spor hukuku Spor Tahkimi

TFF’de Özer Hurmacı Krizi

TFF kurullarından Uyuşmazlık Çözüm Kurulu (UÇK), bugün Osmanlıspor forması giyen Özer Hurmacı ile futbolcunun eski kulübü Trabzonspor arasında çıkan anlaşmazlıkta Hurmacı hakkında 6 ay müsabakalardan men kararı vermişti. Dünya Profesyonel Futbolcular Birliği (FIFPro), bu uyuşmazlığa müdahil oldu. Konuyla ilgili sorularımı paylaşmak istiyorum.

TFF kurullarından Uyuşmazlık Çözüm Kurulu (UÇK), bugün Osmanlıspor forması giyen Özer Hurmacı ile futbolcunun eski kulübü Trabzonspor arasında çıkan anlaşmazlıkta Hurmacı hakkında 6 ay müsabakalardan men kararı vermişti.

Dünya Profesyonel Futbolcular Birliği (FIFPro), bu uyuşmazlığa müdahil oldu.

FIFPro, bugün yayınladığı bir açıklama ile, Profesyonel Futbolcular Derneği’nin UÇK kararına karşı hukuki yollara başvurduğunu ve bu konuda PFD’yi desteklediğini duyurdu.

FIFPro’nun açıklamasının detaylarını, PFD başkanı Hakan Ünsal‘ın beyanını, Özer Hurmacı’nın iddialarını uzun uzun yazmayacağım.

PFD’nin müdahalesi birçok hukuki tartışmayı gündeme getirecek. Getirmeli.

FIFPro’nun açıklamasını okurken bazı sorular aklıma geldi. Bu sorulara yanıtlarım belli ama kamuoyunun da üzerine konuşması gerektiğini düşünüyorum.

Sorularımı paylaşayım.

OLAYLA İLGİLİ SORULAR

– Bir futbolcu, sakat olmasına rağmen hastanede test yaptırmaya zorlanabilir mi?

– Kulübün sahibi hastane sahibi ise, futbolcular başkanın hastanesinde mi kontrolden geçmek zorundadır? Başkanın hastanesi ayrıca kulübün sponsoru ise, o hastanede çalışan doktorların futbolcuların sağlığı yerine işverenin beklentisini, sözünü dikkate alması mümkün müdür? Doktorların etik ilkelere uygun hareket edeceğine güvenilebilir mi?

– Sakatlığı sebebiyle antrenmanlara katılamayan futbolcuya para cezası verilebilir mi? Para cezası verilebilirse, bu cezanın miktarı nasıl belirlenmeli?

– Sakat futbolcuya tek başına antrenman yapma cezası verilebilir mi? Sakat olmasa bile, bir futbolcuya takımdan ayrı antrenman yapma cezası verilebilir mi?

– Futbolcu, maaşlarının ödenmemesi halinde hangi yola başvurmalı? Nasıl bir usul izlemeli?

– Neden PFD başkanı Hakan Ünsal, PFD‘nin konuyla ilişkisini, PFD‘nin attığı adımları ile TFF kurullarıyla ilgili görüşlerini PFD‘nin resmi sitesinde paylaşmadı? Neden Türk medyasına açıklama yapmadı?

UYUŞMAZLIK ÇÖZÜM KURULU VE TAHKİM KURULU İLE İLGİLİ SORULAR

Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı, FIFA Talimatına ve  Türk hukukuna uygun mu?

– TFF mevzuatındaki UÇK ile ilgili düzenlemeler, FIFA Ulusal Uyuşmazlık Çözüm Kurulu Standart Kuralları‘na ve Türk hukukuna uygun mu?

UÇK nasıl belirleniyor? Bu kurulda görev alan hakemler bağımsız ve tarafsızlar mı?

UÇK Başkanlar Kurulu bağımsız ve tarafsız mı?

– Üçüncü hakemin Başkanlar Kurulu üyeleri arasından atanması usulü tahkim ilkelerine uygun mu?

UÇK’ya başvuruda %3 harç öngörülmesi hukuka uygun mu?

– Hakemler için ayrıca ücret öngörülmesi hukuka uygun mu?

UÇK’nın Özer Hurmacı Kararı hukuka uygun mu? Sözleşmeyi haksız feshettiği iddia edilen işçinin çalışma hakkı 6 ay boyunca kaldırılabilir mi?

PFD, UÇK kararına karşı TFF Tahkim Kurulu’na başvurabilir mi? PFD’nin dava ehliyeti var mı?

TFF Tahkim Kurulu bağımsız ve tarafsız mı?

TFF Tahkim Kurulu’na başvuruda UÇK’nın ve  TFF Tahkim Kurulu’nun bağımsızlığı ve tarafsızlığı hakkındaki itirazlara yer verildi mi?

TFF Tahkim Kurulu’ndan Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı, UÇK Talimatı ve TFF Tahkim Kurulu Talimatı’nın bazı hükümlerinin iptali talep edildi mi?

TFF Tahkim Kurulu, başvuruyu reddederse, Hurmacı, bu kararın iptali için devlet yargısına başvuracak mı? Anayasa’daki spor tahkimi hükmü, TFF Tahkim Kurulu’nun UÇK kararlarına karşı başvurular için verdiği kararları kapsıyor mu?

Hurmacı, TFF Tahkim Kurulu’nun olası red kararına karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracak mı? Hurmacı, AİHM’nin Galatasaray’ın eski yöneticisi Sedat Doğan’ın başvurusu ile ilgili sorularından haberdar mı?

Yukarıdaki sorular çoğaltılabilir. Yorumlar tartışılabilir.

Özer Hurmacı, Türkiye’de top koşturan Türk futbolcuları yakından ilgilendiren bir başvuru yaptı. TFF Tahkim Kurulu’nun kararı yeni ufuklar açacak.

PFD, FIFPro müdahil olmasaydı, bu olaya karışır mıydı bilinmez. Bugüne kadar PFD hiç inisiyatif almamıştı. FIFPro’nun konuyla yakından ilgisi, TFF’nin başını ağrıtacak. Umarım PFD, üzerindeki ölü toprağını bu dava ile atar ve kuruluş amacına uygun hareket etmeye başlar.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: