spor hukuku Spor Tahkimi spor yönetimi

Koronavirüs, Bakanlığın Sürekli Kurulları’nı Etkiledi mi?

Türkiye, koronavirüs salgınına boyun eğdi.

Devlet, sokağa çıkmayı sınırlandırmıyor ama Twitter’da #evdekal #evdekaltürkiye, #HayatEveSığar gibi hashtagler açarak vatandaşları evde kalmaya yönlendirmeye çalışıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçen gün katıldığı bir televizyon programında vatandaşlara seslenerek “evde kalmanız için yalvarıyorum” dedi.

Salgının etkisini artırdığı, vaka sayısının her gün katlanarak çoğaldığı Türkiye’de yargı faaliyetleri de etkilendi.

Duruşmalar yapılmıyor. Takipler durduruldu. Süreler işlemiyor.

TFF yönetim kurulu, bu gelişmeleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7226 sayılı Kanunun Geçici 1. maddesini dikkate alarak, Tahkim Kurulu ve TFF Hukuk Kurullarının toplantıları ile bu kurulların karar alma sürecine ilişkin sürelerin ve Tahkim Kuruluna başvuru süresinin durdurulmasına karar verdi.

TFF’nin kararından sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sürekli kurullarının yargılama yapıp yapmadığı sorusu akıllara geldi.

Cumhurbaşkanlığı’nın 1 numaralı kararnamesi ile, Bakanlık bünyesinde sürekli kurullar oluşturuldu: a) Tahkim Kurulu, b) Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu, c) Merkez Spor Disiplin Kurulu, ç) İl Spor Disiplin Kurulu.

Koronavirüs salgınının başladıkta sonra il disiplin kurulları, Merkez Spor Disiplin Kurulu ve Tahkim Kurulu‘nun çalışıp çalışmadığı, yargılama yapıp yapmadığı bilinmiyor.

Cumhurbaşkanlığı, bazı kamu görevlilerinin idari izinli sayılmaları, kamu kurum ve kuruluşlarında esnek çalışma yöntemlerinin uygulanması hakkında genelgeler yayınladı. Bakanlığın kurullarının bu genelgelerden etkilenip etkilenmediği konusunda bir açıklama yayınlanmadı.

Bakanlığın 7226 sayılı Kanunu dikkate alıp almadığı da belli değil. Bu kanun ile yargıya ilişkin süreler durduruldu. Disiplin soruşturmalarının devam edip etmediği, savunma sürelerinin durdurulup durdurulmadığı, duruşma yapılıp yapılmadığı, ceza kurullarına karşı tahkim kuruluna başvuru süresinin durdurulup durdurulmadığı hakkında bir bildiri yayınlanmadı.

Hak kayıplarının önlenmesi için bu kurullarla ilgili sürelerin durdurulması, kurulların çalışmaya ara vermesi, sadece başvuruların kayda alınması gerekiyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı en kısa sürede bu konuda genelge hazırlayıp Resmî Gazete’de yayınlatmalı.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: