Doping

Türk Sporu Meldonium’a Hazır mı?

Birkaç hafta önce Rus tenisçi Maria Sharapova, basın toplantısı ile doping ihlali yaptığını açıkladı. Sharapova, "Meldonium" sebebiyle doping ihlalini gerçekleştiğini duyurdu. Dünya spor kamuoyu bu maddeyi tartışırken, Türk spor teşkilatı ne yapıyor?

Birkaç hafta önce Rus tenisçi Maria Sharapova, basın toplantısı ile doping ihlali yaptığını açıkladı. Sharapova, “Meldonium” sebebiyle doping ihlalini gerçekleştiğini duyurdu.

Sharapova‘nın ardından birçok Rus sporcunun örneğinde “Meldonium” maddesine rastlandı.

Dopingle ilgili yeni yayınlanan raporlarda Bakü Avrupa Oyunları‘nda yarışan birçok sporcuda bu maddenin bulunduğu belirtildi.

Uluslararası federasyonlar, dünyada birçok ulusal olimpiyat komitesi, ulusal federasyon sporcuları bu madde hakkında uyardı. Birçok spor kuruluşunun sitesinde “Meldonium/Mildronate” maddesi hakkında açıklama yayınlandı. Bu maddenin WADA Yasaklılar Listesi’ne bu sene alındığı hatırlatıldı.

Ne yazık ki Türk spor teşkilatı bu konuda tek adım atmadı. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Dopingle Mücadele Komisyonu, Hacettepe Üniversitesi Türkiye Doping Kontrol Merkezi “Meldonium/Mildronate” maddesi  hakkında açıklama yayınlama gereği duymadı.

Bu hafta sadece Türkiye Basketbol Federasyonu ve Türkiye Futbol Federasyonu konu ile ilgili kısa duyuru yayınladı.

Peki diğer federasyonlar ne yaptı?

Federasyonların bu gelişmelerden haberdar olduğu şüpheli. Bu durumda Spor Genel Müdürlüğü‘nün ve TMOK Dopingle Mücadele Komisyonu‘nun resmi sitelerinden açıklama yayınlaması gerekmez miydi? Neden SGM ve Komisyon federasyonlara açıklama gönderip, bu açıklamanın federasyonların resmi sitelerinde duyurulması konusunda talimat vermedi?

“Dopinge 0 tolerans” sadece cadı avı ile gerçekleşmez. Sporcuların, antrenörlerin eğitilmesi gerekir. Eğitim, dopingle mücadelenin ilk ve en önemli aşamasıdır.

Ne yazık ki spor teşkilatı, dopingle mücadele konusunda hiç güven vermiyor.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: