Bağımsız Federasyonlar Disiplin Hukuku mevzuat spor mevzuatı Spor Tahkimi

SGM Tahkim Kurulu, Galatasaray’ın Kizer Olayı ile İlgili İtirazını Reddetti

kizer-640

Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu, Lynetta Janae Kizer Olayı‘nda Galatasaray’ın itirazını karara bağladı ve Türkiye Basketbol Federasyonu’nun Fenerbahçe maçı için verdiği hükmen mağlubiyet kararını onadı. Karar 7’ye karşı 2 aleyhte oyla çıktı.

İŞTE GEREKÇELİ KARAR

TBF Sözleşmeli Sporcular Lisans ve Transfer Yönergesi’nin 30. maddesi ile 23.2 maddesinin açıklaması ve 21. maddesi hükmüne göre sporcuların ilk tescil oldukları vatandaşlığa bağlı işlem yapılıp hiçbir şekilde değişiklik yapılamayacağından ikinci kez lisans çıkarılarak sporcunun oynamasının açıkça anılan düzenlemelere aykırı olması ve her ne kadar TBF’nin personeli tarafından denetim ve inceleme görevi yerine getirilmeden işlem yapılmış ise de, bu husun itiraz eden yönünden bir hakka dayanak yapılamayacak olması nedeniyle yerinde görülmeyen Galatasaray Spor Kulübü adına vekili ve Lynetta Kizer adına vekili tarafından yapılan itiraz reddine, başvuru ücretinin Genel Müdürlük bütçesine irat kaydına, kararın ilgililere tebliğ ile TBF Başkanlığı’na gönderilmesine, Anayasa’nın 40. maddesi ile 3289 sayılı kanunun ek 9/A maddesi ve Tahkim Kurulu yönetmeliğinin 15. maddesi uyarınca karara karşı tebliğinden itibaren 10 gün içerisinde Kurula karar düzeltme talebinde bulunabileceğine 6 Ocak 2016 tarihinde oy çokluğu ile karar verildi.

KARŞI OY GEREKÇESİ

Tahkim Kurulu Başkanı Yılmaz Akçil ve raportör Mustada Demirel aleyhte oy verdiler. Karşı oy aşağıdaki gibidir:

Galatasaray Kulübü Sporcusu Lynetta Janae Kizer’in ABD Vatandaşı olup, söz konusu Ülkenin Milli Takım kadrosunda oyuncu olarak oynadığı hususunun FIBA tarafından tespit edilerek Ülkemiz Basketbol Federasyonuna ve ilgili Galatasaray Kulübüne bildirilmesi üzerine adı geçen oyuncunun Bosna Hersek Ülkesi vatandaşı sıfatıyla almış olduğu lisansın Federasyonu yeniden Kulüp tarafından yapılan müracaat ile düzeltilmesi yoluna gidişmiş ve bu düzeltmeye uygun olarak FIBA tarafından da Avrupa Şampiyonası maçlarında oynamasının mümkün olduğu anlaşılmıştır.

Avrupa Kıtası dışı Amerika Kıtası oyuncularının sahaya çıkacak oyuncu sayısında kısıtlamaya gidilmesinin amacı söz konusu Ülke oyuncularının oyuncu özellikleri itibariyle takımlara olan katkısının diğer oyunculara oranla daha güçlü olması nedeniyle getirilmiştir. Söz konusu Galatasaray Spor Kulübü oyuncusu Lynetta Janae Kizer’in tescil edildiği ilk vatandaşlığa ilişkin lisans işlemi Federasyon tarafından düzeltilmiştir. Bu düzeltme işlemi ile ilk yapılan lisanslama işleminin Federasyonun hatalı işlemine dayandığı, ilgili sporcu adına spor kulübü tarafından yapılan ilk başvurunun mevzuata uygun bulunmadığından red olunması gerekirken Federasyon görevlisinin kusurlu davranışı sonucu yapılan hatalı lisanslama işleminden dolayı adı geçen sporcu aleyhine sonuç çıkarmanın hukuk ilkelerine uygun olmadığı anlaşılmıştır. İki kulüp arasındaki söz konusu maçta ise ABD vatandaşı lisansıyla oynatılan oyuncu sayısı kuralı da ihlal edilmemiştir. Kuralın konuluş amacı, Federasyonun düzeltme işleminin mahiyeti, FIBA’nın lisans düzeltme işlemi sonrası adı geçen oyuncuya izin vermesi, hak nesafet ve adalet kuralları ile cezada orantılılık ilkesi birlikte değerlendirildiğinde adı geçen oyuncunun lisansının iptalinin hukuka uygun bulunmadığı, aynı gerekçe ile söz konusu maçta Galatasaray Spor Kulübünün hükmen yenik sayılmasının yerinde olmadığı kanaatiyle sayın çoğunluğun görüşüne katılmadığımızı belirtiriz.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: