spor hukuku

Cengizhan Şimşek Olayı’nda Yeni Dönem

Yağlı güreşçi Cengizhan Şimşek, doping cezalısı olduğu dönemde yarışmalara katılmış ve dereceler elde etmişti. Şimşek o dönemde Kırkpınar’ı kazanmıştı.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu yönetim kurulu hukuka aykırı hareket etmiş ve Şimşek hakkında tedbir kararı vermişti. Oysa federasyon disiplin kurulu, Cengizhan Şimşek’in savunmasını aldıktan sonra Şimşek’in cezalı olduğu dönemde yarışmalara katıldığını tespit etmeli, cezalıyken katıldığı yarışmalarda elde ettiği ödüllerin iadesine karar vermeliydi. Disiplin Kurulu ayrıca cezalıyken yarışmalara katılma suçu sebebiyle Şimşek’e ayrıca ceza vermeliydi.

Türkiye Güreş Federasyonu ve Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu bu süreci o kadar kötü yönetti ki, süreç karışık bir hal aldı.

Cengizhan Şimşek, TGGF yönetim kurulu kararının iptali talebiyle idare mahkemesine başvurmuş.

Ankara 15. İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı vermiş.

Bir diğer yağlı güreşçi Mustafa Taş, yürütmeyi durdurma kararını öğrenince, davaya müdahale talebinde bulunmuş.

Mustafa Taş müdahale talebinde bulununca, Cengizhan Şimşek çok ağır bir paylaşım yapmış.

Cengizhan Şimşek, Mustafa Taş’ın ahlakına laf etmiş, Taş’ı masa başı oyunlar oynamakla suçlamış. Hatta Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek’ten Mustafa Taş hakkında gereğinin yapılmasını talep etmiş.

İlgili yazıyı aşağıda paylaşacağım.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu, kolayca üstesinden gelebileceği disiplin olayı hakkında arka arkaya yanlış kararlar vererek büyük skandala imza attı.

Doping ihlali yapan, cezalı iken yarışmalara katılan ve bu sebeple ağır ceza alması gereken Cengizhan Şimşek, federasyonun kararını iptal ettirecek ve kahraman gibi algılanacak.

TGGF, ayrıca Cengizhan Şimşek’in doping cezalısı iken yarışmalara katılması hakkında yeni soruşturma açmalı, federasyonun disiplin kurulunu görevlendirmeli ve disiplin kurulu mevzuat uyarınca Cengizhan Şimşek’i cezalandırmalıdır.

TGGF, Facebook hesabındaki paylaşımı sebebiyle Cengizhan Şimşek’i cezalandırmalıdır. Umarım bu sefer doğru, görevli kurul usule uygun hareket eder ve Disiplin Talimatı uyarınca gereğini yapar.

Cengizhan Şimşek’in mesajı aşağıdadır:

“Türk Milleti ve Büyük Güreş Camiasına…
Öncelikle Ramazan Ayının tüm İslam Alemine ve Ülkemize hayırlara vesile olmasını ve tutulan oruçların Cenab-ı Allah katında kabül edilmesini niyaz ediyorum . Ramazan Ayı ile ilgili bir hadis der ki “Ramazan ayı girdiği zaman Cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kilitlenir, şeytanlar zincire vurulur.” Lakin zincire vurulmuş şeytanlar ne Ramazan dinliyor , ne Deprem, ne de alın teri. Bildiğiniz üzere Ankara 15. İdare Mahkemesi, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonun yetkisi olmadığı halde almış olduğu kararın yürütmesini durdurmuştur. Verilen bu karar, 50 Bin insanımızı kaybettiğimiz şu acı günlerimizin ortasında bir futbolcu attığı gole sevinemezken, düğünlerin ve hatta doğum günü kutlamalarını yapılmadığı günlerde Er Meydanında alınamayan Kemeri almak üzere davullarla , zurnalarla inanılmaz hazırlıklar yapılarak Edirne’ye almaya gidenlerin kursağında bırakmıştır.

Önüne her mikrofon uzatıldığında “ erlikten, mertlikten ve takım arkadaşlığından” dem vurmaktan geri durmayan ,telefon ile defalarca şahsımı arayıp “kardeşim bu Altın Kemer ananın ak sütü gibi senin hakkındır,ben asla böyle birşeyi kabul etmem “diyen sözde takım arkadaşımın henüz Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonun savunmasını dahi vermemişken görülmekte olan davaya “ KEMERİ BANA VERİN ” “ 662. KIRKPINAR GÜREŞLERİNE KEMER SAHİBİ OLARAK ÇIKMAMAM DURMUNDA MAĞDUR OLACAĞIM” diyerek ;Yüksek mahkemenin Yürütmeyi durdurma kararının ertesi günü avukatları aracılığı ile müdahallik talebinde bulunmuş, verilen Yürütmeyi Durdurma Kararını kaldırılmasını talep etmiştir.Yani maalesef ki,Masa başı oyunlarına kaldıkları yerden devam etme cesaretini fütursuzca göstermeye devam etmişlerdir. Yazıklar olsun sana Mustafa Taş!
Er Meydanlarında paça ve kasnak oyunlarıyla alınamayan kemeri masa başı oyunları ile almaya çalışanlara sesleniyorum !!! Yazdığınız ve oynadığınız senaryo ve filmler Oscarda 12 dalda ödül alır , oyunculuğunuz ise Oscarlık oyunculara iş bırakmaz.!!!

Her zaman şahsıma yapılan bu haksızlık konusunda yanımda olduğunu kamuoyu önünde duyuran Sayın Muhittin BÖCEK Başkanımın samimiyetine ve desteğine inanarak Sayın Başkanıma soruyorum yargı süreci devam ederken ve haklı olduğumu en iyi bilen bir büyüğümüz olarak ,SÖZDE takım arkadaşımın açtığı davaya müdahil olup, “kemer onun hakkı değil benim hakkım bana verin” demek takım arkadaşlığına sığar mı, yağlı güreşin ahlakına sığar mı ? Yörük kültürünü ve yağlı güreşin adap erkanını en iyi bilen sizlerin cevaplamanızı ve gerekeni yapmanızı bekliyorum Sn Başkanım.

661. Tarihi Kırkpınar Kemeri; Antalya’nın, Yörüklerin, Seriklilerin en son olarak Cengizhan ŞİMŞEK’indir. Buna bütün Türkiyemiz ve Büyük Güreş Camiamız geçen sene Edirne’de Allah’ın izni ile yaptığım güreşler sonucunda ŞAHİT olmuştur. Cengizhan ŞİMŞEK; Antalyalıları, Yörükleri ve Seriklileri yeni sezonda da masa başı ve ayak oyunlarıyla değil ermeydanlarında kasnak, paça ve supleks oyunlarıyla ve alın terini ortaya koyarak onları en iyi şekilde temsil edeceğinden kimsenin kuşkusu olmasın. Saygılarımla…

661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Cengizhan ŞİMŞEK”

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: