Doping spor mevzuatı

WADA 2016 Yasaklılar Listesi Yürürlüğe Girdi. Türk Makamlarından Açıklama Yok.

wada-2016-prohibited-list-en-232x300WADA 2016 Yasaklılar Listesi, 1 Ocak 2016’da yürürlüğe girdi.

Yasaklılar Listesi, Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu (TDMK) bu listeyi tercüme etti ve TMOK’un Internet sitesinde yayınladı.

Türk federasyonları bu listeyi sitelerine link olarak koydu ama camialarını bilgilendirecek manşetler atmadı. Konuyla ilgilenenler dışında kimse o listenin varlığından haberdar edilmedi.

Federasyonların listeyi yayınlama şekli de birbirinden farklı oldu.

Mesela Atletizm Federasyonu, TDMK‘nın sitesinde yayınlanan metni yeni link açarak yayınladı: http://www.taf.org.tr/wp-content/uploads/2015/11/2016_yasakli_maddeler.pdf.

Eskrim Federasyonu ise, TDMK‘dan gelen yazıyı kötü bir formatla yayınlamayı tercih etti: http://eskrim.org.tr/userfiles/duyuru%20pdf/2016%20YILI%20YASAKLILAR%20L%C4%B0STES%C4%B0-494.PDF. Eskrim Federasyonu’nun özensiz tutumu dikkat çekti.

Spor Genel Müdürlüğü (SGM) ise listeyi yayınlamadı. Doping konusunda sıfır tolerans ilkesini benimsediğini iddia eden kurumun, Internet sitesinde Doping ile ilgili özel bölüm oluşturmaması bir yana, basit bir linki bile yayınlamaması üzücü.

TDMK‘nın sadece listeyi yayınlamakla yetinmesi ise kabul edilemez. TDMK, 2016 Listesi ile ilgili açıklama metni yayınlamalıydı. Listedeki değişiklikleri anlatmalıydı.

TDMK, ABD Dopingle Mücadele Ajansı‘nın  (USADA) çalışmasını örnek alabilirdi.

USADA, Internet sitesinde 2016 Listesi ile ilgili özel bölüm hazırladı. Bu bölümde listedeki önemli değişiklikler ve sporculara listeyi anlatan el kitabı yayınlandı.

Türk sporunu yöneten kurumların doping konusunda daha ciddi olması beklenirdi. Ne yazık ki onlardan bu konu ile ilgili yeterli, ciddi, profesyonel yaklaşım göremiyoruz.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: