spor hukuku

TBMM’de 100. Yıl Avukat Spor Oyunları’nın Yasaklanması Hakkında Soru Önergesi Verildi

İzmir Barosu, İzmir’in kurtuluşu anısına 17-25 Eylül tarihlerinde “100. YIL AVUKAT SPOR OYUNLARI” düzenleyecekti.

İzmir Valiliği bu etkinliği yasakladı.

İzmir Barosu yönetimi kamuoyunu süreçle ilgili bilgilendirdi.

Ne yazık ki diğer barolar bu yasaklama kararını açık biçimde kınamadı. İstanbul Barosu Spor ve Spor Hukuku Komisyonu’ndan açık, samimi tepki bekledim ancak komisyon yönetimi sessizliğini korumayı tercih etti.

Oyunlar’a katılmayı planlayan baro takımlarının inadına İzmir’e gitmesini ve kamusal alanlarda kararı protesto etmesini umuyordum ama onlar da sessiz kaldı.

Muhalefet partilerinin kamuoyu oluşturacağını düşündüm ancak onlar boş muhabbetler ile başımızda boza pişiriyor.

Konuyla ilgili olarak sadece HDP İstanbul milletvekili Oya Ersoy, milletvekillerinden bekleneni yapmış.

Oya Ersoy, olay hakkında TBMM‘de soru önergesi vermiş. Ersoy, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay‘ı muhatap göstermiş.

Fuat Oktay henüz yanıt vermedi.

Soru önergesi aşağıdaki gibidir:

“İzmir Barosu tarafından İzmir’in kurtuluşu dolayısıyla 17-25 Eylül tarihlerinde yapılması planlanan ve Türkiye’den 1200 avukatı İzmir’de buluşturacak olan “100. Yıl Avukat Spor Oyunları” etkinliği İzmir Valiliği tarafından yasaklanmıştır.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan İzmir Barosu, organizasyona dair yazılı olarak yapılan başvuru akabinde, valiliğin talimatı doğrultusunda, İzmir İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından arandıklarını, toplantılar yapıldığını, saha ve salon organizasyonlarının tamamlandığını ve hakem ücretlerinin dahi belirlendiğini açıklamıştır.

İzmir Barosu tüm bu işlemler tamamladıktan sonraki aşamada, İl Spor Müdürü tarafından sorumlu yönetim kurulu üyesinin aranarak Valiliğin turnuvaya izin vermediği, bu nedenle saha ve hakem tahsisi yapamayacakları şeklinde bilgilendirildiklerini dile getirmiştir.

İzmir Barosu kouyla ilgili Valiliğe iki ayrı yazı yazmış olmalarına rağmen taraflarına iletilen yazılı bir karar olmadığını, görüşme taleplerine dönüş alamadıklarını ve resmi yazı varsa İzmir Barosu’na bildirilmesi gerektiğini dile getirmiştir. Baro açıklamasında 1200 avukatı mağdur edecek bu karardan valiliğin dönmesi gerektiğini de vurgulamıştır.

İzmir Barosu yayınladığı açıklamada iptal sürecine ilişkin şu detayları paylaşmıştır: “10.08.2022 tarihinde KEP üzerinden, 16.08.2022 tarihinde fiziki olarak dilekçe ile İzmir Valiliğine başvurulmuş ve Baromuzca avukat spor oyunları düzenleneceği ve Gençlik Spor İl Müdürlüğüne Valilikçe bilgi verilerek oyunların düzenlenmesi için gerekli kolaylığın sağlanması istenmiştir. Konu ile ilgilenen Vali Yardımcısı ile de telefonla görüşülmüştür.

31.08.2022 tarihinde Gençlik Spor İl Müdürlüğü yetkililerince sorumlu yönetim kurulu üyemiz aranarak “Valilikten olur alındığını ve oyunların planlanması için 01.09.2022 tarihinde TFF, TBF ve TVF il temsilcileri, Gençlik Spor İl Müdürlüğü yetkilileri ve Baro yetkilileri ile toplantı yapılacağı” söylenmiştir. Anılan tarihte yapılan toplantıda sahalar ve salonlar kararlaştırılmış, hakem ücretleri ve maç programları konuşulmuş ve çalışmalara başlanmıştır.

08.09.2022 tarihinde Gençlik Spor İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından Baromuz yönetim kurulu üyesi aranarak bu kez “Vali Yardımcısının kendilerini aradığını ve Valinin avukat spor oyunlarının yapılmasına izin vermediğini söylediği” aktarılmıştır. Bu nedenle saha ve salon tahsislerinin yapılamayacağı bildirilmiştir. 08.09.2022 tarihinde Valiliğe iptal işleminin gerekçesi sorulmuştur.

09.09.2022 tarihinde oyunların yapılmasına ilişkin dilekçe ile Valiliğe yeniden başvurulmuş ve görüşme talebimiz telefonla Valiliğe bildirilmiştir. 26 Erkek Futbol, 2 Kadın Futbol, 12 Erkek Basketbol, 3 Kadın Basketbol, 9 Erkek Voleybol, 16 Kadın Voleybol takımından müsabakalara katılacak 1.200 avukatı mağdur edecek bu karardan dönülmesi talep edilmiştir. “

Son dönemde festival ve konser yasakları ile toplumsal yaşama müdahale ve toplumsal yaşamı yeniden ve iktidarın istekleri doğrultusunda dizayn etme politikaları uygulanmaktadır. Festival ve konser yasaklarının ardından valilikler bu kez de iktidara muhalif olduğunu düşündükleri herkesin her türlü faaliyetlerini, spor müsabakaları dahi olsa engellemenin yollarını aramakta ve tüm bu hukuksuz engellemelerin altına imza atmaktadır. Valiliklerin şehirlerde yapılacak her türlü etkinlikleri bu şekilde içeriğinden ziyade kimin düzenlediğine bakarak iptal ediyor olması toplum için ciddi baskı ortamı yaratmaktadır.

Bu bağlamda;

  1. İzmir Valiliği’nin İzmir Barosu tarafından düzenlenen “100. Yıl Avukat Spor Oyunları” etkinliğine izin vermeme sebebi nedir?
  2. İzmir Valiliği etkinliğe izin vermediğine ilişkin kararın resmi yazısını İzmir Barosu’na neden göndermemektedir?
  3. İzmir Barosu’nun etkinlik planlanması aşamasında İzmir Valiliği ile görüşmeler yaparken ve etkinlik planlamalarının sonuna yaklaşılmışken İzmir Valiliği tarafından neden son dakika iptal kararı verilmiştir?
  4. İzmir Valiliği’ne “100. Yıl Avukat Spor Oyunları” etkinliğine izin verilmemesi için kim talimat vermiştir?
  5. İzmir’in Kurtııluşu etkinlikleri sırasında düzenlenen Tarkan konserinin yoğun katılım ile geçmesinin bu iptal kararında etkisi var mıdır?
  6. İzmir Valiliği tarafından verilen bu iptal kararının geri alınması için bir talimatınız olacak mı?

NOT:

Soru önergesinde yer verilen Tarkan konseri ülke gündemini uzun süre meşgul etmişti.

İçişleri Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi başkanı Tunç Soyer hakkında, kutlamalar sırasında yaptığı konuşma sebebiyle soruşturma izni verdi.

Kutlamaların ve Tarkan konserinin videoları aşağıda.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: