spor hukuku

Caner Erkin Operasyonu

Beşiktaşlı futbolcu Caner Erkin, hakem Mete Kalkavan’a yönelik hakaretleri sebebiyle cezalandırıldı.

Kalkavan’ın raporunda küfür yer almamasına rağmen, Erkin, kamera görüntüleri ile disipline sevk edilmişti.

Erkin’e ceza  verildikten bir gün sonra, TFF, Disiplin Talimatı’nı değiştirdi ve Türkçesi çok kötü, anlaşılması güç ve kamera görüntüleriyle ceza verilmesini zorlaştıran bir düzenleme getirdi.

Ne yazık ki spor hukukçusu olduğunu iddia eden hukukçular bile bu yeni düzenlemenin bir eksiği tamamlamak için getirildiğini, Caner Erkin’i geçerli olmayan delille disipline sevk edildiğini iddia ettiler. Bu hukukçular, Erkin’e ceza verilemeyeceğini, Erkin’e verilen cezanın kaldırılmasını gerektiğini ileri sürdüler.

Bu hukukçular mevzuat okumayı bilmiyorlar mı?

Uzun zamandan beri Futbol Disiplin Talimatı’nda “video görüntüleri”nin delil olarak değerlendirileceği öngörülüyor. Caner Erkin de bu Talimat’ta düzenlenen “video görüntüleri” ile disipline sevk edildi.

Caner Erkin’in sevkinde, ona ceza verilmesinde hukuka aykırılık yok.

Erkin’e verilen ceza kaldırılırsa, TFF Tahkim Kurulu üyelerinin hukukçuluğundan ve bağımsızlıklarından şüphe etmek gerekir.

Peki neden TFF, Futbol Disiplin Talimatı’na yeni bir hüküm koydu? Bunu TFF’ye sormak gerekir. Neden sözel ihlallerde sadece yayıncı kuruluşun video görüntüleri kabul edilecek?

Tahminimi söyleyeyim. TFF, hakemlere küfredenlere ceza vermek istemiyor. Yayıncı kuruluş da görüntü seçiminde bu amaca uygun hareket edecek. En azından büyük takımların futbolcuları kollanacak.

Buna şaşırmamak lazım. Hakeme küfreden Şenol Güneş’e Talimat’ta öngörülen ceza verilmedi. Sonra Talimat değiştirildi. Bugün ise Talimat, hakeme küfreden futbolcuları korumak için değiştiriliyor.

Hakemleri kim koruyacak?

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: