spor hukuku

Dört Türk Haltercide Yasaklı Madde Tespit Edildi

Uluslararası Test Ajansı (International Testing Agency – ITA), 2012 yılında Avrupa Halter Şampiyonası’nda alınan bazı numunelerde yasaklı madde tespit edildiğini açıkladı.

ITA, Uluslararası Halter Federasyonu’nun 2009-2019 yılları arasında doping yolsuzluğu yaptığını tespit ettikten sonra, o dönemde alınan numuneleri tekrar analiz etmeye başladığını; 2012 Avrupa Halter Şampiyonası’nda alınan numunelerin yeniden analiz edildiğini ve 13 haltercinin numunesinde yasaklı anabolik steroid tespit edildiğini duyurdu.

13 halterci arasında Türk sporcular da var.

Gökhan Kılıç, Bünyamin Sezer, Hatice Yılmaz ve Fatih Baydar‘ın isimleri listede yer alıyor.

O şampiyonada,

  • Bünyamin Sezer koparmada ve toplamda Avrupa Şampiyonu, silkmede Avrupa ikincisi oldu.
  • Gökhan Kılıç silkmede Avrupa ikincisi, toplamda Avrupa üçüncüsü oldu.
  • Hatice Yılmaz silkmede ve toplamda Avrupa üçüncüsü oldu.
  • Fatih Baydar koparmada Avrupa şampiyonu, toplamda Avrupa ikincisi oldu.

Bünyamin Sezer, geçtiğimiz günlerde yapılan Türkiye Halter Federasyonu genel kurulunda başkan adayı olmuş ve 46 oy almıştı.

2012 Avrupa Halter Şampiyonası düzenlendiği dönemde Türkiye Halter Federasyonu’nun başında Hasan Akkuş vardı.

ITA, Hasan Akkuş hakkında soruşturma açıldığını duyurmuştu. Akkuş’un resmi evrakta sahtekarlık yaptığı, Türk sporcularla ilgili pozitif doping sonuçlarının saklanması için uluslararası federasyona ricada bulunduğu iddia ediliyor.

Hasan Akkuş dönemi, Türk halterinin kara dönemi olarak anılıyor. Bu dönemde onlarca Türk haltercide doping tespit edildi. Son olarak, 23 yaş altı Halter Şampiyonası’nda milli sporcularda doping tespit edilince, Akkuş ve yönetimi istifa etmek zorunda kalmıştı.

Ne yazık ki Gençlik ve Spor Bakanlığı, ITA’nın açtığı soruşturmaları ve Türk sporcularla ilgili doping açıklamalarını ciddiye almıyor.

Bugüne kadar Bakanlık’tan bir açıklama gelmedi.

Uluslararası soruşturmaya konu olan Hasan Akkuş hakkında Türkiye’de soruşturma açılmadı. Soruşturma geçiren Hasan Akkuş, Türkiye Halter Federasyonu genel kurulunda “eski başkan” sıfatıyla delege oldu.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nun ve Bakanlığın bu konuyu görmezden gelmesi, üç maymunu oynaması Türk sporu açısından endişe verici.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: