Disiplin Hukuku insan hakları Türkiye Futbol Federasyonu

TFF Tahkim Kurulu, Deniz Naki’nin Cezasını Onadı

deniz_nakiden_yeni

TFF Tahkim Kurulu, Amedsporlu futbolcu Deniz Naki‘ye verilen cezayı onadı.

Tahkim Kurulu’nun kararına karşı Türk devletinin mahkemelerine başvuru hukuken mümkün değil. Anayasa’nın 59’uncu maddesi bu hakkı ortadan kaldırdı.

Deniz Naki‘nin elinde birkaç imkan var:

  • TFF’yi UEFA ve FIFA’ya şikayet edebilir. Naki’nin bu başvurudan olumlu sonuç alması neredeyse imkansız. Bu iki dernek, siyasi konulara girmemeye özen gösteriyor.
  • Naki, İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’ne başvurabilir. Öncelikle, TFF Tahkim Kurulu’nun bağımsız ve tarafsız olmadığını açıklığa kavuşturarak adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini iddia edebilir. Naki ayrıca ifade özgürlüğünün ortadan kaldırıldığını ileri sürebilir.

Naki mücadelesine devam eder mi? Bu olayın siyasi yanı baskın çıktığı için, Naki‘ye mücadelesinde büyük destek verilebilir.

Not: Deniz Naki Olayı ile ilgili belgeler aşağıdadır:

Deniz Naki’nin Facebook sayfasından yaptığı açıklama: “Bizim icin bugun cok onemli bir galibiyet oldu. Bize karsi yürütülen bu kirli oyundan anlimizin aki ile ciktik! Boylesi zor bir dönemde halkimiza ufakta olsa umut isigi olabilmenin mutlulugunu ve gururunu yasiyoruz. AMEDSPOR olarak boynumuzu egmedik ve egmeyecegiz de. Biz özgürlüge olan inancimiz ile ciktik sahaya ve kazandik. Cünkü biz özgürlüge ve umuda fidanlarimizi ektik! Bizi yanliz birakmayan bütün siyasetcilerimize sanatcilarimiza aydinlarimiza ve halkimiza tesekkürü borc biliyoruz ve bu galibiyeti topraklarimizda 50 günden fazladir süren zulümde hayatlarini kayip eden ve yaralilarimiza adiyoruz armagan ediyoruz. Her biji Azadi!
 
Disiplin Sevki Yazısı: “MED SPORTİF FAALİYETLER Kulübü futbolcusu DENİZ NAKİ’nin 31.01.2016 tarihinde oynanan BURSASPOR- AMED SPORTİF FAALİYETLER Ziraat Türkiye Kupası müsabakası sonrasında Facebook hesabından paylaştığı beyanları suretiyle “sportmenliğe aykırı açıklamaları” ile “ayrımcılık ve ideolojik propaganda yapması” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 38. ve 42. maddeleri uyarınca 02.02.2016 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK’ya sevkine karar verilmiştir.
 
PFDK Kararı: “AMED SPORTİF FAALİYETLER Kulübü sporcusu DENİZ NAKİ’nin, 31.01.2016 tarihinde oynanan BURSASPOR – AMED SPORTİF FAALİYETLER Ziraat Türkiye Kupası müsabakasında, ideolojik propaganda yapması ve sportmenliğe aykırı açıklamaları nedeniyle takdiren 12 RESMİ MÜSABAKADAN MEN ve 19.500-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına,
 
Tahkim Kurulu Kararı: “PFDK’ca Amed Sportif Faaliyetler Kulübü’nün futbolcusu Deniz Naki’ye ideolojik propaganda yapması ve sportmenliğe aykırı açıklamaları nedeniyle FDT’nin 42/4., 35/4. ve 10/2. maddeleri uyarınca 12 resmi müsabakadan men ve 19.500.-TL para cezası verilmesinde sübut, hukuki nitelik ve cezanın tayini bakımından bir isabetsizlik bulunmadığı anlaşıldığından itirazın reddine, cezanın onanmasına, oybirliği ile; – Kurulumuzun yaptırımın ertelenmesine ilişkin kararlarında ve FDT’nin 102. maddesinde belirtilen şartları taşımadığı anlaşıldığından “yaptırımın ertelenmesi” talebinin reddine oybirliği ile (K.2016/45)”

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: