spor mevzuatı Spor Tahkim Mahkemesi Spor Tahkimi

CAS, TPO Yasağı’nı Uygulamadı. Geriye Dönüşün İlk Adımı mı?

FIFA’nın Mayıs ayında yürürlüğe koyduğu “Üçüncü Kişi Mülkiyeti Yasağı” kuralı bugüne kadar istisnasız uygulanıyordu. Bir kesim, bu kuralın Avrupa Birliği hukukuna aykırı olduğunu iddia etse de, FIFA bu kurala dayanarak ceza veriyordu.

Bu uygulama, CAS’ın geçen hafta verdiği bir karardan sonra riske girecek gibi.

CAS, Portekiz Kulübü Sporting Clube de Portugal ile Doyen Sports Investments Ltd arasındaki tahkim davasında iki futbolcunun ekonomik haklarından doğan uyuşmazlığı inceledi.

CAS, yargılama sonunda, Sporting‘in Doyen‘e tazminat ödemesine ve ileride gerçekleşecek transferden elde edeceği gelirin belli bölümünü Doyen‘e ödemesine karar verdi.

Bu kararın ardından, “Üçüncü Kişi Mülkiyeti Yasağı” daha sert tartışılacak. Kuralın Avrupa Birliği hukukuna aykırı olduğunu savunanlar, görüşlerini CAS’ın kararına da dayandıracaklar. Avrupa Komisyonu’nun kararını çantada keklik gören yasak yanlıları ise karar çıkana kadar rahat edemeyecekler.

NOT: Doyen Sports’un CAS kararı ile ilgili açıklaması için bkz. http://www.doyensports.com/en/pdf/26Dec2015_Doyen_Sports_CAS_statement.pdf

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: