spor hukuku

TFF’de Tuz Koktu

Başakşehirli futbolcuların gazetecilere yönelik saldırıları kamuoyunda tepki ile karşılandı.

Saldırı fiilinin cezası en az 5 müsabakadan men olması gerekirken, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun milli kaleci Volkan Babacan’a verdiği 1 maç men cezası şok etkisi yarattı.

PFDK’nın kararları zihinlerde sorular oluşturdu:

  1.  Volkan Babacan, kimseye saldırmadı ise, neden saldırı suçu sebebiyle PFDK’ya sevk edildi?
  2. Video görüntüleri ve sevk raporuna rağmen muhabirin “kendisine saldırılmadığına” dair gerçeğe aykırı beyanı nasıl dikkate alındı?
  3. Volkan Babacan, saldırı suçu işlemedi ise, hangi disiplin ihlalinden ötürü 1 maç ceza aldı? Ceza, hangi mevzuata göre verildi?
  4. Volkan Babacan ile ilgili karar oyçokluğu ile alındı. PFDK’nın hangi üyesi/üyeleri karşı oy verdi? Karşıoyun gerekçesi nedir?
  5. Futbol Disiplin Talimatı’na göre, saldırı, hakaret, kavga gibi disiplin ihlali yapan futbolculara 13.000.- TL’den 65.000.-TL’ye kadar para cezası verilmesi gerekiyor. PFDK ise Başakşehirli futbolculara sadece 13.000’er TL ceza verdi. İşini yapan gazetecilere durup dururken, toplu halde ve acımasızca saldıran futbolculara neden asgari ceza verildi?

Yukarıdaki sorulara cevap veril(e)meyeceğini biliyoruz.

PFDK her hafta vicdanları yaralayan kararlar veriyor. TFF disiplin müfettişleri, talimat almadıkça PFDK kararlarına itiraz etmiyorlar. TFF Tahkim Kurulu da değirmene su taşıyor.

PFDK ve TFF Tahkim Kurulu üyeleri, kararları yargı denetimine tabi olmadığı için bu kadar cüretkar hareket edebiliyorlar.

TFF’de tuz koktu. Anayasa’daki spor tahkimi hükmü (AY md. 59/3) kaldırılmadığı sürece, futbol, hukuku katledenlerin oyunu olmaya devam edecek.

NOT: Konuyla ilgili, Medyascope’ta yayınlanan röportajım için bkz. https://medyascope.tv/2017/04/26/gazeteci-darp-eden-futbolculara-verilen-cezalar-ne-kadar-adil-avukat-mert-yasarla-soylesi/

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: