Doping

Cengizhan Şimşek Olayı’nda Kilit Delil: Tebliğ Mazbataları

Doping cezalısı olmasına rağmen müsabakalara katılmaya devam eden yağlı güreşçi Cengizhan Şimşek, Tahkim Kurulu kararını bilmiyor muydu? Karar düzeltme talebinde bulunan avukatı da mı kararı bilmiyordu? Bu işte bir terslik var.

2023 yılı, spor hukuku açısından çok bereketli başladı.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu, 2022 Kırkpınar Başpehlivanı Cengizhan Şimşek’in doping cezalısı iken müsabakalara katıldığı gerekçesiyle Şimşek’in aldığı derecelerin iptaline, ona verilen ödüllerin iadesine karar verildiğini duyurdu.

Federasyonun duyurusu, Cengizhan Şimşek’in ilk basın açıklaması ile konuyla ilgili sorularımı paylaşmıştım.

Bu hafta ilginç gelişmeler oldu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek, Şimşek’e destek verdiğini açıkladı.

Birileri Böcek’i yanlış yönlendiriyor. O konuyu sonra yazacağım.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar’ın yapıldığı dönemde, Türkiye Güreş Federasyonu tarafından kendilerine gönderilen cezalı isimler listesinde Cengizhan Şimşek‘in isminin olmadığını açıkladı.

Cengizhan Şimşek tekrar yasaklı madde kullanmadığını beyan etti.

Bütün açıklamalarda beyan sahipleri Türkiye Güreş Federasyonu yönetimini suçladı. Türkiye Güreş Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kurulu’nun ceza kararını Cengizhan Şimşek’e, müsabaka yetkililerine bildirmemekle suçlanıyor.

Bu işte bir terslik var.

İddianın doğru olduğunu kabul edelim. Türkiye Güreş Federasyonu, Cengizhan Şimşek’e verilen cezayı Cengizhan Şimşek’e bildirmemiş olsun. Federasyon Cengizhan Şimşek’in cezasını cezalı sporcular listesine eklememiş, Şimşek’in lisansını iptal etmemiş, yağlı güreş organizatörlerine Şimşek’in cezalı olduğunu bildirmemiş olsun.

Neden federasyon bu kadar büyük bir ihmalde bulundu?

Komplo teorisi uydurayım: Tahkim Kurulu’nun kararını tebellüğ eden federasyon yetkilisi Tahkim Kurulu kararını örtbas etmiş olsun. Bu adam tahkim kurulu kararını yırtıp çöpe atmış olabilir. Belki kâğıtları yemiştir.

NE DEĞİŞİR?

Cengizhan Şimşek ve Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Spor Kulübü yönetimi Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kurulu’nun ceza kararını bilmiyorlar mıydı? Tahkim Kurulu, ilgili kararı Cengizhan Şimşek’e veya avukatına tebliğ etmedi mi?

Cengizhan Şimşek, ilk açıklamasında, Türkiye Güreş Federasyonu başkanı Şeref Eroğlu ile sık sık konuştuğunu iddia etti. Şimşek, Eroğlu’na cezası olup olmadığını, antrenman yapıp yapamayacağını sorduğunu açıkladı.

Şimşek, kulübünün güreş koordinatörü, aynı zamanda Türkiye Güreş Federasyonu yönetim kurulu üyesi Hasan Aydın ile de konuşup durmuş. Hasan Aydın da ona bir sorun olmadığını söylemiş.

Şimşek, ceza aldığını biliyor ki, federasyon yetkililerine sorun olup olmadığını sormuş.

CENGİZHAN ŞAHİN’İN AVUKATI KİM?

Cengizhan Şimşek tahkim kurulu kararından haber değilse, bu durumda gözler Cengizhan Şimşek’in avukatına çevrilmeli. Tahkim Kurulu, Tebligat Kanunu gereği, vekil ile temsil halinde vekile tebligat yapar. Tahkim Kurulu, ceza kararını Şimşek’in avukatına tebliğ etmiş olmalı.

CENGİZHAN ŞAHİN’İN avukatı kim?

Meslektaşım, karar düzeltme talebinde bulunduğuna göre, kararı tebellüğ etmiş olmalı.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’nun açıklamasından, Cengizhan Şimşek’in tahkim kurulunun kararına karşı karar düzeltme talebinde bulunduğunu öğrendik. Bu avukat, müvekkilini ceza kararı ve karar düzeltme başvurusu hakkında bilgilendirmedi mi?

İKİ TARAF DA KUSURLU

Türkiye Güreş Federasyonu yönetimi kusurlu. Bunda şüphe yok.

Ancak Cengizhan Şimşek de kusurlu.

Doping havuzunda bulunan sporcu “ben yayladayım. Telefon çekmiyor. Hakkınızı helal edin” diyerek yer bildirimi yapmaktan kaçınamaz. Bir yıl ortalıktan kaybolamaz.

Avukat ile temsil edilen, avukatı ceza kararına karşı kanun yoluna başvuran ŞimşekTahkim Kurulu kararını, cezalı olduğumu bilmiyordum” diyemez.

TAHKİM KURULU AÇIKLAMA YAPMALI, KARARLARI YAYINLAMALI

Bütün bu tartışmalar tek bir açıklama ile sona erdirilebilir.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kurulu, Mart 2022 tarihli kararını kimlere tebliğ ettiğini, tebligatların ulaşıp ulaşmadığını açıklamalıdır. Tahkim Kurulu tebliğ mazbatalarını yayınlamalıdır.

Olay ifşa olduğu için, kişisel veriler açısından sıkıntı bulunmuyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kurulu, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun “gerekçeli kararların yayınlanmasına” dair tavsiye kararını yerine getirmeli; Cengizhan Şimşek ile ilgili Mart 2022 ve Aralık 2022 tarihli gerekçeli kararlarını kamuya açık şekilde yayınlamalıdır.

Tahkim Kurulu’nun gerekçeli kararları doping ihlalinin nasıl gerçekleştiğini ortaya koyacak. Tebliğ mazbataları ise kararların kime ulaştığını gösterecek; kimin nasıl yalan söylediğini ispatlayacak.

Elbette Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan açıklama bekliyoruz.

Maalesef kendisi yine usulsüzlükler hakkında konuşmaktan kaçınıyor.

Türkiye Güreş Federasyonu başkanı Şeref Eroğlu’nun nerede olduğunu bilen yok. Eroğlu kayıplara karıştı.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: