spor hukuku yolsuzluk

TFF’nin Şanlıurfaspor Sınavı

Türkiye Futbol Federasyonu yine şike, teşvik primi iddiaları ile karşı karşıya kaldı. Şanlıurfaspor, yargı kararı olmadan yapılan gizli dinlemeleri kanıt göstererek bazı iddialarda bulundu.

Gaziantepspor da eski futbolcusu ve takım kaptanı Elyasa Süme’yi zan altında bırakacak açıklama yayınladı.

Şanlıurfaspor’un iddiaları kabul edilebilir mi? Bu iddiaları TFF Etik Kurulu’nun ilkeleri ışığında değerlendirelim.

Kulüpler yöneticilerini, müdürlerini şike ve teşvik primi görüşmeleri yapmaları ve anlaşmaları için görevlendirmiş mi? Yönetim kurulu karar defterinde bu yönde bir karar veya herhangi bir belge var mı?

Şike ve teşvik primi sahaya yansımış mı? Gözlemci raporlarında ve müsabakanın seyrinde, Ankaragücü futbolcularının sahadaki oyunlarından şüpheye düşülmesini haklı kılacak bir anormallik gözlemlendi mi? Maç çıplak gözle izlenince şike ve teşvik primi fark ediliyor mu? Oyuncuların performansları şike veya teşvik primi kanaatini oluşturuyor mu?

Yukarıdaki iki soru Türk spor kamuoyunda uzun süre tartışıldı. Boş yere tartışıldı.

Türk Medeni Kanunu uyarınca, yöneticinin yönetici sıfatıyla işlediği hukuka aykırı fiillerden tüzel kişi sorumlu olur.

Şikenin sahaya yansıması” şeklinde bir kriter de yoktur. Bu kriter, Türk spor hukukçularının uydurmasıdır.

Peki ya yargı kararı olmadan yapılan dinleme sonucu elde edilen kayıtlar delil olarak kabul edilecek mi? TFF hukukçuları ne derler? Anayasamıza göre, Kanuna aykırı olarak elde edilmiş bulgular, delil olarak kabul edilemez. Ancak spor yargısı açısından CAS farklı düşünüyor. CAS’a göre, insanlık onuruna aykırı olmadıkça, şike ve teşvik primi gibi spora büyük zarar veren suçlarda yargı kararı olmadan yapılan gizli dinlemeler geçerli.

TFF’NİN KARARI TRABZONSPOR’A HİZMET EDECEK

Şanlıurfaspor’un başvurusu sadece bu kulübü ilgilendirmiyor. TFF bu başvuruyla ne tür karar verirse versin, bu karar Trabzonspor’un FIFA başvurusuna etki edecek. Kulüpler cezalandırılırsa, Trabzonspor, Fenerbahçe’nin cezalandırılmamasını örnek gösterecek. Kulüpler hakkında karar alınmazsa, Şanlıurfaspor FIFA’ya başvuracak. Bu durumda FIFA TFF’nin şike ve teşvik primine göz yumduğuna kanaat getirecek.

Her hâlükârda kaybeden, TFF olacak.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: