spor hukuku Sporda Şiddet

TFF’nin Dokunulmazlığı Kaldırılmalı

BeşiktaşKonyaspor arasında oynanan Süper Kupa maçında yaşanan taraftar terörü, 6222 sayılı Kanun’un ne kadar eksik ve işe yaramaz olduğunu gösterdi.

Herkes taraftarları konuşuyor ama bu terörün asıl sorumlusu Türkiye Futbol Federasyonu ve devlettir.

TFF, bu maçın organizatörü idi. Ne yazık ki, TFF hiçbir güvenlik önlemi almadı. Anlaştığı özel güvenlik şirketi, görevini ihmal etti. Samsun Emniyet Müdürlüğü sınıfta kaldı. Müsabaka güvenlik amiri işini yapmadı. Spor güvenlik biriminin ne iş yaptığı anlaşılamadı. Gözlemci polislerin neyi gözlemlediği belli değil.

Geçtiğimiz günlerde yine TFF’nin organizasyonu olan PTT 1. Lig play-off finalinde ve Türkiye Kupası finalinde büyük olaylar çıktı.

TFF ve devlet bu terör olaylarından ders çıkarmadı. Tehdit çok açık ve ciddi olmasına rağmen ne TFF ne de devlet önlem almaya yeltendi. Süper Kupa maçındaki olaylar göz göre göre gerçekleşti. Allah korusun, stadyum içinde yaralanma ve ölüm olayları gerçekleşseydi, bu kan TFF’nin ve Samsun Emniyet Müdürlüğü’nün yetkililerinin ellerine bulaşacaktı.

Bugün kimse TFF’den hesap soramıyor.

6222 sayılı Kanun, TFF’ye uygulanamıyor. Zira 6222 sayılı Kanun’un taslağını TFF’nin hukukçuları hazırladılar. Taslakta federasyonların yükümlülüklerine ve sorumluluklarına dair tek bir hüküm yoktu.

TBMM, TFF’nin şahsi noteriymiş gibi hareket etti ve taslak sorgulanmadan kanunlaştı.

TFF yöneticileri, cezai ve hukuki sorumlulukları olmadığı sürece, tribünlerde ve saha içinde yaralanma/ölüm risklerini görmezden gelmeye devam edecekler. En kısa zamanda 6222 sayılı Kanunda değişiklik yapılmalı; spor federasyonlarının yükümlülüklerinin ve sorumluluklarının kapsamlı şekilde düzenlendiği bir sistem oluşturulmalı.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: