spor hukuku

Panel – “Spor Hukukunda Tahkim”

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Spor Hukuku Komisyonu ile Tahkim Merkezi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Spor Hukukunda Tahkim” konulu panel, İstanbul Barosu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Panel, Barolar Birliği’nin Youtube kanalında yayınlandı.

Panelle ilgili görüşlerimi, değerlendirmelerimi ilerleyen günlerde paylaşacağım.

Videoları tekrar izlemem, panelde aldığım notları derlemem gerekiyor.

Şimdilik Türkiye Barolar Birliği’nin panel ile ilgili açıklamasını paylaşıyorum:

“Birlik Başkanı Av. R. Erinç Sağkan ile Spor Hukuku Komisyonu Koordinatörü Av. Nizam Dilek’in konuşmalarıyla açılan panelde spor tahkimi ulusal ve uluslararası boyutlarıyla ele alındı.

Sağkan, TBB Başkan Yardımcısı Av. Sibel Suiçmez ve Sayman Av. Gökhan Bozkurt’un da katıldığı etkinlikte yaptığı konuşmada; alternatif çözüm yollarından biri olan tahkim yargılamasının gerek uyuşmazlıkların kısa sürede çözümü gerekse bağımsızlık ve uzmanlaşma unsurları göz önüne alındığında avukatlar ve onların meslek örgütleri olan Barolar tarafından benimsenmesinin ve bu alana özgü meslek içi çalışmalarla desteklenmesinin öneminden bahsetti.

Av. Nizam Dilek de konuşmasında tahkim yargılamasının uyuşmazlıkların adalete uygun ve hızlı bir şekilde çözümlenmesine imkanlar tanıyan bir uygulama olduğuna dikkat çekerek panelde uluslararası ve ulusal hukukta spor hukukunda tahkimin ne kadar önemli bir yeri olduğunun görüleceğini kaydetti. Dilek, hukuk ve avukatlık örgütlerinin tahkim süreçlerinde etkin roller oynadığını da ifade etti.

Etkinliğin Ankara Barosu Spor Hukuku Komisyonu Başkanı ve TBB Spor Hukuku Komisyonu Sözcüsü Av. H. Harun Özbek’in başkanlığında gerçekleştirilen ilk oturumunda “Uluslararası Hukukta Spor Tahkimi” ele alındı. Bu oturumda CAS Hakemi Av. Emin Özkurt, TFF Tahkim Kurulu Eski Üyesi Av. Uğur Mutlu, Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuray Ekşi, TFF Tahkim Kurulu Eski Üyesi ve TBB Spor Hukuku Komisyonu Yürütme Kurulu Üyesi Av. Taner Ünlü birer sunum gerçekleştirdikten sonra sorulara cevap verdi.

İstanbul Barosu Spor ve Spor Hukuku Komisyonu Başkanı ve TBB Spor Hukuku Komisyonu Genel Sekreteri Av. Tutku Dinçer’in başkanlığındaki ikinci oturum ise “Türk Hukukunda Spor Tahkimi” başlığı altında gerçekleştirildi. Bu oturumda TFF Tahkim Kurulu Raportör Üyesi Mustafa Artuç, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nil Karabağ, TBB Spor Hukuku Komisyonu Üyesi Av. Alpay Köse  ile TBB Tahkim Merkezi Başkanı Av. Mehmet Rifat Bacanlı birer sunum yaparak soruları cevapladı.”

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: