spor hukuku

Milli Para Atlet Sevda Kılınç Çakıroğlu’na Doping Cezası Verildi. Bilek Güreşinde İse Gizlilik Hakim

Milli para atlet Sevda Kılınç Çırakoğlu, doping ihlali sebebiyle üç yıl hak mahrumiyeti cezası aldı. Bilek Güreşi dalında ise ihlal çok ama kamuoyuna duyurulmuyor.

Bu sene Polonya’da düzenlenen Para Atletizm Şampiyonası’nda 400 metrede altın madalya kazanan milli sporcu Sevda Kılınç Çırakoğlu, doping ihlali sebebiyle üç yıl ceza aldı.

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC), milli sporcunun doping ihlali yaptığını ve sporcuya üç yıl hak mahrumiyeti cezası verildiğini duyurdu.

IPC, 31 Mayıs 2021 tarihinde Çırakoğlu’na müsabaka dışı doping testi yapıldığını; sporcunun numunesinde metenolone ve metabolitinin tespit edildiğini açıkladı.

Çırakoğlu, 21 Temmuz 2021 ila 20 Temmuz 2024 tarihleri arasında cezalı olacak. Sporcunun 31 Mayıs 2021 tarihinden sonra elde ettiği dereceler iptal edilecek ve sporcuya verilen ödüller geri alınacak.

NEDEN DOPİNG CEZALARI DUYURULMUYOR?

IPC’nin sitesindeki ceza duyurusunu okuduktan sonra Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu’nun sitesine baktım. Bu sitede cezalı sporcuların ve sporcu destek personelinin listeleri yayınlanıyor.

Cezalı sporcular listesinde, ihlal tarihi açısından son güncelleme 24 Eylül 2021 tarihinde yapılmış.

Sitede tarihlerin neden “Yıl-Ay-Gün” şeklinde yayınlandığını anlamadım.

Sevda’nın ismi listede yok.

Neden TDMK, cezasını kabul etmiş sporcunun adını cezalılar listesine koymadı? Neden TDMK, bu cezayı kamuoyuna duyurmadı?

TÜRKİYE DOPİNGLE MÜCADELE KOMİSYONU TEK DEĞİL

Sevda Kılınç Çırakoğlu’nun doping cezası Türkiye kamuoyundan sır gibi saklanıyor.

Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu bu cezayı duyurmadı.

GİZLİLİK SADECE CEZALARLA SINIRLI DEĞİL

Doping konusu Türkiye’de pek ciddiye alınmıyor. İlgili kurum ve kuruluşlar ise olan biteni mümkün olduğu kadar saklama derdinde.

Sadece ceza alanlar değil, hakkında geçici men tedbiri uygulanan sporcular da duyurulmuyor.

Örneğin, bilek güreşi sporcusu Veysel Demirkol’un durumuna bakalım.

Uluslararası Bilek Güreşi Federasyonu, 7-14 Mayıs tarihleri arasında Romanya’nın Budapeşte şehrinde düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda numunesi alınan Veysel Demirkol hakkında geçici tedbir uygulamaya başlamış.

Listede Veysel Demirkol ve diğer üç sporcuda hangi maddenin tespit edildiği belirtilmemiş ancak sporcular hakkında idari tedbir uygulandığı açıklanmış.

TDMK bu tedbir kararını duyurmadığı gibi Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu da milli sporcu ile ilgili gelişmeyi yayınlamamış.

KAZIDIKÇA DURUM KÖTÜLEŞİYOR

Dünya Bilek Güreşi Federasyonu’nun “doping cezalıları” listesini okuyunca, Türkiye’de doping cezalarının şeffaf şekilde paylaşılmadığını fark ettim.

Birkaç örnek vereyim.

Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu’nun internet sitesinde “Yürürlükten Kalkan Cezalar” sayfası bulunuyor. Bu sayfada sporcuların isimleri yazılmadan, anonim şekilde, hangi spor dalında hangi cezanın verildiği ve cezanın hangi tarihte sona erdiği listeleniyor.

Bu listede Bilek Güreşi sporu ile ilgili bilgiler eksik.

Listeye son eklenen ihlalin cezası 27 Mayıs 2022 tarihinde sona ermiş.

Uluslararası federasyonun listesinde ise, 7 Ağustos 2022 tarihinde infazı sona ermiş ceza yer alıyor.

Milli sporcu Ahmet Güner, numunesinde clenbuterol ve metandienone bulunması sebebiyle 4 yıl hak mahrumiyeti cezası almış. Ceza 7 Ağustos 2022 tarihinde sona ermiş.

TDMK, Ahmet Güner’in cezasını listeye işlememiş.

Dünya Bilek Güreşi Federasyonu’nun doping cezalıları listesinde yer alan bir diğer Türk ise Tuncay Başaran.

2019 yılında gerçekleşen Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası’nda Tuncay Başaran’a doping testi yapılmış. Sporcunun numunesinde yasaklı maddeler tespit edilmiş ve sporcuya dört yıl hak mahrumiyeti cezası verilmiş. Sporcunun cezası 23 Ocak 2024 tarihinde sona erecek.

Bu, sadece bilek güreşindeki durum. Diğer spor dallarını incelesek, kaç eksik buluruz?

Acaba kimleri, hangi kurumları kolluyorlar?

 1. Hocam Merhaba,

  sanıyorum bir editör hatası. Sizin gibi üretken akademisyenlerin her yazısında, konuşmasında yanlış arayan çok olur. Belki düzeltmek istersiniz diye haber vermek istedim.

  İyi bir hafta sonu dilerim. Selamlar Hüseyin Kutay ”Uluslararası Bilek Güreşi Federasyonu, 7-14 Mayıs tarihleri arasında Romanya’nın Budapeşte şehrinde düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda numunesi alınan Veysel Demirkol hakkında geçici tedbir uygulamaya başlamışhttps://www.sportsintegrityinitiative.com/the-sii-anti-doping-monitor-week-ending-30-september-2022/.”

  1. Merhaba Hüseyin Bey.
   Yazıda hata yok.
   Yazıdaki linklere baktınız mı? Sizin paylaştığınız link de var.
   Geçici tedbir uygulandığını yazdım.
   Bu tedbir kararının neden TDMK, Bakanlık ve ilgili federasyon tarafından kamuoyuna duyurulmadığını sordum.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: