spor mevzuatı

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu’nun Yeni Talimatları Yayımlandı

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu’nun hazırladığı üç Talimat, Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün sitesinde yayımlanarak yürürlüğe girdi.

26 Nisan 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7405 sayılı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu‘na göre, spor federasyonlarının Talimatları Bakanlığın onayına istinaden Bakanlığın internet sitesinde yayımlanarak yürürlüğe girecek (7405 sayılı Kanun md. 2-r).

Uygulamada, spor federasyonlarının mevzuatı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde, “Federasyon Mevzuatları” sayfasında yayınlanıyor.

Spor federasyonlarının mevzuatının Bakanlığın sitesinde yayımlanması, şeffaflık açısından sorun yaratıyor. Eskiden federasyonların düzenlemeleri Resmî Gazete’de yayımlanıyordu. Mevzuatın yürürlüğe girdiği tarih biliniyordu. Geçmişe dönük arama yapılabiliyordu. Bu konuyla ilgili bir yazı kaleme almıştım. O yazıya atıf yapmakla yetiniyorum.

BakanlKeşke SHGM, ana sayfasında veya mevzuat sayfasında son yayınlanan talimatları duyursa! Tek tek federasyon sayfalarını taramak çok zaman alıyor. Ciddi zaman kaybı oluyor.

Bu talimatların PDF formatında yayınlanması ise başka sorun. Metinler kopyalanamıyor. Kopyalanabilse bile, Word veya bir başka formatta hazırlanan metne yapıştırıldığında format bozuluyor. Spor hukuku ile ilgili dilekçe, makale, bilgi yazısı hazırlarken şekille uğraşmak zorunda kalıyoruz.

Spor camiasının dikkat etmesi gerekiyor! Bir spor federasyonu, bir talimatı kendi internet sitesinde yayınlayıp, talimatın yürürlüğe girdiğini duyurabilir. Bu şekilde hareket eden federasyonlar görüyoruz.

İlgili spor dalında faaliyet gösterenler, federasyonun internet sitesi ile yetinmemeli! Söz konusu talimatın Bakanlığın (Genel Müdürlüğün) sitesinde yayınlanıp yayınlanmadığını kontrol etmeli!

Eğer Talimat, Bakanlığın sitesinde yayınlanmamışsa, yürürlüğe girmemiş olacak. Federasyon ilgili talimatı veya talimat değişikliğini uygulayamaz.

Spor hukuku ile ilgilenen öğrencilere ve hukukçulara Genel Müdürlüğün sitesini sık sık ziyaret etmelerini, federasyonların hangi talimatları hazırladığını takip etmelerini öneririm. Bu talimatlarda birçok hukuka aykırılık bulacaksınız. Araştıranlar için güzel pratik olur.

Yukarıdaki uzun açıklamadan sonra, bir gelişmeyi paylaşayım.

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu, üç Talimat hazırladı. Bu Talimatlar, Genel Müdürlüğün sitesinde yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Talimat listesi ve linkleri aşağıdadır:

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: