spor hukuku

Türkiye Futbol Federasyonu’na İnternete Erişimi Engelleme Yetkisi Verildi

Bugün Resmî Gazete’de yayımlanan 7346 sayılı Kanun ile, Türkiye Futbol Federasyonu’na internet içeriğine erişimi engelleme yetkisi verildi.

7346 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanuna ek madde eklendi. Bu madde ile, TFF yönetim kuruluna korsan futbol yayınlarına erişimi engelleme yetkisi verildi.

Bu yasal düzenleme Anayasaya aykırı.

TFF’ye mahkeme kararı olmaksızın erişim engelleme yetkisi veriliyor.

Futbola özel düzenleme yapılması, eşitlik prensibine aykırı.

Bir kamu kurumuna bu kadar geniş yetki verilmesi, yetkinin kapsamını ve karar alma usulünü belirleme yetkisinin TFF’ye bırakılması hukuk devleti ilkesine aykırı.

Umarım TBMM’de grubu bulunan muhalefet partileri birlikte hareket ederek bu düzenlemenin iptali talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurur.

5894 sayılı Kanun’a eklenen madde aşağıdaki gibidir:

Yayın haklarının korunması

EK MADDE 1 – (1) Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki futbol müsabakalarına ilişkin yayınların internet ortamında hukuka aykırı olarak kullanıma sunulduğunun tespit edilmesi halinde, ihlalin gerçekleştiği yayın, kısım, bölüm ile ilgili olarak (URL vb. şeklinde) erişimin engellenmesine Yönetim Kurulu tarafından karar verilir. Ancak, teknik olarak ihlale ilişkin içeriğe erişimin engellenmesi yapılamadığı veya ilgili içeriğe erişimin engellenmesi yoluyla ihlalin önlenemediği durumlarda, internet sitesinin tümüne yönelik olarak erişimin engellenmesi kararı verilebilir. Bu karar uygulanmak üzere 4/5/2007 tarihli ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunun 6/A maddesi gereğince Erişim Sağlayıcıları Birliğine gönderilir. Bu karara karşı bir hafta içinde sulh ceza hâkimliğine itiraz edilebilir. Erişimin engellenmesiyle ilgili iş ve işlemleri yapmak üzere TFF bünyesinde idari birim kurulur. Yönetim Kurulu, bu madde kapsamındaki yetkisini idari birimde görev alacak kişilere devredebilir.

(2) Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışındaki futbol müsabakalarına ilişkin yayınların internet ortamında hukuka aykırı olarak kullanıma sunulduğunun tespit edilmesi halinde, yayın hakkı sahibinin talebi üzerine birinci fıkra hükmü uygulanır. Şu kadar ki, talebin yapılabilmesi için yayın hakkına ilişkin sözleşmenin TFF’ye bildirilmesi ve hak sahipliğinin ispat edilmesi zorunludur.

(3) Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Yönetim Kurulu tarafından çıkartılacak talimatla belirlenir.”

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: