedir. Tüm iddianameyi okudum. Bu şekilde talimat verdiğime dair bir bilgi veya belgeyi görmedim.

Bülent Uygun’un maçtan bir hafta önce Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadına gelmek istemesi kendi isteğiyle olmuştur. Fenerbahçe ile bir ilgisi yoktur. Bundan Savcı neden rahatsız olmaktadır? Ayrıca Bizler kendisini davet etmemiştik. Ama edebilirdik de.
Eskişehirspor’la yapılacak maçla ilgili Bülent Uygun’la ve Ümit Karan’la anlaşma yaptığımız, bununla ilgili de finans arayışına girdiğimiz söylenmektedir. Bunu söyleyen Savcı Mehmet Berk’in şunu bilmesi gerekir; Fenerbahçe Spor Kulübünün kapısının açıldığı gün en az 1.000.000TL’na ihtiyaç vardır. Fenerbahçe Spor Kulübünün yalnızca futbol takımının değil, geriye kalan 8 branşının da Finanslarını karşılama mecburiyeti vardır. 13 yıldır Başkanlığını yaptığım Fenerbahçe Spor Kulübünün tüm ödemeleri gününde yapılmıştır ve diğer birçok kulübün aksine hiçbir zaman basında bu konuda tenkit edici bir yazı dahi yer almamıştır. Yani zamanında gerekli kaynaklar temin edilmiştir.

06.04.2011 günü Federasyondan 1.500.000TL avans alınması için çalışma yapılmıştır ve bu para Kulübe aktarılmıştır. Fenerbahçe Spor Kulübü de bu parayı SPORCULARININ HESABINA BANKA KANALIYLA yatırmıştır. Bununla ilgili doküman ve belgeler Ekte sunulmuştur. (EK-3)
’1,5 trilyonu takip et oradan 200’ü İlhan’a ayır’ daki sözlerimiz için sanki şike için İlhan Ekşioğlu’na verilmesini istediğim şeklinde ileri sürülmektedir. Halbuki İlhan Ekşioğlu’na Federasyondan gelen bu paradan bir ödeme yapılmadığı tapelerde ve muhasebe kayıtlarında açıkça görülmektedir. İlhan Ekşioğlu’na verilecek para da amatör şubelere harcanmaktadır.

FEDERASYONDAN GELEN AVANS06.04.2011 Tarihinde Fenerbahçe Spor A.Ş.’ye T.F.F.den naklen yayın avansı olarak Denizbank Gön. Şb: 90.00 EFT REF: 2776 EFT ile 1.500.000,00 TL gönderilmiştir.

Hep benim İlhan Ekşioğlu’na talimat verdiğim söyleniyor. Yukarıda söylediğim gibi, Ben hiçbir belgeye bu konuda rastlamadım çünkü böyle bir talimat vermedim. Savcılık ve Emniyet için BELGESİZ SUÇLAMA YAPMAK KOLAY OLDUĞU için bu yolu seçmektedirler.

Yönetim olarak almış olduğumuz duyumlardan dolayı (diğer takımların teşvikleri ile ilgili) bazı girişimler yaptık. Örnek olarak Eskişehirspor – Fenerbahçe maçından önce Trabzonspor’un Eskişehirspor’a teşvik primi vereceğini duymuştuk. İlhan Ekşioğlu, Ali Kıratlı’nın Bülent Uygun ve Ümit Karan ile yakın arkadaş, dost olduğunu bilmektedir. Eskişehir’e verilen teşvik priminin olup olmadığını öğrenmek amacıyla Ali Kıratlı’nın Eskişehir’e gitmesini istemiştir. Ali Kıratlı aynı zamanda Fenerbahçe kongre üyesidir. Ali Kıratlı yol ve Eskişehir’deki masrafları için İlhan Ekşioğlu’ndan para istemiştir.

07.04.2011 Günü, saat 22.27, İlhan Ekşioğlu – Ali Kıratlı telefon görüşmesi (tape:2299)
Ali Kıratlı’nın Eskişehir’e gitmesinin sebebi bu tapede açıkça görülmektedir. Trabzonsporlu kişiler Eskişehir’e gelip Eskişehir’in bizle yapılacak maçta kaybedeceğimiz puan karşılığında 1.000.000$ + Doğuş Otomobilden bir araba teklif etmişlerdir. Ali Kıratlı’ya bu konu söylenmiştir. Bu kişiye maçın Fenerbahçe aleyhine bitmesi için gerekli organizasyonu sağlamak karşılığında araba teklif edilmiştir.
Ali Kıratlı, Ümit Karan’a 1.800$ lık bir saat hediye götürmüştür. Eğer Bülent Uygun ve Ümit Karan’la anlaşma yapılmış olsa idi Ümit Karan’ın 90 dakika sahada olması gerekirdi. Hâlbuki Ümit Karan maçın 77.dakikasında oyuna girmiş ve sahada 13 dakika kalmıştır. Zaten kısa oynamasından kendisi de tapelerde görüldüğü gibi memnun değildir. BU DURUMDAN ÖTÜRÜ DUYDUĞU RAHATSIZLIĞINI İSE, BİR ARKADAŞINA HOCASI İÇİN SARF ETTİĞİ SİTEM DOLU İFAELERİNDEN DE RAHATLIKLA ANLAYABİLİRİZ. BURADA OLAYA BAKIŞ AÇINIZI DEĞİŞTİREREK SARF EDİLEN TÜM ÇABANIN TEŞVİK VERİLMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN YAPILDIĞINI DÜŞÜNEREK BAKARSANIZ, RESİM YERLİ YERİNE OTURUR VE HERŞEY DAHA DA NETLEŞMİŞ OLUR.
Maçın 8 nci dakikasında Batuhan’ın attığı golle Eskişehirspor 1-0 öne geçmiş, sonrasında Fenerbahçe’miz 2 gol atmış ve galip duruma geçmiştir. Maçın 75. dakikasında Eskişehirspor’lu BATUHAN’IN vurduğu kafa şutu direkten dönmüştür. (EK-9) Eğer bu kafa şutu gol olsa idi bugün şike var diyecek miydiniz? Eskişehirspor Kulübü Teknik Direktörü Bülent Uygun’la anlaşmış olsak tek başına nasıl şike yapacaktır? Eğer Bülent Uygun şike yapmak isteseydi o zaman futbolcularla şike yapması gerekirdi. Futbolculara hiçbir şey söylenmemiş ve aynı zamanda da sözde şike için anlaştığımız Ümit Karan’ı oynatmıyor. Bu nasıl şike anlaşmasıdır? Birilerinin bunu bize anlatması gerekir. Teknik Direktör oyuncularına bu maçta iyi oynamayın diyebilir mi? Hangi teknik sorumlu bunu yapabilir?

Bu maçta kadrolardaki oyuncuların 10 puan üzerinden aldığı puanlara bakarsanız, kaleci İvesa 7 puan, Alper 8 puan ve diğer oyuncular sahada 5-6 puanlık bir oyun sergilemişlerdir.

Fenerbahçe Futbol takımı başta Alex 9 puan olmak üzere 7-8 puanlık oyun oynamışlardır. Ayrıca Fenerbahçe Yönetim Kurulu bu maç için 1.200.000$ galibiyet primi vererek oyuncuların maça motive olmasını sağlamıştır. Fenerbahçe Futbol Takımı sezonun en iyi maçlarından birini sahaya yansıtmıştır. (EK-10; Oyuncu Puan Listesi)

Bizim Eskişehirspor’la oynadığımız maç haftası Galatasaray da İstanbul’da rakibimiz Trabzonspor’la oynamaktaydı. Trabzonspor maçı 1-0 kazandı. Bu maç hiç irdelenmedi. Bizim Galatasaray’la oynadığımız maçtan sonra doping odasında futbolcu Kazım, Trabzonspor’a yenileceklerini Fenerbahçe’nin doping odasındaki sorumlularına söylemiştir ve Kazım Trabzon maçında oyundan atılmıştır.

FANATİK GAZETESİNDEKİ ZAFER BÜYÜKAVCI’NIN YAZDIKLARI (EK-11) BİZLERE BİRŞEYLER ANLATMAKTADIR. SAYIN BÜYÜKAVCI ŞÖYLE DEMEKTEDİR: Maçı aile meclisinde izledim. Trabzon gol attığında, Galatasaraylı iki biraderimin çiftetelli oynadığını gördüm. Sonra korna sesleri çınlattı ortalığı ’Trabzonlular turda’ diye geçirdim içimden. TV ye baktım, Florya’da in cin top oynuyor. Camdan kafamı uzattım, iki arabada büyük coşku. Arabadan sarkan gençlerin elinde Galatasaray bayrağı, kaşkolu”.Evet böyle söylüyor Zafer Büyükavcı. Ben de; diyorum ki “Büyüksün Fenerbahçem, sen nelere kadirsin. Ama ne yazık ki onlar sorgulanmıyor Biz sorgulanıyoruz”. Bundan birkaç yıl önce BJK VE GS BAŞKANLARI BİR YEMEK SONRASI KUPA BİZİM, LİG SİZİN PAYLAŞIMI YAPIYORLAR. HEMDE BU MEDYADA YER ALIYOR. SONUNDA BU DA GERÇEKLEŞİYOR. BİRBİRLERİNE GEREKENİ YAPIYORLAR. AMA YARGILANMIYORLAR. BENİMSE HİÇBİR KONUŞMAM YOK, YARGILANIYORM. ÇÜNKÜ BAZI GÜÇLER BUNU BÖYLE İSTİYOR.
Madem ki şike yapıldı, İlhan Ekşioğlu neden Ali Kıratlı’ya ’orada bir şey bırakma’ diyor? Bülent Uygun diyelim ki formsuz maç yönetti, kendine göre taktik yaptı, başarısız oldu.

Bu yıl Aykut Kocaman da Galatasaray maçında yanlış orta saha yaptı ve yenildik. Basında bu konu çok konuşuldu ve tenkit edildi. Bunlar futbolun içinde olan olaylardır. Gayet de normaldir. Bunu başka yerlere çekersek o zaman hata yaparız.

İlhan Ekşioğlu’na 08.04.2011 tarihinde yapılan ödeme amatör şubelerle ilgilidir. Yapılan ödemelerin listesi Ek’tedir (EK-6). Dernekler Dairesi Başkanlığınca 23.09.2011 tarihinde hazırlanan araştırma raporu da anlattıklarımı doğrulamaktadır.

İddianamede Savcı Mehmet Berk kendi dediğinin doğru olduğunu söylemekİÇİN ROMAN YAZMIŞTIR. T.F.F.dan gelen 1.500.000 TL den bir lira dahi İlhan Ekşioğlu’na verilmemiştir. Dernekler Dairesi Bşk. Tutanağında da bu açıkça görülmektedir. Şike amaçlı verilen bir para yoktur.

08.04.2011 tarihinde 200.000 $ amatör şubeler için harcanmış ve harcama yerleri de Ek-6’da verilmiştir. Bunun aksini söylemek iftira atmak ve ahlaksızlıktır. Bu paranın şike parası olarak Ali Kıratlı’ya Halil Köntek tarafından verildiğini söylemek kurgulanmaya çalışılan oyunun bir parçasıdır.

İlhan Ekşioğlu’nun Halil Köntek vasıtasıyla 200.000$ parayı Ali Kıratlı’ya verdiği iddianamede yer almaktadır. Halil Köntek, Ali Kıratlı’ya 100.000$ verdiğini polis sorgulamasında söylemektedir. Ali Kıratlı da bu parayı şöhretler futbol turnuvası ile ilgili aldığını söylemektedir. İlhan Ekşioğlu da savcılıktaki sorgulamada bunu doğrulamaktadır. Ama iddianamede kafaları karıştırmak için ısrarla parasal konular çarpıtılmaya çalışılmaktadır.

Ali Kıratlı, Ümit Karan için hediye olarak 1.800$ lık saat aldığını polis ve savcılıkta deklare etmiştir. Otelden çıktığı sırada elinde bulunan çantanın bulunmadığı söylenmektedir. Bu doğrudur çünkü Ali Kıratlı saati Ümit Karan’a vermiştir.
Eğer Ali Kıratlı Ümit Karan’ın evine İlhan Ekşioğlu’ndan aldığı parayı teslim etseydi, tapelerde İlhan Ekşioğlu’nun ’orada bir şey bırakma’ sözleriyle çelişkili olurdu. Kısaca Ali Kıratlı hiçbir şekilde para vermemiştir. Fiziki takipte yalnızca beraber oldukları görülmüştür. Elindeki çantada para olduğu tespit edilmemiştir çünkü EMNİYET DE ÇANTADA PARA OLMADIĞINI BİLMEKTEDİR. Aksi halde tespit yapması gerekirdi.

Bülent Uygun maçı hiçbir şekilde kavga haline getirmemiş, maçı kazanmak için gerekeni yapmaya çalışmıştır. Burada Eskişehirspor’a ve Bülent Uygun’a suçlama yapılacağına diğer kulüpler ve Trabzonspor kendisine bakmalıdırlar. Fenerbahçe futbol takımı Trabzonspor’u 2-0 net netice ile yenmedi mi? Trabzonspor’a, Galatasaray’a, Beşiktaş’a “o zaman Fenerbahçe’yi siz yenseydiniz” demezler mi?
Aşağıdaki anlatacağım konu çok önemlidir:

Dernekler Dairesi Başkanlığınca 23.09.2011 tarihinde Kulüpte yapılan denetleme sonucunda; (EK-4) 07.04.2011 günü Kulüpten İlhan Ekşioğlu’na herhangi bir ödeme yapılmadığı görülmüştür. 08.04.2011 günü 4731 no’lu tediye fişi ile 307.400TL olarak yapılmıştır. Söz konusu harcama için muavin kayıtlarında Amatör şubeler için ödenen 200.000$ açıklama bilgisi bulunduğu söylenmektedir. İlhan Ekşioğlu tapelerde (Tape 2062) görüldüğü gibi 100.000$’ı Halil Köntek vasıtasıyla Ali Kıratlı’ya vermiştir. Ali Kıratlı da 07.04.2011 de ( Tape 2289) Eskişehir’e gitmiştir. 07.04.2011 günü kulüp kasasından İlhan Ekşioğlu’na 200.000$ ödeme yapılmamıştır. 08.04.2011de 200.000$ para İlhan Ekşioğlu’na ödenmiştir. Kısaca kulüpten amatör şubeler için verilen para amatör şubelerce harcanmıştır.

T.F.F.dan alınan 1.500.000TL nin de harcandığı yerler Ek-3’de verilmiştir . Kısaca yayın avansı olduğu gibi futbolculara ödenmiştir. İlhan Ekşioğlu’na 200.000 verilmesi talimatını Tamer Yelkovan’a ben, yani Aziz Yıldırım vermiştir. Bu para da 08.04.2011de amatör şubelere harcanmak üzere verilmiştir. Mehmet Berk ısrarla bu raporu çarpıtmak istemektedir. YALNIZ ŞUNU BİLMESİ GEREKİR DOĞRU TEKTİR VE GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ. Dernekler Dairesinin raporu da benim söylediğimi teyit etmektedir. (Ek-4’te Sunulmuştur)

ALİ KIRATLI ARACILIĞI İLE BÜLENT UYGUN VE ÜMİT KARAN ÜZERİNDEN ŞİKE YAPILDIĞI İDDİASINA DAİR SAVUNMAMIZ
12.03.2011 Tarihinde saat 14.01de İlhan Ekşioğlu’nu Ali Kıratlı’nın aradığı görüşme (Tape :1974)
İlhan Ekşioğlu’nu Ali Kıratlı arayarak Eskişehir kampında olduğunu söylüyor. İlhan Ekşioğlu, Sezer Öztürk’ün Fenerbahçe’ye transferiyle ilgili bazı endişeleri gidermek amacıyla Bülent Uygunla “Aman ha onunla konuş” diyor. Bülent Uygun da Sezerle ilgili iyi referans veriyor.
Konuşmanın devamına baktığımızda gayet normal şekilde iki spor adamının sohbet etmesini görüyoruz. Her iki taraf da birbirlerine başarılar diliyorlar. Ali Kıratlı Bülent Uygun’un Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu stadına maça geleceğini söylüyor.
12.03.2011 tarihli, saat 14.50, İlhan Ekşioğlu’nun  Alaeddin Yıldırım’ın aradığı görüşme (Tape 1978)
İletişim tutanağında ne konuşulduğuna baktığımızda Alaeddin Yıldırım evinde Karabük–Bursa maçını televizyondan seyretmektedir. İlhan Ekşioğlu’yla konuşmasında “ne yaptığını sorarak” sohbet etmektedir. İlhan Ekşioğlu çocuklarıyla evde futbol maçı yaptığını, onlarla oynadığını söylemektedir. Alaeddin Yıldırım, İlhan Ekşioğlu’na çocuklarla yaptığı maçın bitiminde konuşalım demektedir. İlhan Ekşioğlu ise ısrarla oynamakta olan Karabük – Bursa maçının neticesinin ne olduğunu sormaktadır ve sohbet etmektedir. Alaeddin Yıldırım futbol takımımızın Samandıra’daki tesislerine gideceğini, bu sohbet sırasında Bülent Uygun’un Bizim stadımıza gelerek maç seyretmek istediğini söylüyor. Türk sporu öyle bir hale getirildi ki bir spor adamının bir maç seyretmesi hepimizi tedirgin etmektedir. Çünkü her şey komplo teorileri üretilerek kamuoyuna sunulmakta ve insanlar yıpratılmaktadır.
Her gece spor programlarında yorumcu denilen bazı ahlaksızlar spor adamlarını karalamakta ve kendilerine göre yorumlar yapmaktadırlar. Bunların hiçbirine “neden bunları yapıyorsunuz?” diye soru sorulmuyor. Hukuk çerçevesinde hiçbiri uyarılmıyor. Spor programları, şaklabanların şaklabanlık yaptığı programlar haline geliyor. Onlar sizinle ilgili her şeyi söyleyebilirler ama siz söylerseniz tehdit etmiş oluyorsunuz.
Tapenin sonunda her nedense SİYAH ÇİZGİLERLE ÖNEMLİ BİR OLAYMIŞ gibi gösterilen olayda, Alaeddin Yıldırım’ın 10 yaşındaki kızı, yeğenim Lara, İlhan Ekşioğlu’nun evinde misafir olarak kalıyor ve arkadaşı olan İlhan Ekşioğlu’nun çocuklarıyla zaman geçiriyor. Burada siyah puntolarla yazmanın anlamı nedir acaba?
05.04.2011 tarihli, saat 11,18, Aziz Yıldırım’ın İlhan Ekşioğlu’nu aradığı konuşma (Tape 1514)

İlhan Ekşioğlu’nu arayıp hal hatır sorduğum bu telefon konuşmamda, öğleden sonra Sultanahmet Adliyesine Beşiktaş maçındaki olaylarla ilgili müşteki olarak ifade vermeye gideceğimi anlatıyorum. 1 saat kadar ifadenin süreceğini belirtiyorum ve kendisine ’sende ne var ne yok’ dediğimde kendisi de ’iyi her şey gayet iyi’ diyor. Bu sözleri başka zamanlarda da kullanıyoruz. Emniyet ve Savcılıkça bunların şifreli kelimeler olduğu söyleniyor. Bu konuşmanın şifreli olması düşünülebilir mi?
Sonra da Kulübe geleceğimi söylüyorum. O da Ben istersem Benimle gelebileceğini söylüyor. Gayet normal bir konuşma. İlhan Ekşioğlu’yla yaptığım çok konuşmada ’iyi her şey gayet iyi’ sözlerini kapsayan tape vardır. (Örnek 3 tape.)
05.04.2011 tarihli, saat 11.18, Aziz Yıldırım’ın İlhan Yüksel Ekşioğlu’nu aradığı görüşme (Tape 1514)
06.04.2011 tarihli, saat 17.02’de, Aziz Yıldırım’ın İlhan Yüksel Ekşioğlu’nu aradığı görüşme (Tape 2020)
30.04.2011 tarihli, saat 20.19’da, Aziz Yıldırım’ın İlhan Yüksel Ekşioğlu’nu aradığı görüşme (Tape 3094)
05.04.2011 tarihli, saat 13.01, Aziz Yıldırım’ın Alaeddin Yıldırım’ı aradığı görüşme (Tape 1492)

Kardeşim Alaeddin Yıldırım’ı arıyorum. Biz kendisine aile içinde Ali diye hitap ederiz. Sultanahmet’te ifade vermeye gittiğimden bahsederek saat 4’ten sonra kulüpte buluşmayı istiyorum. Telefon konuşması çok açık ama neden kulüpte toplanıyorsunuz diye sormak isterseniz o zaman bu arkadaşların Yönetim Kurulu Üyesi olduğunu ve Benim de Kulüp Başkanı olduğumu düşünürsek bu soruya da cevap vermiş oluruz.
05.04.2011 tarihli saat 18.22 Aziz Yıldırım’ın Levent Kızıl’ı aradığı görüşme (Tape:1421)

Levent Kızıl Federasyonda milli takımlardan sorumlu yöneticidir. Spor kulüpleri T.F.F.dan bazı zamanlarda naklen yayın gelirleri karşılığında avans isterler. Biz de Fenerbahçe Spor Kulübü olarak T.F.F. ndan avans talep etmiştik. Levent Kızıl’dan T.F.F. Başkanına ulaşamadığım için kendisinin konuşma yapması durumunda T.F.F. Başkanı Mahmut Özgener’e bu isteğimizi iletmesini istemiştim. Levent Kızıl, Mahmut Özgener’e ulaştığını, ertesi günü avans ödemesinin yapılacağını bana söylüyor. BÜTÜN KULÜPLER YAYIN HAKLARI KARŞILIĞINDA T.F.F.DAN AVANS ALMIŞLARDIR. A. 05.04.2011, saat 19.05 İlhan Ekşioğlu’nun Alaeddin Yıldırım’ı aradığı görüşme (Tape 2014)
B. 05.04.2011, saat 19.12’de İlhan Ekşioğlu’nun Alaeddin Yıldırım’ı aradığı görüşme (Tape 2015)

Bu iki tapeyi aslında ben değil konuşanların açıklamasını isterdim. Ancak bu iki telefon konuşmasından sonra bu konuşmalar 2016 nolu tapeye bağlanmaya çalışıldığında bu tapeleri de açıklama ihtiyacı duydum. Alaeddin Yıldırım’ın Antalya Serik de oteli bulunmaktadır. Bu otelin işletmesini Alaeddin Yıldırım, Ekşioğlu ailesine vermiştir. Bu otelde inşaat çalışmaları yapılmaktadır. Ruhsat alımı ile ilgili bazı sorunlar bulunmaktadır. Alaeddin Yıldırım mal sahibi olarak İlhan Ekşioğlu ile bu konuları İlhan Bey’in evine giderek konuşuyor. İlhan Ekşioğlu’nun evi Alaeddin Yıldırım ve benim evime 1km uzaklıktadır. HİKMET ÇETİNKAYA, EKŞİOĞLU AİLESİNİN İŞLETTİĞİ OTELİN TEKNİK MÜDÜRÜDÜR.
05.04.2011 tarihli, saat 20.16 daki İlhan Ekşioğlu’nun Ali Kıratlı’yı aradığı görüşme (Tape 2016)
Bundan iki önceki tapelerdeki konuşmaları anlattım. Bu tapede İlhan Ekşioğlu’nun Ali Kıratlı’yı evine çağırmasını diğer iki tapeye bağlamak çok yanlıştır. Çünkü Alaeddin Yıldırım inşaatla ilgili sorunu eve girmeden anlatıp evine dönmüştür. Eğer Alaeddin Yıldırım şike ile ilgili bir konu anlatmışsa bu hangi maçla ilgilidir? Burada düşünce daha önce şike yapılan bir maçla ilgilidir. Hâlbuki bu tapeler 09.04.2011 tarihinde oynanacak Eskişehirspor – Fenerbahçe maçıyla ilgilidir. Bundan önceki hangi maçta şike vardır. Hiçbir delil olmadan bu şekilde insanlar suçlanamaz. Türk örf ve adetlerinizde evinize davet ettiğiniz kişilere ’bir kahve içeriz’ veya gideceğiniz yerdeki ev sahibine ’bir kahve ısmarlar mısın’ dersiniz. Maalesef kahve içme sözünün şike şifresi olarak kullanıldığı söyleniyor. Bu söz de maalesef bizleri karalama yapmanın bir parçasıdır.

05.04.2011 tarih, saat 19.26 da Ali Kıratlı’nın bir bayanı aradığı görüşme; (Tape:2282)
Ali Kıratlı ile bayan arkadaşı arasında yapılan sohbette Ali Kıratlı Bana geleceğini, eve kahve içmeye çağırdığımı söylemektedir. Ali Kıratlı’yla ilişkilerim mesafelidir. HİÇBİR ZAMAN BENİM EVİME GELMEMİŞTİR.Tapedeki görüşmeden sonra da Benim evime gelmemiştir. Fakat Benim adamımmış gibi basında bir izlenim yaratılmaya çalışılmıştır. Bunu Gökmen Özdemir T.F.F. Eski Başkanı Mahmut Özgener’e söylemiş ve bu şekilde basında yer almıştır. Şubat ayından Temmuz ayına yapılan dinlemelerde Benim yakınımda olmadığı da açıkça görülmektedir. Çünkü bu dönemde Ali Kıratlı’yı aradığım veya onun beni aradığı bir telefon görüşmesi yoktur. Bucaspor maçında Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Odyakmaz’la konuşması sırasında telefonunu alıp Başkan Mecnun Odyakmaz’la konuşmamın dışında bir telefon konuşmam yoktur. Ali Kıratlı, Fenerbahçe Kongre üyesidir. Benden önce de Fenerbahçe Kulübü ve futbol camiasının içindeydi. Milli maçlarda da T.F.F.’yla ilişkileri olduğu için milli maç ortamlarında bulunmuştur. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün deplasman maçlarına genelde geldiğinden maç ortamlarında görüşmüşüzdür.

Bu tapeden önceki iletişim tutanağında (tape : 2016). Açıkça görülmektedir ki İlhan Ekşioğlu, Ali Kıratlı’yı eve kahve içmeye çağırmaktadır. Benimle ilgisi olmayan bir olayın içindeymişim gibi konuşma yapılmıştır. Bunu ve evime gelmediğini kendisi de teyit edecektir.
05.04.2011 tarih, saat 19.54 Ali Kıratlı’nın İlhan Ekşioğlu’nu aradığı görüşme (Tape:2283)
Bu tapedeki saat 19.54’ tür. Bundan önceki tapedeki saat ise 19.26 dır. Açıkça Benim evime değil İlhan Ekşioğlu’yla buluşmaya gitmiştir. Aslında Benim evime gelmesi o kadar önemli bir mesele değildir. Ancak çok yakın ilişki içinde olmamamıza rağmen Benim adamım diyerek olaylara başka manalar yüklenmesine üzüldüğüm için bu açıklamaları yapma gereği hissettim.
05.04.2011 tarihli, saat 20.05, Ali Kıratlı’nın Ümit Karan’ı aradığı görüşme (Tape:2284)

Başından beri savunduğumuz, rakiplerimizin oynayacağımız takımlara teşvik primi vermelerini önleme çalışmaları yapmaktır.

Ali Kıratlı, Ümit Karan ile yaptığı sohbetten sonra “otelde kalacağını ve buluşabileceklerini” söylüyor, Ümit Karan da “bakar konuşuruz” demektedir.
Buradaki en önemli olay, Trabzon kanadının bazı çalışmalar içinde olduğunu Ümit Karan’ın söylemesidir. Fakat kendilerinin teklifleri kabul etmediklerini açıkça belirtmektedir. Ali Kıratlı, Kaptan olan Ümit Karan’ın olduğu yerlerde bunların olmayacağını, (her şeyin) HEM FENERBAHÇE’Yİ HEM DE TRABZONSPOR’U YENECEĞİNİ, HEM DE KENDİNDEN ÇOK EMİN BİR ŞEKİLDE DİLE GETİRMEKTİR. Burada Ali Kıratlı’nın da ifadesine dikkat etmek gerekir. Şike yapmaya niyetli bir kişi “Tamam fark etmez maçı alacağız kardeşim tamam devam” diyerek Ümit Karan’ın sözlerine destek vermez.

06.04.2011 Tarihinde, saat 19.48’de  Bülent Uygun’un Tahir Kıran’ı aradığı görüşme (Tape: 2776)
10.04.2011 Tarihinde, saat 19.14’te Bülent Uygun’un Tahir Kıran’ı aradığı görüşme (Tape: 2777)
Bülent Uygun ile Tahir Kıran’ın iki telefon konuşmasını değerlendirdiğimizde Fenerbahçe Spor Kulübü Futbol takımının hangi şartlarda şampiyon olduğunu açıkça görmekteyiz. Bu hepimiz için bir ibret tablosudur. Geçen sene herkese karşı, içimizdeki İrlandalılara rağmen annemizin ak sütü gibi şampiyon olduk. Tüm gerçek Fenerbahçelileri tekrar kutluyorum.

Bülent Uygun’un Tahir Kıran’ı 06.04.2011 tarihinde, saat 19.48’de aradığı görüşmede;
Bu tapedeki konuşmalar Eskişehirspor – Fenerbahçe maçından önce yapılmıştır. Fenerbahçeli olduğunu iddia eden Tahir Kıran maalesef bu konuşmada Bülent Uygun’a taktik vererek Fenerbahçe ile en az berabere kalması için önerilerde bulunuyor. Bülent Uygun da en az berabere kalacak şekilde organize olduğunu açıkça anlatıyor. Anlattıklarını da maçta uyguluyor. Burada hakem Cüneyt Çakır bile suçlanıyor. Çünkü hakemi Aziz Yıldırım tayin ettirmiştir. Tapelerde görülmektedir ki Aziz Yıldırım’ın hiçbir zaman hakemlerle ilgili bir girişimi olmamıştır. Çünkü hep teknik heyet ve futbolcularına güvenmiştir.
10.04.2011 Tarihinde, saat 19.14’te Bülent Uygun’u Tahir Kıran’ın aradığı telefon görüşmesinde;
Bu tapelerdeki konuşmalar da maçtan sonra yapılmıştır. Şikeyi soruşturan Savcı Mehmet Berk, Benimle ilgili suçlama yapan veya Benimle ilgili ismi geçen herkesi ifadeye çağırdı. Aleyhime bilgi, belge, kanıt bulmak için.TAHİR KIRAN BU KONUŞMADA ESKİŞEHİR’İN STOPERİNİN SENEYE FENERBAHÇE’YE GİDECEĞİ İÇİN MAÇI SATTIĞINI SÖYLÜYOR. Bülent Uygun da oyuncusunu korumaya çalışıyor. İnsanları karalamak ne kadar ucuzladı. Oyuncunun Brezilyalı olması onun nasıl ucuz satıldığını onlara gösteren bir neden oluyor. Utanmadan Ankaragücü’nden aldığımız oyuncumuz Serkan Kırıntılı’yı zan altında bırakıyor. Siz şike yapan oyuncuyu alır mısınız? Alırsanız sizi satmayacağının garantisi var mı? Böyle aptalca düşünceler ancak basit ve değersiz kişilerde yer bulabilir.

Bunları söylememin sebebi; Bülent Uygun’un Bizim maçtan önceki düşüncelerini, kimlerin aleyhimize çalıştığını, mahkememize ve kamuoyuna sunmaktır.

Mahkemenizden Tahir Kıran’ın bu bildiklerini mahkemeniz önünde ispat etmesini istiyorum. Bugüne kadar doğruların bilinmesi için neden ifadesinin alınmamasını da öğrenmek istiyorum.
07.04.2011tarih, saat 22.27 de Ali Kıratlı’nın İlhan Ekşioğlu’nu aradığı görüşme (Tape 2299)
Ali Kıratlı’nın İlhan Ekşioğlu’nu aradığı bu tape ile bir önceki tape incelenirse Eskişehir – Fenerbahçe maçının gerçekleri ortaya çıkar. Tabi ki Ali Kıratlı bildiklerini anlatacaktır. Bana anlatılanları Ben anlatıyorum. Bülent Uygun ve Ümit Karan da yaşadıkları gerçekleri burada hiçbir etki ve baskı altında kalmadan anlatmalılar ki kendileri de bizler de kamuoyuna gerçekleri anlatmış olalım.

Daha önce almış olduğumuz duyumlardan dolayı Ali Kıratlı Eskişehir’e gitmiştir. Trabzon kanadının Eskişehir’e teşvik primi vereceği duyumları her yerde konuşuluyordu. Hatta Gökmen Özdemir, tapelerinde, Sadri Şener’in ortalığı boş bıraktığını, çalışmalar yapmalarının gerektiğini söylüyor. Bu çalışmalar nelerdir acaba? Tarafsız bir basın mensubu ne demek istiyor acaba?

İletişim tespit tutanağında Ali Kıratlı yanında bulunan Bülent Uygun’un bizim aldığımız duyumların doğru olduğunu teyit ediyor. 1.000.000$ + Doğuş otomotivden bir araba karşılığı teşvik primi vermek istemişlerdir. Bunun manası; Fenerbahçe puan kaybetsin bunları size verelim değil de nedir?

Bundan sonraki konular Kıbrıs’taki devler ligi ile ilgili parasal konulardır ve İlhan “buraya giderken alındığı söylenen 100.000$ ın bizimkilerle alakası yok, benim şahsi işimle alakası var” diyerek konuya açıklık getirmektedir. Ali Kıratlı’nın Eskişehir’e kafileden önce gitme sebebinin de bu olduğunu açıkça anlıyoruz. Milyar dolarların döndüğü bir ortamda bir oyuncu 100.000$ alarak kendi ismini lekeler mi? İnsanları lekelemek bu kadar kolay mı? Amaç bir suçlu yaratmaksa, bu Biz olmamalıydık. Mademki Emniyet şikeyi dinliyordu bu noktada neden Trabzonsporlu kimseyi dinlemeye almıyor? Dinleme kararı almak için bundan daha güzel sebep olur muydu? Ancak, amaç şikeyi çözmek değil Aziz Yıldırım’ı suçlu göstermekti.

05.04.2011 günü saat 20.07’de Aziz Yıldırım’ı Levent Kızıl’ın aradığı görüşme; (Tape 1422)
Bu tapedeki görüşme, Federasyondan istediğimiz 1.500.000 TL nin kulübe aktarılması ile ilgilidir. Levent Kızıl yarın sabah aktarılacağını söylüyor. Ben de Allah razı olsun diyorum.
05.04.2011 günü, saat 20.10’da Aziz Yıldırım’ın Tamer Yelkovan’ı aradığı görüşme (Tape 1493)

Türkiye Futbol Federasyonundan gelecek olan 1.500.000 TL’nin hesabımıza yatacağını söylüyorum. Tamer Yelkovan’a avantamı isterim diye takılıyorum. Hastanede tetkiklerimi yaptırırken bile Fenerbahçe’mizin işlerini takip ediyorum.
Fenerbahçe Futbol Takımının masrafı aylık olarak 4-5 milyon Euro arasındadır. Bu yalnızca maaş ve maç başlarını kapsamaktadır. Ayrıca maçlara göre prim verilmektedir. Her gelen maddi kaynak sporcular arasında eşit şekilde alacakları karşılığında ödenmektedir. Tamer Yelkovan’a daha önce beraberce yapmış olduğumuz futbolcuların ödeme planını uygulamasını istiyorum. Yarısını daha önce ödemiştik. Listeden kalan borçların da hemen ödemesini yapmamızı, oradan da 200.000YTL yi İlhan Ekşioğlu’na ayırmasını söylüyorum. Fakat oyunculara para yetmeyeceğinden dolayı İlhan Ekşioğlu’na, Tamer Yelkovan ödeme yapmamaktadır.
Diğer konuşmalarımız ise kulübe bulacağımız maddi kaynaklarla ilgilidir. Yasemin Hanım, Denizbank Kadıköy Bölge sorumlusudur. Yağmur Çanatak da FİBA’nın sorumlusudur. FİBA dan daha önce 7 Trilyon kredi kullanmıştık. Türkiye ligini en kötü 2 nci bitersek bile TFF den 12 trilyon para alacaktık. Aradaki fark kadar daha FİBA’dan kredi kullanabileceğimizi konuşuyoruz. Bu arda T.F.F. den Gaziantep ve daha parasını almadığımız 2-3 maçımızın da olduğunu Tamer Yelkovan bana söylüyor.

06.04.2011 günü, saat 15.22de Aziz Yıldırım’ın Tamer Yelkovan’ı aradığı görüşme: (Tape 1423)
06.04.2011 günü rahatsız olduğum için hastanedeydim. Tamer Yelkovan’ı aradım. Bir gün önceki konuşmamızdaki ödemeleri yaptıklarını söylediler. Daha İlhan Bey’in ihtiyacını karşılamadığını söylüyor. Denizbank’tan 2.000.000$ alıp almadığımızı soruyorum. Kendisi Finansbank’tan 500-600$ geldiğini, ödemeleri de Federasyondan ve bankadan gelen parayla hallettiğini söylemektedir.

2020 Tape Numaralı 06.04.2011 tarih, saat 17.02 de gerçekleşen Aziz Yıldırım – İlhan Yüksel Ekşioğlu görüşmesinde; (Tam metni savunmamızın 13.sayfasında yazılmıştır.)
İLHAN EKŞİOĞLU’NU HASTANEDEN EVE GİDERKEN ARIYORUM. ANESTEZİ YAPTIKLARINI, UYUTTUKLARINI, SERSEM TAVUK GİBİ OLDUĞUMU SÖYLÜYORUM. BUNLARI NEDEN YAZIYORUM. Emniyet ve Savcılık bundan sonraki konuşmalarımızın “şike şifresi” olarak kullanıldığını belirtiyor.

“Sen ne yapıyorsun, iyi misin” diye İlhan Ekşioğlu’na soruyorum. O DA “İYİ İYİ BAŞKANIM” DİYOR VE “GAYET İYİ DİYE” devam ediyor. Bunlar şifreli konuşmalarımızmış.

İddianamenin 151. sayfasında 2. bentte kısaca şöyle yazıyor : “…İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu diğer örgüt üyeleriyle sürekli irtibatta olarak bu şahıslardan aldıkları bilgileri örgüt lideri Aziz Yıldırım’a bazen şifreli şekilde yaptıkları telefon görüşmeleriyle bildirdikleri, yapılan görüşmelerde aracıların ve şike amaçlı anlaşma sağlanan şahısların isimlerinin zikredilmemesine özellikle dikkat edildiği, bu telefon görüşmelerinin çoğu zaman daha önce ayrıntıları yüz yüze anlatılmış olan hareket planının işleyişinde bir problem olup olmadığı ile ilgili Aziz Yıldırım’ın DURUMLAR NASIL VB. sorularına İlhan Ekşioğlu’nun gayet güzel, iyi, problem yok vb cevaplar vermesi şeklinde olduğu…”.
Şimdi buna güler misin ağlar mısın? Hukuk, adalet nerede? Bu tapede hasta olduğum açıkça görülmekte. İlhan Ekşioğluyla olan konuşmamız şifreli konuşma sınıfına sokulmaya çalışılıyor. Bu kadar mı olaylar saptırılmaya çalıştırılır. İnsaf demekten başka diyebileceğim bir şey yok. Konuşmada Murat Özaydınlı ve Alaeddin Yıldırımın da kulüpte oldukları, bir iki misafir geldiği, onlarla görüştüklerini anlatıyor.
İlhan Ekşioğlu’nun da Eskişehir’e maça gelmesini istiyorum. O gelmek istemediğini, uğurlu gelmediğini belirtiyor. Daha önce geldiğinde yenildiğimizden bahsediyor. Eğer Eskişehir’le ilgili bir şike eylemimiz olsaydı benim veya İlhan Ekşioğlu’nun bu maçla ilgili bir iması olmaz mıydı? Şunu söylüyorum gel bu sefer şansımızı kıralım söylediğim sözler bu maçla ilgili her şeyi anlatmıyor mu?
08.04.2011 günü, saat 13.43 de Ali Kıratlı’nın Aydın isimli şahsı aradığı görüşme (Tape:2304)

Bana Devletin verdiği resmi korumayla Ali Kıratlı’nın konuşmasıdır bu. Bizim İstanbul’dan Eskişehir’e yola çıkışımızla ilgili konuşma yapıyorlar.

Bir önceki yıl Eskişehir’de tribünde problemler olmuş ve maç istediğimiz şekilde bitmeyince mutsuz şekilde İstanbul’a dönmüştük. Korumam Aydın’a, Ali Kıratlı Eskişehir’e yakınlığından dolayı tribünlerde problem olmayacağını belirtmekte, korumam Aydın da geçen senede aynı şekilde bir şey olmayacak dediler ama olaylar oldu ve İstanbul’a döndük demektedir.

Devletin verdiği koruma şike yapmış olsak duymaz mıydı? O zaman konuşmasını bu şekilde mi yapardı? HER ZAMAN YANIMDA OLAN KİŞİ KİMLERLE NE ZAMAN, NEREDE KONUŞTUĞUMU BİLMEKTEYKEN ŞİKE GİRİŞİMİNDEN HABERDAR OLMAZ MIYDI?08.04.2011 günü, saat 22.03 de Aziz Yıldırım’ın Bülent İşcen’ aradığı görüşme (Tape 2117)

Bülent İşcen ile beraber Anemon Oteldeyken Ali Kıratlı’nın Eskişehir takımını öğrenip öğrenmeyeceğini soruyorum. İstanbul’dan gelen basın mensupları Eskişehirspor Kampına gitmekteler. Takımların son durumlarını bilirler ve yorumlarlar. Ali Kıratlı da basın mensuplarıyla iyi ilişkiler içindedir. Bu şekilde öğrenebileceğini düşündüğüm için Bülent İşcen’e takım kadrosunu öğrenmesini istiyorum. Eskişehirspor’un takım kadrosunu öğrendiğimizde Aykut Kocaman’a verecek ve onun çalışmasına katkı sağlayacaktık. Savcının yorumundan Ali Kıratlı’nın faaliyetleri konusunda benim bilgimin olduğu anlaşılmaktadır demektedir. Savcı bu konuşmadan nasıl bir düşünceye vardı anlayamadım.

09.04.2011  günü, saat 17.49da Ali Kıratlı’yı Ali İhsan isimli şahıs aramaktadır. (Tape:2311)
Ali İhsan denilen şahıs Eskişehir’de basın mensubudur. Bülent İşcen’den Ali Kıratlı’nın Eskişehir’in kadrosunu almasını istememden yaklaşık bir gün sonra maçın başlamasına 1 saat kala ancak Ali İhsan’ın mesajıyla Ali Kıratlı kadroyu almıştır. Hatta hayretle ’Ümit yok ha’ demiştir. Ali İhsan da “Ümit yok evet” le cevap vermiştir. SİZ ANTRENÖR VE KAPTAN FUTBOLCUYLA ŞİKE ANLAŞMASI YAPIYORSUNUZ. TEKNİK DİREKTÖR SİZİN ŞİKE YAPTIĞINIZ OYUNCUYU OYNATMIYOR. Siz o zaman nasıl ve kimlerle şike yapmış oluyorsunuz?. KISACA ŞİKE YAPILMAMIŞTIR. Trabzon tarafından teşvik primi verilmeye çalışılmıştır. Bunu da açıklamak Bülent Uygun ve Ümit Karan’ın görevidir.

09.04.2011 günü, saat 17.11de İlhan Ekşioğlu’nu Alaeddin Yıldırım arıyor. (Tape 2025)

Santrofor Batuhan’ın oynadığını, Ümit’in oynamadığını, galiba yedek olduğunu ’ya neyse ya boşver’ kelimeleriyle bunun önemli olmadığını, bizim takımın hepsinin oynadığını, ’biz iyiyiz Allaha şükür’ diyerek takımımızın moralli ve maça hazır olduğunu, o an otobüste Aykut Kocaman ile beraber takımla maça gittiklerini söylüyor. Sonrada ’yeneceğiz İnşallah’ temennisiyle konuşmayı bitiriyorlar.

Ali Kıratlı Eskişehirspor Takımının kadrosunu saat 17.49 da öğreniyor. Hâlbuki bizim takım otobüsünde Eskişehirspor takım kadrosu saat 17.11 de öğrenilmiş durumdaydı. Bunları ben söylemiyorum. Emniyetin dinlediği telefon konuşmaları söylüyor. Ümit Karan’ın oynamamasından kimse rahatsız olmuyor. Tam tersi bu konuda kimse yorum yapmıyor.

09.04.2011 günü, saat 11.58de Ali Kıratlı’nın İlhan Ekşioğlu’nu aradığı görüşme (Tape 2307)
Eskişehirspor – Fenerbahçe futbol maçının sabahı Eskişehirspor Kulüp Başkanı Sayın Halil Ünal hem tesisleri gezip görmek hem de kahvaltı yapmak amacıyla bizleri Eskişehirspor Tesislerine davet etti. Sabahleyin Bizleri otelimizden aldılar ve tesislere gittik. Bizden yöneticiler de yanımdaydı. Tesislere vardığımızda bizim dışımızda başka şehirlerden gelen misafirler de bulunmaktaydı. Eski şampiyon güreşçilerden Mahmut Demir gibi. Tesislerde üst katta kahvaltı yaptık. Kahvaltının bitiminde aşağı kata indik. Eskişehirspor o anda antrenman sahasında son hazırlıklarını yapmaktaydı. Tesislerin alt katından yürüyerek güvercinlerin yuvalarının olduğu yere doğru ilerledik. Odalardan birinin üstünde Teknik Direktör Bülent Uygun yazıyordu. Bu odanın kapısı açıktı. Bir kişi odada radyo dinliyordu. Bu şahsın Bülent Uygun’un babası olduğunu söylediler. Ben de içeri girdim, merhabalaştık ve odadan çıkarak güvercinlerin bulunduğu yere gittik. Güvercinlere bakan şahıs kuşları uçurdu. Burada Eskişehirspor’un antrenmanı bitti. Bülent Uygun yanıma geldi. Tokalaştık, güvercinlerden bahsettik, bir köpeği vardı onunla oynadı. Yanımızda 50 kişiye yakın insan vardı. Eskişehirspor Kulüp Başkanı Halil Ünal, idareciler, misafirler ve Prof. Fethi Heper de orada bulunmaktaydı. Prof. Fethi Heper, Aykut Kocaman’dan bir şey istiyordu. Aykut Kocaman’ı aradım. Bu isteği kendisine ileterek yardımcı olmasını istedim.

Sonra da her şey için teşekkür ederek tesislerden ayrılıp otelimize döndük. Ben BÜLENT UYGUN’U ODASINDA GÖRMEDİM. TAHTAYA MÜDAHALE ETMEDİM, BU TAKTİKLE OYNARSANIZ YENERİZ SİZİ DEMEDİM. EĞER HAKİKATEN BÖYLE DURUM TESPİTİ VARSA NEDEN YORUM YAPAYIM? TAM TERSİ SESİMİ HİÇ ÇIKARMAMAM GEREKİRDİ. TÜM BU SÜREÇTE ESKİŞEHİRSPOR KULÜBÜ BAŞKANI HALİL ÜNAL DA BENİMLE BERABERDİ. Ali Kıratlı neden olayı çarpıtarak anlatmış bilmiyorum. Herhalde kendisi söylediklerimi teyit edecektir.

12.04.2011 günü, saat 11.20 de İlhan Ekşioğlu’nun Alaeddin Yıldırım’ı aradığı görüşme (Tape 2038)
Burada Alaeddin Yıldırım’la İlhan Ekşioğlu Fenerbahçe Futbol takımına verilecek primle ilgili konuşma yapıyorlar. Futbolcular her zaman normal sözleşmelerinin dışında alacakları primlerle yaşamlarını devam ettirirler. Herkes bilir ki başarılı olacaksanız oyuncularınıza ekstra prim vereceksiniz.

Alex’le yapılan görüşmeler sonucunda O’nun fikri de her maçta prim verilmesi ve bununda her maçın zorluğuna göre ayarlanmasına karar verilmişti. Ayrıca o gece televizyonda Fenerbahçe’nin aleyhine yapılan program konuşuluyor. Jaja’nın iyi futbolcu olduğu ve Trabzonspor’u O’nun ayakta tuttuğu konusu konuşulmuştur. Bu tamamen spor muhabbetidir. Kendi otelleriyle ilgili konulardaki konuşmalarla sohbet devam etmektedir.

MEHMET ŞEKİP MOSTUROĞLU VE SAMİ DİNÇ ARACILIĞI İLE SEZER ÖZTÜRK’E ŞİKE AMAÇLI TRANSFER TEKLİF YAPILDIĞI İDDİASI:
03.04.2011 günü, saat 17.38 de Sami Dinç’in, Sezer Öztürk’ü aradığı görüşme (Tape:2501)

Şekip Mosturoğlu benimle beraber Eskişehirspor futbolcusu Sezer Öztürk’ün Fenerbahçe’ye transferiyle ilgili sohbet görüşmeleri yapıyordu. Bu görüşmeler daha çok başkanlığını yaptığım Kulüpler Birliğinde oluyordu. Şekip Mosturoğlu, Cem Özdemir’e Sezer’le irtibat kurmasını ve İstanbul’a gelerek kendisiyle görüşme yapmasını istiyor. Sebebi de 1 hafta sonraki Eskişehirspor maçında Başkan Halil Ünal ile bu transferle ilgili konuşmalar yapmak ve konuyu açıklığa kavuşturmak içindir.

Sezer Öztürk, Sami Dinç ile yapılan görüşmelerinde maçtan önce yapılacak toplantıların kamuoyunda duyulmasının yanlış olacağını söyleyerek maçtan sonra bunun uygun olacağını bildiriyor.  Hatta Sami Dinç, Sezer Öztürk’ün maçtan sonra görüşme düşüncesine destek oluyor. Fenerbahçe tarafından kimse bu konuda ısrarcı olmadığı gibi konuşma yapmıyor.

SEZER ÖZTÜRK’ÜN “HEM FENERBAHÇE CAMİASINA YAKIŞMAZ HEM BANA YAKIŞMAZ YANİ ANLADIN MI” sözleri yaşanan süreci özetlemektedir.
Zaten Şekip Mosturoğlu T.F.F. Başkan Vekilliği yapmış bir hukukçudur. Transfer konularını da gayet iyi bilmektedir. Suç olacak bir eylemin içinde olmaz ve bizleri de olmamamız için gerektiğinde uyarır.

Sezer Öztürk’ün konuşmasında bu dönemde Fenerbahçe’den BAŞKA GALATASARAYLA TRABZONSPORUN DA KENDİSİNİ İSTEDİĞİNİ SÖYLÜYOR. HATTA “TRABZONSPOR YARDIMCI ANTRENÖRÜ ÜNAL …. ARADI BENİ YİNE ANLIYOR MUSUN” DİYEREK transferle ilgili durumunu ortaya koymaktadır.

Sami Dinç, Sezer Öztürk’e Fenerbahçe maçından sonra Şekip Bey’e gitmesini öneriyor. Sohbetin ileriki safhasında Sezer Öztürk benim Başkan Halil Ünal ile aramın iyi olduğunu dile getiriyor. Hatta Manisa’dan Eskişehir’e Sezer Öztürk transfer olurken küçük bir anlaşmazlık (maddi anlamda) vardı. Her iki Başkana tavsiyem,  anlaşarak bu transferi yapmanın her iki tarafa katkı yapacağını yönündeydi.
Şimdi bu sözlere tekrar bakalım. Şike yapacak insanlar böyle mi konuşur?
S.Ö. : Evet geleceğim de bu maç bi geçsin de abi çünkü şey olmasın yani
S.D. : Tabi tabi geçsin geçsin geçsin
S.Ö. : Evet yani şey olamadan bu maç geçmeden hani
S.D. : Bak senin hem abin olarak hem avukatın olarak söylüyorum maç geçsin
S.Ö. : Evet

Fenerbahçe için çalışan bir avukat Fenerbahçe’yle maçtan sonra görüşmesini söylüyor. Herhalde bir şey söylemeye gerek yoktur. Bu sözler her şeyi açıklıyordur. Daha sonraki konuşmalarda Fenerbahçe’nin çok önemli maçı olduğu karşılıklı söyleniyor. Hatta Sami Dinç Eskişehirspor – Fenerbahçe maçının nerede oynayacağını bilmiyor. Maçın Eskişehir’de olduğunu bu konuşmadan anlıyor.

Bu tape bize gösteriyor ki Şekip Mosturoğlu şike teklifinde bulunmamıştır. Sami Dinç şike var sözcüklerinin olmaması için Sezer Öztürk’le yapılacak görüşmenin Eskişehirspor – Fenerbahçe maçından sonra yapılmasının uygun olacağını belirtiyor.
Bizim yaptığımız çalışmanın aynısını Galatasaray ve Trabzonspor Kulübü de yapıyor. Onlar dinlenmedikleri için yargılanmıyorlar, Fenerbahçe kimliği olan bizler yargılanıyoruz.

Bu tapede şunu görüyoruz; Trabzonspor Teknik Direktör Yardımcısı Ünal Kahraman Eskişehir – Fenerbahçe maçından önce Sezer Öztürk’ü arıyor. Bunu Sezer Öztürk konuşmasında dile getiriyor. Ünal Kahraman’ın maçtan 5 gün önce kendisini yine aradığını söylüyor. Demek ki daha önce de aramış. Sezer Öztürk’ün telefondaki sözleri “Çünkü bunları ben hiç tanımıyorum, etmiyorum, yani maçtan önce böyle aramaları şey garibime geldi. Anlıyor musun hani şey gibi” dir. Bunun tercümesi; “Fenerbahçe maçından önce beni Ünal Kahraman’ın aramasını anlamıyorum”. Maçtan önce aramasının sebebinin teşvik primiyle ilgili olduğunu düşünüyor. Davamız şike ise bunlar neden değerlendirilmeye alınmıyor ve dinleme yapılmıyor.  Bunu iddianameyi hazırlayanlara sormamız gerekir.

03.04.2011 tarihinde, saat 18.09da, Sami Dinç’in Zafer Demiray’ı aradığı görüşme (Tape 2502)
Zafer Demiray, bizim sporcu ajanımızdır. Almanya doğumlu futbolcular (Mehmet Ekici, Tuncay Torun ve Sezer Öztürk) ile ilgili Almanya’da aileler ile tanışmış ve transfer niyetlerimizi dile getirmiştir. Bu görüşmelerden anladığımız Sezer Öztürk’ün menajeri bulunmamaktadır. Sami Dinç avukatlığını üstlenmektedir. Sami Dinç, Zafer Demiray’ın Sezer Öztürk’e ağabeylik yapmasını istiyor. Eskişehirspor – Fenerbahçe maçından sonra Şekip Mosturoğlu’nun yanına oyuncuyu alıp gelmesini tavsiye ediyor. Zafer Demiray, Şekip Mosturoğlu’na çocuğun maçtan sonra gelmek istediğini Sami Dinç’e bildiriyor. Sami Dinç’in ’Bursa maçında puan kaybedilirse Fenerbahçe’de her şey durur’ demesinden Savcı yanlış anlam çıkararak anladığım kadarıyla suçlama yapıyor. Fenerbahçe Bursa maçında 2 puan kaybetmesine rağmen konuşmaların arkasında durarak Sezer’in kendisi ve Kulübüyle görüşmeleri yaparak transferi sonuçlandırdığımızı unutmayalım.

Sami Dinç’in; “Ben bir taraftan da çok fazla Şekip Beyle yan yana kendimi hissettirmek istemiyorum çocuğa çünkü Fenerbahçe olur olmaz bu işler son dakikaya kadar olmadıkça, olmuyor… biliyorsun” sözlerine baktığımızda; Sami Dinç’in şike peşinde değil çocuğun hangi takıma giderse gitsin kendi menfaatini koruyacak pozisyon alarak çocuğun maddi kazanç sağlamasına çalıştığını görüyoruz.

10.04.2011 günü 10.52 de Aziz Yıldırım’ın Şekip Mosturoğlu’nu aradığı görüşme (Tape:1496)

Fenerbahçe’deki görev süremizde Fenerbahçe sevdamız için mücadele ederken 13 yıl boyunca çalıştığım yönetim ve personeldeki tüm Fenerbahçeliler olarak, aile bireylerimize zaman ayıramadığımız için, onlara hak etmedikleri üzüntüleri yaşattığımız için hem özür dilerim hem de onlara teşekkür ederim.

Şekip Mosturoğlu’yla yapmış olduğumuz konuşma gösteriyor ki şike yapmak için uğraşmıyoruz. Arada sıra ailelerimize gelince ayda 1 defa onlarla kahvaltı yapabiliyoruz.

Sezer Öztürk’ün Şekip Bey ile tanışmak ve görüşmek için geleceğini, Bülent Uygun’un onu oyundan çıkardığı için üzgün olduğunu belirtmiş ve Ben de kendisiyle ilgilendiğimizi iletmesini söyledim. Şekip Mosturoğlu ile daha önce Beşiktaş Kulübü’nün Eskişehirspor’a Sezer Öztürk ile ilgili yaptığı teklifi analiz ettik. Oyuncuyu şartlar oluşursa transfer etmek istediğimizi bildirmesini söyledim. Şekip Mosturoğlu da bunları ilettiğini baştan dile getirdiğini ifade etti.

Semih Özsoy ve Murat Özaydınlı ile buluşarak kampta olan kız basket takımının kaldıkları Bakırköy’deki otele basketçi kızlarımızla konuşmaya gittim. O gün Galatasaray kız basket takımıyla maçımız vardı. Kızlarımızla konuştuk ve ben oradan evimle ilgilenmek için mimarla buluşmak üzere ayrıldım. Hatta Şekip Mosturoğlu transferini düşündüğümüz Mehmet Ekici’nin ailesiyle görüşme yapıyordu. Bu konuyla ilgili gelişmeleri buluşursak anlatabileceğini söyledi bende yarın görüşürüz dedim ve telefonu kapattık.

Bu tapede ne sorulmak isteniyor? Anlamadığımı söylemek isterim. Şu ana kadar Sezer Öztürk ile açıkladığım konuşmaların hiçbirinde şike yapılması ile ilgili tek kelime konuşulmadığı açıkça görülmektedir. Görüşmeler Eskişehirspor Kulübünün Başkanı Halil Ünal’ın bilgisi dâhilinde yapılmıştır. Sezer Öztürk’ün yapılan transfer çalışmalarını transfer şikesi olarak yorumlayamayız. Bununla ilgili Spor Hukuku Enstitüsünden alınan hukuki görüş ektedir. (Ek-12) Zaten Sezer Öztürk’ün eyleme katılmadığı söylendiğine göre bir suç ortada yoktur.

Kaldı ki Sezer Öztürk ile Şekip Mosturoğlu ilk kez Eskişehir – Fenerbahçe ma.ından 1 gün sonra sadece tanışma amaçlı bir toplantı yapmıştır. Toplantıda (fiziki tespit ile saptandığı üzere) Sezer Öztürk, babası İsmail Öztürk, Zafer Demiray arkadaşı Cem Özdemir, Şekip Mosturoğlu ve oğlu Batu Mosturoğlu katılmıştır. Toplantıda transfer konuşulmamış sadece tanışılarak karşılklı niyetler dinlenmiştir. Toplantı bitiminde Şekip Mosturoğlu, Halil Ünal’ı telefondan arayarak kendisini haberdar etmiştir.

EYLEMİN BİR BÜTÜN OLARAK DEĞERLENDİRMESİ :
Tüm delillerin değerlendirilmesi sonucunda anlattığımız her olaydan dolayı artık şike yapılmadığını kanıtladığımızı zannediyorum. Eskişehirsporlu Ümit Karan’la anlaşma yapıldığı ve onun da Eskişehirspor’lu bazı oyuncularla irtibat kurduğu ama bunların belirlenmediği şeklinde bir söz sonunda şike yapıldı denir mi? Bu olay tamamen komplo yapılması durumunda söylenebilir. Kanun, hukuk, adalet duygularının olmadığı yerde ancak böyle suçlama yapılabilinir. Milyonlarca insanın ilgilendiği spor alanında böyle ucuz suçlama yapamazsınız. Arkasında milyonlarca taraftarı olan bir kulübün başkanı ve idarecilerini soytarıca suçlayamazsınız. Sonra iddianamedeki yalanların altında kalırsınız. Bir gün adalet hem Emniyete hem de bunu hazırlayan savcıya gerekebilir.
Siz belli olmayan oyuncuları, Eskişehirspor’u zan altında bırakıyorsunuz. Kesin deliliniz yoksa kanun adamları delilsiz yorumla insanları yargılamaması gerekmez mi? Ben soruyorum Eskişehirsporlu futbolcular kimlerdir? Bunu tüm sporseverler adına Organize Şubeden ve Savcı Mehmet Berk’ten soruyorum. Cevabı da kamuoyuna Onlar versinler. Bülent Uygun’la anlaşma yapıldıysa neden diğer anlaştığımız Ümit Karan’ı oynatmamış, maçın sonunda oyuna almıştır?

T.F.F.dan alınan 1.500.000TL nin de nereye harcandığı açıklanmış ve hiçbir şekilde şike parası olarak verilmemiştir. Aksini söyleyenler ispat etmelidir.
SONUÇ : HERHANGİ BİR ŞİKE TEŞEBBÜSÜNDE BULUNULMAMIŞTIR.
Zaten yukarıda da belirttiğimiz üzere Savcılık Makamınca hazırlanan iddianamede, bu iddiaya ilişkin olarak şahsıma ya da başka kişilere suç teşkil eden hiçbir eylem atfedilmemiştir. Sadece ve sadece söz konusu tape kayıtları ve fiziki tespit tutanağı iddianameye yerleştirilmesiyle yetinilmiş; bu görüşmelerin ve fiziki takip tutanağının hangi yönleriyle şike faaliyeti kapsamında değerlendirildiğine ilişkin hiçbir açıklama, değerlendirme ya da yorum dahi yapılmamıştır.

Bir spor müsabakasında şike yapıldığına ilişkin iddia için en önemli delil, o müsabakanın hakem ve gözlemci raporlarında; müsabakada şike yapıldığına bir değerlendirmenin bulunup bulunmadığıdır. Eğer o müsabakayla ilgili olarak hakem ve gözlemci raporlarında, müsabakada şike yapıldığına ilişkin bir şüpheli durum, tespit edilmiş ya da şike iddiasının araştırılmasını zorunlu kılan bir değerlendirme, kuşkudan bahsedilmiş ise; bu hakem ve gözlemci raporları şike iddiasının araştırılması kanıtlanması bakımından hem Spor Hukuku hem de Ceza Hukuku bakımından itibar edilmesi gereken en önemli delillerdendir. Bu yönüyle Fenerbahçe – Eskişehirspor maçı incelendiğinde; bu maçla ilgili hakem ve gözlemci raporları değerlendirildiğinde, bu raporlarda şike iddiasını ortaya koyan en küçük bir ifadenin ya da şüphenin bulunmadığı açıkça görülecektir.

T.F.F. GÖZLEMCİSİNİN RAPORU (EK-13)Bu maçla ilgili olarak TFF gözlemcisi olan İzmir Bölgesine bağlı 3982 lisans numaralı Erol Ersoy tarafından düzenlenen gözlemci raporunda; maçın tanımı şu şekilde yapılmıştır:

“Ev sahibi takımın 5.lik, misafir takımın liderliği yakalamak istediği maçtı. Saha ve hava koşulları futbol oynamaya elverişliydi. Oyun alanının orta yuvarlağında kimyasal maddeyle yazılmış yeşil renkte ES 1965 şeklinde bir logo bulunmaktaydı. Stadyumda 15.000 civarında seyirci vardı. Az sayıda misafir takımın seyircisi vardı. Ev sahibi takımın seyircisi maçın son dakikasında rakip takıma yönelik kısa süreli çirkin tezahüratta bulundu. Bunun dışında her iki takımın seyircisinde bir olumsuzluk gözlemlenmedi. Her iki takım da maça çok kontrollü başladı. Gollerin erken gelmesi tansiyonu düşürdü. Genelde mücadele orta alanda yoğunlaştı. Maç düşük tempoda oynandı. Genelde oyuncuların niyeti topu kazanmaya yönelikti. Faul sayısı çok değildi. Oyuncuların birbirlerine ve hakemlere karşı tutumları genelde olumluydu. Her iki takımın teknik alanında bir olumsuzluk gözlemlenmedi. Maçta hakem, YH1, YH2 ve dördüncü hakemi zorlayıcı çok az pozisyon olmuştu.”
Gözlemci tarafından aynı raporunda genel değerlendirmesi performans ve kişilik konusunda tavsiyeler bölümünde, şu açıklamalar yapılmıştır:

“Maç boyunca oyunu kontrol altında tuttu. Genelde faul değerlendirmeleri doğruydu. Topa ve rakibe yapılan müdahaleleri doğru ayırt etti. Avantacı doğru uyguladı. Avantajın kaybolduğu anda ilk kararına döndü. Barajın 9.15mt. ye açılmasında çok etkilendi. Oyuncu sakatlanmalarında dikkatliydi. Bir  tanesi dışında gösterdiği sarı  kartlar doğruydu. Fiziksel görünümü ve fiziksel kondisyonu iyi. Yardımcı hakemlerle ve dördüncü hakemle işbirliğinde başarılıydı. Maç boyunca sakindi. Özgüveni yüksekti. Kendisine tavsiyem; oyunun içinde kalarak oyuncuları engellememelidir. Oyuncuların omuz omuza top kazanma mücadelesini doğru değerlendirmeli ve bu tür pozisyonlarda faul vermemelidir. Katılımcıların anlayabilmesi için ilk devrenin bitiş düdüğünü çalarken önce faulu vermeli sonra açık bir şekilde devrenin bitiş düdüğünü çalmalıdır. Hakem başarılı bir performans sergiledi. Katılımcılardan saygı gördü.”

MAÇTAN HEMEN SONRA BASINDA MAÇLA İLGİLİ OLARAK YAZILAN YAZILARDA DA ŞU HUSUSLAR ÖNE ÇIKMIŞTIR :
10.04.2011 Tarihli Akşam Gazetesinde Deniz Gökçek tarafından yazılan “Açık oynarsan sopa yersin” başlıklı yazıda (EK-14) bu maça ilişkin olarak;

“Eskişehirspor ile F.Bahçe arasındaki maç başlamadan evvel F.Bahçe ve Trabzonspor’un şanslarını değerlendirmemi isteyen bir arkadaşa, ’F.Bahçe çok daha golcü, Trabzonspor ise gol atmakta zorlanıyor”demiştim. F.Bahçe bu söylediğimi maç içinde yakaladığı toplam 7 pozisyondan 3 gol çıkartarak doğruladı.
Esasında F.Bahçe maça 8.dakikada kontratağa yakalanarak, Batuhan Karadeniz’in kafasından yediği golle dezavantajlı başlamıştı.

Ancak dakikalar ilerledikçe ortaya çıktı ki; Eskişehirspor, F.Bahçe karşısında orta sahaya hakim olamıyor ve dolayısıyla Alex, adeta serbest oynuyordu. Böyle bir hatanın sonucu tabii Alex’in nerede ise tüm gollerin asistçisi olmasıydı.”

10.04.2011 Tarihli Fanatik Gazetesinde Hakan Can tarafından yazılan “Yokuş Aşağı” başlıklı yazıda (EK-15) bu maça ilişkin olarak;

Gol yediğinde dağılmayan bir takım artık Fenerbahçe. Özgüveni yüksek, rahat ve soğukkanlı. Onlardan puan almanın yolu olağanüstü defans yapıp, yakaladığını kaçırmamakta. Alper-Barhan-Batuhan yapımı güzel bir golle geri düşseler de sendelemediler. Direksiyondaki ustalarıyla kısacık süreded öne de geçip, kontrolü bırakmadılar. Geçen hafta 15 dakikada önemli katkı yapan Caner, Veysel’in hatasını gole çevirirken, birkaç dakika sonra Alex, Niang’ın doğru koşusunu gollük pasıyla ödüllendirdi. Usta, Niang’ın partneri olup, orta sahadaki gibi yüzü dönük oynama avantajı olmasa da gollük pas atmayı da, gollük vuruş yapmayı da başardı. Semih’in golünde Gökhan’ın attığı tek pas da, gol kadar alkışlanmaya değerdi. Topuz’un pasında da, Gökhan’ın pasında da gollük vuruşlar yaptı ama İvesa birinde şanslı, diğerinde başarılıydı. Yenilen golde Alper’e mihmandarlık yapan Cristian 72’de Pele’ye dokunmayıp sorumluluktan bir kez daha kaçtı ve onun yüzünden Lugano da sarardı. Ön libero böyle pozisyonlarda kolay çalım yemez, yese de sarı karttan kaçıp defansını zor durumda bırakmaz.
Sistem artık işliyor. Sağda Topuz ve Gökhan, solda Andre önünde kim olursa olsun, defansın ortasında Yobo ve Lugano hep aynı telden çalıyor. Emre’nin oynaması arkadaşlarını rahatlatıyor. Niang her şeyini sahada bırakıyor, Semih’se biraz daha fazla süreyi hak ediyor. Fenerbahçe dün olduğu gibi ihtiyaç olduğunda önde bastı, kazandığı topu da rakibe kolayca bırakmadı. Lugano, Eskişehirspor tüm futbolcularıyla savunmaya yerleşmişken yaptığı çıkışlar ve attığı iki güzel pasla takımı galibiyete taşıyan isimlerden biriydi. 61 ve 65’te Niang biraz daha becerikli olsa fark ikiyi geçecekti.
Trabzonspor şampiyon olacaksa Fenerbahçe’nin maçlarını beklemeyecek, hepsini kazanması gerekecek. Çünkü Fenerbahçe yokuş aşağı giden freni patlamış tır gibi. Şampiyonluk garantilenmedikçe hiçbir takım Sarı-Lacivertliler’den puan alamaz”
10.04.2011 Tarihli Fanatik Gazetesinde Yalçın Türk tarafından yazılan “Alex’ten yeni resital” başlıklı yazıda (EK-16) bu maça ilişkin olarak;

“Bir ara dinlenmeye çekilen Brezilyalı dün yine 90 dakikaya el koydu. Önce Caner sonra da Niang’a gol pasları verdi. Fenerbahçe’nin daha sora girdiği iki net pozisyonda Alex’in kafa vuruşları vardı. İvesa’nın kurtarışları ilk yarıda olası bir farkı önledi. Ev sahibi saman alevi gi, maçın başında şöyle biraz parladı. İlk hücum girişiminde Batuhan golü bulurken Burhan’ı kaçıran Andre Santos, Batuhan’ı paylaşamayan, Yobo ile Lugano’nun zincirleme hataları vardı. Fenerbahçe erken yediği gole rağmen sistemini bozmadı. Ayağa paslarla, Emre, Alex, Mehmet ve Baroni fazla yorulmadan rakibi oyundan düşürdü. Caner-Gökhan ikilisi de kanat bindirmeleriyle Eskişehirspor savunmasını bir hayli zorladı.
Sarı-Lacivertliler rakip meslektaşlarına oranla daha çok koşup, mücadele ederek skorun bozulmasına imkan tanımadı. Ev sahibinde topla oynamayı seven Sezer, Erkan ve Volkan gibi oyuncular, top kayıplarıyla dikkat çekti. Fenerbahçe orta alanı iyi kapatınca Kırmızı Siyahlılar gol dışında pozisyon bulamadı. Bir gol atmasına rağmen Batuhan fazla kilolarıyla göze batarken, Sezer’in ise kasım kasım kasılmaktan sahada ne yaptığı belli değildi. Fenerbahçe ikinci bölümün 20 dakikasında Eskişehirspor’u uyutmayı başardı. Orta alana yakın set oluşturan Fenerbahçe tempoya da istediği gibi ayar verdi. Ancak hücum girişimlerinde Sarı-Lacivertliler’in ceza alanında çoğalma düşüncesini unutması ciddi bir yanlıştı.
Fenerbahçe’nin bu duruşu Eskişehirspor’a ara sıra cesaret hapı gibi geldi. Bunlardan birinde Batuhan’ın direğe takılan kafa vuruşu Fenerbahçe’nin şansıydı. İkinci yarıda bir kez de olsa golü düşünen Fenerbahçe Semih’le rahatladı. Sarı-Lacivertliler zor geçmesi beklenen Eskişehirspor deplasmanını rahat
 kazanarak, Trabzonspor maçını beklemeye başladı.”
10.04.2011 Tarihli, Fotogol Gazetesinde Bedri Baykam tarafından yazılan “Alex Böyle İstedi” başlıklı yazıda (EK-17) bu maça ilişkin olarak;
“Fenerbahçe kendisine pek uğurlu gelmeyen bir deplasmanda 3 puanı 3 golle alırken şampiyonluk yolunda önemli bir engeli atlatmayı başardı…
Maçtan önce es-es taraftarını keyifle izlerken aklıma o takımın 1960 lardaki heyecan verici günleri geldi. Kırmızı şimşekler de o izlere uygun bir başlangıç yaptılar. 6.dakikada hızlı bir kontratakla Batuhan’ın golü bir kafa vuruşundan çok bir basketçinin şık smaçını hatırlattı bana. Ama geçen haftaki Bursa beraberliğinin de etkisiyle taraftarın kalbinin fazla sıkışmasına kaptan Alex izin veremezdi. Önce Caner’le girdiği verkaç, hemen ardından Niang’a adrese teslim yolladığı ara pasla sekiz dakikaya sığdırdığı iki asistle skoru 2-1e taşıyıverdi.
Özellikle Caner’in yeni yerinde getirdiği hareketlilik ve Alex’in maestroluguyla sarı lacivertliler hücumlarını çok rahat bir akışla gerçekleştirmeye başladılar. Bu anlarda 21 ve 27. dakikalarda Alex’in vurduğu çok iyi kafa şutlarını İzvestia başarılı reflekslerle çıkarmasa maç baştan kopup gidecekti. Bu dakikalardan sonra sarı lacivertliler ortaya top dolaştırırken dar alanda kısa paslaşmalarda abartıya kaçınca, kimi tehlikeli top kaptırmalar yaşadılarsa da, devreye kontrollü şekilde 2-1e taşıyabildiler.
İkinci yarıya her iki takım da hata yapmaktan korkarak temkinli başladılar. Niang 60. dakikada kontratağında egoistlik yapmayıp Alex’e topu yuvarlamadı. Oyunu orta sahada rölantiye alan Fenerbahçe adına 70.dakikada tarihi bir an yaşandı ve Lugano sarı kartını belki hayatında ilk defa kabul etti!
Maçın kırılma anı 75.dakikaydı. Batuhan’ın kafa şutu Volkan’a rağmen direğe çarptı ve dönen tehlikeli topta kaleyi bulmadı. Bu futbol tanrılarının kanaryayı koruduğu bir saniyeydi. Aykut Hoca doğru değişiklikleri yaptıktan sonra dünyanın en iyi gol/dakika sayısı oranına sahip oyuncularından Semih, beliyle bilinçli bir 3.golü filelere bırakarak perdeyi indirdi. TV de spiker “Alex-Niang-Semih beraber oynarken yalnız 3 gol atmışlar” diye ahkam kesti. Ben de ona soruyorum buradan: “Beraber kaç maç oynadılar ki?” ”
10.04.2011 Tarihli Fotomaç Gazetesinde Rıdvan Dilmen tarafından yazılan “Dolu Dolu Değil, Doğru Oynadı” (EK-18) başlıklı yazıda bu maça ilişkin olarak;
 “Dünkü maç Fenerbahçe’nin 27 haftasının özeti gibiydi. Kötüden başlayalım… Fenerbahçe maça kötü başladı. Hatırlayalım, Fenerbahçe ligin ikinci yarısında kazandığı bütün karşılaşmalara iyi başlamıştı.
Dünkü maçta Batuhan’ın attığı gol ’hayırlı’ oldu. Fenerbahçe kedine geldi. 10 ile 45inci dakikalar arasında Fenerbahçe, üst üste kazandığı karşılaşmalardaki gibi oynadı. İkinci yarıda ise Fenerbahçe kötü oynadı. Ama bu periyottada sadece iki pozisyon verdi. Demek ki savunmayı iyi yaptı.
Ne yapamadı?
Üretemedi. Üretken değildi. Son 10 dakikada ise yine üst üste kazandığı maçlardaki gibi oynadı.
Aykut Kocaman dün Özer’in yerine Caner’e görev verdi.
Caner iyi oynadı. Özellikle son dakikalarda yardımlaşması, sorumluluk alması çok iyiydi. Bu kadroda bir arıza var. O da Mehmet Topuz. Topuz hücumda yetersiz. Sağ tarafta işler sadece Gökhan’a kalıyor. Alex müthiş formda. Muhteşem işler yapıyor. Niang son 2 haftadır toparlandı.
Daha önce kayıptı, kendine geldi. Cristian yetersiz bir futbolcu.
Fenerbahçe’nin defansı hatasız oluyor. Herkes görevini iyi yapıyor. Gökhan Gönül mükemmel bir sezon geçiriyor. Fenerbahçe aslında dolu dolu oynamayarak ama doğru oynayarak kazandı. Galip gelmesi gereken bir maç aldı.
Fenerbahçe ligin ilk yarısında kırılgan br yapıdaydı.
Sarı-Lacivertliler ligin en organize olan, sahaya en iyi yayılan takımı. Geriye düşse bile panik yapmıyor, üstesinden geliyor.
Fenerbahçe camiası uzun zamandır yapmadığı bir şey yapıyor. Ligin ilk yarısında 9 puan gerisinde kalmasına rağmen takıma inandı, destekledi. Geçen hafta Bursa ile berabere kalmış takıma destek verdiler.
Bu pozitif düşünce böyle galibiyetleri getirir,
Aykut Kocaman haftalardır maçların son anlarında takıma hücum oynatıyor.
Bu doğru mu tartışılır.
Ama uzun zamandır hiçbir teknik direktör bunları yapmıyordu. Geçen hafta Fenerbahçe için zor dakikalar başladı demiştim, şimdi aynı şeyler Trabzonspor için geçerli. Bence artık Fenerbahçe ile Trabzonspor’un maçları aynı saatte başlamalı.
Eskişehirspor’u kendi sahasında beğenmiyorum. Beni yanıltmadılar, iyi oynamadılar.
Eskişehir dün kazanmış olsa ligin beşincisi olacak.
Averajına bakalım, çok az.
İlk 6 içinde yer alan bir takımın averajı +2 olmamalı. Bu tablo çok ilginç. Eskişehir’de Batuhan’dan umudumuzu kesmek üzereydik. Ama son iki haftadır kımıldıyor, golünü atıyor.
Dün hakem temiz bir maç yönetti”

10.04.2011 Tarihli Fotomaç Gazetesinde Selçuk Yula tarafından yazılan “Kaldığı Yerden Devam” başlıklı yazıda (EK-19) bu maça ilişkin olarak;
 “Fenerbahçe, Bursa maçında bıraktığı yerden Eskişehir’de devam etti. Mücadelesi ve kazanma hırsı bu sefer pozisyonlar ve goller birleşince son derece önemli üç puan kazanılmış oldu. Özer ve Stoch otururken Caner tercihi iyiydi. Geçen hafta forma giydiği dakikalarda ofansif anlamda ne kadar etkili olduğunu Aykut görmüş ve iyi değerlendirmiş.
15 dakikada atılan üç golden sonra Fenerbahçe oyunun kontrolünü eline aldı, tempoyu istediği gibi yönlendirdi. Rakibine maç boyu sadece iki pozisyon verdi.
Biri gol oldu biri de direkten döndü. Bu da takım savunmasının ne kadar özverili yapıldığına işarettir. Bülent Uygun’un ikinci devre Pele ve Ümit Karan’ı sahaya sokarak aldığı riske Aykut Kocaman 83’te Gökay ve  Semih ile yanıt verdi. Bu hamle anında Semih’in gölüyle değerini bulmuş oldu.
Emre’nin olması takımı hem psikolojik hem de teknik yönden rahatlatıyor. Ama en çok Alex’ rahatlattı. Alex dün üç golde olmayan pozisyonları golle neticelendiren adam oldu.
İki kafa şutu vardı ki kaleye girmemesi İveşa’nın mucizesiydi. Dünyanın en iyi santraforlarının bile zorlukla yapabileceği kafa vuruşlarını Alex yapabiliyor. Çok ilginç bir futbolcu, Fenerbahçe’de olmadığı zaman neler olabileceğini kestirmek gerçekten güç.
Diego Lugano yıldızlaştı.
Dün akşamki efektif oyunun bir mimarı da ileride basmayı tercih eden Cristian’dı. Şut attı, çalım attı ve  rakip sahada bastı.
İkinci golde Alex’e pası veren Luganoydu.
Niang’ın golünde Alex’e pası veren Lugano’ydu.
Alex’in kafa vuruşunda Gökhan Gönül’e asisti yapan gene Lugano’ydu. Savunmadan öne sürpriz adam çıkarmak her zaman rakip defansın dengesini bozar.
Bir not daha; Lugano , Pele’ye gole giderken faul yaptı, kart yedi. İşte kartı yiyeceksen hakeme itirazdan falan değl böyle mücadeleyle yiyeceksin ki seni alkışlayalım.
Fenerbahçe’de Lugano, Gökhan, Cristian, Caner öne çıkarken Alex gene yıldızlaşan adam oldu. Eskişehir’de ise Batuhan ile İvesa’dan başkasını sayamıyoruz
.

10.04.2011 Tarihli Posta Gazetesinde Coşkun Türk tarafından yazılan “Yine O Hep O” başlıklı yazıda (EK-20) bu maça ilişkin olarak;
Koşmuyor dediler, el freni dediler, günümüz futbolunda yeri yok dediler, dediler de dediler… Ama o attığı, attırdığı gollerle her denilene sahada cevap verdi. Sezon başı teknik direktör Aykut Kocaman’ı etkilemeye, işlemeye çalıştılar. Hakkında olumsuz sayfalar yaptırdılar. Kocaman da bunlardan etkilendi, yedek bıraktı, ikinci yarılarda oyundan çıkardı.
O dönemde Fenerbahçe boş yere puanlar kaybetti, Avrupa’ya çok erkenden veda etti. Ne zaman Aykut Kocaman, onunla uğraşmayı bıraktı Fenerbahçe seri galibiyetler almaya başladı. Peki onu eleştirenler işler iyi gidince ne yaptı? Ya yazılarında onu görmezden geldiler ya da hesapta özür diler gibi yapıp inceden inceye eleştirmeye devam ettiler. Evet Alex’ten bahsediyorum. Eksişehir’de yine sazı eline aldı takımının attığı 3 golde de payı vardı. Tıpkı Arena’da alınan tarihe geçecek Galatasaray zaferindeki gibi. Tıpkı Beşiktaş, tıpkı Trabzonspor, tıpkı alınan bütün galibiyetlerde olduğu gibi. Hani “Tehlike anında camı kırın” yazıları vardır ya, Fenerbahçe’de tehlike anında Alex sahada varsa yüzde 90 görevini yapıyor. Helal olsun ona… Gelelim maçtaki diğer iyilere. Caner orta sahanın solunda belki de Fener’e geldiğinden beri en iyi futbolunu oynadı. Son haftaların suskun ismi Niang çok hırslı ve istekliydi. Nitekim attığı golle suskunluğunu bozdu. Lugano yine cengaver, Yobo da güven veren isimdi. Gökhan Gönül ve Mehmet Topuz çalışkan, Andre Santos görevini yapan isimlerdendi. Kontenjandan oynayan Cristian vasatı bile aşamazken, Emre takımı için ne kadar önemli bir futbolcu olduğunu orta sahada bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle gösterdi. Eskişehir’de alınan bu galibiyet şampiyonluk yolunda Fenerbahçe’nin geçtiği en önemli engellerden biridir.”

SAVUNMAMIZ EKLERİ:1. Bülent Uygun’un Olaya İlişkin Emniyette Verdiği İfadesi
2. Bülent Uygun’un Olaya İlişkin Savcılıkta Verdiği İfadesi
3.  06.04.2011 tarihinde T.F.F’den alınan 1.500.000 TL’lik avansa ve bu meblağın sporcuların hesabına aktarılmasına ilişkin belgeler.
4.  23.09.2011 Dernekler Dairesi Denetleme Kurulu
5.  Tamer Yelkovan’ın Olaya İişkin Emniyette Verdiği İfadesi
6.  08.04.2011 tarihinde Amatör Şubelere yapılan 200.000 USD tutarındaki ödemelerin listesi
7.  İlhan Yüksel Ekşioğlu’nun Olaya İlişkin İfadesi
8.  Ali Kıratlı’nın Olaya İlişkin İfadesi
9. Fenerbahçe S.K resmi web sitesinden alınan Eskişehirspor –Fenerbahçe Maçı yazılı özeti
10.  Oyuncu Puan Listeleri
11. Zafer Büyükavcı’nın Fanatik Gazetesi’nde çıkan “Galatasaray Ruhu”   başlıklı yazısı.
12. Sezer Öztürk’ün trasferine ilişkin Spor Hukuku Enstitüsü’nden alınan   mütalaa.
13. Gözlemci Raporu
14. 10.04.2011 tarihinde Deniz Gökçek’in Akşam Gazatesi’nde yayınlanan   “Açık Oynarsan Sopa Yersin” başlıklı yazısı.
15. 10.04.2011 tarihinde Hakan Can’ın Fanataik Gazetesi’nde yayınlanan   “Yokuş Aşağı” başlıklı yazısı.
16. 10.04.2011 tarihinde Yalçın Türk’ün Fanatik Gazetesi’nde yayınlanan    “Alex’ten yeni resital” başlıklı yazısı.
17. 10.04.2011 tarihinde Bedri Baykam’ın Fotogol Gazetesi’nde yayınlanan   “Alex böyle  istedi” başlıklı yazısı.
18. 10.04.2011 tarihinde Rıdvan Dilmen’in Fotomaç Gazetesi’nde yayınlanan “Dolu dolu değil, doğru oynadı” başlıklı yazısı.
19. 10.04.2011 tarihinde Selçuk Yula’nın Fotomaç Gazetesi’nde yayınlanan    “Kaldığı yerden devam” başlıklı yazısı.
20. 10.04.2011 tarihinde Coşkun Türk’ün Posta Gazetesi’nde yayınlanan     “Yine o Hep o” başlıklı yazısı.
21. Müsabakaya İlişkin Basında Çıkan Diğer Köşe Yazıları
22. Müsabakaya İlişkin Hakem Raporu, Temsilci Raporu, Medya Temsilci Raporu
23. Müsabakaya İlişkin Maç Kadroları

01.05.2011 GÜNÜ İSTANBUL’DA OYNANAN FENERBAHÇE – İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR MÜSABAKASINDA ŞİKE YAPILDIĞI İDDİASINA KARŞI SAVUNMALARIMIZ:

EYLEMİN GELİŞMESİ : Bülent İbrahim İşcen’in ifadesinin (EK-1) 30’uncu sayfasında şike karşılığında AZİZ YILDIRIM’DAN ALINAN 100.000 EURONUN YUSUF TURANLI ARACILIĞI İLE İBRAHİM AKIN’A VERİLDİĞİ SÖYLENİYOR. BEN KİMSEYE PARA VERMEDİM. BUNUN İSPATI DA İDDİANAMEDEKİ TAPELERDEDİR. EMNİYET YAPTIĞI İLETİŞİM VE FİZİKİ TAKİPLERİN SONUNDA VERİLDİĞİ İLERİ SÜRÜLEN PARANIN 100.000 $ MI, 100.000 EURO MU VEYA BAŞKA BİR MİKTARDA PARA MI OLDUĞUNU TESPİT EDEREK ORTAYA KOYMALIDIR. YOKSA ’DENİZE OLTA ATTIK NE TUTARSAK’ DÜŞÜNCESİ OLMAZ. ÇÜNKÜ CİDDİ BİR SUÇLAMA YAPILMAKTADIR. AMA EMNİYETİN, SAVCILIĞIN İNSANLAR SUÇSUZ MU, SUÇLU MU DİYE BİR DÜŞÜNCESİ YOK. SADECE BİZ SUÇLAYALIM DİYE HAREKET ETMEKTEDİRLER. Bu durum açıkça ortadadır. Emniyetin iletişim tapelerine baktığımızda aşağıdaki anlattığımız her şeyin doğru olduğunu görüyoruz.
İddianamede Fenerbahçe – İBB Futbol takımları arasında yapılan maçta İbrahim Akın ile ilgili şike teşebbüsünde bulunduğumuz söylenmektedir. Halbuki Trabzonspor – İBB maçında ise 7-8 sporcuyla ilişkiye girdiğimiz söyleniyor. Madem ki 7-8 sporcu ile ilişkiye girebiliyoruz o zaman sahamızda oynanan İBB maçından önce de böyle bir organizasyon yapmamız gerekirdi. Böylece maçı da kazanmamız daha kolay olmaz mıydı?
29.04.2011 tarihinde Ben, İddianamede yazıldığı gibi Bülent İşcen ile Ahmet Çelebi’yi kulübe çağırmadım. Yurt dışından geldiğimde havaalanındayken Bülent İşcen beni aradı ve Bana gelmek istediğini söyledi. Ben de Kulübe geçeceğimi söyledim. Ahmet Çelebi ile beraber kulübe gelme sebebi kombine kartlarını almak ve bedelini ödemek içindir. İlhan Ekşioğlu Kulüpte değildi. Tamer Yelkovan’da Kulüpte kendi odasındasındaydı. Ali Kıratlı ise hiçbir şekilde Kulüpte değildi. BU TAMAMEN YANLIŞ VE İFTİRADIR. İDDİANAMENİN KAĞIT YIĞINI OLDUĞUNU BU OLAY GÖSTERMEKTEDİR. SAVCI ROMAN YAZAR GİBİ HAYALLERİNİ YAZMIŞTIR. Eğer iddianamedeki bir tek tape Ali Kıratlı’nın kulüpte olduğunu gösterirse, Ben tüm suçlamaları kabul edeceğim. Sayın Heyetin bunu göz önüne almasını diliyorum.
İddianamenin her satırı kendi içinde tutarsızdır. Çünkü hayal ve yalan üzerine kurulmuştur.
Şöyle ki, 06.05.2011 tarihinde Cuma günü Ahmet Çelebi’nin, Bülent İşcen’i aradığı, Bülent İşcen’in hallettiğini söylediği ve şahısların buluşmak üzere randevulaştıkları, bu görüşmelerin ardından Yusuf Turanlı’nın İbrahim Akın’ı aradığı ve 100.000 Euronun geldiğini belirttiği söylenmektedir.
Bu yazılanların yalan olduğunu Emniyetin iletişim tutanaklarından ispat edeceğim. 06.05.2011 Tarihindeki 13.07’de  Ahmet  Çelebi’nin Bülent İşcen’i aradığı görüşme (Tape 2884)
06.05.2011 Tarihindeki 14.44’te Ahmet Çelebi’nin Bülent İbrahim İşcen’i aradığı görüşme  ( Tape 2885)
Bu iki tapenin içeriğine baktığımızda Bülent İşcen bir şey halletmemiştir. Yalnızca sekreterimi arayarak Benimle görüşmek istemiştir. Hangi konuda görüşmek istediklerine ileride değineceğim. Şahıslar buluşmak için randevulaşmış olsalar da, Benimle 06.05.2011 günü görüşmemişlerdir. Eğer şikeyle ilgili bir konu olsaydı görüşme yapmış olurduk.
Yusuf Turanlı’nın İbrahim Akın’ı aradığı ve 100.000 Euronun geldiğini belirttiğine gelirsek; 06.05.2011 gün 3380 tapede 100.000 Eurodan hiçbir şekilde bahsedilmemektedir. Konuşmada 14.000 ve 16.000 işe ayırmasını söylüyor. Yani burada Eurodan bahsedilmemektedir. İddianamede ise 14.000 Lirayı kumar borcu için göndermesini, 16.000 Lirasını kendisinin almasını istediği yazılmaktadır. Yani Euro değil para burada TL olmuştur. Ne kadar çelişkinin olduğunu görüyoruz.
İbrahim Akın’ın Yusuf Turanlı ile buluşmasının ardından yaptığı telefon görüşmelerinde ’para da cebimde… balyalar’ sözleri Yusuf Turanlıdan aldığı poşete sözde şike parasına bağlanmaktadır.
Şimdi bu tapeye bakmadan önce 3532 numaralı tapeye bakmamız gerekir. İbrahim Akın 06.05.2011 tarihinde saat 19.29da X şahısla görüşüyor.
Yukarıdaki konuşmada da 80 milyarın yatacağını İbrahim Akın söylüyor. Yani paraya balya ifadesini kullanıyor.
Şimdi Fahri Tatanla yaptığı 07.05.2011 tarihli saat :14.29 daki konuşmaya bakalım:
Burada da bir önceki gece aldığı 80.000 TL’den dolayı paranın cebinde olduğunu söylüyor. Kanaatimce balyalar sözü de paranın istif halinde olduğunu söylemek için kullanılmıştır. Yusuf Turanlı’nın elinde siyah çizgili poşet olduğu sorulduğunda bunda formanın olduğunu söylemiştir.
İBB Spor Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ önceleri iddianamede yokken birilerinin isteği üzerine suçlanarak, Bizlerle beraber cezalandırılmaya çalışılmaktadır.
Göksel Gümüşdağ ile ilgili 3106, 1520 ve 3549 kayıt sıra nolu tapelere baktığımızda Benimle, yani Aziz Yıldırım’la Göksel Gümüşdağ arasında herhangi bir görüşme var mıdır? Yoktur. Üçüncü kişilerin kendi aralarındaki sohbetler de Bizim ilişkimizi bağlamaz. Dünyanın her yerinde insanlar güç birliği yaparlar. Sivil Toplum Kuruluşu (STK) nedir? Göksel Gümüşdağ desteğimi sağlamak için kanunsuz bir eylem içinde bulunup yardım etmez. Kulüpler Birliğinde Başkanvekilidir. Tüm kulüpler tarafından da sevilir. Spor adamları kendi kulüplerinin menfaatleri doğrultusunda bazı karar veya sorumluluklar alabilirler. Fenerbahçe – İBB maçını da biraz böyle değerlendirmek gerekir. Tarihinde ilk defa kupa finali oynayan bir takımın kupayı alması yönünde tabiî ki seçimleri olabilir. Aynı şey tüm futbol takımları için geçerlidir.
Göksel Gümüşdağ’ın burada olması ve bu şekilde suçlanması Bizlerin temiz olduğunun belgesidir.
Oyuncularını 5 gün sonra oynanacak kupa finalinden dolayı kendilerini sakatlama, kırmızı kart alıp cezalı duruma düşmeme yönünde uyarmak hem başkanlar hem de yöneticiler ve teknik direktörler tarafından yapılan uyarılardır. Kısaca yapılan çalışmaların amacını sporla uğraşanlar daha iyi anlarlar.
29.04.2011 günlü fiziki takip tutanağına (EK-2) baktığımızda, Benim Tamer Yelkovan’a talimat verdiğim söylenmektedir. Peki sormak gerekir, Ben hangi konuşmayla, nerede, nasıl, ne kadar ve kime ödenmesi için Tamer Yelkovan’a talimat vermişim? Böyle bir bilgi ve belge var mıdır? Ortaya koymak gerekmez mi? Hukuk bu mudur? Adalet bu mudur? İBB maçıyla ilgili Tamer Yelkovan hangi tape içinde İlhan Ekşioğlu’nu kulübe çağırmaktadır? İlhan Ekşioğlu hangi tapede Ali Kıratlı’ya spor çanta ile gelmesini söylüyor? Ayrıca Şekip Mosturoğlu’nun ’Sami bana gelebilir, Ayşe tatile çıksın’ sözlerini İ.B.B. maçında nereye oturtmamız gerekir? Bu sözleri Emniyet ve Savcılık sorgulamalarında Bizlere Buca maçıyla ilgili sormuşlardı. Buca iddianameden çıkınca bu konuşmalar ortada kaldı. Bu durumda bu konular İ.B.B. maçına monte edilmeye çalışılmıştır. Ancak eğreti olarak duran bu konular suçlanmamızın ne kadar boş olduğunu da göstermektedir.
İbrahim Bülent İşcen ve Ahmet Çelebi’nin Fenerbahçe Stadyumuna geçerek Beni bekledikleri doğrudur. Bunu tapelerde de görüyoruz. Ancak 16.45 civarında Benimle bu kişilerin Dereağzı Tesislerinde bir araya geleceğimiz söyleniyor. Hatta Tamer Yelkovanın da “orada olacağı bilgisinin alınması üzerine” denmektedir. Tamamen yalanlar üzerine kurulmuş bir iddianın içindeki bu sözler çok acıdır. Çünkü kendi kendini yalanlamaktadır. Aşağıdaki tapelerde bunu net olarak göreceğiz. Ben o gün Dereağzı Tesislerine hiç gitmedim ve kimseye de orada randevu vermedim.
Saat 17.00 civarında Bülent İşcen ile Ahmet Çelebi yanıma geldiler. VIP Kombine biletlerinin bedellerini çek karşılığı ödeyerek aldılar. Bu işlemleri muhasebede yaptılar. Ben çıkarken Bülent İşcen’le Ahmet Çelebi’yi Kulübün önünde gördüm. Ayaküstü konuştuk. Sonra onlardan ayrıldım. Bu şahıslar Dereağzı’na gidip Tamer Yelkovan ve Fenerbahçe Kongre üyeleriyle kısa bir süre sohbet ettikten sonra oradan ayrılmışlardır.

06.05.2011 Tarihli Fiziki Takip Tutanağı : (EK-3)
FENERBAHÇE – İ.B.B. SPOR MÜSABAKASINDA İ.B.B.  SPOR FUTBOLCUSU İBRAHİM AKIN’A MÜSABAKADA SÖZDE GOL ATMAMASI KARŞILIĞINDA 100.000$ MI 100.000 EURO MU VERDİK? BEN DE HİÇBİR ŞEKİLDE PARA VERMEDİĞİMİZİ SÖYLÜYORUM. BEN AHLAKSIZCA SUÇLANMAKTAYIM. Yapılan ’ya tutarsa’ dır ki bu da çok yanlıştır. Süreç içinde çekilen fotoğraflar ise RESİMLİ ROMAN gibi bizlere sunulmaktadır. Herkese açık mekânlarda çekilen resimler gizli iş yapılmış gibi gösterilerek, olaylar bir gizem içine sokulmaya çalışılmaktadır.
’Ayrıca İ.B.B. Sporlu futbolculardan İskender Alın ve Can Arat’a kazanç veya sair menfaatin verildiği, vaat edildiği, teklif edildiği belirlenmemiş olup 6222 sayılı yasanın 11.maddesinin unsurları oluşmadığından bu şahıslara yönelik anılan maçtan ötürü işlem yapılmamıştır’ denmektedir. Bunu iddianame söylemektedir. İskender Alın zaten sakat olduğu için bu maçta oynamamıştır. Şike yapılmamışsa bu iddianameyi yazan Savcı neden İskender Alın ve Can Arat ile ilgili konuya iddianamede yer vermiştir? Bu kadar tutarsızlık olur mu?
BU MAÇTA TIPKI DİĞER MAÇLARDA OLDUĞU GİBİ HİÇ KİMSEYLE ŞİKE ANLAŞMASI YAPILMAMIŞTIR.

EYLEMİN GENİŞ ÖZETİ:Süper Ligin 30. haftasında Fenerbahçe 72 puanla lig lideridir. İddianamede son 4 maçta Fenerbahçe’nin puan kaybetmesi, Trabzon’un tüm maçlarını kaybetmesi durumunda Trabzon’un şampiyon olabileceği, bu nedenle işi sıkı tutmak düşüncesinde olduğum söylenmektedir. Bu iddianameyi yazanlara şunu söylememiz gerekir; Futbolun içinde her netice mevcuttur. BİR ÖNCEKİ YIL SON MAÇTA TRABZON VE DENİZLİ’DE DENİZLİSPOR’LA BERABERE KALARAK SON MAÇTA 2 KEZ ŞAMPİYONLUĞU KAÇIRDIK. DOLAYISIYLA İŞİ SIKI TUTSANIZ DA FUTBOLUN AKIŞI İÇİNDE HER TÜRLÜ NETİCE OLABİLİR. BUNUN DA EN AÇIK GÖSTERGESİNİN BU MAÇLAR OLDUĞUNU BİLMEMİZ GEREKİR. İddianamenin 258. sayfasından itibaren yer alan bu maçta şike yapıldığına dair iddialar tamamen yersiz, asılsız ve hiçbir somut delile dayanmamaktadır. Şahıslar arasındaki ekonomik ve şahsi ilişkilerin yanı sıra maç biletlerinin teslimine ilişkin konu ile ilgili olarak bu büyük camia suçlanmaktadır. İddianame incelendiğinde, şahsıma ve kulübümüze yöneltilen şike iddialarının üç ana başlıkta toplandığı görülmektedir.
Bunlardan ilki, Ahmet Çelebi ve Yusuf Turanlı vasıtasıyla futbolcu İbrahim Akın üzerinden yapılan şike eylemleri,
İkincisi, İstanbul B.Şehir Bld. Sporlu futbolcular Can Arat ve İskender Alın ile irtibat kurularak yapıldığı iddia edilen şike faaliyetleri,
Ve sonuncusu da, İstanbul B.Şehir Bld. Spor Başkanı Göksel Gümüşdağ’ın 3106, 1520 ve 3549 no’lu tapeler mehaz gösterilerek Başkanı olduğu İstanbul B.Ş.Bld.Spor takımının Fenerbahçe ile yaptığı müsabakada iddia olunan şike eylemlerine yöneliktir.
Öncelikle belirtmek isterim ki, her üç iddia da asılsız ve somut delillerden uzaktır. Her şeyden önce bu tapelerin “sonuçtan hareket edilerek” özel bir çaba ile yorumlandığı o kadar açıktır ki, bu konu tapelerin kendi içerisinde yapılacak kronolojik ve içeriksel değerlendirme sonucunda bu kolaylıkla anlaşılabilmektedir. İddia olunan tüm tape ve eylemlerin ortak noktası; Fenerbahçe Başkanı ve yöneticilerinin şikeye yönelik şüphe dahi uyandıracak hiçbir söylem ve eylemine tesadüf edilememesidir. İddia olunan para alışverişlerinin ve şikeye yönelik olduğu söylenen konuşmaların hiçbirisinin tarafı Fenerbahçe Başkanı ve Yöneticileri değildir. Üçüncü kişilerin kendi aralarında yaptıkları konuşmalara dayanarak -ki bu konuşmalar şike eylemleri ile ilgili olmadığı belgeleri ile açıktır- Fenerbahçe Kulübünün ve yöneticilerinin ne isimleri ne de eylemleri olmamasına rağmen şike suçlamasında bulunmak hangi hukuk mantığının ürünüdür? Bu nedenlerle iddianamede yer alan ve tarafımıza şike iddialarının delili olarak sunulan işbu tape tutanaklarını tek tek incelenmesinin gerekliliği kaçınılmazdır.
25.04.2011 Günü, saat 14.08’de M.Şekip Mosturoğlu / Aziz Yıldırım’ın Bülent İbrahim İşcen’i aradığı görüşme (Tape 1839)
24.04.2011 günü Bucaspor ile oynadığımız maçtan önce İzmir Swiss Otel’de Bülent İşcen Ahmet Çelebi’nin kombine kart alımı ve ödemesinde sıkıntı yaşadığını Bana söyledi. Bunun üzerine 25.04.2011 günü kendilerini arayıp Kulübe çağıracağımı söyledim. Kulüpteki bilet organizasyon gurubu ile konuştuktan sonra Bülent İşcen’i aradım ve yukarıdaki tapede görüleceği gibi ertesi gün Ahmet Çelebi’yi alıp kulübe gelmesini söyledim. Konuşmanın içeriği bundan ibarettir. Herhalde bu suç değildir.
25.04.2011 Günü, saat 14.09’da yapılan Ahmet Çelebi’nin Bülent İşcen’i aradığı görüşme (Tape 1561)
Bu tapede Bülent İşçen bana gelmeleri konusunu Ahmet Çelebi’ye iletmektedir. Bu konuşmada geçen ’kimseye söyleme’ sözü de İzmir’de kombinelerle ilgili konuşmalar yapılırken orada bulunan Fenerbahçelilerin de kombine konusunda çok yoğun talepleri olduğu için bu kişiler tarafından duyulmamasını sağlamaktan ibarettir. Kimsenin duymamasını bundan dolayı Ahmet Çelebi’den istemektedir. Oysa ki iddianamede ima edilen husus tamamen farklı ve maksatlıdır.
26.04.2011 Tarihinde, saat 15.21’de yapılan Ahmet Çelebi – Bülent İşcen arasındaki görüşme (Tape : 1565) ve 26.04.2011 Tarihinde, saat  15.55’de yapılan Ahmet Çelebi – Bülent İşcen arasındaki görüşme  (Tape : 1567) kulübe gelmek için aralarında yapılan görüşmelerdir.
26.04.2011 tarihinde Ahmet Çelebi yanıma geldi. Kulüpten alacağı kombinelerle ilgili ayaküstü konuştum. Kendisi kendi kombinelerinin dışında bazı arkadaşlarının da sıkıntılarının olduğunu söyledi. Bunun yaklaşık olarak 250-300 Milyar civarında olduğunu belirtti. Yalnız kendisine ait kombine kartları için ödeme kolaylığı yaptırabileceğimi söyledim. Kendisini muhasebeye gönderdim. Bu arada BÜLENT İŞCEN BENİ GÖRMEYİNCE SİCİL KURULUNA GİTMİŞ. Burada çalışan Kemal Bey’den KULÜP ÜYE FORMU alarak kulüpten ayrılmıştır. Ben de Ahmet Çelebi ile koridorda ayaküstü konuşmadan sonra Stat içindeki Fenerbahçe TV ye gittim.
Kaldı ki, 26.04.2011 tarihindeki fiziki takip tutanağında (EK-4) 34 VAL 67 plakalı aracın bagajına A4 kağıdı bıraktığını görüntülediklerini Emniyet teyit etmektedir. Bu kendilerinin de tespit ettiği gibi Fenerbahçe Spor Kulübünün normal üye giriş formudur.
İddianamenin bu bölümünde yer alan asılsız ve çarpıtılan bir diğer iddia da bu süreçte Abdullah Başak’ın da, Benim yanımda olduğu iddiasıdır. ANCAK ABDULLAH BAŞAK BENİM YANIMA HİÇ GELMEDİ VE KENDİSİNİ HİÇ GÖRMEDİM. Fiziki takip ve iletişim tutanaklarına bakıldığında bunun yanlış ve yalan olduğu açıkça görülmektedir ve olay maksatlı bir şekilde başka bir yöne doğru itilmek istenmektedir.
YİNE İDDİA EDİLDİĞİ GİBİ AHMET ÇELEBİ BENİM YANIMA GELDİĞİNDE HİÇBİR ŞEKİLDE İBRAHİM AKIN İLE İLGİLİ BİR KONUYU GÖRÜŞMEMİŞTİR. İddianamede İbrahim Akın’ın bir teklifi kabul ettiği söylenmektedir. Oysaki Bizim tarafımızdan bir teklif yapılmamıştır ki, İbrahim Akın bu teklifi kabul etmiş olsun. Ne şahsım ne yöneticilerim ne de kulübüm tarafından hiçbir şekilde İbrahim Akın’a verilmesi için kimseye para verilmemiştir. Kaldı ki bu tapelerde yer alan Ahmet Çelebi ile ilgili konuşmalarımın konusu kombine biletleridir ve bu kombine biletlerine ilişkin belgeleri mahkemenize sunuyoruz. (EK-5)
26.04.2011 Tarihinde,  saat 16.58’de yapılan Abdullah Başak – Ali Kıratlı görüşmesi (Tape: 1917)
Bu görüşmede Abdullah Başak, Benim yanıma geldiğini söylemektedir. Abdullah Başak maçlarda veya ayda bir veya iki defa kulübe bilet almaya geldiğinde gördüğüm şahıstır. Bu konuşmadan anladığım kadarıyla Abdullah Başak, Ali Kıratlı’ya kendisini abartmak ve hava atmak için bu isimleri söylemiştir, oysa Benim kendisini görmediğimi açıkça beyan ediyorum.
Burada açıklama ihtiyacı duyduğum bir konu da Fenerbahçe futbol takımının gücünü kabul etmemek, oyuncularımızın emek ve alın terlerine ihanet etmektir.
Sormak isterim ki, İbrahim Akın denilen oyuncunun yalnız başına oynayıp oynamamasının maça katkısı nedir? Buna bakmamız gerekir. Fenerbahçe futbol takımı Galatasaray’ı ve Beşiktaş’ı deplasmanda; Trabzon’u ise Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda yenmiştir. Böyle güçlü bir takımın bir tek İbrahim Akın Fenerbahçe’ye gol atmasın diye şike eylemlerinin içine girmesi ne kadar mantıklıdır?
Kaldı ki unutulmaması gereken bir diğer husus Fenerbahçe’nin Trabzon ile puan puana yaptığı çekişmede yegane sonuç galibiyettir. Yani gol atmamız gerekmektedir. Bu yüzden rakip takımın gol atmaması ya da beraberlik gibi sonuçların bir anlamı yoktur. Keza bu nedenlerle bir tek rakip takımın forveti ile para karşılığı şike anlaşması yapılmasının hayatın ve futbolun olağan akışına ne kadar uygun olup olmadığını takdirlerinize sunuyorum.
Ayrıca İbrahim Akın her maçta gol atan bir oyuncu değildir. Bununla ilgili istatistik ektedir. (EK-6)
26.04.2011 Tarihinde, saat 23.15’de İbrahim Akın’ın X Şahsı aradığı görüşme (Tape:3568)
Bu tape, iddianameyi düzenleyenlerin ve bu şike eyleminin en açık delili ve belki de tek kanıtı olarak sunulmaktadır. Oysaki bu düşünce tamamen maksatlı ve gerçekleri gizlemeye yöneliktir. Zira tape incelendiğinde şu açıkça görülmektedir ki İbrahim Akın bu konuşmasında açıkça bir şeyler saklamakta ve yalan söylemektedir. Bunun en açık delili tapenin 15 ve 16. satırlarında yer almaktadır. X şahsın (hocanın) “sizin takımın kaptanı ve hocası ne diyor” sorusuna karşı İbrahim Akın’ın verdiği cevap futbolcunun gerçek saikini ve bir şeyler sakladığını açıkça ortaya koymaktadır ki futbolcu bu soruya cevaben “hocam onlar bir şey diyemiyorlar Fenerbahçeli oldukları için onlar da bana kalkıp oynama veya gol atma diyemiyorlar, başkası tarafından söyleniyor bu” şeklinde karşılık vermiştir. Oysaki İBB’nin antrenörü Abdullah Avcı Galatasaray Lisesi mezunu, Galatasaray kulübünde çalışmış iyi bir Galatasaray’lıdır. Aynı şekilde Antrenör Yrd. Arif Erdem de Galatasaray da futbol oynamış Galatasaraylı bir kişidir. Takım kaptanı Cihan Haspolatlı ise Galatasaray’da futbol oynamış ve bu camiaya mal olmuş bir kişidir. Daha da ötesi İBB Başkanı Göksel Gümüşdağ Galatasaray kongre üyesidir. O zaman İbrahim Akın neden sorumluların Fenerbahçeli olduğunu söyleme gereği hissetmiştir? Bakın, Ben İbrahim Akın ve Yusuf Turanlı’yı tanımam. Bu şahısları cezaevinde tanıdım. Kendisine hoca ile konuşmasında neden yanlış bilgi verdiğini ve Bizden kimin onlara para teklifi yaptığını sordum. Kendisi, bana olayların buraya geleceğini bilemediğini, sadece basit bir ifade verme olayı olduğunu sandığını, bu nedenle çok pişman olduğunu, asla kimseden para teklifi almadığını, kendisinin at yarışı ve Kıbrıs’taki kumardan yüksek miktarda paralar kazandığını, ancak bu paraların gerek kamuoyu gerekse hoca tarafından bilinmesinden utandığını, bu nedenle böyle bir yalan söylediğini ifade etmiştir. Tarafımızca da şüphe ile karşılanan bu açıklama gerek tapelerde yer alan konuşma tarih ve içerikleri gerek oyuncunun bu ifadesini doğrulayan belge ve delillerin tarafımıza sunulması ve gerekse oyuncunun özel hayatı ve karakterine ilişkin tüm tapeler incelendiğinde gerçeğin ta kendisi olduğu anlaşılmıştır. Unutulmamalıdır ki böyle çocukça yalan, asılsız itham ve beyanlara sırf bizi mahkûm etmeyi kafalarına koydukları için itibar edenler büyük bir yanılgı içinde olduklarını anlayacaklardır.
Ayrıca İbrahim Akın’ın poliste verdiği ifade ile Savcılıkta verdiği ifade arasında fark vardır. İbrahim Akın Organize Şubesinde ’kesinlikle iddia edildiği gibi hiçbir şike olayına karışmadım’ şeklinde ifade vermiştir. Ancak Savcılıkta verdiği ifade arasında fark vardır. Savcı Mehmet Berk, İbrahim Akın’a avukatının yanında ’senin 3 yaşında çocuğun var, eve gitmek istemez misin’ şeklinde konuşuyor. ’Eğer benim istediğim gibi ifade verirsen evine gidebilirsin’ diyor. Bunun üzerine avukatının yanında savcının istediklerini sanki İbrahim Akın söylüyor gibi ifadeyi yazıyorlar. Ancak ’tutuklama istemiyle mahkemeye gönderilsin’ denmesi ile İbrahim Akın ve avukatı oyuna geldiklerini anlıyorlar ve mahkemede bunları reddediyorlar. HSYK nun Savcı Mehmet Berk ile ilgili yaptığı soruşturmada bu konu avukatı tarafından HSYK dan gelen müfettişe anlatılmıştır. HSYK Müfettişinin dosyasında bu konu  mevcuttur. Yani İbrahim Akın’dan serbest kalması karşılığında şike yaptığını kabul etmesi istenmiştir.
TFF Etik Kurulu’nun aldığı kararlarda, kulüp yöneticileri yoksa, şike veya teşvik ile kulüplerin suçsuz olduğunu raporla belirtiyorlar. Burada İbrahim Akın yalnızca muhatabının Yusuf Turanlı olduğunu söylüyor. Fenerbahçe Yönetim Kurulundaki kimsenin muhatap olmadığı bir konuda neden suçlanıyoruz?
27.04.2011 Tarihinde, saat 02.48’de Yusuf Turanlı – İbrahim Akın görüşmesi (Tape:3349)
100 dolar değil 100 euro abi ole dedi ;)
Yukarıdaki tape ile ilgili yaptığımız açıklamalardaki yanlı ve yanlış bilgi ve yönlendirme bu tapede açıkça ortaya çıkmıştır. Zira iddianamede “100 dolar değil 100 euro abi öyle dedi” şeklindeki İbrahim Akın’a ait ifade, bu şahsın şike karşılığında 100.000 EURO istediği şeklinde açıklanmıştır. Oysaki gerçek tamamen farklıdır ve bu iddianameyi tanzim edenlerin niyetini de açıkça ortaya koyan en çarpıcı örneklerden biridir. Zira öğrendiğimiz kadarıyla buradaki 100 Euro şeklindeki tutar İbrahim Akın’ın annesi Neşe isimli hanımın Yusuf Turanlı’dan aldığı evin satışına ilişkin konuşmadır. Bununla ilgili tüm belgeler Mahkeme dosyasında vardır.(EK-7) Kaldı ki bu paranın şike parası olmadığı o kadar açıktır ki, iddia edilen şike parası tutarının 100.000 dolar olduğunun yukarıdaki tapelerde İbrahim Akın tarafından zaten onaylandığı iddia edilmiştir. Bu sözde fiyat artışı başka hiçbir zaman ve tapede neden yapılmamıştır? Yine bu cümledeki önemli bir ayrıntı “öyle dedi” beyanı ile konuşulan konuda üçüncü kişinin bir iradesinin varlığının söz konusu olduğudur. Yani iddianameye göre şike parasının 100.000 dolardan 100.000 Euroya çıkartılmasını isteyen bir üçüncü kişi vardır. Bu açıklamaya bile gerek duyulmayacak bir yönlendirmedir.
27.04.2011 Tarihinde, saat 17.08’de Yusuf Turanlı – Ahmet Çelebi görüşmesi (Tape:3357)
İddianamede bu tapede oluşturulmak istenen algı Ahmet Çelebi ile Yusuf Turanlı’nın sözde şike parasını Cuma günü almalarına ilişkin olduğudur. Oysa bu yorumda amaca yönelik ve açıkçası yalandır. Keza İbrahim Akın’ın parayı aldığı Cuma gününün tarihi 06.05.2011’dir. Oysaki şahısların konuşmalarında sözü geçen Cuma gününün tarihi 29.04.2011’dir ve Yusuf Turanlı’nın Sivas’tan alacağı ile ilgilidir. Ancak bu özensiz ve amaçlı iddianamede tarihler özellikle karıştırılmıştır.
27.04.2011 Tarihinde, saat 21.49’da İbrahim Akın – Yusuf Turanlı görüşmesi (Tape:3370)
Bu tapeyi; iddianameyi düzenleyenler, İbrahim Akın’ın şike için istediği 100.000 euronun kabul edilip edilmemesi, Yusuf Turanlı’nın Ahmet Çelebi ile ertesi gün buluşacağını ve 100.000 dolarlık teklifin iyi bir teklif olduğunu söylemesi şeklinde değerlendirmişlerdir. Oysaki konuşulan gerçek konu daha önce belgelerini sunduğumuz İbrahim Akın’ın annesine ait olan ev ile ilgili konudur ve ilginç olan iddianameyi düzenleyenlerin bu tapede Yusuf Turanlı’nın Ahmet Çelebi ile ertesi gün buluşacağını nereden çıkarttıklarıdır. Zira konuşmada Ahmet Çelebi’nin adı bile geçmemektedir. Kaldı ki bir önceki tapeden anlaşılacağı üzere Ahmet Çelebi ile Yusuf Turanlı’nın görüşme tarihi 28.04.2011 günü değil 29.04.2011 Cuma günüdür. Dolayısıyla Yusuf Turanlı’nın “ertesi gün” olarak kastettiği 28.04.2011 tarihinde görüştüğü kişi Ahmet Çelebi değildir. İsmi bile geçmeyen bu şahsın tapeye monte edilmesi konusundaki art niyeti bilgilerinize sunuyorum.
27.04.2011 Tarihinde, saat 13.02’de Yusuf Turanlı – Ahmet Çelebi görüşmesi (Tape:3350)
Bu tape de iddianamenin ve delillerin nasıl ve ne maksatla bir araya getirildiğinin en açık örneğidir. Zira Yusuf’un “sen gittin mi abi oraya” Ahmet “yok Cuma günü” Yusuf “oraya gitmeyecek misin? konuştun ya onu söylüyorum sabahtan görüşür müyüz” şeklindeki konuşmalar iddianame düzenleyenler tarafından Yusuf Turanlı’nın İbrahim Akın ile şike için anlaştığını Aziz Yıldırım’a iletmesini istediği şeklinde değerlendirilmiştir. Oysaki gerçek yine bu değildir ve çarptırılmıştır. Ahmet’in Cuma günü gideceği yer Aziz Yıldırım’ın yanı değil 29.04.2011 de oynanan Sivasspor’un maçıdır ve Ahmet Çelebi Sivasspor yöneticisidir. Hatta görüşülecek kişi de daha öncede belirttiğimiz gibi Yusuf Turanlı’nın sürekli takip ettiği ve menajerlik ücret alacağı olan Mecnun Odyakmaz’dır. Bu durum 29.04.2011 saat 15.38 tarihli 1578 no.lu tapede yer alan Bülent İşçen, Ahmet Çelebi görüşmesine ilişkin konuşma tutanağında açıkça bellidir ve ortadadır. Gerçek şike iddianame yazılırken yapılmıştır.
1578 no.lu tape;
28.04.2011 Tarihinde, saat 13.02’de Yusuf Turanlı – Ahmet Çelebi görüşmesi (Tape:3359)
Bu tape, iddianameyi tanzim edenler tarafından İbrahim Akın’ın Yusuf Turanlı’dan “şike parasını” 29.04.2011 de alması olarak değerlendirilmiş ve yönlendirilmiştir. Oysaki gerçek oluş yine bu değildir. Burada konuşulan konu İbrahim Akın’ın kulüpten bu tarihe kadar alamadığı ve 29.04.2011 tarihinde Kulüpten aldığı ödemeye ilişkindir. Bu husus 29.04.2011 saat 19.47 tarih ve 3576 no.lu tapede açıkça ortadadır. Burada kamuoyunun bilmesi gereken savunma delillerini de toplamakla yükümlü olan iddia makamının neden bu tapeyi iddianameye koymadığının açıklanması hususudur.
28.04.2011 Tarihinde, saat 21.33’te Ahmet Çelebi – Bülent İşcen görüşmesi (Tape:1573)
Buradaki konu Pazar günü oynanacak maç ile ilgili Bülent İşçen’in kulübe gelmek istemesi ve Ahmet Çelebi’nin de kendine ait kombineleri almak için onunla birlikte kulübe gelmesinden ibarettir. Ancak iddianamede bu konuşma nedense şike parası için Aziz Yıldırım ile görüşme olarak nitelendirilmiştir ki; gerçekle yakından uzaktan ilgisi yoktur.
29.04.2011 Tarihinde, saat 15.38’de Ahmet Çelebi – Bülent İşcen görüşmesi (Tape:1578)
İddianameyi tanzim edenler tarafından şike parasını, Aziz Yıldırım gelmediği için temin edemediklerini söylemelerine ilişkin olarak değerlendirilmiştir. Oysaki bu bir halusilasyondur. Zira tapenin açılımından da çok net anlaşılacağı üzere şahısların konuşmaları benden talep ettikleri bilet ve kombinelerle ilgilidir. Kaldı ki öte yandan benden temin edemedikleri iddia edilen şike parasının iddianamenin önceki bölümlerinde yer aldığı üzere İbrahim Akın’a veriliş tarihi 29.04.2011’dir ve İbrahim Akın 29.04.2011 tarihinde para almıştır. Peki bu para Benden temin edilemediyse kim tarafından verilmiştir? Ki bu durumda çok açıktır. Bu para İbrahim Akın’ın kulüpten aldığı 110 Milyar yada dolar tutarındaki paradır. Ki bu durum 3576 no.lu 29.04.2011 saat 19.47 deki tape ile açıkça ortadadır.
29.04.2011 Tarihinde, saat 16.44’te Yusuf Turanlı ile İbrahim Akın arasında yapılan görüşme (Tape 3360)
Gerçi yukarıda açıkladık ancak bu tape içeriğini bir kez daha açıklamaya ihtiyaç duyuyorum.
Tapeden açıkça anlaşılacağı üzere İbrahim Akın İ.B.B. Futbol takımı hocası ile saat 14.00 de konuştuğunu söylüyor. Anlaşılacağı üzere İbrahim Akın İ.B.B.’den para alacağını beklemektedir. Bu paranın bir haftadır yatırılması gerektiğini ancak yatırmadıklarını Yusuf Turanlı’ya söylüyor. Yusuf Turanlı ise İbrahim Akın’a bu paranın kulüp tarafından yatırılmadığı için herhangi bir şey yapmamasını söylüyor. Yine bundan önceki tapede de İbrahim Akın 29.04.2011 de para alacağını ve bunun karşılığında X şahısa çekin karşılığını vereceğini açıkça söylemektedir.

SONUÇ : 29.04.2011 Tarihinde yatırılacak olan para İ.B.B.Spor Kulübünün İbrahim Akın’a alacağına karşılık ödeyeceği bedeldir. Bu açıkça görülmektedir.
29.04.2011 Tarihinde, saat 17.12’de Tamer Yelkovan ile Aziz Yıldırım-Bülent İbrahim işcen arasında yapılan görüşme (Tape 1903)
29.04.2011 günü saat 17.10 civarında Bülent İşçan ile Ahmet Çelebi kulübe geldi kendileriyle kombinelerle ilgili görüşme yaptık. Onları muhasebeye  gönderdim. VIP kart gurubu 6 adet kombine kartın parasını çek karşılığında almışlar ve kombineleri de kendileri ayırmışlar. Bunlarla ilgili dokümanlar EK-5’te sunulmuştur.

Koltukların adedi : 7100 x 6 adet  42.600 tl
Ödeme : Yapı Kredi Bankası Ümraniye Site Yolu Şubesi
Tarih : 30.03.2012
Çek No :0495938 Fenerbahçe Spor kulübünden kesilen 29.04.2011  Tarihli dernek gelirleri alındı belgesi de Ektedir. (EK-8) Bununla birlikte Ataşehir’e yapılacak Fenerbahçe Ülker Arena’nın olduğu yerde dükkânlardan ortak olarak kiralamak isteyen bu şahısların bu yöndeki taleplerini de sonra konuşuruz demek suretiyle ileriye attım ve 10 dakikalık bu konuşmadan sonra da kulüpten ayrıldım.
29.04.2011 Tarihinde, saat 17.29’da  İbrahim Akın ile Yusuf Turanlı arasında yapılan görüşmede  (Tape 3361);
İbrahim Akın, İ.B.B. tarafından hesaba yatırılmayan paranın Yusuf Turanlı tarafından kulüpten nakit mi alınacağını soruyor. Yusuf Turanlı da sitem ederek “konuşacağım, konuşacağım şey yapma tamam” sözleriyle İbrahim Akın’ı sükûnete davet ediyor. Eğer bizimle ilgili bir konu olsaydı daha başka şekilde konuşulurdu.
29.04.2011 Tarihinde, saat 19.47’de İbrahim Akın ile Fahri Tatan arasında yapılan görüşme (Tape 3576)
Bu tapeden anlaşıldığı gibi İbrahim Akın İBB Kulübünden 110 Milyarlık çek almıştır ve Başkanın bu çeki verdiğini Fahri Tatan’a söylemektedir. Ayrıca tapeden anlaşıldığı üzere İbrahim Akın altılı tutturmuş ve bunun da parasını alacağını beyan etmektedir ve bununla ilgili belgeler de dosyada mevcuttur. Kısacası hiçbir para hareketi bizimle ilgili değildir. Ancak Savcılık ve Organize Şube, olayları karıştırmak ve bizi suçlamak maksadıyla tape değerlendirmesi ve yönlendirmesi yaparak bizlere açıkça iftira atmaktadırlar. Bu tape dikkatlice okunduğunda İBRAHİM AKIN’IN FAHRİ TATAN’A, SAKAT OLDUĞUNU, AYAĞINDA AĞRILAR OLDUĞUNU VE BU AĞRILAR NEDENİYLE ÇOK SIKMADAN OYNAYACAĞINI SÖYLEMESİDİR. Kaldı ki bir diğer dikkat edilmesi gereken husus, yine aynı tapede İbrahim Akının Fahri Tatan’a Perşembeye 05.05.2011 tarihli bir çeki olduğunu ve bu çekin tahsili halinde kendisine 15 Milyar para verebileceğini beyan etmesidir. KISACA ŞİKE PARASININ ÇEKLE ÖDENMESİNİN MÜMKÜN OLMADIĞINI DÜŞÜNÜRSEK, İDDİANAMEYİ TANZİM EDENLERİN İBRAHİM AKIN’IN ALDIĞI PARALARI BİZLERE YAMAMA ÇABASI İÇİNDE OLDUKLARI AÇIKÇA GÖRÜLECEKTİR. İDDİANAMEDE CUMA GÜNÜ YUVARLANARAK “BİR CUMA GÜNÜ” ALINDIĞI İDDİA EDİLEN ŞİKE PARASININ ASLINDA İBRAHİM AKIN’IN 29.04.2011 CUMA VE 06.05.2011 CUMA TARİHLERİNİ KASTETTİĞİ 2 ADET ÇEK VE KULÜPTEN VE KUMAR PARALARI OLDUĞU AÇIKÇA ORTADADIR.30.04.2011 Tarihinde, saat 13.34’de (O.Murat Özaydınlı’nın telefonu) Aziz Yıldırım ile İlhan Ekşioğlu arasında yapılan görüşme (Tape 3653)
İlhan Ekşioğlu’nu arıyorum. Her zaman maçtan bir gün önce akşamüstü yapılacak son idmana tüm yöneticiler hep beraber gitmeye çalışırız. O gün de Samandıra Tesislerinde kampa girecek olan futbolcularımıza moral vermek amacıyla onu da tesislere çağırıyorum.
30.04.2011 Tarihinde, saat 14.50’de Yusuf Turanlı ile İbrahim Akın arasında yapılan görüşme (Tape 3367)
Bu tapede dikkat edilmesi gereken husus Yusuf Turanlı’nın Cuma günü problem olmayacağı ve Cuma günü Kıbrıs’a gidip halledeceklerini İbrahim Akın’a açıklamasıdır. Bu tapenin önemi iddianameyi imza altına alanların 29.04.2011 Cuma günü İbrahim Akın’a ödendiği iddia edilen şike parasının asılsız çıkması üzerine bir sonraki Cuma olan 06.05.2011 tarihini manüple etmeleri ile ilgilidir. Oysa ki 06.05.2011 Cuma günü de İbrahim Akın’ın almayı düşündüğü para ve bu tarihle ilgili Yusuf Turanlı ile yaptıkları konuşmaların konusunun Kıbrıs’dan edinilecek para olduğu açıkça ortadadır. Ve bu paranın nerelere harcanacağı konusu da 3368 no.lu bir sonraki tapede açıklanmıştır.
30.04.2011 Tarihinde, saat 17.51’de İbrahim Akın ile Yusuf Turanlı arasında yapılan görüşme (Tape 3580)
Bu görüşme açıkça ortaya koymaktadır ki MAÇA BİR GÜN KALA İDDİAYA GÖRE 5 GÜN ÖNCE ŞİKE YAPAN ŞAHISLARDAN YUSUF TURANLI, SÖZDE ŞİKE YAPTIRDIĞI ŞAHIS İBRAHİM AKIN’IN ŞİKE YAPTIĞI MAÇTA OYNAYIP OYNAMADIĞINI BİLMEMEKTEDİR VE İBRAHİM AKIN’A “MAÇTA OYNUYOR MUSUN” DİYE SORMAKTADIR. MENAJERİ BU KONUYU KİMSEYE SÖYLÜYOR MU? YUSUF TURANLI SÖZDE ŞİKE YAPTIRDIĞI OYUNCUSUNA “MAÇTA GÜZEL OYNA AMA MAÇTA” DİYOR. BU NASIL ŞİKE ANLAŞMASIDIR?
01.05.2011 Tarihinde, saat 15.57’de İbrahim Akın ile Yusuf Turanlı arasında yapılan görüşme (Tape 3582)
Bu tapeden de anlaşılacağı üzere şike yapan şahıslar maçtan 3 saat öncesine kadar dahi şike yapılacağını dahi bilmemektedirler. Ve yine iddiaya göre şike yapan koskoca Fenerbahçe kulübü ve yöneticileri, oynayıp oynamayacağı menajeri tarafından bilinmeyen bir futbolcu ile şike anlaşması yapıyor. BU TRAJİ – KOMİK DURUM KANAATİMİZCE İDDİANAMEYİ DÜZENLEYENLER TARAFINDAN İSPAT EDİLMEK ZORUNDADIR. ZİRA BU DENLİ KOMİK BİR İDDİADA BULUNANLARIN DÜZENLEDİKLERİ BU ÖZENSİZ BELGENİN ADI İDDİANAME DEĞİL İFTİRANAMEDİR. Bu konuşma maçtan 3 saat önce yapılmaktadır. Dikkatlice okunursa şike yapacak oyuncunun oynayıp oynamayacağı maça 3 saat kala menajeri tarafından öğreniliyor. O zaman bu nasıl bir şike anlaşmasıdır?
02.05.2011 Tarihinde, saat 13.40’da X Şahıs ile İbrahim Akın arasında yapılan görüşme (Tape 3583)
X Şahsın daha önceki tapelerde İbrahim Akın’la yaptığı görüşmede 5 milyarlık çeki olduğunu ve bunu kırdırması gerektiğini biliyoruz (Tape 3574)
İbrahim Akın bu tapede X şahısla yapmış olduğu atlarla ilgili sohbetten sonra X Şahsın 6 milyar daha borçlandığını öğreniyor. 02.05.2011 GÜNÜ YAPILAN BU KONUŞMADA İBRAHİM AKIN KENDİSİNE BİR SONRAKİ GÜN, YANİ 03.05.2011 GÜNÜ PARA YATIRACAĞINI SÖYLÜYOR. AYRICA KENDİSİNDE DE CUMA GÜNÜ İÇİN ÇEK OLDUĞUNU SÖYLÜYOR. Bizim şike ile ilgili çek verebileceğimizi herhalde düşünemeyiz. Çünkü öğrendiğimiz kadarıyla bu çek Kıbrıs’ta kumarhanede kazanılan para ile ilgilidir. 02.05.2011 günü yapılan bu konuşmada İbrahim Akın kendisine, yarın yani 03.05.2011 günü para yatacağını, ayrıca kendisinde vadesi Cuma günü olan bir çek olduğunu, bu çekin gününe 4 gün kaldığını açıkça beyan ediyor. Dolayısıyla daha önceki tapelerden de anlaşıldığı üzere ve Fenerbahçe kulübünün de şike karşılığında çek vermeyeceği düşünülürse bu gelecek paranın Yusuf Turanlı ile konuşmalarında belirttiği Kıbrıs’tan gelecek olan para olduğu açıktır.
Çek verilerek şike yapılır mı? Eğer netice anlaşmaya göre bitmezse çeki nasıl tahsil edebilirsiniz? Size bu konuda şantaj yaparlarsa ne yapabilirsiniz? Bunları akıl süzgecinden geçirdiğinizde kesin olarak çek vermezsiniz. Maalesef kendisinin yalan beyanları sonucu olaylar bu noktaya gelmiştir.
02.05.2011 Tarihinde, saat 13.58’de ve 02.05.2011 Tarihinde , saat 14.00 da  İbrahim Akın ile Fahri Tatan arasında  yapılan görüşmeler (Tape 3584-3585)
Bu tapelerde İbrahim Akın, Fahri Tatan’a 5 milyar gönderiyor. Fahri Tatan ile yapılan atlar ve at yarışları ile ilgili sohbetten sonra Fahri Tatan Cuma günü mü parayı alacağını İbrahim Akın’a soruyor.
3585 nolu tapede ise;
Fahri Tatan, İbrahim Akın’a Cuma günü mü alıyorsun paraları diyor. İbrahim Akın da o gün alabileceğini ifade ediyor.
06.05.2011 Tarihinde, saat 13.07 de  Ahmet Çelebi ve Bülent İşcen  arasında  yapılan görüşme (Tape 2884)
Bu görüşmede Ahmet Çelebi, Bülent İşcen’i arıyor ve bana ulaşması için “arasana bir zahmet” diyerek Kulübün dışındaki bir işle ilgili görüşme iradesini açıkça ortaya koyuyor.
06.05.2011 Tarihinde, saat 13.08 de  Bülent İşcen ile Aziz Yıldırım’ın Sekreteri Nürgün Hanım isimli şahıs   arasında  yapılan görüşme (Tape 3609)
Bülent İşcen, sekreterim Nurgün Hanım’ı arıyor. Ahmet Çelebi’yi daha önce Benimle konuştuğu Ataşehir’deki pide dükkânının yeri için Cuma günü konuşmak üzere çağırmıştım. Benim tapeden anlaşıldığı gibi Ahmet Çelebi her zaman arayabilen ve yanıma gelebilen bir kişi değildir. Zaten eğer İbrahim Akın ile ilgili bir konu olsa idi benim muhakkak dönüş yapacağımı bilirlerdi. Bu da gösteriyor ki böyle bir olay yoktur. Kendisi benim telefona dönüş yapmayacağımı bile belirtiyor.
Zaten burada “gelecekmiş hani gelsin mi” sözleri bunu açıkça ortaya koymaktadır.
Yukarıda belirttiğim gibi Ahmet Çelebi yeni yapılan komplex içinde bir pide dükkanı açmak istiyordu. Ben de Cuma günü bana gelmelerini söylemiştim. Kendilerine bu konuyu Ülker Grubuyla görüşmemiz gerektiğini, Cuma günü geldiklerinde Yüksek Divan Kurulu Başkanımız Yüksel Günay ile görüştüreceğimi söylemiştim. Beni aramalarına rağmen işim olduğu için kendilerine dönmedim. Akşamüstü yapılan futbol takımı antrenmanını seyretmek ve Aykut Kocaman ile görüşmek için yönetici arkadaşlarla Samandıra Tesislerine gitmiştim. Bundan dolayı Bana ulaşamadılar. Bu da göstermektedir ki hiçbir şekilde benim parayla ilgili görüşmem veya para vermem olmamıştır.
06.05.2011 Tarihinde, saat 16.45 de  Ahmet Çelebi ile Kazım Alemdağ   arasında  yapılan görüşme (Tape 2886)
Bu tapeden de açıkça anlaşıldığı üzere şahsi işlerinden dolayı ekonomik sıkıntıları olduğu için Benimle görüşmek istemesine rağmen görüşemediğinden arkadaşından borç para istediği açıkça ortadadır. Ayrıca bu paranın ne zaman alınıp alınmadığı belli değildir. Oysa ki iddianamede şike parası olarak geçen bu para alınmış olmalıdır ki 1.5saat içinde İbrahim Akın’a ulaştırılmış olabilinsin.
Kaldı ki konuşmanın saati dikkate alındığında ve Yusuf Turanlı’nın İbrahim Akın’a ilettiği iddia edilen paranın alınma saatine bakılırsa bu paranın aynı para olması mümkün değildir.
Ahmet Çelebi’nin de ifadesinde belirtildiği üzere, İzmir Sheraton Oteli’nin reklam ihalesini BİTEL ve PEGASUS isimli iki ayrı firma alıyor; ancak Pegasus Firması’nın alt firmalarından birisi koda girince (vergi sorunu yaşayınca) Ahmet Çelebi aracılık karşılığı aldığı 100.000$ karşılığı 157.000TL’yı iade etmek zorunda kalıyor ve bu para karşılığı verdiği 2 adet çek Ahmet Çelebi üzerine kalıyor. Reklam işini veren de Can Turizm Sahibi Adil Dilek’miş. 2886 no lu 05.05.2011 tarihli 16.45 teki Ahmet Çelebi’nin konuşması bu açıkladığımız kendi ticari işiyle ilgilidir. Sözde şike parası ile alakası olamaz.
06.05.2011 Günü, 15.02, 17.21, 17.38 ve 18.07 saatlerindeki tapeler ve aynı gün 18.16 daki tapeden anlaşılacağı üzere Yusuf Turanlı’nın İbrahim Akın’ın önceki tapelerde de belirttiği 06.05.2011 vadeli alacağını bankaya yatırması ile ilgili konuşmalardır. Yine bu tapeden anlaşılacağı üzere, şahıslar aralarında bu parayı banka yoluyla istemektedirler. Bu da göstermektedir ki, söz konusu para yasal bir alacaktan kaynaklanmaktadır.
06.05.2011 Tarihli, 18.29 daki 3610 no lu tapede bahsi geçen “Tamam, hallettim, gönderdim” şeklinde anlatılan hususun, sanki İbrahim Akın’a Yusuf Turanlı tarafından gönderilen para olduğu şeklinde algı yaratılmak istenmiştir. Halbuki yukarıda açıkladığımız üzere, baz istasyonları ve şahısların mevkileri göz önüne alındığında, söz konusu paranın gönderilmesinin mümkün olmadığı aşikardır. Ancak her cümleyi suça yönlendirmek isteyen iddia makamı, öğrendiğim kadarıyla bu tapedeki konuşmayı da sözde paraya bağlamıştır. Ancak fiziken bu mümkün değildir.
14.05.2011 Tarihinde, saat 23.13 de  Zeki Mazlum’un X Şahıs’a   gönderdiği mesaj (Tape 3322)
Başkanım bndn duymuş olmayın;) İBRAHİM AKIN 200 MİLYAR ALDI FENERDEN onu diyecektim
14.05.2011 Tarihinde, saat 23.15 de  Zeki Mazlum’u X Şahısın   aradığı görüşme (Tape 3323)
Bu iki tapeyi beraber değerlendirmemiz gerekir. Trabzonspor – İ.B.B. Spor maçı 15.05.2011 tarihinde Trabzon’da oynanmıştır. Tarafımızdan hiçbir şekilde İbrahim Akın’a para verilmemiştir. Zeki Mazlum mesajı çekenin Tahir Kıran olduğunu söylemektedir. Tahir Kıran’ın Fenerbahçe aleyhine yaptığı çalışmaları, Eskişehirspor – Fenerbahçe maçından önce Bülent Uygun ile yaptığı telefon görüşmesinde görüyoruz.
Tahir Kıran’ın, Fenerbahçe Spor Kulübü Disiplin Kurulu tarafından Fenerbahçe Üyeliği iptal edilmiştir. Zeki Mazlum ’bu mesajın 01.05.2011 tarihinde oynanan Fenerbahçe Spor Kulübü – İ.B.B. Spor maçıyla ilgisi yoktur’ diyerek Savcılıkta ifade vermiştir. İfadesinde ’Tahir Kıran Fenerbahçelidir, Aziz Yıldırımla aralarında problemler yaşandığından böyle bir mesajı bana gönderme gereği duymuş olabilir. Bu sadece bir duyumdur. Bu konuda başka delilim yoktur.’ demiştir.
Zaten Zeki Mazlum’un Savcılıktaki ifadesi her şeyi anlatmaktadır.
Tahir Kıran neden sorguya çağrılıp Savcılıkta ifadesi alınmamıştır? Tahir Kıran’a mesaj çeken sporcu kimdir? Neden ifadesi alınmamıştır? Kısaca Tahir Kıran’ı kimler korumaktadır ? Bu açıklamalardan sonra bizim herhangi bir şekilde para vermediğimiz herhalde net olarak anlaşılmıştır. (Ek-9: Zeki Mazlum’un Savcılık İfadesi)

CAN ARATLA İLGİLİ OLARAK:29.04.2011 Tarihinde,  saat 21.18 de yapılan Aziz Yıldırım – Serkan Acar  Görüşmesi (Tape 1673)
İ.B.B. Sporla oynayacağımız maçtan önce Trabzonspor’un İ.B.B.Spor sporcularına teşvik primi vereceği duyumları kamuoyunda konuşuluyordu. Bununla ilgili Can Arat’la konuşup bu konuyu öğrenmesini istemiştik. Bunun için Cemil Turhan Can Arat’ı aramış, ancak ulaşamamıştır. Cemil Turhan ulaşamadığı halde Serkan Acar’a konuştuğunu söylemiştir. Hatta İskender Alın’ın da bizim maçta oynamayacağını Serkan Acar Bana söylemektedir.
29.04.2011 Tarihinde, saat 21.19 da yapılan Aziz Yıldırım – Cemil Turhan görüşmesi (Tape:1674)
Cemil Turhan’la konuşmamızda Can Arat’ın kendisini arayıp aramadığını soruyorum. Can Arat’la konuştuğunu söylemesine rağmen görüşmemiştir. Çünkü bir sonraki tapede bunu anlamaktayız.
30.04.2011 Tarihinde,  Saat 17.04 de yapılan Can Aratlı – Cemil Turhan görüşmesi  (Tape:1517)
Cemil Turhan’ı Can Arat 30.04.2011 günü saat 17.04te  aramaktadır. Cemil Turhan hasta olduğu için kendisini aramayan Can’a sitem ediyor. Kendisine maçla ilgili bir şey söylemek istemediğini söylüyor. Yani Can Arat’ın korkuları boşunadır.
Can Arat maçta iyi bir performans ortaya koymuştur.
30.04.2011 Tarihinde, Saat 19.01’de Şekip Mosturoğlu’nu Aziz Yıldırım’ın aradığı görüşme (Tape 1847)
Şekip Mosturoğlu ile yapmış olduğum konuşmadaki kendi kalesine gol atandan kasıt oyuncumuz Edu’dur. Edu son yıl alacağını alamadığı için FİFA ya gitmiştir. Konu onunla ilgilidir. Sonradan konuyu İlhan Ekşioğlu’nun takip ettiğini hatırladım ve İlhan Ekşioğlu ile konuştuk.
30.04.2011 Tarihinde, Saat 20.19’da Aziz Yıldırım’ın İlhan Ekşioğlu’nu aradığı görüşme (Tape 3094)
İstanbul Emniyeti’nin tespit ettiği gibi İlhan Ekşioğlu ile şifreli konuşmaya başlıyoruz. Hal hatır sorduktan sonra ’nasıl gidiyor’ diyorum, o da ’iyi, iyi, gayet iyi’ diyor. O anda da televizyondan Beşiktaş’ın maçını seyrediyor ve BJK 1-0 galip maç devam ediyor. “Kendi kalesine atanla ne yaptın” deyince Emniyet hemen bunun Can Arat olduğuna kanaat getirerek şike yapıyorlar damgası vurmuştur.
Halbuki konu Kulüpten ayrılan Edu’nun Kulübü FIFA’ya şikayet etmesiydi. Son yıl alacağıyla ilgili problem vardı. Futbol takımı Sportif A.Ş. devredileceğinden problemleri çözmek istiyorduk. Borsa değerini etkileyen bir sorun idi. Sorunun çözümü için İlhan Ekşioğlu menajerini tanımadığından Alex’in yardımcısı Cristian’dan yardım istemiştir. Pazartesi günü görüşme yapacağını söylemektedir. Yapılan ön çalışmalardan dolayı da bir sorun olmadığını söylemektedir. Edu, 2008 de attığı ters kafayla Galatasaray maçında kalemize gol atılmasına sebep olduğundan şampiyonluğu kaçırmıştık. Ondan dolayı kalemize gol attı diye ondan bahsediyorduk. Dava şu an CAS da devam ediyor. Anlaşma sağlanamadı.

01.05.2011 Tarihinde,  Saat 22.04 de SADRİ ŞENER’i GÖKMEN ÖZDEMİR’in aradığı görüşme (Tape 3821)
Bu tapede bir spor yazarının Sadri Şener’e “Sivas düşme hattında kalsaydı süper olacaktı, ’SİZ BU HAFTA İSTANBUL BELEDİYE MAÇINI ÇOK BOŞ BIRAKTINIZ, HİÇ İSİMDEN VURGU YAPMADINIZ” SÖZLERİNİN AÇIKLANMAYA MUHTAÇ OLDUĞUNU görüyoruz. Gökmen Özdemir gibi gerçekte tarafsız olması gereken bir basın mensubunun sözleri bizlerin yaptığı araştırmalarda ne kadar haklı olduğumuzu göstermektedir.
Fenerbahçe Türkiye Liginde mücadele ederken yalnız şampiyonluktaki rakipleriyle mücadele etmemektedir. Sadri Şener’in şu sözleri manidardır; ’Karabük’ün %80 nin de Trabzonlu, yöneticilerden şeyine kadar ee halkından takımına kadar’ demek ki Fenerbahçe Karabük de Karabükspor’la yalnız mücadele etmemiştir. O zaman kazanılan şampiyonluk çok manidardır.
02.05.2011 günü  saat 12.09 da CAN ARAT – X ŞAHIS görüşmesi (Tape 1520)
X Şahısla Can Arat’ın arasındaki en önemli konu X şahsın Fenerbahçe’yi karalamak amacıyla Can Arat’ın kamuoyuna beyanat vermesini istemesidir.FENERBAHÇE ARGO BİR KELİMEYLE YANİ ’FENERE DİREK BOK AT’ DİYOR. BU ŞAHIS TESPİT EDİLMELİ VE BUNU NEDEN SÖYLEDİĞİNİ ÖĞRENMEK GEREKİR. Konuşmaların diğer mevzusu da zaten İ.B.B. nin Türkiye kupasını almasına dönük yorumlardır.

SONUÇ – DEĞERLENDİRME  İddianameyi tanzim edenler söz konusu müsabaka başlığı altında toplamda 99 adet tape kaydını iddianameye almış ve bunların yalnızca 9 tanesi şahsıma aittir. Tüm kamuoyunun gördüğü üzere bu tape kayıtlarından hiçbirinde şike amaçlı en ufak bir ifade dahi yer almamakta olup, hepsine dair iddialar tarafımızca tek tek çürütülmüştür.
İbrahim Akın’a verildiği söylenen 100.000 değerindeki $ veya Euro tarafımdan hiç kimseye verilmemiştir. Bu anlamda bilgi, belge veya bir kanıt yokken hayali suçlamalarla bir paranın verildiği söylenmeye çalışılmaktadır. Ben vermediğimi söylüyorum. Verse idim bunun hangi kaynaktan, nasıl verildiğini Savcı ve Emniyet ortaya koyardı. Dava şike ve teşvik davası olmadığından iftira ile dava yönlendirilmeye çalışılmaktadır. Kısaca ben Ahmet Çelebi ve Bülent İşçen’e herhangi bir para birimini İbrahim Akın’a verilmesi için vermedim.
“İ.B.B. Sporlu Can Arat ve İskender Alın’a (Maçta sakat olduğu için oynamamıştır) maçtan önce şike amaçlı ulaşılmış, kendilerinden maçta kötü oynamaları ve diğer futbolcuların kötü oynamalarını -Bilgi, belge ve kanıt yok olmasına rağmen- maça asılmamalarını sağlamaya yönelik faaliyet yürütmeleri istenmiş, ancak bu futbolculara kazanç veya sair menfaatine verildiği teklif edilmediği belirlenememiş olup 6222 sayılı yasanın 11.maddesinin unsurları oluşmadığından bu şahıslara yönelik anılan maçtan ötürü işlem yapılmamıştır. ”
İddianamede yazılı bu sözlerden sonra bu konuda benim bir şey söylememe gerek kalmamıştır. Savcının ve Emniyetin yazdığı bu ifadeler bir atasözümüzü andırmaktadır. Körler sağırlar birbirini ağırlar. Bütün olayları bu söz çok iyi anlatmaktadır.
SON SÖZ : Biz kimseye şike parası vermedik , aksi futbolcularımıza ve Fenerbahçe Spor Kulübüne ihanettir.
EKLER:
1. Bülent İbrahim İşcen’in ifadesi
2. 29.04.2011 tarihli fiziki takip tutanağı
3. 06.05.2011 tarihli fiziki takip tutanağı
4. 26.04.2011 tarihli fiziki takip tutanağı
5. Kombine biletlere ilişkin belgeler
6. T.F.F resmi web sitesinden alınan İbrahim Akın’a ait istatistikler
7. İbrahim Akın’ın annesi Neşe Hanım’ın Yusuf Turanlı’dan satın aldığı eve ilişkin belgeler
8. 29.04.2011 tarihli Dernek Gelirleri Alındı Belgesi
9. Zeki Mazlum’un ifadesi
10. Müsabakaya ilişkin basında çıkan haberler
11. T.F.F Hakem Raporu, Gözlemci Raporu, Medya Temsilci Raporu
12. Müsabakaya ilişkin maç kadroları

22.05.2011 TARİHİNDE OYNANAN SİVASSPOR – FENERBAHÇE MÜSABAKASINDA ŞİKE YAPILDIĞI İDDİALARINA KARŞI SAVUNMALARIMIZ
Sayın Savcı Sivasspor müsabakasında şike yaptığımız iddialarını iddianamede yer alan165 adet tapeye dayandırmaktadır. Bu tapelerin ise 29 tanesi Aziz Yıldırım’a ait olup, hiçbirisinde şike yapılmasına ilişkin en ufak bir ibare yer almamaktadır. Bu gerçeği aşağıda detaylı olarak yapacağımız savunmalarla ispat edecek ve üzerimize atılı bu kara lekeyi sahiplerine aynen iade edeceğiz.

I.      AZİZ YILDIRIM – MECNUN ODYAKMAZ – AHMET ÇELEBİ ÜZERİNDEN YÜRÜTÜLDÜĞÜ İLERİ SÜRÜLEN ŞİKE İDDİASINA KARŞI AÇIKLAMAMIZ;

Sivasspor- FB maçı 22.05.2011 tarihinde Sivas 4 Eylül Stadında oynanmıştır. 22.05.2011 tarihinde yapılacak SİVASSPOR – FENERBAHÇE Spor Kulüpleri arasındaki futbol maçından dolayı taraftarımız bu maça gitmek ve bilet temin etmek için kulübümüze müracaat etmişlerdi. Bizler de Sivasspor Kulübü Başkanı Sayın Mecnun Odyakmaz’la bu konuyu 11.05.2011 tarihinde Fenerbahçe Spor Kulübünde görüştük ve kendisine bu talebimizi ilettik. Federasyon Talimatında deplasman takımına stat kapasitesinin en az %5’i kadar bilet uygulaması yapılmaktadır. Biz bunun artmasını talep ettik. Sivasspor Kulübü Başkanı Sayın Mecnun Odyakmaz aynı zamanda Fenerbahçe kongre üyesidir. Lig başlamadan önce fikstür çekildiğinde son maçımızı Sivasspor’la oynayacağımız belli olduğunda kendisi bana “İnşallah şampiyonluk son maça kalmaz” diye beyanda bulunmuştu. Bunun sebebi bugünkü gelişmeleri ve bugün yapılan suçlamaların yapılacağını o günden gördüğünden dolayıdır. Bunu devamlı söylerdi ve bizlerde aynı düşüncedeydik. Olmamasını arzu ettiğimiz halde gerçekten de şampiyonluk son maça kaldı.
Maçtan önce Sayın Mecnun Odyakmaz ile temas kurarak kendisinden bilet talebinde bulunduk. Kendisi de bu konuyu federasyon yetkilileri ve Sivas’taki devlet sorumlularıyla konuşacağını bu konunun Sivas için çok önemli olduğunu söylemiştir. Çünkü Sivasspor’un gelirlerinden biri de stat gelirleridir.  Ancak maçlardaki gelirleri en yüksek 200 milyar civarındadır. Hâlbuki bu maçta yapılacak iyi bir organizasyonla (biletlerin yüksek fiyatla satılmasıyla) kendi bütçelerine beklenenden yüksek katkı sağlayacaklardır. SİVASSPOR’UN MADDİ KAZANÇ SAĞLAMAK İÇİN BİR DAHA BÖYLE BİR ŞANS YAKALAMASININ ÇOK ZOR OLDUĞUNU, HEM ŞEHRİN HEM DE TAKIMIN EKONOMİK OLARAK KAZANÇ SAĞLAMASINI İSTEDİĞİNİ SÖYLEDİ. Bundan sonra, yukarıda da izah ettiğim üzere federasyonla görüşüp bize döndü. Statta bize tahsis edebileceği yerleri kroki üzerinde göstererek bana verdi.

Fenerbahçe Spor Kulübü taraftarları için; Pazar günü kapalı olan dükkânlar Sayın Sivas Valisinin talimatıyla açılmıştır ve bundan esnaf satış yaparak karlı çıkmıştır. 2001 yılında fikstür gereği son maçımızı Samsunspor’la Samsun’da oynamıştık. Aynı uygulama orada da yapılmıştır.

Sayın Mecnun Odyakmaz’ın yaptığı görüşmeler sonucunda 2 Kale arkası ile kapalı tribünde 823 adet VIP bilet kulübümüze tahsis edilmiştir.

Bilet fiyatları yüksek tutulmak istenmiş; ancak bu durumda taraftarın gelemeyeceği yönündeki konuşmaların sonucunda (BÜLENT İBRAHİM İŞÇEN VE AHMET ÇELEBİ BU GÖRÜŞMELERİ MECNUN BAŞKANLA YAPMIŞTIR) fiyatlar makul bir hale getirilmiştir. FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ OLARAK BİLETLERİN SATIŞINI GARANTİ EDEREK BİLETLERİN BİR KISMINI İSTANBUL’A GETİRTTİK ve derneklerimiz vasıtasıyla taraftarlarımıza satılmasını sağladık. Diğer kalanlarını ise Sivas’ta yine taraftarımıza satışını yaptırdık.

Bilet bedellerini kale arkası 50 TL, VIP 400 TL olarak Fenerbahçe Spor Kulübü olarak ödedik ve aldık. Normalde kale arkaları, maçına göre 5-10 TL, VIP’te 20-30 TL arasında satılmaktaydı. Biletlerin organizasyonu sürecinde Sivas’taki Devlet erkânı, federasyon yetkilileri ve kulüpler de beraber hareket ettiler.*16.05.2011 günü saat:21.59’da Aziz YILDIRIM’ın (530 5527290) İlhan Yüksel EKŞİOĞLU’nu (532 3343303) aradığı görüşmede özetle; (Tape No:2417)
Soruldu : Söz konusu biletler hangi karşılaşmaya aittir?
Bu tapede görüldüğü gibi 16.05.2011 tarihinde Sivas maçı ile ilgili biletler Bülent İbrahim İşçen tarafından Fenerbahçe Spor Kulübüne getirilmiştir. Daha sonra 17.05.2011 tarihinde Vip biletleri Sivasspor Kulübü Başkanı tarafından şirketimde bana teslim edilmiştir. MECNUN ODYAKMAZ, ŞIRKETE GELDIĞINDE İ.B.B. SPOR KULÜBÜ BAŞKANı GÖKSEL GÜMÜŞDAĞ’DA YANIMIZDAYDI. Federasyon seçimleri ve bu maçla ilgili olarak sohbet ettik. Yarım saat sohbetten sonra Sayın Mecnun Odyakmaz şirketten ayrıldı. Takip edildiğini anlayınca akabinde beni arayarak Vip biletlerle ilgili geldiğini teyit etti. Çünkü kamuoyunun yanlış anlamasından çekiniyordu. Anadolu’daki ve Sivas’taki Fenerbahçeli taraftarlara, kale arkası için ayırdığımız biletleri de Sivas’ta sattırdık. Fenerbahçe futbol takımı ve Fenerbahçeli misafirlerimizle beraber 21 Mayıs 2011 de akşamüstü Sivas’a gittik. Sayın Mecnun Odyakmaz ve Sivasspor kulübü yöneticileri otele gelerek bizimle beraber oturup yemek yediler ve sohbet ettik. Bizim misafirlerimiz arasında BIZLE AYNı ORTAMDA SAYıN ERTUĞRUL ÖZKÖK’LE ANAYASA MAHKEMESI 2’INCI BAŞKANıMıZ SAYıN SERRUH KALELI DE VARDI.
Sivas ta oynanan Sivasspor –Fenerbahçe futbol müsabakası öncesi İlhan Ekşioğlu’na bazı futbolcularla şike yapılması için talimat verdiğim, şahsımında Sivasspor Kulübü Başkanı ve yöneticileri ile şike amaçlı görüşmeler yaptığım ve anlaştığım söylenmektedir.

Sayın Hakim Bey, 2427 no’lu tapeyi okuduğumuzda; “Sen Sapancalıyla mı Şekerliyle mi yapıyorsun” sözümün üzerine İlhan Ekşioğlu “üç, üçüyle yaptım başkanım” demektir.

Buradaki konuşma Alper Potuk’un Serdar Kesimal’ın ve Çanakkaleli Sakıp Aytaç isimli futbolcu ile ilgilidir. Çünkü biz 3,4 ekiple transfer çalışmalarını yapmaktayız. Alper Potuk transferini Ali Kıratlı ile Fatih Akbaba’nın yürüttüğünü bildiğimden bu konuyu İlhan Ekşioğlu’na soruyorum. O ise 3 koldan konuyla ilgilendiğini söylemektedir. 3. isim Yusuf Turanlı dır.

Bucaspor’un düşmesi ile ilgili bir takım faaliyetlerde bulunduğum söylenmektedir. Bucaspor’un aleyhine herhangi bir olayın içinde bulunmuş muyum? Bununla ilgili bir belge, bilgi veya delil var mıdır? Tamamen hayal ürünü olan bir düşüncedir. NEDEN BUCA İLE İLGİLİ HİÇBİR KONU İDDİANAMEDE YER ALMAMAKTADIR.İnsanların dostlukları veya beraber görev yaptığı kişilere yakın düşünceleri olur. Mecnun Odyakmaz, unutulmamalıdır ki, Başkanlığını yaptığım Kulüpler Birliğinde yardımcılarımdan biridir. Onun başarılı olmasını istemem gibi normal bir şey olabilir mi? Ayrıca şampiyon olmak için bütün takımları yenmemiz gerekmektedir. Bundan dolayı MECNUN ODYAKMAZ’a rakiplerini yeneceğimizi söylüyorum.
11.05.2011 GÜNÜ, MECNUN ODYAKMAZLA GİZLİ  BULUŞMADIK. İLK BULUŞMAMIZI FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜNDE YAPTIK. HERKESİN İÇİNDE. EĞER GİZLİ BİR GÖRÜŞME YAPMAK İSTESEYDİM KULÜPTE YAPAR MIYDIK !
Ahmet Çelebi’nin Sivasspor yöneticisi olduğunu unutmayalım. Kendisinden istediğimiz Trabzon tarafından yapılacak teşvik çalışmalarını önlemesidir. Bununla ilgili 13.05.2011 tarihinde 21.54’te Bülent İşçen ile yapmış olduğumuz ( Tape 2409) telefon görüşmesinde;
Bu konuşmada da açıkça görüldüğü gibi Ahmet Çelebi’nin Trabzon tarafından verilecek olan teşvik ile ilgili girişimleri önlemesine çalışıyoruz.

17.05.2011 Tarihindeki Mecnun Odyakmazla Fenerbahçe görüşme yaptığım söylenmektedir. Halbuki bu görüşme benim Altunizadedeki şirketimde yapılmıştır. Bu görüşmede Göksel Gümüşdağ da bulunmuştur. Federasyon seçimleri ve Bana getirilen VIP biletleriyle ilgili görüşme yapılmıştır. Mecnun Odyakmaz’ın telefon görüşmemizde “bir şey olursa biletlerle ilgili konuştuk” ifadesi tarafımdan ilk başta anlaşılamamıştır. Görüşmemizin gerçekten de konusu biletlerin organizesi olduğundan, böylesine normal bir görüşmenin sonunda böyle konuşmasını yadırgadım. Nasıl bir hukuk ülkesinde yaşadığımızı şimdi daha iyi anlıyorum.
*21.05.2011 günü saat :18.56’da Abdullah BAŞAK’ın (532 7181895) Nüvit’i (533 2402702) aradığı görüşmede özetle; (Tape No: 3174)
İletişim tutanaklarında Abdullah Başak’ın Sivas’ta Ahmet Çelebi’nin şoförü olan Nadir Nüvit’e, “O çantayı unutursan beni ömür boyu unut, o hem senin geleceğin hem benim hem İlhan Ekşioğlu’nun” diye yaptığı görüşmenin sonunda Sivas’a para götürdüğümüz ve Mecnun Odyakmaz’ın aracından alınan Siyah çanta ile Faruk Taşseten’in otele girdiği ve sonra bu çantayı tekrar araca koyduğu söylenmektedir. Çantada ne olduğu sorulmaktadır. Yani kısaca bu siyah çantaya getirdiğimiz parayı koyduğumuz ima edilmektedir.

İstanbul’dan Sivas’a giderken Abdullah Başak’ın elinde elbise taşıma çantası bulunmaktadır (EK-1/A: Abdullah Başak’ın Sivas Havaalanında çekilmiş fotoğrafları). Bu çantanın içinde İlhan Ekşioğlu’na ait elbiseler bulunmaktadır. Hepimizin bir uğuru vardır. Galip geldikten sonra o hafta giydiğimiz tüm giysileri diğer haftada giymeye çalışırız. Elbise çantasındaki elbiseler de İlhan Ekşioğlu’nun uğurlu saydığı elbiselerdir. Bunun kaybolmasının uğura inanılmasından dolayı sıkıntı yaratacağı için Abdullah Başak tarafından şoföre kaybedilmesinin rahatsızlık yaratacağı şeklindeki endişesidir. Elbise çantasının içinde para götürülse idi, her iki havaalanında yapılan (Sabiha Gökçen ve Sivas Havaalanları) polis aramalarında ve X-RAY geçişlerinde bu görülürdü. BIZLERLE BERABER HAVAALANıNDA BULUNAN BASıN MENSUPLARı DA BUNU DUYARLARDI. Ayrıca X-RAY cihazına bakan polisler de kendilerine yakın kişilerle paylaşırlardı. Kısaca Sivas’a hiçbir şekilde para götürülmemiştir. Mademki fiziki takip yapılıyor Emniyetin bunu tespit etmesi gerekirdi. Ama Emniyet ucu açık suçlamalarla olaya gizlilik katmaya çalışmaktadır. BİZİM SİVAS’A PARA GÖTÜRMEDİĞİMİZİN ŞAHİDİ SABİHA GÖKÇEN HAVAALANINDAKİ EMNİYET, ÖZEL GÜVENLİK VE SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI PERSONELİDİR. BUNLARIN HEPSİ ŞAHİT OLARAK DİNLENEBİLİR. SİVAS’A PARA GÖTÜRÜLMEDİĞİNE GÖRE SİYAH ÇANTANIN İÇİNE PARA KONULMASI DA SÖZ KONUSU OLAMAZ.Sayın Faruk Taşseten yanında siyah bir çanta ile kaldığımız otele geldi. Çantanın içinde Vip ile maraton tribünün biletleri bulunmaktaydı. Ayrıca yanında bir defter mevcut idi. Bilet isteyenlere deftere yazarak biletleri dağıtıyordu. Yemekten sonra Sayın Vali, Sayın Emniyet müdürü ve Sayın Tugay Komutanı otelde bizi ziyaret ettiler ve gece 00:30 civarında otelden ayrıldılar. Sayın Faruk Taşseten yukarıda anlattığım gibi bu biletleri onlara da verdi (ihtiyaçları kadar) ve yukarıda anlattığım olayları Onların yanında icra etti. SAYIN VALİ VE YANINDAKİLER 00:30 CİVARINDA OTELDEN AYRILIRKEN; BEN, SAYIN MECNUN ODYAKMAZ VE İKİ KULÜBÜN YÖNETİCİLERİ SAYIN VALİ İLE DİĞER MİSAFİRLERİ YOLCU ETTİK. TEKRAR OTELE DÖNEREK 30 DAKİKA DAHA OTURDUK VE SİVAS HEYETİ DE OTELDEN AYRILDI. FİZİKİ TAKİPTE SAYIN VALİ VE YANINDAKİ DEVLET GÖREVLİLERİNİ YOLCU ETTİĞİMİZ YAZILMAMAKTA, OLAYLARA ESRARENGİZ BİR HAVA VERİLMEYE ÇALIŞILMAKTADIR. HATTA SAYıN VALI VE DIĞER DEVLET ERKÂNı KIŞILERIN YANıNDA MARATON TRIBÜNÜ BILETLERINI PAHALı OLDUĞU IÇIN SATAMADıKLARıNı SIVASSPOR YÖNETICILERI BIZLERE SÖYLEDILER; BIZLER DE ERTESI GÜNÜ 1.000 ADET DAHA SATIN ALDIK VE TARAFTARIMIZA SATTIK. Bilet paralarını bankadan resmi olarak Sivasspor kulübüne gönderdik hatta 550 TL eksik ödeme yaptığımızı söylediler; biz bunu da banka yoluyla gönderdik.
TOPLAM GÖNDERİLEN BİLET PARASI ŞU ŞEKİLDEDİR:
18.05.2011 Tarihinde      350.450 TL    (Garanti Bankası Kadıköy Şubesinden)
20.05.2011 Tarihinde              550 TL        (Garanti Bankası Kadıköy Şubesinden)
31.05.2011 Tarihinde               669.900 TL (Garanti Bankası Kadıköy Şubesinden)
TOPLAM  :                       1.020.900 TL
BANKA DEKONTLARI (3 ADET) (EK-1’DE MEVCUTTUR.)
Otelde siyah çanta defalarca açılıp kapatıldı. Para dolu çanta bu şekilde taşınabilir mi? Bu çantada bilet dışında hiçbir şey yoktu. BU HUSUSU SAYıN VALI, SAYıN EMNIYET MÜDÜRÜ VE SAYıN TUGAY KOMUTANı DA IFADELERINDE TEYIT ETMEKTEDIRLER. İDARI AMIRLERIN IFADELERI EKTEDIR.Ayrıca Sayın Ertuğrul Özkök 09 Temmuz 2011 tarihinde Hürriyet gazetesinde yazdığı yazı ile benim söylediklerimi teyit etmektedir. Bununla ilgili Sayın Ertuğrul Özkök’ün yazdığı yazı ektedir(EK-.2). Sivasspor yöneticisi Faruk Taşseten’in ifadesinde de bu konu açıkça izah edilmiştir.
Sivasspor Yöneticisi Faruk Taşseten İfadesi (EK-3)

Bu konuda açıklama yapmak istiyorum. Biz Sivasspor kulübü olarak ilimize gelen her rakip futbol kulübünü akşam otellerinde ziyaret ederiz. Onlara herhangi bir sorun olup olmadığını ya da saha lazım olup olmadığını sorarız. Kaç kişi olduklarını sorarak onlara davetiye hazırlarız. Eğer önceden bildirilmemişse orada sorarız.

Fenerbahçe gibi büyük takımlar Sivas’a geldiğinde Vali Bey, Emniyet müdürü, Jandarma Albay Komutanı ve Tugay Komutanı bizi yalnız bırakmazlar ve misafirlere hoş geldin derler. Yine büyük takımlara maç günü kahvaltı veya öğle yemeğini Vali Bey kendisi bizzat verir.

O gün başkan Mecnun Odyakmaz, Erdal SARILAR ile beraber otele gittik. Oraya gittiğimizde Fenerbahçe yönetimi ile beraber oturduk. Otururken Vali Bey ile Emniyet Müdürümüz ve sonrasında Tugay komutanı geldi. Ayrıca o gün gazeteciler de orada bulunuyordu. Bu maça ilginin büyük olması nedeniyle İstanbul’un ve yurdun çeşitli yerlerinden davetiye talebi çok fazlaydı. Sivas ilinden de çok fazla talep vardı. O odada o çantanın içinde bulunan davetiyeleri dağıtırken pek çok kez çantayı açıp kapadım. Zaten Ertuğrul Özkök de o gün oradaymış. O da bu olaya şahit olmuştur. Yine o sırada benim yanımda olan ve ayrılmayan Sayın Emniyet Müdürümüz Ahmet Kemal Seyhan benim o çanta ile davetiye taşıyarak çeşitli misafirlere davetiye verdiğimi görmüştü. Bu çantayı o odadan hiç çıkarmadım. Aynı zamanda o odada bulunan bürokratlar da buna şahit oldular. Zaten herkes çıkarken ben de çanta ile çıktım. O odadan başka ayrı bir çıkışım olmadı. Vali Bey, Emniyet müdürümüz ve Tugay Komutanını uğurladıktan sonra ben de çantayı arabamın arka koltuğuna attım. Sonrasında Mecnun Odyakmaz’ın evi yakın olması sebebi ile ben, Mehmet Oflaz, Mehmet Ali Topal, ile birlikte yürüyerek Mecnun Odyakmaz’ı Burger King isimli işyerinin üzerinde bulunan dairesine bıraktık. Sonrasında 3 kişi beraber Büyük Otel’in önüne gelerek araçlarımıza bindik ve eve gittik. Sabahleyin aynı çantayı arabamla otele getirdim. Sabah stada yapılan eşgüdüm toplantılarında kulübü ben temsil ettiğim için misafir gelen kulüplerin yöneticilerini genelde sabahleyin otelden alıp stada toplantı için götürdüm. O gün de öyle olmuştu.”
Sivas’taki fiziki takipte çantanın yolda park etmiş olan arabanın içine konduğu söylenmektedir. Sabahleyin Sayın Faruk Taşseten’in gelip çantayı tekrar aldığı yazılmaktadır. İÇI PARA DOLU ÇANTA GECE YOLA PARK ETMIŞ BIR ARABANıN IÇINE KONULUR MU? BÖYLE BIR ŞEYI SIZLER YAPAR MISINIZ? İçinde yüksek meblağ para olan bir çanta sokakta bırakılarak böyle bir risk alınabilir mi? Demek ki çantanın içinde para bulunmamaktadır. Yüklü bir paranın çanta içinde bulunması durumunda bunu sokağa bırakanlar yanlarında götürmek varken neden sokağa bırakırlar. Bu mantıklı mı? Böyle bir durumda insan rahat uyuyabilir mi? Mademki bu çantanın içinde para vardı emniyet güçleri neden para olduğunu tespit etmemiş ve tutanak altına almamıştır?

Mecnun Odyakmaz ile birkaç kez görüşmeler yaptık. Bu görüşmelerde biletlerle ilgilidir. Savcı sorgulamasında “Neden aracı kullandığımı” sormaktadır. Benim telefonum aradığında gizli numara olarak görünmektedir.

MECNUN ODYAKMAZ GIZLI NUMARALARA CEVAP VERMEMEKTEDIR.  Bunun için onunla konuşan BÜLENT İŞÇEN vasıtasıyla beni araması yönünde kendisine mesajlar bırakmışımdır. ŞIKE YAPMAK, KLÜP BAŞKANLARıNIN YALNıZ BAŞıNA YAPABILECEĞI BIR OLAY DEĞILDIR. SAYIN ODYAKMAZ’ıN KENDI TAKIMINA, ANTRENÖRÜNE BUNU SÖYLEMESI GEREKIRDI. BUNU HANGI BAŞKAN YAPABILIR? Başkan böyle bir girişimi yapmış olsaydı bütün kamuoyu bunu hemen duyardı. İki kişinin bildiği hiçbir şey sır değildir. Ayrıca Sayın Odyakmaz, maçtan önce kendi takımını Fenerbahçe’yi yenmeleri yönünde motive etmiştir. SAYIN SAVCI SON 5 MAÇıN NETICESINI BILDIKLERINI SÖYLEMIŞTIR. BU MAÇTA SKORU BILINENLERDENDIR. MAÇıN 4-3 FENERBAHÇE LEHINE BITMESINI SAĞLAMAK IÇIN ASGARI 2 TAKıMıN BÜTÜN OYNAYAN OYUNCULARıNıN, YEDEK OYUNCULARıNıN, TEKNIK KADRONUN VE YÖNETIM KURULLARıNDAKI BAZı YÖNETICILERIN BILMESI GEREKIR KI BUDA 50 KIŞININ BILMESI DEMEKTIR KI, 2 KIŞININ BILDIĞININ SıR OLMADıĞı BIR ORTAMDA BÖYLE BIR ŞEY OLABILIR MI? BU TABIATıN KANUNUNA AYKıRı BIR DURUMDUR. BEN VE MECNUN ODYAKMAZ BİLET İŞİNDEN BAŞKA BİR KONUDA GÖRÜŞME YAPMADIK. BUNUN AKSINI SÖYLEYENLERIN BUNU ISPAT ETMELERI GEREKIR. AKSI TAKDIRDE MÜFTERI DURUMUNA DÜŞERLER.

Sivas’a gidişimizden ayrılacağımız saate kadar geçen olayları incelediğimizde Sayın Vali, Sayın Belediye Başkanı ve Sayın Garnizon Komutanı’nın ifadelerine bakmamız gerekir.
Garnizon Komutanı Tanık Muammer Bayram (EK-4) :
Sivas küçük bir şehirdir. Birinci Ligde futbol takımının bulunması büyük nimettir. Maç öncesi Fenerbahçe Başkanı ve beraberindeki kafile Sivas’a geldiğinde başkanı ve yöneticileri Sivasta nezaketen ağırladık. Kaldıkları yerde ziyaret ettik. Akşam Büyük Otelde birlikte yemek yedik. O SIRADA BİZDE BERABERDİK. BİRLİKTE OLDUĞUMUZ SÜREÇTE BEN AZİZ YILDIRIM İLE MECNUN BAŞKAN ARASINDA RAHATSIZ EDİCİ HİÇBİR İRTİBAT SEZİNLEMEDİM. Normal medeni her iki insan arasında olabilecek türden mevzular konuşuldu. HERHANGİ BİR PARA ALIŞVERİŞİ OLMADI. Faruk Taşseten de bizimle beraberdi. BEN FARUK BEY’İN ÇANTAYI AÇTIĞINI VE ÇANTADAN BİLET ÇIKARDIĞINI GÖRDÜM. BEN HERHANGİ BİR PARA GÖRMEDİM. BİLETLERİN MAÇLA İLGİLİ OLDUĞUNU BİLİYORUM.

SİVASTA ERMAN BİR GOL ATINCA AZİZ BAŞKAN SİNİRLİ, ÜZGÜN VE TİTREYEN BİR ŞEKİLDE DIŞARIYA ÇIKTI.”
Doğan Ürgüp, Sivas Belediye Başkanı (Tanık) (EK-5):
“Anılan maç öncesi şehirde, otellerde kalacak yer kalmamıştı. Lokantalar doluydu. İl’e üst düzeyde katkısı vardı. Hareketlilik gelmişti. Maçtan bir gün önce verilen yemeğe katıldım. Maç sırasında anormal bir şeye şahit olmadım. MAÇ ÖNCESI VE MAÇ SıRASıNDA HERHANGI BIR ŞIKE FAALIYETI SEZINLEMEDIM.”
Tanık Ali Kolat , Sivas Valisi (EK-6):
“Fenerbahçe maçı öncesinde İl Güvenlik Kurulu toplantısında Mecnun Başkan bana, Fenerbahçe Kulübünden fazla miktarda bilet talebi olduğunu söyleyip fikrimi sordu. Ben aynı zamanda futbola da meraklıyım, takip ederim. Düzenlemenin nasıl olduğunu sordum. Bana alt limitin %5 olduğunu, daha fazla yer ayrılmasının ise kulübün takdirinde olduğunu söyledi ve bunun kulübün menfaatine olacağını da söyledi. Bende Kulübün menfaatleri doğrultusunda hareket edebileceğini söyledim.
Maçtan bir gün önce Aziz Yıldırım ve Kulüp Yöneticileri geldiler. Büyük Otelde VIP Salonunda buluşuldu ve o gün oynanan bir maç televizyonda seyredildi. Çay içtik. Faruk Taşseten de bir çanta vardı. HATTA ORADA ÇANTADAN FARUK BİR İKİ BİLET ÇIKARIP BİRİLERİNE VERDİ, BEN ÇANTADAN BİLET ÇIKARDIĞINI BİZZAT GÖRDÜM. AKŞAMÜSTÜ MAÇA GİDİLDİ. MAÇ SIRASINDA AZİZ YILDIRIM GERGİNDİ, BİR ARA KALKIP GİTTİ SONRA GERİ GELDİ.

Tüm bu etkinlikler sırasında da benim dışımda Emniyet Müdürümüz, Garnizon Komutanımız, Belediye Başkanımız ve şehrin ileri gelenleri, kurum amirleri genelde bir arada bulunuyorlardı. Ne Mecnun Başkanın ne de diğer isimleri geçen Sivasspor ile bağlantılı şahısların o süreçte illegal bir para alışverişine girebileceklerini düşünemiyorum. MECNUN ODYAKMAZ’IN ANILAN MAÇLA İLGİLİ HERHANGİ BİR ŞİKE EYLEMİ İÇERİSİNDE BULUNDUĞUNA İHTİMAL VERMİYORUM.”

Sayın Vali de böyle söylüyor. Bu ifadelere ilave herhalde bir şey söylenemez. KıSACA MECNUN ODYAKMAZLA ANLAŞTıĞıMıZı İSTANBUL ORGANIZE ILE BEŞIKTAŞ SAVCıLıĞıNDAN BAŞKA KIMSE ANLAYAMAMıŞ NE YAZıK KI!
TAPE AÇIKLAMALARI :Öncelikle belirtmek gerekir ki, savcılık iddianamesinde 22.05.2011 tarihli müsabakaya ilişkin telefon tape tutanaklarının, 09.03.2011 tarihindeki 26.04.2011 tarihli görüşmelerle başlaması ve 09.05.2011 tarihinden itibaren bu maçla ilgili yoğun şike konuşmalarının bulunduğu yolunda iddialarda ve ithamlarda bulunmak hayatın olağan akışına aykırıdır. 08.05.2011 TARİHİNDE KARDEMİR KARABÜK – FENERBAHÇE VE 15.05.2011 TARİHLİ FENERBAHÇE – ANKARAGÜCÜ MÜSABAKALARI HENÜZ OYNANMAMIŞKEN 3 HAFTA ÖNCESİNDEN VE BU MAÇLARIN SONUÇLARININ NE OLACAĞI BİLİNMEDEN ŞİKE FAALİYETLERİNDE BULUNULDUĞU İDDİASI HEM HAYATIN HEM DE SPORUN GERÇEKLERİYLE ÖRTÜŞEMEZ. ANCAK BU SORUŞTURMAYI YÜRÜTENLERİN NE DENLİ TEK YANLI VE ŞARTLANMIŞ OLDUĞUNUN TESPİTİ AÇISINDAN BU TAPELERE TEK TEK CEVAP VERMEK ZARURETİ HÂSIL OLMUŞTUR.
Sayın Mahkemenizden öncelikli talebimiz genel oluşa ilişkin tüm savunma ve anlatımlarımızın göz önünde tutularak bu iletişim tespit tutanaklarının ve savunmalarımızın değerlendirilmesinin yapılmasına ilişkindir.
09.03.2011 tarihli 13.03, Aziz YILDIRIM – Mecnun ODYAKMAZ görüşmesi, (Tape 1511)
26.04.2011 tarihli 21.31, Aziz YILDIRIM – Mecnun ODYAKMAZ görüşmesi, (Tape 1650)
İDDİA   : İddianamenin 327. sahifesinde örgütün şike eylemleri içinde Benim Sivas’ın rakiplerini yenerek son maça rahat çıkmasını sağlayacağımı ve bu şekilde Sivas’ın düşme hattından kurtarılacağı iddia edilmiştir.

SAVUNMA : Eyleme ilişkin iletişim tespit tutanaklarından 1511 ve 1650 nolu tapeleri incelediğimizde benim Kulüpler Birliği toplantısını ertelediğimiz ile ilgili Mecnun Odyakmaz’a bilgi vermemden sonra Sivasspor’la ilgili sohbet ediyoruz. Çünkü Sivasspor kümede kalma mücadelesi yapmaktadır. Sivasspor’un ileriye dönük şike amaçlı olarak ligde düşmeyi atlatması gerektiği şeklinde düşünce içinde olduğumuz iddia edilmektedir. Bunun sebebinin de Fenerbahçe’nin son maçta rahat oynamasını sağlamak olduğu söylenmektedir. BAKIŞ AÇIMIZI DEĞİŞTİREREK BAKTIĞIMIZDASivasspor’un bizim maçtan önce düştüğü şeklinde bir durum olsaydı bizde bu maçı organize etmek isteseydik daha kolay olmaz mıydı? Yani buradaki konular geleceğe dönük değil, o günkü duruma göre yapılmaktadır.

Mehmet Yıldız ile ilgili yaptığımız konuşmada enteresandır. Mehmet Yıldız iyi futbolcu olmasına rağmen geçmiş yıllardaki gibi faydalı futbol oynamadığından bahsediyoruz.
09.03.2011 DEN İTİBAREN 22.05.2011 TARİHTEKİ BİR MAÇI ORGANİZE ETTİĞİMİZİ SÖYLEMEK VİCDANSIZLIKTIR. TAPELERİN İÇİNDEN BAZI CÜMLELERİ ALARAK SUÇLAMA YAPMAK AHLAKSIZLIKTIR. YAPILAN İDDİALAR YERSİZDİR. Tapeler iyice okunursa Sivas’ın o hafta oynayacağı rakiplerini bile bilmemekteyim. Sohbet sırasında kim olduğunu öğreniyorum. Kaldı ki Başkanlığını yaptığım Kulüpler Birliğinde 3 yardımcımdan biri deMECNUN ODYAKMAZ’DIR. O’nun başarılı olmasecekını istemem suç olmamalıdır ve bundan doğal bir şey olabilir mi? Buradaki taktiksel anlamda telkinde bulunmamın şike olarak algılanması sağlıklı bir düşünce değildir.
10.05.2011 TARİHLİ, 21.27’DE YAPILAN BÜLENT İŞCEN – MECNUN ODYAKMAZ GÖRÜŞMESİ, (TAPE 3615)
11.05.2011 Tarihli, 17.24’te yapılan  Aziz Yıldırım  – Tamer Yelkovan görüşmesi, (Tape 2405)
11.05.2011 Tarihli, 17.32’de yapılan  Bülent İbrahim İşcen – Mecnun Odyakmaz görüşmesi, (Tape 3618)
İddianamenin 327 sayfası itibariyle :
İDDİA   : Tüm bu görüşmeler Aziz Yıldırım’ın Mecnun ODYAKMAZ’la görüşmelerine ve Aziz YILDIRIM’ın Tamer YELKOVAN ve Abdullah KİĞILIdan (Feneriumdan) para bulmak ve bu parayı Sivas maçındaki şike eylemlerinde kullanılmak istendiği iddia olunmuştur.
SAVUNMA : Bu iddia her şeyden önce gerçeklerle bağdaşmamakta ve sağlıklı bir düşüncenin ürünü olarak da kabul edilemez mahiyettedir. Konuşma tapelerinin tarihlerine bakıldığında 11.05.2011 tarihli olup, daha oynanmamış Fenerbahçe – Ankaragücü müsabakası vardır ve bu müsabaka sonuçlanmadan bizim Sivasspor maçına ilişkin şike faaliyetlerimizin başlatılması ve bunun için para bulmaya çalışmamız iddiası trajikomiktir. Kaldı ki, alınan 400.000 TL Feneriumdan Fenerbahçe Spor Kulübüne gönderilmiş olup dekontu Ektedir. (EK-7) Abdullah KİĞILI’dan da para alınmamıştır. Harcamanın nerelere yapıldığı Ekteki listede mevcuttur.
13.05.2011 tarihli 21.54, Aziz YILDIRIM – Bülent İbrahim İŞCEN görüşmesi, (Tape 2409)
İDDİA   : İddianamede bu konuşmaların şike faaliyetlerine yönelik olduğu iddia edilmiştir. Oysaki tapede bahsedilen kişi Mecnun ODYAKMAZ’dır. Mal ve fiyatlandırma konuşmaları ise biletlerle ilgilidir. Kaldı ki, bu konuşmayı müteakiben Trabzonspor’un baskı kurduğu haberi iletilmektedir ve bu konu ileride ispat edileceği Trabzonspor’un Sivasspor – Fenerbahçe müsabakasında Sivasspor’lu oyunculara yönelik teşvik faaliyetlerine yöneliktir ve doğrudur.

Bu tape incelendiğinde bütün konuyu iyice anlayabiliriz. Açıkça görülmektedir ki yapmış olduğumuz Trabzonspor’un vereceğini öğrendiğimiz teşvik primini önleme girişimleridir. Ahmet Çelebi’nin Sivas’a erken gitmesini istememiz ve burada kendisinden SİVAS ÜZERİNDE OYNANACAK OYUNLARI ENGELLEYECEKSİN HER ŞEYİ SÖZÜYLE NE YAPMASI GEREKTİĞİYLE İLE İSTEĞİMİZİN ANLATIMIDIR. BURADAKİ MALLAR BİLET FİYATLARIDIR. AHMET ÇELEBİ TRABZON KANADINDAN TEŞVİKLE İLGİLİ GİRİŞİM YAPTIKLARINI ÖĞRENİYOR VE BUNU BÜLENT İŞCEN’E SÖYLÜYOR. O DA BANA BU KONUYU İLETMEKTEDİR. YANİ KISACA SİVAS TA YAPILACAK OLAN TEŞVİK GİRİŞİMLERİNİ ÖNLEME ÇALIŞMASI YAPIYORUZ.
II. AHMET ÇELEBİ – MEHMET YILDIZ ARACILIĞIYLA YÜRÜTÜLEN ŞİKE İDDİASI  : İddianamede yer alan ikinci iddia da Ahmet ÇELEBİ’nin Mehmet YILDIZ üzerinden şike yaptığı iddiasıdır.

Burada unutulmaması gereken Ahmet ÇELEBİ’nin aynı zamanda Sivasspor yöneticisi olduğu ve bu futbolcularla aynı kişisel ve takımsal ilişkilerinin bulunduğu hususudur. Tapelere bakıldığında;
15.05.2011 Tarihli, Ahmet Çelebi – Mehmet Yıldız görüşmesi, (Tape 2889)
 “Ben gelemeyeceğim hanım hastanede” dediği ve gelemediği görülecektir. Burada Mehmet YILDIZ’ın bilgisi olduğu konu Trabzon’un resmen teşvik primi göndermesinin öğrenilmesinden ibarettir ki, bu konu yargılamada açıkça ortaya konacaktır. Yine ileri ki tapelerde görüleceği üzere Mehmet Yıldız bu maçta ancak 82.dakikasında oyuna dahil olmuş olup; yine görüleceği ve ispatlanacağı üzere bu görüşme konuları şahısların aralarındaki ortak benzin istasyonu açılması ve Trabzonspor’un Mehmet Yıldız üzerinden yapmaya çalıştığı teşvik faaliyetlerinin doğruluğunun araştırılmasına yöneliktir.
02.05.2011 Tarihli, 13.57’de yapılan Özkan Doğan – Mehmet Yıldız görüşmesi, (Tape 4034)

Trabzonspor’un Mehmet Yıldız’la, Özkan Doğan vasıtasıyla transfer görüşmelerini başlattığını görmekteyiz. Trabzonspor Teknik Direktör Yardımcısı Ünal Hoca ile Özkan Doğan konuştuğunu söylüyor. Turgut Hocanın, Deniz isimli menajerle konuştuğu belirtilmekte, ’Mehmet Yıldız’ı her türlü transfer ederiz’ denmektedirler. Bu tarih 2 Mayıs 2011, saat 13.57dir. Fenerbahçe’yi Emenike ve Sezer Öztürk transferlerinde suçlayanlar burada neden suçlama yapmamaktadırlar?

Bu görüşmeden 20 gün sonra Sivasspor – Fenerbahçe maçı oynanacaktır. Buna göre değerlendirme yapılmalıdır. Çünkü Trabzonspor Mehmet Yıldız vasıtasıyla Sivasspor’a teşvik primi vermeye teşebbüs etmişlerdir.

İddianamenin 328.Sahifesinde; Ahmet ÇELEBİ’nin Sivasa giderek şike faaliyetlerini yürüttüğü, Mecnun ODYAKMAZ ile birlikte Sivasspor tesislerine gittikleri, Ahmet ÇELEBİ’nin aynı gün Büyük Otelde Mehmet YILDIZ ile buluştuğu, Mehmet YILDIZ’ın “Ne yapalım FB şampiyon yaptık gidiyoruz” “Ne golü atacağım ben buraya gol atmaya mı geldim” dediği ve Mecnun ODYAKMAZ’ın bilgisi dahilinde Ahmet ÇELEBİ aracılığı ile şike yapıldığı iddia edilmiştir. Oysa ki,

21.05.2011 saat 11:51; Ahmet ÇELEBİ – Abdullah BAŞAK, (Tape 2900)
“İyi ne güzel işte Mehmet YILDIZ yok” şeklindeki konuşmanın neden dikkate alınmadığı manidardır. Şike yapan tarafların şike yapılan futbolcunun oynamasını isteyeceği hususu aşikârdır. Peki bu nasıl şikedir. Bu tapeleri dikkate almayan savcılık Mehmet YILDIZ’ın, X şahısla yaptığı görüşmedeki “Ne yapayım FB şampiyon yaptık gidiyorum” şeklindeki sonuçtan duyduğu memnuniyetsizlik ile, ilk onbirde yer almayıp, 82. dakikada oyuna girmesinden dolayı duyduğu üzüntü ve sitemdir. “Ne golü ben oraya gol atmaya değil bulunmaya gittim” sözleri oyuncunun ilk on bire alınmamasına yöneliktir. Bununla birlikte Mehmet YILDIZ’ın da bu söz ve beyanlarıyla şike yaptığı sabit ise, neden tutuklanmadığı hususu, iddia makamının kendi iddialarından ne denli şüphe duyduğunun en açık göstergesidir.

Sivasspor maçımızla ilgili kulübümüze Trabzonspor’un teşvik primi girişiminde bulunabileceği yönünde birçok duyumlar geliyordu. Bunları engelletebilmek için Sayın Ahmet Çelebi’nin Sivas’a gitmesini istedik. Çünkü Ahmet Çelebi, Sivasspor’un yöneticisiydi. Gidip takımına sahip çıkması yönünde kendisine Sayın Bülent İşçen vasıtasıyla ricada bulunduk. AHMET ÇELEBİ KULÜBÜN HER NOKTASINA GİDEBİLECEKKEN MEHMET YILDIZ’LA ŞİKE İLE İLGİLİ KONUŞACAKSA NEDEN OTELİN LOBİSİNDE KISA BİR GÖRÜŞME YAPSIN? AYRICA BU GÖRÜŞMENİN ARALARINDAKİ ÖZEL BİR KONU OLDUĞUNU AHMET ÇELEBİ BEYAN ETMİŞTİR.  TAM TERSİ TRABZONSPOR KULÜBÜ MEHMET YILDIZ VASITASIYLA SİVASSPOR’A TEŞVİK PRİMİ VERMEYE ÇALIŞMIŞTIR. Mehmet Yıldız teşvikle ilgili konuyu Sayın Başkanı Mecnun Odyakmaz’a iletmiştir.  Sayın Mecnun Odyakmaz da bu konuyu Trabzon da daha önce idarecilik yapmış Zeki Mazlum’la da konuşmuştur. Burada maksat üzüm yemekse konuya düzgün bakılması gerekir. Zeki Mazlum’un ifadesini iyi okumanız gerekir.
Mecnun Odyakmaz ile Zeki Mazlum’un 19.05.2011 günü saat 20.58’de yapmış oldukları telefon görüşmesi; (Tape 1192)

Şeklinde geçen diyaloglar, SİVASSPOR’A GERÇEKTEN TEŞVİK PRİMİ VERMEYE ÇALIŞANLARIN KİM OLDUĞUNU AÇIKÇA GÖSTERMEKTEDİR.
 Benzer şekilde TAPE 3320 de de, Trabzon’lu Recep Denizer ile Trabzon adresinde mukim X Şahıs arasında, Sivasspor- FB maçının oynandığı gün geçen görüşme şu şekildedir:
 Savcılık bu tapede isimleri geçen kişileri izlemediği gibi, iddianameye de bu tapeyi koymamıştır. Bize, nasılsın, iyi mi diye konuştuğumuz için çeşitli suçlamalar yöneltenler, Sivas’ta maçımızın oynandığı gün “balık avlamaya” çıkanlara neden bir suçlama atfetmemiştir? Bu tapede ismi geçenleri neden araştırmamıştır?

Ayrıca Mehmet Yıldız maçta sadece son 8 dakika oynamıştır. Oynadığı süre içerisinde 3’üncü golün pasını vermiştir. Şike yapan bir oyuncu gol pası verir mi? Suçlamalardan biri de bir pozisyonda topa kafa ile vurmamasıdır. Mehmet Yıldız’ın son iki yıldaki gol atma istatistiklerine baktığımızda 2010-2011 sezonunda 2 gol attığını ve bu golleri de kafayla atmadığını, bu şekilde Mehmet Yıldız’ı gol atmadığı şeklinde suçlayamayacağımız aşikârdır. Futbolun doğasında, olmayacak pozisyonda gol atmak veya atmamak vardır. Bununla ilgili istatistikler ekte sunulmuştur.
(EK-8;TFF RESMİ SİTESİNDEN ALINAN İSTATİSTİKLER) MEHMET YILDIZ MADEM ŞİKE YAPMIŞTI, NEDEN TUTUKLAMADINIZ? BU DA GÖSTERMEKTEDİR Kİ MEHMET YILDIZ’LA HİÇBİR ŞEKİLDE ŞİKE YAPILMAMIŞTIR.
Biz camiamızın haklarını koruma adına duyumlarımıza karşılık gerekli tedbirleri almak durumundaydık. Yaptığımız çalışmalar budur.

ŞİMDİ TÜM SPOR KAMUOYUNA SORUYORUM:

Yukarıdaki tapede Zeki Mazlum, Mecnun Odyakmaz’a açıkça 5.000.000$ verebileceklerini söylemektedir. 5.000.000$ alıp Fenerbahçe’yi yenmek Sivasspor için daha az riskli değil midir? 5.000.000$ teşvik primi veriliyorsa siz olsanız maçı kaça satarsınız? Parayı götürdüğümüz çanta kaç milyon $ alır? Ayrıca parayı götüreceğimize İstanbul’da vermemiz daha risksiz ve kolay olmaz mıydı? ŞU DA GÖSTERİYOR Kİ MECNUN ODYAKMAZ BİZLERE (FENERBAHÇE VE TRABZON) KONUŞTUĞU GİBİ HAREKET ETMİŞ VE TAKIMINI HER ŞEYDEN UZAK TUTMUŞTUR. BİZİM İÇİN KİMSE SİVASSPOR’LU ŞU OYUNCUYLA DEVREYE GİRDİNİZ DİYEBİLİYOR MU? HÂLBUKİ TRABZONSPOR İÇİN DİYEBİLİYORUZ. ŞİMDİ MEHMET YILDIZ’A SESLENİYORUM. KORKMA VE BİLDİKLERİNİ ERKEK GİBİ ANLAT. DİĞER SPORCULAR KİMDİ? KAMUOYU BUNLARIN BİLSİN BİZLER DE SEN DE VİCDANEN RAHATLAYALIM.17.05.2011 Tarihli, Mecnun Odyakmaz – Bülent İbrahim İşcen görüşmesi, (Tape 1178)

17.05.2011Tarihli,  Aziz Yıldırım – İlhan Ekşioğlu görüşmesi (Tape 2419)
İddianamenin 342.sayfasında Abdullah BAŞAK, Yusuf TURANLI aracılığıyla Sivasspor kalecisi Korcan ÇELİKAY isimli futbolcusuyla şike anlaşması yapıldığı ve bu anlaşmayı yönetici İlhan EKŞİOĞLU’nun talimatıyla yapılarak şike suçunun gerçekleştiği iddia olunmaktadır. Öncelikle şu hususu belirtmek gerekir İddianamede şike eylemlerinde konu olduğu iddia olunan fiziki takip tutanaklarının en yakın tarihlisi müsabakadan 10 gün sonra, en uzak tarihlisi ise müsabakadan yaklaşık 25 gün sonrasıdır. Kısacası müsabakadan ortalama 15 gün sonra yapılan farklı takip tutanakları nasıl olur da 15 gün önceki şike faaliyetine konu olur anlaşılamamaktadır. Kaldı ki, lehe olan tapeler bir kenara bırakılarak, şüphe uyandırmak maksadıyla seçilen tapeler ve müsabakadan 15 gün sonraki fiziki takip tutanaklarıyla şike sonucuna ulaşmak düşündürücü olduğu kadar trajiktir.

Bilinmesi gereken, yöneticilerimiz ve kongre üyeleri eliyle ve birkaç koldan yürütülen transfer faaliyetlerinin, şike faaliyetleri imiş gibi değerlendirilip, Futbol gerçekliğinden yoksun bir bakış açısıyla yorum yapılmasının sonucunda bu değerlendirmelerin yapıldığıdır.

Burada İlhan Yüksel EKŞİOĞLU kanalıyla, en ekonomik ve kesin sonuç alınması için birkaç koldan yürütülen transfer faaliyetleri nedense şike faaliyetleri olarak tanımlanmış, bu transferleri 2 hatta 3 koldan ayrı ayrı ve gizlilik içinde yürüten yöneticilerimiz şike ile suçlanmışlardır. Kaldı ki, iddiaya göre Fenerbahçe Kulübü Başkanı, Yöneticisi, 3 kongre üyesi ve birkaç menajer, sadece Korcan ÇELİKAY için şike seferberliğine girişmiş ve sürekli konuşmuşlardır. Bu zaten mümkün değildir ve tapelerin çelişki ve yanlışları kendi içerisinden açıkça ortaya konmaktadır.
Tüm görüşmelerin açıkça ortaya koyduğu husus, savunmamızda genel olarak açıkladığımız ve Savcılık makamı tarafından şike faaliyetleri olarak algılanan bilet organizasyonudur. Bu konuşmalar bu tarihe kadar yapılan tüm konuşmaların bilet organizasyonuna yönelik olduğunu açıkça ortaya koymuştur.

İddianamenin 328.sahifesinde, 17.05.2011 tarihinde Aziz YILDIRIM ile Mecnun ODYAKMAZ’ın yaptığı görüşmede, Tape (1179), bu görüşmelerin takip edilmelerinden şüphelenildiği ve Aziz YILDIRIM’ın “Tabi bir şey olursa biletlerle ilgili görüştük” demek suretiyle şike eylemlerini gizlemeye çalıştığı iddia olunmuştur.
SAVUNMA : Tüm iletişim tutanaklarında olduğu üzere, burada da lehe olan tüm konuşmalar göz ardı edilerek, konuşmanın içerisinde sadece bir bölüm alınarak şüphe yaratılma çabası açıkça ortadadır.
17.05.2011 saat 14.53 teki bu iletişim tespit tutanağında :
M.O. : “Millette bir şey sanmasın, telefonda melefonda, bizim abi kardeşliğimizi bilmeyip de, başka başka yorumlara şey yapmasın bu telefonda da şey yapıyoruz”A.Y. : “Hayır hayır şu biletlerle ilgili konuşacaktım seninle
Demek suretiyle maç önü konuşmalarda gerekli hassasiyetin gösterildiği ve konunun gerçekten bilet olduğu açıktır. Keza, Mecnun ODYAKMAZ’ın tedirginliği, haklı çıkmış ve görüşme sonrası bir izlenme tesadüf olunmuştur. Dikkat edilmesi gereken husus bu teknik takip olmadan önce Mecnun ODYAKMAZ ile Aziz YILDIRIM arasındaki konuşmanın neden iddianameye konu olmadığıdır. İddianamenin esas aldığı 17.05.2011 tarih, saat 22.09’da yapılan konuşmadır, Tape2432 ki, burada Aziz YILDIRIM’ın, “Tabi tabi bir şey olursa biletlerle ilgili konuştuk” beyanının anlamı çok açıktır. Ve bu beyan biletlerle ilgili konuşmanın hiçbir olumsuzluk içermediği ve saklanmaması ve tedirgin olunmaması gerektiğine yönelik olup, tüm tapeler dikkate alınmadan yapılan bu yorum hukuki değil amaçsaldır.

17.05.2011 tarih, saat 22.09’da Aziz Yıldırım – Mecnun Odyakmaz arasında yapılan konuşmadır, (Tape2432)
İddianame sahife 328, 3.Paragraf ;

21.05.2011 sabah saatlerinde Mecnun ODYAKMAZ, Ahmet ÇELEBİ, Faruk TAŞTELEN’in buluştukları, birlikte Büyük Otele gidildiği, Abdullah Başak’ın Nüvit’e “O çantayı unutursan beni ömür boyu unut, o hem senin geleceğin, hem benim, İlhan EKŞİOĞLU’nun” dediği, çanta içinde şike amaçlı para olduğu, Mecnun ODYAKMAZ’ın Faruk’a çantasının olmasını söylediği, siyah spor renkli bir çantanın daha sonra bu çantayı araca koyduğu, böylece Aziz YILDIRIM ve Fenerbahçeli yöneticiler tarafından Sivassporlu yöneticilere şike parasının verildiği” iddia olunmuştur.

Öncelikle burada İddia Makamının net olarak ortaya koyması gerekli öncelikli hususlar şunlardır:
Çantada olanlar para mıdır? Eğer şike parasıyla hangi delile dayanarak bu ifade edilmektedir. Ve bu para ne kadardır. Ve neden tespit edildiğinde bu paraya el konulmamıştır. Ve tapelerden anlaşılacağı üzere bu şike parası herkesin gözü önünde Büyük otelde mi teslim edilir. Kaldı ki, Şike parasının olduğu söylenen çantanın içinde bilet olduğu Ertuğrul ÖZKÖK’ün (EK-2) de ki yazısında üstelik şahadetle açıkça anlatılmıştır. Kaldı ki, Vali, Emniyet Müdürü ve Tugay Komutanının önünde defalarca açılıp kapatılan bu çantanın içinde nasıl olur da şike parası olabilir? Bu konudaki ayrıntılı açıklamayı Genel Oluş bölümünde ayrıntısı ile anlattık. Elbise çantasıyla havaalanı kontrolünde belli dahi olmayan bu paranın varlığı olsa olsa iddia makamının ispatsız hayal gücünden öte değildir.
III. ABDULLAH BAŞAK VE YUSUF TURANLI ARACILIĞIYLA YÜRÜTÜLEN  ŞİKE FAALİYETLERİ İDDİASI:
İlhan Ekşioğlu transfer çalışmaları yapan yönetim kurulu üyelerimizden biridir. Transfer yapacağımız oyuncular ve kulüpleriyle yönetici arkadaşlarımız diyalog kurmaktaydılar. Yöneticiler genelde kulüplerle, menajerler ise oyuncularla diyalog kurarlar.

16.05.2011 de yapılan İlhan Ekşioğlu, Abdullah Başak görüşmeleri bu kapsamda yapılan görüşmelerdir.

İlhan Ekşioğlu transferi Yusuf Turanlı üzerinden yapmak istemektedir.
16.05.2011 günü saat:14.30’da Abdullah BAŞAK’ın (532 7181895) İlhan Yüksel EKŞİOĞLU’nu (532 3343303) aradığı görüşmede özetle; (Kayıt Sıra No:3166)
Abdullah’ın “Abi o bizim kardeşinki öğleden sonrada şey nedir adı öbürüne gitmek lazım abi yüz yüze” dediği, “İlhan’ın “Şeye senin dediğine” dediği, Abdullah’ın “Ya oraya kadar gitmek lazım, …, E sırf (Yusuf TURANLI’yı kastederek) bizim o kardeşinki ile olmuyor mu abi”dediği, İlhan’ın “istersen bi daha senle yarın konuşalım SENİN DE GİTMEN  DOĞRU OLUR MU ORALARDA GÖZÜKMEN” dediği, Abdullah’ın “Oraya gitmeyecem zaten abi, …, Kayseri’ye abi, ….,  Oraya gidermiyim abi ben” dediği, İlhan’ın “İyi sen gel ikisi için mi yoksa o biri için mi” dediği, Abdullah’ın “İkisi için abi, …., Senin dediğin gibi söyledim abi” dediği, İlhan’ın  “öbürünü de yapsın ha bi tane daha var dün söylediği” dediği tespit edilmiştir.

16.05.2011  tarihinde yapılan Abdullah Başak, Yusuf Turanlı konuşmasındaki görüşmeler transferi kapsamaktadır. O tarihte Kayserispordan Serdar Kesimal, Hasan Ali Kaldırım transferlerini yapmak istiyorduk. İlhan Ekşioğlu’nun yürüttüğü bu transfer çalışmaları için 550.000$ bütçe ayrılmıştı. Zaten 16.05.2011 saat 14:30daki Abdullah Başak, İlhan Ekşioğlu konuşmasında bu açıkça görülmektedir.

Bu konuşmada İlhan Ekşioğlu ’istersen bir daha seninle yarın konuşalım senin de gitmeden doğru olur mu oralarda gözükmen’ dediği, Abdullah’ın’oraya gitmeyecem zaten abi, Kayseriye Abi, oraya gidermiyim abi ben’ , İlhan’ın ’iyi sen gel ikisi için mi yoksa o biri için mi’ dediği, Abdullah’ın’ikisi için abi, senin dediğin gibi söyledim’ sözleriyle Kayseriden yapılması istenilen transferler için konuştukları açıkça görülmektedir.

Halbuki emniyet bu görüşmeleri şike yapıldı anlamında algılamaktadır. Burada Emniyet Korcan’la ilgili bir çalışma yapıldığını söylemektedir halbuki konuşmalarda iki kişiyle transfer çalışmaları üzerine konuşmalar yapılmaktadır. Bu durumda emniyetin ikinci kişiyi ortaya koyması gerekir. Bunu koyamazlar çünkü böyle bir şey yoktur.
Hukuka aykırı maddi menfaat karşılığında faaliyette bulunulduğu değerlendirilmiştir denmektedir. Değerlendirme neye göre yapılmıştır? Ve faaliyetlerin menfaat karşılığı yapıldığı söylenmektedir. Bu da ne menfaatidir? Böyle bir şey yoktur.

Yusuf Turanlı, Korcan Çelikay’ın menajeridir. Onunla görüşmesi gayet doğaldır. Zaten Yusuf Turanlı ile Korcan Çelikay arasında yapılan şu tapelere baktığımızda olayı daha net göreceğiz.
17.05.2011 tarihi , saat 10.57 de Yusuf Turanlı – Korcan Çelikay konuşması :

Soruldu     :  17.05.2011 günü Saat:10.57’de Yusuf TURANLI ile yaptığınız telefon
görüşmesinde özetle; Sizin “Dün görmemişim abi ya gece yazmışsın da“dediğiniz,
Yusuf’un  “Hoca dedim ne düşünüyorsun şu Hakan ın işi netleşsin dedi ona göre dedi getireceğiz yani…. Dediğim gibi ha (Gülüyor) rahat ol ameliyatı düşün… Hayırlısıyla ameliyatı da bitirelim ondan sonra tatil yaparsın” dediği, Sizin “ÖYLE KOLAY DEĞİL ABİ ZAM GELSİN ZAM”dediğiniz, Yusuf’un “ZAM MI HARİKA ORASI SEN RAHAT OL.. GERİSİNE KARIŞMA.. PARA.. Ben kiminle görüşeyim burada (İlhan ÇELİKAY’ı kastederek) KARDEŞİNLE Mİ” dediği, Sizin “Abi sen.. kimseyle görüşmene gerek yok ki niye görüşeceksin yani.. Dönüşte görüşürüz abi” dediğiniz, Yusuf’un “ÇÜNKÜ HEDİYEYİ PAZAR ÖĞLENE ALACAĞIM BEN YANİ tamam ” dediği, Sizin “FARK ETMEZ ABİ SENDE YA DA BENDE DURMASI ÇOK ÖNEMLİ DEĞİL YANİ” dediği tespit edilmiştir.

-Görüşmede geçen Hakan …  ? İsimli şahıs kimdir?
-Görüşmede Yusuf TURANLI “… Dediğim gibi ha (gülüyor) rahat ol ameliyatı düşün.. Hayırlısıyla  ameliyatı da bitirelim ondan sonra tatil yaparsın” diyerek neyi kastetmektedir?

Cevap   :  Görüşmede geçen şahıs Beşiktaş kalecisi Hakan ARIKAN’dır. Ben Sivassporda kiralık olduğumdan dolayı Beşiktaş’a geri dönme durumum vardı. Hakan ARIKAN’ın takımdan gitmesi durumunda şans bulabilecektim.

Benim Beşiktaşspor’a gitmem gündeme gelmişti. Bende bu durumu Yusuf’a soruyordum. Yusuf’ta yukarıda belirttiğim gibi sen bunları düşünme fıtık rahatsızlığımdan dolayı olacağım ameliyatı düşün diyordu.

Ben Sivasspor da kiralık olduğum için o zaman bana performansımın iyi olursa aldığım para da iyileştirme yapacaklarını söylediler. Bende Beşiktaş’a gitme durumum olmazsa Sivassporda kalabileceğim ancak aldığım ücrette zam gelmesini istedim. Aynı zamanda Beşiktaş kulübüne gidersem daha iyi bir sözleşmem olmasını istedim.

Korcan Çelikay yukarıdaki ifadeyi vermektedir. Yusuf Turanlı da bunun mukaveleden dolayı alacağı ücret olduğunu ifadesinde söylüyor.

Burada görüldüğü gibi kendi ifadesiyle transferiyle ilgili konuşma yapmaktadır çünkü “hediyeyi Pazar günü öğlene kadar alacağım ben yani” demesinin bizimle ilgisi olamaz. Çünkü Fenerbahçe Spor Kulübünün tüm yetkilileri 21-22 Mayısta Sivas’ta maçta bulunmaktadırlar. Emniyet her şeyi takip ettiğine göre burada da fiziki takip ve telefon konuşmalarıyla gelişmeleri ortaya koymak mecburiyetindedir. Eğer 21 Mayısta hediyeyi biz vermişsek 7-15 Haziranda Yusuf Turanlı’nın aldığı iddia edilen paraların Korcan Çelikay’a verildiğine dair hiçbir belge yokken varsayımlarla böyle olduğu düşünülmektedir.

18.05.2011 tarihinde saat : 19.03de Yusuf Turanlı – Korcan Çelikay konuşmasında da Korcan Çelikay Fenerbahçe Spor Kulübü Futbol Takımını yeneceklerini ve ellerinden geleni yapacaklarını söylemektedir.

Yusuf Turanlı da iyi oynayanın kazanmasını söylüyor.
Soruldu       :   18.05.2011 günü saat:19.03’de Yusuf TURANLI ile yaptığınız telefon görüşmesinde özetle; Sizin “Aldın mı abi mesajımı” dediğiniz, Yusuf’un “Aldım da niye değiştirdin ya numarayı da” dediği, Sizin “NİYE DEĞİŞTİRMEYİ ABİ…. İyi abi yeneceğiz İnşallah Fener i… Öyle abi biz elimizden geleni yapacağız bilgin olsun” dediği, Yusuf’un “Sonuçta siz topunuzu oynayacaksınız iyi oynayan kazansın” dediği, Sizin “Hiç gerek yok başka şeylere” dediğiniz, Yusuf’un “Senin BBM açık ama” dediği, Sizin “BBM ide kapatacağım abi” dediğiniz, Yusuf’un “Tamam var mı bana söyleyeceğin bir şey … SEN Mİ OYNUYORSUN şey gene sen oynuyorsun demi” dediği, Sizin “İnşallah evet” dediği tespit edilmiştir.

İletişim dinlenmesi ve kayıt altına alınması çalışmalarına karşı önlem olarak telefon görüşmelerinde konuşmalarınıza dikkat ettiğiniz, telefon hattını değiştirdiğiniz ve farklı yollardan iletişim kurduğunuz anlaşılmaktadır.

– Bu konuda tedirgin olmanızı gerektirecek herhangi bir illegal faaliyet içinde misiniz? Konuyla ilgili olarak ifadenizi veriniz.

Bu tapelerin sonunda Emniyet sorgulamasında iletişim dinlenmesi ve kayıt altına alınmasına karşı konuşmalara dikkat ettiklerini söylemektedir. Böyle bir çelişki olabilir mi? Aleyhimize olan tapeleri kullanırken konuşmalarımız için herhangi bir tedbir alınmadığını kabul edenler lehimize olan tapeler için neden konuşmalara dikkat edildiğini söylemektedirler. Doğru konuşmalar neden rahatsız etmektedir? Açıkça sahaya çıkıp ellerinden geleni yapacaklarını Korcan Çelikay söylemektedir.
Soruldu       :   21.05.2011 günü saat:11.56’da Abdullah BAŞAK ile Yusuf TURANLI arasındaki telefon görüşmesinde özetle; Abdullah’ın “Tüm kadroyu öğrendim de kadro açıklanmış” dediği, Yusuf’un “… BENİMKİ OYNUYORDUR DA” dediği, Abdullah’ın “Evet, …,  Mehmet YILDIZ’ı kesmiş, ……,  Pedriel ile Eneramo’yu koymuş” dediği, Yusuf’un “Daha iyi olmuş, …, Sert olanları oynatıyor ya” dediği tespit edilmiştir.

Yukarıdaki görüşmelerde Abdullah BAŞAK ve Yusuf TURANLI  Fenerbahçe müsabakasında sizin oynayacağınız hakkında konuştukları anlaşılmaktadır.

– Abdullah BAŞAK ve Yusuf TURANLI’nın Fenerbahçe – Sivasspor müsabakalarında sizin oynayacak olmanızı takip etmelerinin sebebi nedir?

Daha önce de belirttiğim gibi her zaman oynayacağımız takım veya diğer takımlar ile ilgili bilgileri basından, kulüplere yakın kişilerden, öğrenir ve sorumlu arkadaşlara iletiriz. Buradaki işlem de budur. Eğer herhangi bir anlaşma olsa idi Yusuf Turanlı, Pedriel ve Eneramo ile ilgili sert olanları oynatıyor der miydi? Bizim ile ilişki içinde olsaydı bu durumda en az bu kadroya sitem ederlerdi. Biz Fenerbahçeliler takımımıza, taraftarımıza güvendiğimiz için böyle bir girişimin içinde olmadık.

Soruldu       :   21.05.2011 günü saat:12.01’de İlhan Yüksel EKŞİOĞLU ile Abdullah BAŞAK arasındaki telefon görüşmesinde özetle; Abdullah’ın “Şimdi kadroyu açıkladılar abi, ….,  Kalede Ramoviç, …, Yok şey pardon yanlış dedim KALEDE KORCAN” dediği, İlhan’ın “HI” dediği, Abdullah’ın (GÜLÜYOR) Şey yalnız ilerde abi şeyi oynatıyor Eneramo, Pedriel 2 forvet oynatıyor, …,  Gene defansta Hayrettin var Kadir var, …, Sedat var, …, Öbürlerini de söyledi ama şimdi dayım aradım da Sivas ı, …,  Alacağız yeneteceğiz, ….,  Çok rahatım, hatta yani ne biliyim yani çok çok rahatım BEN ŞEYİ DÜŞÜNÜYORUM ACABA MİNİ COOPER MI ALSAM PEUGEOT 508 Mİ ALSAM ( Gülüyor)” dediği, İlhan’ın “Ya sen şu maçı alalım varya” dediği, Abdullah’ın “Vallahi yemin ediyorum İlhan abi bunu kalben söylüyorum yani şu çektiğimiz streslere yani bi kaç kişi o klupte zaten stresi yaşayan başkanla beraber cidden yani, …, Alnımızın akıyla abi” dediği tespit edilmiştir.

Ben, Emniyette ve hastanedeyken yine Sivasspor – Fenerbahçe arasındaki maçtan dolayı Korcan Çelikay’a Minicooper araba alındığı tüm basınımızda yer aldı. Arabanın da Korcan’ın kız kardeşi adına alındığı yazıldı. Hâlbuki Korcan’ın kız kardeşi bulunmamaktaydı. Bu araba telefon tapesinde de görüldüğü gibi İlhan Ekşioğlu’nun şampiyon olursak dile benden ne dilersin sözü üzerine, “totemi olan” Abdullah Başak’a alınan bir hediyedir. Önce bir saat alınması konusunda espriler yapılmış, ancak zaman geçtikçe İlhan Ekşioğlu kendi isteği ile Kosifler otodan Minicooper arabayı hediye olarak almıştır. Arabanın fiyatı 39.000 Eurodur. 9.000Euro peşin ödenmiştir. Geriye kalanda 3 x 10.000Euro şeklinde ödenecekken tutuklamalar sonucunda ödenmemiştir. Araba Savcılık tarafından zapt edilmiştir. Kosifler oto parası ödenmediğinden gerekli kanuni işlemleri başlatmıştır. 06.10.2011 tarihinde 15.Ağır Ceza Mahkemesi kararıyla CMK.nun 131. maddesi gereğince el koyma kararı kaldırılmıştır.

Emniyetin istihbaratlarının ne kadar doğru olduğunu bu olayda görmekteyiz. El koyma kararı kaldırıldıktan sonra Minicooper sahibi tarafından kullanılmaya başlanmıştır.
EK-9: Teslim tutanağı

Soruldu       :   22.05.2011 günü saat 18.55’de Alaeddin YILDIRIM ile İlhan Yüksel EKŞİOĞLU arasındaki telefon görüşmesinde özetle; İlhan’ın “…. Aşağıdasın de mi” dediği, Alaeddin’in “Ne oldu” dediği, İlhan’ın “Şeyi düzeni bozmayın ama şey BOL ŞUT HA” dediği, Alaeddin’in “Tamam konuşuruz tamam” dediği tespit edilmiştir.
Tüm maçlardan önce yöneticiler heyecanları gereği futbolcularına bu tapedeki gibi veya soyunma odasında, orta sahada basın, şöyle yapın, bol şut atın, koşun gibi futbolun içinde olması gereken hatırlatmaları yaparlar. Burada da İlhan Bey, futbolcuları hava yağışlı olduğu için bol şut atmalarını istiyor. Bu konuda teknik direktör ve diğer teknik adamlar her maçtan önce söylerler. Ben ve idarecilerimiz her maçtan önce futbolda kazanmak için futbolcularımıza gerekli uyarıları yapmışızdır. Onun için bu sözleri başka takım yetkilileri söylerler. Bundan bir şeyler çıkarmaya çalışmak yanlıştır.

Soruldu: 22.05.2011 günü saat 20.53’de Yusuf TURANLI ile Abdullah BAŞAK arasındaki telefon görüşmesinde özetle; Yusuf’un “NASIL GOL YEDİ YA ÇOCUĞA BAK” dediği, Abdullah’ın “Sonu iyi bitsin de” dediği, Yusuf’un “Daha ne olacak daha ne bitsin abi FENER KAZANIR YA DAHA ŞEYİ Mİ VAR ABİ KALEYE GİTMİYOR FENER YA… Ama yani sonuçta…. ÇOK KÖTÜ YEDİ O ÇOCUĞA ÜZÜLDÜM” dediği tespit edilmiştir.

Bu tapede de Yusuf’un “nasıl gol yedi ya çocuğa bak” demesiyle Korcan Çelikay’ın kötü gol yediğini söylemektedir. Ancak bunun yanında oyun içinde gerekli kurtarışları da yapmıştır. Örnek olarak Stoch’un yüzde yüz gollük şutunu kurtarmıştı. Bu pozisyon gol olsa idi Fenerbahçe’miz 2 farkla öne geçecekti ve maç bizim açımızdan daha kolay bir hale gelecekti. Maçlarda her zaman kolay goller yenilebilinir veya kaçırılabilinir. Bu pozisyonda şanssız bir durumdur. Geçen haftalarda Mersin maçında Mersin İdmanyurdu’nun 2 kalecisi de çok kötü goller yediler. Bunlar futbolda olağan şeylerdir. Sivasspor maçında kalecimiz Volkan Demirel de kötü 2 gol yedi. Bundan 2 yıl önce Ali Sami Yende Volkan Demirel ile Edu hava topunda anlaşamadılar ve hata yaptılar. Bunun sonucunda gol yedik ve şampiyon olamadık.

MADEMKİ FİZİKİ TAKİP VE İLETİŞİM TAKİBİ YAPILMAKTAYDI İLHAN EKŞİOĞLUNDAN ALINDIĞI SÖYLENEN PARANIN KORCAN ÇELİKAY’A VERİLMESİ GEREKİRDİ. AMA HİÇBİR ŞEKİLDE KORCAN ÇELİKAYA PARA VERİLDİĞİNİN TESPİTİ YOKTUR. TAMAMEN HAYALİ OLARAK KURGU YAPILMAKTADIR. ÇÜNKÜ BÖYLE BİR ANLAŞMA VE OLAY YOKTUR. BUNUNLA İLGİLİ HİÇBİR DELİL VEYA BELGE YOKTUR. KENDİSİDE İFADESİNDE PARA ALMADIĞINI SÖYLEMEKTEDİR.
Diğer bir konu da Fenerbahçe kuruluşlarından Kulübe aktarılan 400.000TL nereye kullanıldığı sorusudur. Fenerbahçe Spor Kulübünün giderlerini karşılamak amacıyla kulübün şirketlerinden de kulübe ihtiyaç duyulması durumunda maddi aktarmalar yapılır.

11.05.2011 günü saat 15.57’de Aziz YILDIRIM’ın (530 5527290) Abdullah KİĞILI’yı (532 3212222) aradığı görüşmede özetle; (Kayıt Sıra No:2404)

Aziz’in “Fenerium nasıl gidiyor satışlar var mı bu ara” dediği, Abdullah’ın “Para mı istiyorsun başkan” dediği, Aziz’in “Para istemiyorum para var mı PARA VARSA VER AMA…  Varsa Tamer ile konuşsunlar tamam” dediği, Abdullah’ın “Bakayım bakayım.. Derhal derhal” dediği tespit edilmiştir.
Soruldu : Abdullah KİĞILI  isimli şahıstan para isteminizin sebebini ve bu parayı hangi amaçla istediğinizi açıklayın. Şahsın para verip vermediğini, vermiş ise kaç lira verdiğini belirtin.
CEVAP :
*11.05.2011 günü saat 17.22’de Aziz YILDIRIM’ı (531 7608902), Abdullah KİĞILI’nın (532 3212222) aradığı; (Kayıt Sıra No: …….)
Abdullah’ın “400 TL Tamer’e gönderiyoruz şimdi” dediği, Aziz’in “Tamam peki” dediği tespit edilmiştir.
*11.05.2011 günü saat :17.24’de Aziz YILDIRIM’ın (530 5527290) Tamer YELKOVAN’ı (552 6121253) aradığı görüşmede özetle; (Kayıt Sıra No:2405)
Aziz’in “Abdullah KİĞILI 400.000 Feneriumdan aktarma yapıyor şu an” dediği, Tamer’in “Şimdi telefon geldi ben de şaşırdım” dediği, Aziz’in “Ben telefon ettim… Tamer beye varsa gönder şimdi 400 gönderiyoruz dediler… Görüyorsun her yerden çalışıyorum” dediği, Tamer’in “Bir de şu futbolcular şu işi ateşlerse iş biter vallahi” dediği tespit edilmiştir.
Soruldu : Abdullah KİĞILI’dan almış olduğunuz 400.000 miktarında parayı nerede hangi amaçla kullandınız.

Yukarıda yapılan telefon görüşmelerinde Feneriumdan sorumlu yönetim kurulu üyemiz Sn. Abdullah Kiğılı dan kulübe para vermesini istiyorum. Kendisi de 400.000TL kulübe göndereceğini söylemektedir. Ben de bu gelişmeyi muhasebe sorumlusu Tamer Yelkovan’a aktarmaktayım. Abdullah Kiğılıdan para alınmamıştır. Bu para Fenerium’dan aktarılmıştır. Harcamanın nerelere yapıldığı ekte verilen listededir. (EK-10)
Garanti Bankası Kalamış Şubesinden Fenerbahçe Spor Kulübü’ne Fenerbahçe Spor Ürünleri San. Tic. A.Ş. 400.000 TL 12.05.2011 tarihinde aktarılmıştır.
HARCAMA YERLERİ
13.05.2011 Tarih        Garanti Bankası Kulüp Kredi Kart Ödemesi                74.038 TL
13.05.2011 Tarih        Pittoresco İç Mimarlık Cari Hesap Ödemesi               20.000 TL
16.05.2011 Tarih        Denizbank Hesabımıza EFT                                 100.000 TL
16.05.2011 Tarih        Tekstilbank Hesabımıza EFT                              58.000 TL
16.05.2011 Tarih        Turklandbank Hesabımıza EFT                            +152.000 TL
404.038 TL
IV. ALİ KIRATLI – FATİH AKBABA GÖRÜŞMESİ İDDİASI
Ali Kıratlı aracılığı ile yapıldığı ileri sürülen şike iddiasının hiçbirini kabul etmiyoruz. Fatih Akbaba sorgusunda Sivas’a 2 yıldır gitmediğini söylemiştir. Sivas’la ilgisi olmayan bir kişi ile nasıl şike yapılabilir?

Papermoon’da yaptığımız toplantıda Eskişehir Spor Kulübü Başkanı Halil Ünal, Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu, Eskişehirspor Yöneticisi bir kişi ile birlikte Sezer Öztürk ve Alper Potuk transferlerini konuştuk. Halil Ünal, Alper’in en az bir yıl daha Eskişehir’de oynamasının iyi olacağını söyledi. Biz ısrar edince düşünmek için zaman istedi. Bunun üzerine Sezer Öztürk’le ilgili bonservis bedelini konuştuk. Halil Ünal Başkan rakamı bizim söylememizi istedi. Bizde kendisinden bonservis için rakam istedik. İki tarafta rakam söylemediği için benimle Sayın İlhan Ekşioğlu yemek yedikten sonra ayrıldık. Yanımızda İlhan Ekşioğlu’nun getirdiği herhangi bir para yoktu. Bizde kimseye para vermedik. 20.05.2011deki fiziki takip tutanağındaki gibi 250.000$ kimseye verilmemiştir. (EK-11) Halil Ünal’ın ifadesi.

Transfer çalışmaları yapılırken yöneticiler teknik heyetin verdiği listeye göre transfer çalışmaları yaparlar. İlhan Ekşioğlu’da Alper Topuk’un transfer çalışmalarını yürütmekteydi. Transfer çalışmaları sırasında yöneticilerimiz gerekirse kendi kaynaklarından harcama yaparlar. İşlemin oluşmasından sonra Yönetim Kurulu Kararıyla yaptıkları harcamalar kendilerine ödenir.

27.05.2011 tarihinde İlhan Ekşioğlu kendi kaynaklarından 300.000$ parayı Ali Kıratlı’ya vermiştir. Ali Kıratlı’da bu parayı Fatih Akbaba’ya Alper Potuk transferinde kullanılmak üzere verdiğini söylemektedir. Her ikisinin de ifadesinde vardır. Fatih Akbaba’nın Sivas’la oynayacağımız maçla ilgisi bulunmamaktadır. Onun ilgisi Alper Potuk’un transferi iledir. Sayın Bülent Uygun ile olan yakınlığını Sivasspor – Fenerbahçe maçına nasıl bağlayabiliriz? Ayrıca uzun zamandır görüşmediğini de ifadesinde söylemektedir. 22.05.2011 tarihinde oynanacak Sivasspor  – Fenerbahçe maçıyla ilgili Ali Kıratlı’nın Fatih Akbabayla görüştüğü söylenmektedir. Zaten ayın 21inde Sivas takımı da kampa girmiştir. Fatih Akbaba nasıl bir çalışma yapabilecektir ki?

Ayrıca 29.05.2011 tarihindeki fiziki tutanakta Sivasspor – Fenerbahçe maçı öncesinde Ali Kıratlı’nın Fatih Akbaba ile Fenerbahçe Spor Kulübü lehine olacak şekilde maddi menfaat karşılığında hukuka aykırı faaliyetlerde bulunduğu söylenmektedir.
Emniyet burada varsayım fantezileri üzerine bazı şeyler oturtmaya çalışmaktadır. Hayallerinin gerçek olması için kendilerince bir yol çizmeye çalışmaktadırlar. Hukuka aykırı yapılan eylem nedir? Hukuka aykırı faaliyetler nedir? Bunların ortaya konması gerekir. Bu sorulara maalesef nedenleri konmadığı için cevap veremiyorum. Yapılan daha önceki anlaşmalar nedir? Bunların belgeleriyle ortaya konması gerekir. Hayali suçlarla suçlanmamız yakışmamaktadır.

07.06.2011 Tarihinde 400.000$ emanetin Tamer Yelkovan tarafından hazırlanıp İlhan Ekşioğlu’na verildiği söylenmektedir. FİZİKİ TAKİP VE İLETİŞİM TAKİBİ YANLIŞ YAPILMIŞTIR. Benimle Tamer Yelkovan arasında da böyle bir konuşma yoktur. AYRICA İLHAN EKŞİOĞLU’NA BU TARİHTE BİR ÖDEME YAPILMAMIŞTIR. Emniyet yanlış izleme yapmıştır. Kulüpten paranın çıkış yapılmadığı 07.06.2011 tarihinde sanki Kulüpten para çıkmış gibi göstererek resimli roman yazmışlardır. Halbuki para 08.06.2011 tarihinde İlhan Ekşioğlu’na verilmiştir.
07.06.2011 tarihindeki fiziki takip tutanağında Abdullah Başak’ın sağ kolu ile  göğsü arasında tuttuğu ve üzerinde Güllüoğlu yazılı, içerisinde destelenmiş şekilde  para olduğu değerlendirilen beyaz renkli naylon poşetin bulunduğu ve Yusuf Turanlı’nın ise sol kolu ile göğsü arasında bükülmüş vaziyette içi boş beyaz ve yeşil renkli karton çantanın olduğunun görüldüğü söylenmektedir. Yine her şey görüldüğü gibi varsayım üzerine oturtulmaktadır. Beyaz renkli naylon poşetin içinde destelenmiş şekilde para olduğunu söylemek için poşeti ele alıp içini gördükten ve saydıktan sonra ancak bu ifade kullanılabilinir, aksi halde kendinizi ve kamuoyunu kandırmaya ve iftira atmaya yönelik bir söylem olur.

Emniyet teşkilatı kendisi de inanmadığı için Abdullah Başak ile Yusuf Turanlı’yı durdurup tutanakla durum tespiti yapmamıştır. Yusuf Turanlı’da olduğu söylenilen poşetteki para kime verilmiştir? Bunun takip edenlerce bilinmesi gerekirken her şey ortada bırakılarak suçlama yapılmaktadır.

08.06.2011 TARİHİNDE İLHAN EKŞİOĞLU KULÜPTEN YAPILACAKLARLA İLGİLİ 400.000$ AVANS ALMIŞTIR. İnşaatları yapacak olan şirketle yapılan anlaşma gereği şirket işe başlayıp 3 ayda bitireceğini taahhüt etmiştir. İşe başlama tarihinde de kendisine 400.000$ avans verilecek idi. Şirket işe başlamadığı için avans verilmemiş ve 400.000$ da İlhan Ekşioğlu tarafından 22.06.2011de 225.000$ (İkiyüzyirmibeşbin Dolar), 23.06.2011 de ise 175.000$ (Yüzyetmişbeşbin Dolar) olmak üzere kulübe nakit olarak iade edilmiştir. EK-12: 400.000$ alındığı ve iadesi ile ilgili belgeler. Siz, şike için aldığınız parayı (400.000 $) 22-23.06.2011 tarihinde tekrar kulübünüze öder misiniz? Şike için alınan para verildiği yerde kalır. Hal bu ki; burada kulübe geri ödenmiştir. Yani şike parası orada yoktur. İNŞAATLA İLGİLİ 400.000$ ortada vardır.

Paranın Korcan Çelikay’a verildiğiyle ilgili yaratılan kaos boşunadır. Çünkü Korcan Çelikay’la hiçbir şekilde anlaşma yapılmamış ve hiçbir şekilde para verilmemiştir. Bununla ilgili hiçbir delil veya belge yoktur. KENDİSİ DE İFADESİNDE PARA ALMADIĞINI SÖYLEMEKTEDİR. BU SUÇLAMA DA, MİNİCOOPER ARABA GİBİ HAYAL ÜRÜNÜDÜR.
Maçtan sonra basında yer alan haberlere de şöyle göz atarsak;  ERMAN TOROĞLU SAVCILIK VE EMNİYETTE VERDİĞİ İFADELERİNDE, “BANA, ÇALIŞTIĞIM YERE SON BİR YILLIK SÜREÇTE BİR MAÇTA ŞİKE VEYA TEŞVİK GİRİŞİMİNDE BULUNULDUĞUNA DAİR HERHANGİ BİR İHBAR VEYA BİLGİ GELMEMİŞTİR. GEÇMİŞTE BU TÜR OLAYLARA SIKLIKLA RASTLADIM” DEMEKTEDİR. (EK-13)

Yine Erman Toroğlu 22.05.2011 tarihinde Sivasspor – Fenerbahçe maçından sonra  23.05.2011 tarihinde Hürriyet gazetesinde “BÜYÜK BAŞARI” başlığı altında şöyle yazmıştır ;  “BEĞENDİĞİM, KARŞILAŞMADA 7 GOL ATILDI. HEPSİDE 4 EYLÜL STADI GİBİ GÜZELDİ” DİYOR. YORUMA GEREK VAR MI? (EK-14
Basında çıkan diğer yazılar ise;

ALTAN TANRIKULU: BEĞENDİM, SİVASSPOR’UN ALNININ AKIYLA 90 DAKİKA MÜCADELE ETMESİNİ. (HÜRRİYET GAZETESİ) (EK-15)
ŞANSAL BÜYÜKA :  ŞAMPİYONA SAYGI (AKŞAM GAZETESİ) (EK-16)
RIDVAN DİLMEN: SON 10 YILA DAMGA VURDU (SABAH GAZETESİ) (EK-17)
DİĞER KÖŞE YAZARLARININ YAZILARI (EK-18)
Maçların oynanmasından sonra Federasyon gözlemcileri, temsilcileri ve hakemler tarafından gerekli raporlar Türkiye Futbol Federasyonuna verilir. Bu maçla ilgili verilen hiçbir olumsuz görüş yoktur. TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU BU RAPORLARA GÖRE MAÇIN TEMİZ OLDUĞUNU ONAYLAMIŞ VE FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜNÜ 2010 – 2011 YILININ ŞAMPİYONU İLAN ETMİŞTİR. MADEMKİ ŞİKE VE TEŞVİK VARDI NEDEN FENERBAHÇE’NİN ŞAMPİYON OLMASININ ONAYLANMASINA MÜSAADE EDİLDİ.Bakın Osman Erdal Fırat maçın tanımı ile ilgili raporunda ne yazıyor:

Kapalı, yağışlı bir hava ve iyi bir zemin üzerinde oynanan müsabakayı toplam 13.247 seyircinin, tahmini 2500 kişisi misafir takım seyircisi olarak izledi. Müsabaka EV SAHİBİ TAKIM İÇİN PRESTİJ, MİSAFİR TAKIM İÇİN İSE ŞAMPİYONLUK MÜCADELESİYDİ. Her iki takım seyircileri takımlarını destekleyici tezahüratta bulundular. İKİ TAKIM SPORCULARI MÜSABAKA SÜRESİNCE MÜCADELEYİ BIRAKMADILAR. Sporcular, birbirlerine karşı centilmence davranıp, oyunu çirkinleştirecek bir pozisyon yaratmadılar. HAVANIN YAĞIŞLI OLMASI ZEMİNİN KAYGANLAŞMASINA NEDEN OLDU. Bu nedenle ikili mücadelelerin çokluğu, fiziki temasların fazlalığı, TOP KONTROLÜNÜN ZOR OLMASI ve her iki takım sporcularının kazanma azmi ile oynamaları hakemin pozisyonlara yakın olarak dikkatli karar vermeye yönlendirdi. HAVANIN YAĞIŞLI OLMASI, yardımcı hakemlerin önlerinde akınların fazlalığı ve kritik ofsayt pozisyonlarının çokluğu yardımcı hakemleri zorlayıcı nedenlerdir. Teknik alanlardaki şahısların sorumlu davranışları, 4.hakem için maçın normal seyrinde gitmesine neden oldu.”
EK-19: Türkiye Futbol Federasyonu Hakem Raporu, Temsilci Raporu, Medya Temsilci Raporu, Gözlemci Raporu.
EK-20: Müsabakaya ilişkin maç kadroları.
EK-21: Müsabakaya ilişkin oyuncu puan listeleri.

  SAYIN SAVCI MEHMET BERK, BANA VE AVUKATLARIMA, SİVASTA FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ ŞAMPİYON OLMASAYDI BU DAVAYI AÇMAYACAKLARINI SÖYLEYEREK BİZLERE NE ANLATMAK İSTİYOR OLABİLİR? BUNU BUGÜN BİLE ANLAMIŞ DEĞİLİM.
SONUÇ: ÖYLE BİR MAÇ Kİ SON 15 DAKİKASINI 3-2 ÖNDE OLMAMIZA RAĞMEN PROTOKOL TRİBÜNÜNDE DEĞİL İÇERİDEKİ KÜÇÜK SALONDA TV’DEN SEYRETTİM. NEREDEYSE HEYECANDAN KALBİMİN DURACAĞINI HİSSETTİM. ŞİKE YAPILAN BİR MAÇTA BUNLAR YAŞANILABİLİNİR Mİ? SİVASSPOR DA SEZONUN EN İYİ FUTBOLUNU SAHAYA YANSITTI. SİVASSPORU DA TEMİZ FUTBOLUNDAN DOLAYI TEBRİK EDİYORUM.
FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ OLARAK YUKARIDA ANLATTIĞIMIZ ŞEKİLDE SİVASTA HİÇBİR ŞEKİLDE ŞİKE İLE ŞAMPİYONLUĞUMUZU İLAN ETMEDİK, CAMİAMIZIN BÜTÜN KATKILARI, YÖNETİM KURULU, TEKNİK HEYET, FUTBOLCULARIN EMEĞİ VE ALIN TERİ İLE KAZANILMIŞ BİR MAÇ VE ŞAMPİYONLUK ÖYKÜSÜDÜR.”

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: