spor hukuku Türkiye Futbol Federasyonu

TFF Etik Kurulu Başkanlığı’na Burak Oder Getirildi

TFF Etik Kurulu’nda kurul başkanı Prof. Oğuz Atalay‘ın FETÖ ile yakın ilişkisi olduğu gerekçesiyle istifasının kabul edilmesinin ardından, TFF Etik Kurulu başkansız kalmıştı. Atalay, ‘FETÖ’cü olduğumu ispatlasınlar boynuma eşek tabelası asar gezerim‘ demişti. TFF Internet sitesinde yayınlanan habere göre, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Etik Kurulu Başkanlığı’na Av. Burak Oder‘i atadı.

TFF Etik Kurulu’nda kurul başkanı Prof. Oğuz Atalay‘ın FETÖ ile yakın ilişkisi olduğu gerekçesiyle istifasının kabul edilmesinin ardından, TFF Etik Kurulu başkansız kalmıştı. Atalay, ‘FETÖ’cü olduğumu ispatlasınlar boynuma eşek tabelası asar gezerim demişti.

TFF Internet sitesinde yayınlanan habere göre, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Etik Kurulu Başkanlığı’na Av. Burak Oder‘i atadı. Av. Kerem Can Özpekel de üye olarak Etik Kurulu’na girdi.

Burak Oder aynı zamanda Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nde yardımcı doçent. Oder‘in akademisyen kimliği yerine “avukat” sıfatı ile Kurul’a başkan atanması ilginç.

Etik Kurulu aşağıdaki gibi oluştu:

Av. Burak Oder- BAŞKAN

Av. Kerem Can Özpekel

Av. Mertay Kuğay

Av. Kadier Er

Av. İsmail Coşku

Bu liste eksik. Zira Etik Kurulu, TFF Başkanının teklifi ve Yönetim Kurulunun kararı ile seçilecek bir Başkan ve dört (4) asıl ve dört (4) yedek üyeden oluşuyor. Kurulun yedek üyeleri henüz atanmadı.

Etik Kurulu’nda yedek üyelerin ne işe yaradığı da muamma. Yedek üyelerin işlevi, asıl üyeliğin boşalması halinde, boşalan üyeliğin yerini doldurmaktır. Yedek üye, boşalan üyeliği doldurur ve Kurul çalışmaya devam eder.

Etik Kurulu’nda yedek üyelerin geçici fonksiyonu var. TFF Etik Kurulu Talimatı’na göre, herhangi bir nedenle asıl üyeliğin boşalması halinde, FF Başkanının teklifi ve Yönetim Kurulunun kararı ile onbeş gün içinde atama yapılıması gerekiyor. Atama yapılıncaya kadar, Kurul Başkanı, uygun göreceği yedek üyeyi boşalan göreve çağırıyor.

Etik Kurulu’nda yedek üyeler sadece TFF yönetim kurulu yeni üye atayana kadar görevde kalabiliyorlar. TFF yönetim kurulu yeni üye atayınca, geçici göreve atanan yedek üye yerine geri dönüyor.

Etik Kurulu’nda hangi yedek üyenin asıl üyeliğe geçici atanacağı da belli değil. Yedek üyeler arasında sıralama bulunmuyor. Sıra ile asıl üyeliğe geçiş söz konusu değil. Etik Kurulu Başkanı, kimi isterse onu asıl üyeliğe atıyor.

Sonuç olarak, Etik Kurulu hiç adına yakışmayacak şekilde yapılandırılmış. Bu Kurul keyfe keder oluşturulmaya ve yönetilmeye mahkum.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: