spor mevzuatı

UEFA’dan Thibault Courtois Açıklaması: "Futbolcu Kirasında Rekabet Yasağı Geçersizdir"

UEFA Şampiyonlar Ligi 2013-2014 sezonu yarı finalinde İngiliz Chelsea kulübü ile İspanyol Atlético de Madrid kulübü eşleşti. Bu eşleşmenin ardından, Atlético de Madrid takımının Chelsea’den kiraladığı kalecisi Thibault Courtois’nın, 22 Nisan 2014 tarihinde yapılacak maçta Chelsea’ya karşı oynayıp oynamayacağı tartışılmaya başlandı. Chelsea ve Atlético de Madrid arasındaki sözleşmeye göre, Courtois Chelsea’ye karşı forma giymeyecek; forma giymesi ihtimalinde ise Madrid takımı, Chelsea’ye 3 milyon Avro ödeyecekti.

Bu haberin kamuoyunda büyük yankı ve tartışma yaratması üzerine, UEFA 11 Nisan 2014 tarihinde resmi sitesinden bir açıklama yayınladı.

Spor karşılaşmalarında dürüstlüğün temel prensiplerden biri olduğunu hatırlatan UEFA’nın yaptığı açıklamaya göre; bir kulübün sahaya sürebileceği veya süremeyeceği oyuncuları başka bir kulübün belirlemesine imkan veren özel sözleşme hükümleri UEFA nezdinde geçersizdir.
UEFA, bu tür sözleşme hükümlerinin hayata geçirilmesine teşebbüs edilmesi durumunda, gereken yaptırımların uygulanacağını hatırlattı.

UEFA Disiplin Talimatı’nın 2’nci maddesi çerçevesinde; UEFA’nın kurucu ilkelerinin ağır ihlali halinde, ilgili ihlal UEFA üyesi federasyonlarca gereği gibi soruşturulmadığı takdirde, UEFA ihlalin soruşturulmasına kendi disiplin talimatına göre müdahale edebilecektir.

Sportif rekabetin bütünlüğü (dürüstlüğü)” ilkesi, UEFA’nın kurucu ilkelerinden biridir. UEFA’nın Thibault Courtoisile ilgili sözleşme hükmünü geçersiz sayması, Türkiye liglerinin de içinde bulunduğu ulusal liglerde bu tür rekabet yasağı hükümlerinin geçersiz olacağı sonucuna ulaşmamızı sağlayacaktır.

Kulüpler arasındaki sözleşmelerde, “kiralanan/transfer edilen futbolcunun bonservisine sahip/eski takımına karşı oynamayacağına/oynaması halinde sözleşme cezası ödeneceğine” ilişkin kayıtlar geçersizdir. Futbolcuyu transfer eden kulüp, ilgili futbolcuyu eski kulübüne karşı serbestçe oynatabilir. Bununla birlikte yeni kulüp, futbolcuyu söz konusu sözleşme hükmü nedeniyle oynatmama yoluna giderse, ilgili anlaşmanın tarafları olan iki kulüp de yaptırımla karşılaşmayı göze almalıdır. Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu konuda sessiz kalmayı tercih etmesi de kulüpleri kurtaramaz. UEFA’nın müdahale yetkisi unutulmamalıdır.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: