spor hukuku

CAS’ın Türkçe Açılımı Nedir?

Türkiye'de birçok hukukçu CAS'ı "Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi" şeklinde tercüme ediyorlar. Oysa CAS sadece uluslararası tahkim faaliyetinde bulunmuyor.

Türkiye’de birçok hukukçu, kendisini spor hukukçusu uzmanı olarak tanıtan birçok avukat ve maalesef birçok hukuk akademisyeni Court of Arbitration for Sport‘u (CAS) ‘Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi‘ olarak tercüme ediyorlar. Bu hukukçuların makalelerinden, medyaya verdikleri beyanlardan ve influencer olarak takılanların sosyal medya hesaplarından anlaşıldığı kadarıyla, bu hukukçular CAS’ın sadece uluslararası tahkim hizmeti verdiğini zannediyorlar.

Oysa CAS’ın tercümesini yaparken, CAS’ın hangi tür tahkim yaptığı değil, CAS’ın unvanı dikkate alınmalı.

CAS’ın İngilizce (Court of Arbitration for Sport), Fransızca (Tribunal Arbitral du Sport) ve İspanyolca (Tribunal Arbitral del Deporte) unvanlarında “uluslararası” ifadesi yer almıyor.

Ayrıca CAS sadece uluslararası uyuşmazlıklara bakmıyor.

CAS hem ulusal hem de uluslararası tahkim hizmeti veriyor.

CAS İsviçre Ulusal Olimpiyat Komitesi ve İsviçre’deki ulusal spor federasyonları başta olmak üzere birçok ulusal spor kuruluşunun kararlarına karşı temyiz makamı olarak hizmet veriyor. CAS’ın ulusal tahkim mahkemesi sıfatıyla verdiği kararlara karşı ise İsviçre Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda öngörülen iptal sebepleri ileri sürülerek Vaud Kanton Mahkemesi’nde iptal davası açılabiliyor.

CAS’ın ulusal tahkim mahkemesi olarak faaliyet gösterdiği en yakın tarihli uyuşmazlık İsviçre Futbol Federasyonu (ASF) ile Neuchâtel Xamax 1912 SA arasında yaşandı.

ASF, Challenge League ile Promotion League arasında çıkma-düşme kurallarına dayanarak Challenge League’i son sırada bitiren takım ile Promotion League’i üçüncü sırada bitiren takım arasında baraj maçı oynanmasına karar verdi.

Challenge League’de düşme potasında olan Neuchâtel Xamax 1912 SA bu karara itiraz etti ve kararın iptali için CAS’a başvurdu.

CAS, kulübün başvurusunu reddetti ama ASF’yi de yargılama masraflarının bir kısmını ödemeye mahkum etti.

CAS, ASF’nin kararının hukuka uygun olduğunu ama ASF talimatlarının açık olmadığını, ligler arasında düşme-çıkma kurallarının açıklığa kavuşturulması, mevzuatın sezon başında yorumlanarak açıklık getirilmesi gerektiğini, ASF’nin sezon ortasında karar vererek kusurlu davrandığını kabul etti.

İşte, CAS’ın bu kararı ulusal tahkim kararıdır.

Türkiye’deki hukukçuların bu kararı nasıl değerlendireceğini merak ediyorum.

Umarım söze “Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi” ile başlamazlar.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: