spor hukuku

CHP Milletvekili, Kurşunlu Belediyespor’daki Koronavirüs Krizi Hakkında Soru Önergesi Verdi

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Kurşunlu Belediyespor Kulübü‘nün futbol takımında görülen koronavirüs vakalarının gizlendiği iddiasına ilişkin yazılı soru önergesi verdi.

İddiaya göre, Kurşunlu Belediyespor kafilesine yapılan koronavirüs testleri sonucunda birçok kişide koronavirüs tespit ediliyor ancak Kurşunlu Belediye başkanı test sonuçlarının değiştirilmesi yönünde talimat veriyor. Kurşunlu Kaymakamı ise “görmezden gelin” talimatı veriyor.

Bu iddiaların araştırılması, sorumluların cezalandırılması gerekir.

Bu dileklerin havada kalacağını biliyorum. Kim kimi soruşturacak?

Yine de arşivde bulunsun!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘dan cevaplanması istenen soru önergesi aşağıdaki gibidir:

“Aşağıda yazılı sorularımın Anayasa’nın 98. i tüzüğün 96. maddesi gereğince Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda gereğini ederim.

Çankırı Kurşunlu Belediyesi’nin spor kulübü olan Kurşunlu Belediye Spor’a 300.000 lira finanse edilmesi ile yeni futbolcular transfer edilmiştir. Pandemi koşulları bilinmesine karşın bir spor kulübünde aynı yerde konaklatılan futbolculardan 7 tanesi pozitif çıkmıştır. Vakaların saat 16.00 civarında bildirilmesine karşın aynı gün saat 18.00’de söz konusu vakaların durumunun sistemde negatife döndüğü bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Belediye Başkanlığı tarafından yapılan bu işlemlerden ilgili Kaymakamlığın haberinin olmasına karşın Kaymakamdan da “görmezden gelin” talimatı verildiği iddialarının araştırılması elzemdir.

Bu konu ile ilgili olarak;

1. 08.06.2021 itibarıyla, Kurşunlu Belediye Spor bünyesinde görev yapmakta olan futbolcu, teknik direktör vb. tüm  çalışanları dahil olmak üzere spor kulübünde koronavirüs testi pozitif çıkan kaç kişi tespit edilmiştir?

2. Çankırı, Kurşunlu Belediye Başkanının (Şakir Kaymak) sonuçların değiştirilmesi yönünde karar verdiği iddiaları doğru mudur?

3. Kurşunlu Belediye Başkanı söz konusu kararı vermiş ise bu konu Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?

4. Kurşunlu Belediye Başkanı’nın verdiği karardan Bakanlığınızın bilgisi var ise bu işlemin yapılmasına neden karşı konulmamıştır?

5. Söz konusu kararı veren Belediye Başkanı hakkında herhangi bir idari ve/veya adli işlem başlatılmış mıdır?

6. Kurşunlu Kaymakamlığı‘nın söz konusu olaydan bilgisi olmasına karşın kaymakam (İlyas Öztürk) tarafından “görmezden gelin” yönünde talimat verildiği yönündeki iddialar Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?

7. İlgili kaymakam hakkında herhangi idari ve/veya adli işlem başlatılmış mıdır?

8. Söz konusu spor kulübünde ortaya çıkan pozitif vakaların laboratuvar sonuçları kimin talimatı ile değiştirilmiştir?

9. Bakanlık olarak bu konu hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

10. Bakanlığınız tarafından herhangi bir soruşturma yürütülmüş ise söz konusu olay hakkındaki sorumlular tespit edilebilmiş midir?

11. Söz konusu olay hakkındaki sorumlular tespit edilebilmiş ise hangi kişiler hakkında ne tür idari ve adli işlemler başlatılmıştır?

12. Pozitif olduğu ve test sonuçları negatife döndürüldüğü iddiası olan kişilerin tespiti için yeniden test yapılması düşünülmekte midir?”

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: