Doping

Atletizm Federasyonu’nun Yeni Disiplin Talimatı Yürürlüğe Girdi

Türkiye Atletizm Federasyonu‘nun yeni Disiplin Talimatı, 23.12.2015 tarihinde Spor Genel Müdürlüğü’nün sitesinde yayınlanarak yürürlüğe girdi.

TAF’nin sitesinde yayınlanan metinhttp://www.taf.org.tr/wp-content/uploads/2013/12/Disiplin_talimati_23.12.2015.pdf

SGM’nin sitesinde yayınlanan metinhttps://sgm.gsb.gov.tr/Public/images/SGM/Federasyon/32915Disiplin_talimati_16.12.2015.pdf

Bu Disiplin Talimatı’nda özellikle “Doping” ile ilgili düzenlemeyi merak ettim. Ne yazık ki talimat sadece atıf yapmakla yetinmiş. Talimat’ın 44’üncü maddesi şöyle: “Doping suçları ve bu suçlara uygulanacak disiplin cezaları konusunda, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Dopingle Mücadele Komisyonu tarafından yayımlanan Türkiye Dopingle Mücadele Talimatı hükümleri uygulanır.

TAF işin kolayına kaçmış. IAAF de WADA Kodu‘nu temel alıyor ama IAAF’nin kendi doping düzenlemeleri var. Aynı şekilde, yabancı atletizm federasyonları da WADA Kodu, IAAF düzenlemeleri ve ulusal doping mevzuatına uymak zorunda fakat bu federasyonların özel doping talimatları yahut disiplin talimatları içinde dopinge ilişkin özel hükümler bulunuyor.

Ne yazık ki TAF sadece Türkiye Dopingle Mücadele Talimatı‘na atıf yapmakla yetinmiş. TAF’nin “Anti-Doping” başlıklı sayfasında birkaç metne atıf var:

  • TMOK Türkiye Dopingle Mücadele Talimatı,
  • 2014 Yılı Yasaklılar Listesi Uluslararası Standartları,
  • 2015 Yılı Yasaklılar Listesi Uluslararası Standartları,
  • IAAF Anti – Doping Kuralı 40,
  • IAAF Anti – Doping Yönetmeliği.

TAF, dopingle mücadeleye ilişkin hiçbir bilgilendirme yazısı yayınlamamış. Antrenörlere, sporculara, velilere yönelik dokümantasyon yok.

TAF, sporcuları toplayıp onlara “dopingsiz başarı istiyoruz” diyerek dopingle mücadele edemez. Federasyon, dopingle mücadele konusunda IAAF‘i ve yabancı atletizm federasyonlarını örnek almalıdır.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: