spor hukuku

Türkiye Güreş Federasyonu, Cengizhan Şimşek Olayı Hakkında Açıklama Yayınladı

Türkiye Güreş Federasyonu, Cengizhan Şimşek Olayı hakkında açıklama yayınladı. Açıklamada tutarsızlıklar dikkat çekiyor. Üstelik Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’nun açıklaması ile çelişiyor.

Türkiye Güreş Federasyonu, Cengizhan Şimşek Olayı hakkında açıklama yayınladı.

Açıklamayı aşağıda yayınlayacağım.

TÜRKİYE GÜREŞ FEDERASYONU’NDAN GARİP SAVUNMA

Türkiye Güreş Federasyonu’nun savunmasına göre, federasyon genel sekreteri Yusuf Gümüş, Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kurulu’nun ceza kararını 11 Mart 2022 tarihinde tebellüğ ettikten sonra personele veriyor ancak personel kararı sicile işlemiyor; karar düzeltme talebi için çalışmalar yapmıyor.

Ne ilginçtir, bu personel Nisan ayında istifa ediyor. Personel istifa edince, 10 günlük karar düzeltme süresi kaçırılıyor.

Sporcu karar düzeltme talebinde bulunuyor. Tahkim Kurulu’nun karar düzeltme talebini red kararı 13 Aralık 2022 tarihinde federasyonun kayıtlarına girince, federasyon yönetimi durumu fark ediyor.

TUTARSIZ AÇIKLAMALAR

Türkiye Güreş Federasyonu’nun açıklaması, federasyondaki yönetim zafiyetini ortaya koyuyor.

Ayrıca açıklama çelişkili, tutarsız.

Türkiye Güreş Federasyonu genel sekreteri Yusuf Gümüş, Tahkim Kurulu kararını tebellüğ ediyor, kararı gereğinin yapılması için personele veriyor ama genel sekreter gereğinin yapılıp yapılmadığını denetlemiyor.

Genel sekreter Yusuf Gümüş, federasyon başkanı Şeref Eroğlu’nu Tahkim Kurulu kararından haberdar etmedi mi?

Böyle bir şey olabilir mi?

Federasyonun açıklamasında “Tahkim Kurulu kararının Musa Aydın döneminde federasyonun sorumlu memurlarına havale edildiği” belirtilmiş.

Tahkim Kurulu kararının tebliğ edildiği Mart 2022’de kim başkandı? Eski başkan Musa Aydın’ın Tahkim Kurulu kararının uygulanması ile ne ilgisi var?

PERSONEL NİSAN AYINDA İSTİFA ETSE NE YAZAR?

Türkiye Güreş Federasyonu, “Bahsi geçen personelin Nisan ayında görevden kendi isteği ile ayrılması sürecinde Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kurulu’na 10 gün içinde cevap verilmediğini” belirtmiş.

Bu açıklama sayı saymadan yazılmış olmalı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kurulu’nun kararı federasyona 11 Mart 2022 tarihinde tebliğ edilmiş.

10 günlük karar düzeltme süresi ne zaman doldu?

21 Mart tarihinde doldu.

Nisan ayı başlamadan.

Personel istifa etmeden.

Personelin istifası ile sürenin kaçırılmasının ne ilgisi var?

Aklım almıyor.

Koca federasyon, bir personelin tahkim kurulu kararını kayda almadığı için mi doping cezalısı sporcu elini kolunu sallaya sallaya müsabakalara girebildi?

Türkiye Güreş Federasyonu başkanı Şeref Eroğlu’nun Tahkim Kurulu kararından haberdar olmaması düşünülemez.

Şeref Eroğlu, genel sekreterinden öğrenmese bile, federasyon yönetim kurulu üyesi Hasan Aydın’dan kararı öğrenmiştir.

Hasan Aydın sadece federasyon yönetim kurulu üyesi değil. Aydın ayrıca Cengizhan Şimşek’in lisanslı olduğu Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Spor Kulübü’nün güreş koordinatörü.

Cengizhan Şimşek, kamuoyu duyurusunda, Hasan Aydın ile sık sık iletişimde olduğunu, onun sözüne güvendiğini dile getirdi. Cengizhan Şimşek, Tahkim Kurulu’nun ceza kararını öğrendikten sonra bu kararı Hasan Aydın ile konuşmadı mı? Cengizhan Şimşek bu kararı kulüp yetkilileri ile tartışmadı mı?

Hasan Aydın’ın Tahkim Kurulu kararından haberdar olmaması mümkün değil. Hasan Aydın, kurul kararını başkanı Şeref Eroğlu’na söylemedi mi?

Böyle bir şey olabilir mi?

TÜRKİYE GELENEKSEL GÜREŞLER FEDERASYONU YALAN MI SÖYLÜYOR?

Üstelik bu savunma Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’nun açıklamasıyla da çelişiyor.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu, “Bahse konu Tahkim Kurulu kararı aleyhine sporcu Cengizhan Şimşek ve Türkiye Güreş Federasyonu avukatları tarafından düzeltme talebinde bulunulduğunu” açıkladı.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu yönetimi yalan mı söylüyor?

Türkiye Güreş Federasyonu’nun avukatı karar düzeltme talebinde bulunmadı mı?

GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI TAHKİM KURULU’NUN KARARLARI YAYINLANMALI

Önceki yazımda belirtmiştim. Tekrarlayayım.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kurulu Mart 2022 ve Aralık 2022 tarihli gerekçeli kararlarını yayınlamalı. Kamuoyu bu kararları okuyabilmeli.

Böylece kimin doğru, kimin yalan söylediğini tespit ederiz.

BİR DÜZELTME

Son söz olarak ise bir düzeltme yapayım.

Türkiye Güreş Federasyonu, açıklamasında, “Geleneksel Yağlı Güreşler Federasyonu” ifadesini kullanmış.

Bu federasyonun adı “Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu”.

Biraz özen lütfen!

TÜRKİYE GÜREŞ FEDERASYONU’NUN AÇIKLAMASI

Türkiye Güreş Federasyonu’nun kamuoyu açıklaması aşağıdadır:

”Basına ve sosyal medya organlarına yansıyan, yağlı güreşçi Cengizhan Şimşek’in ceza süreci ile ilgili olarak yaşanan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve süreci şeffaflık ilkemiz gereği tüm detayları ile açıklayarak kamuoyunu bilgilendirmek isteriz. 

Cengizhan Şimşek ile ilgili Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu’nun talebi üzerine 24.08.2021 tarihinde disiplin süreci bir önceki federasyon başkanı Musa Aydın döneminde başlatılmıştır. 

Türkiye Dopingle Mücadele Kurulu’nun sporcuya bir yıl hak mahrumiyeti cezası verilmesine yönelik kararına rağmen 19.10.2021 tarihinde Musa Aydın döneminin Disiplin Kurulu kararı ile sporcuya ulaşılamadığı gerekçesi öne sürülerek ceza tayinine yer olmadığına karar verilmiştir. 

Bu karara karşı Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kurulu nezdinde başvuru yapılmıştır. Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kurulu’nun konu hakkında vermiş olduğu bir yıl hak mahrumiyetine dair 09.03.2022 tarihli karar 11.03.2022 tarihinde federasyonumuz kayıtlarına girmiştir.

Şubat ayında Türkiye Güreş Federasyonu Genel Sekreterlik görevine atanan Yusuf Gümüş tarafından karar, gereği yapılmak üzere Musa Aydın döneminde Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu ile federasyonun sorumlu memurlarına havale edilmiştir.

Bahsi geçen personelin Nisan ayında görevden kendi isteği ile ayrılması sürecinde Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kurulu’na 10 gün içinde cevap verilmediği gibi sporcunun Tahkim Kurulu’na karar düzeltme için yapmış olduğu başvuruya dair kararın 13.12.2022 tarihinde kayıtlarımıza girmesi üzerine tespit olunmuş ve gereğinin yerine getirilmesi için derhal Geleneksel Güreşler Federasyonu’na kararın bir örneği iletilmiştir. 

Bu noktada Geleneksel Güreşler Federasyonu’nun 22.04.2022 tarihinde resmen kurulduğunu, 29.06.2022 tarihinde ilk genel kurullarını yaparak göreve başlamış olduğunu ve bu itibar ile Geleneksel Güreşler ile ilgili yetkinin bu tarihler itibari ile federasyonumuz sorumluluğundan çıkarak, zikredilen yeni federasyona devir olunduğunu kamuoyuna tekrar hatırlatmak isteriz. 

Kamuoyuna yansıyan süreçle ilgili olayın aydınlatılması ve sorumluların bulunması için iç denetim yolu ile federasyonumuzda 04.01.2023 tarihinde tahkikat başlatılmış olup, süreç hakkında tahkikatın sonuçlanması üzerine bilgi verilecektir. 

Federasyon yönetimimizin göreve geldiği 06.11.2021 tarihinden bu yana dopingle mücadele en fazla önem verilen konuların başında yer almaktadır. Federasyonumuz tarafından her daim olduğu gibi bu süreçte de kurallar ve mevzuat dışında herhangi bir uygulama yapılmadığı gibi bu yönde herhangi bir kimseye herhangi bir beyanda da bulunulmamıştır. 

Anılan asılsız beyanat ve haberlerle ilgili hukuki süreç başlatılacak ve takipçisi olunacaktır. İzah edildiği üzere anılan karardan ve cezadan 13.12.2022 tarihi itibari ile haberdar olunmuş olup Başkanımız Dr. Şeref Eroğlu sürecin ve sorumluların takibi hususunda bizatihi gayret ve özen göstermektedir. 

Basın ve sosyal medya organlarında çıkan asılsız iddia ve beyanatlara kamuoyunca itibar edilmemesi önemle rica olunur. Bu itibar ile sürecin aydınlatılması ve gereğinin yapılması için azami düzeyde gayret gösterilmekte olduğunu, bu konuda gerek TDMK gerek ise kurulan Geleneksel Yağlı Güreşler Federasyonu ile irtibat halinde sürecin yürütülmekte olduğunu saygılarımızla kamuoyuna bildirmek isteriz.

TÜRKİYE GÜREŞ FEDERASYONU BAŞKANLIĞI”

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: