spor hukuku yolsuzluk

Ali Koç’un Football Leaks Belgelerinde İşi Nedir?

Football Leaks, tekrar futbol dünyasını karıştırdı. Der Spiegel, Mediapart gibi yayın organlarının sitelerinde yayınlanan iddialar herkesi çok şaşırttı.

Peki bu belgelerde Türk futboluyla ilgili hiçbir iddia yok mu? Uluslararası futbol sektöründe Türkler’in adı telaffuz edilmiyor mu? Türk futbolu temiz mi?

Elbette Türk futbolu da Football Leaks’te yerini aldı.

Zeynep Şentek ve Craig Show tarafından hazırlanan ve The Black Sea sitesinde yayınlanan haberde çok çarpıcı iddialar yer alıyor.

İddiaya göre, Türk futbolunun iki büyük ismi Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nü (BJK) büyük zarara sokan işlemlerde büyük rol almışlar.

Bugün Türkiye Futbol Federasyonu’nun başkanı olan ve o dönemde BJK’nin başkanlığını yürüten Yıldırım Demirören, Portekizli futbolcu Hugo Almeida’yı bir fon aracılığıyla BJK’ye transfer etmiş. İlerleyen günlerde fon şirketinin, BJK’yi âdeta kelepçelediği ortaya çıkmış. Şirket, BJK’nin transfer politikasına doğrudan müdahil olmuş. Beşiktaş, fon şirketinin önerdiği kulüple transfer yapmayı reddetmesi halinde fon şirketine yüklü miktarda tazminat ödemeyi bile kabul etmiş. Hukuk uzmanları fon şirketi ile Beşiktaş arasındaki sözleşmenin pek sık rastlanılır türden olmadığını, âdeta delilik olduğunu belirtmişler.

Yıldırım Demirören, Hugo Almeida transferini menajer Jorge Mendes aracılığıyla ve Mendes’in fon şirketi üzerinden yapmıştı. Mendes hem menajerlik ücretini almış hem de fon şirketi aracılığıyla Almeida’nın ekonomik haklarının önemli kısmını elinde tutmaya devam etmiş.

Menajer Ahmet Bulut’un, Mendes’in Türkiye’deki işlerinde aldığı rolü ise gözden kaçırmamak gerek.

Beşiktaş’ı ağır maddi yük altına sokan skandalın bir başka boyutu var.

Konuyla alakalı yazının ilgili bölümünü aynen paylaşmak isterim:

Gizli yatırımcı: Fener’in Koç’u

Tek menfaat çatışması Mendes’inki değildi. Almeida’yı satın almak için kullanılan para QSI’in yönettiği küçük fonların birinden geldi. Quality Sports II Investment (QS-II) adındaki bu fon şirketi yine Jersey’de kuruluydu. Yatırımcılarından topladığı parayı QSI’e aktarmış, oradan da QFIL’e giden parayla Almeida satın alınmıştı. Böylece Almeida’nın yüzde 45 ekonomik haklarının sahibi QSI-II olmuştu. Football Leaks belgelerinde bulunan bir dosyaya göre QSI-II’ye yatırımcı olmak için en az 250 bin avro gerekiyor ve karşılığında fon, yatırımcılarına yılda yüzde 10 kâr vadediyor.

QS-II’nin yatırımcı listesinde ilginç bir isim göze çarpıyor: listede yazıldığı haliyle “Yildirim Ali Koc”. Koç, fonun danışma kurulunda da yer alıyor. Ali Koç, ülkenin en büyük şirketlerinden Koç Holding’in Yönetim Kurulu Başkan Vekili. Fona yatırımcı olduğu sırada ise Fenerbahçe yönetim kurulundaydı ve asbaşkanlık görevini yürütüyordu. Haziran 2018’den beri de kulübün başkanı.”

Özetle, Yıldırım Demirören, BJK’yi kelepçeleyen sözleşmeleri imzalamış. Kelepçenin anahtarını tutan şirketin yatırımcılarından biri ise Ali Koç imiş.

Türk medyası susuyor. Oysa çok soru var

Türk medyası, şike sürecinde Beşiktaş ve Fenerbahçe hakkında gerçek haber yapamadı. Spor Tahkim Mahkemesi’nin Fenerbahçe ve Beşiktaş ile ilgili kararları geçiştirildi. CAS kararlarındaki detaylar hiçbir zaman kamuoyunun bilgisine sunulmadı.

Türk medyasındaki bu bilinçli suskunluk Football Leaks ile devam ediyor.

Buna şaşırmıyoruz.

Oysa medyanın aşağıdaki soruları sorması, soruşturması, tartışması gerekirdi:

 • Hugo Almeida’nın BJK’ye transferi ile ilgili iddialar doğru mu? Yıldırım Demirören ve Ali Koç ile ilgili iddialar doğru mu?
 • İddialar doğru değil ise, neden Yıldırım Demirören ve Ali Koç kamuoyunu aydınlatmıyorlar?
 • Yıldırım Demirören ile Sergio Mendes arasındaki ilişkinin kapsamı nedir
 • Yıldırım Demirören, BJK’ye Sergio Mendes aracılığıyla gerçekleşen transferlerden maddi menfaat elde etti mi?
 • Yıldırım Demirören’den sonra BJK yönetimine gelen Fikret Orman ve ekibinin, Sergio Mendes ile işbirliği yaparak BJK’yi enkaza çeviren ve BJK Kongresi’nin ibra etmediği Yıldırım Demirören’e sorumluluk davası açmamasının sebebi nedir?

Yukarıdaki soru garip değil. Zira bazı futbol kulüplerinin yöneticilerinin menajerlerle ortaklık ilişkisi kurdukları, kulüpleri ile ilgili transferlerden komisyon aldıkları biliniyor. Örneğin, Monako Kulübü’nün başkan yardımcısı Vadim Vasilyev, Monako Kulübü’nden transfer edilen futbolcuların transfer bedellerinden %10 kazanç sağlıyordu. Monako Kulübü, bu iddiayı reddetmedi. Hatta Vasilyev ile Monako Kulübü arasında imzalanan sözleşmede kârdan pay alınmasını öngören bir hüküm olduğunu açıkladı.

Yıldırım Demirören’in Beşiktaş’ın taraf olduğu transferlerden maddi menfaat elde edip etmediği araştırılmalıdır.

 • Yıldırım Demirören, Hugo Almeida’nın transferine fon sağlayan şirketin yatırımcıları arasında Ali Koç’un da bulunduğunu biliyor muydu? Beşiktaş yönetimi, fon sağlayan yatırım şirketinin yapısını araştırmış mıydı? Ezeli rakipleri Fenerbahçe’nin yöneticisinin kendilerine fon sağlamasını garipsemediler mi?
 • Yıldırım Demirören ile Ali Koç arasında menfaat ilişkisi var mıydı?
 • Hugo Almeida transferinin gerçekleştiği dönemde Fenerbahçe Spor Kulübü’nün yönetim kurulu üyesi olan Ali Koç, neden BJK’nin futbolcu transferine fon sağladı?
 • Yatırımcısı olduğu ve ayrıca danışma kurulunda yer aldığı şirketin Ali Koç’tan habersiz BJK’ye fon sağlaması düşünülemeyeceğine göre, Ali Koç’un, rakip şirketi güçlendirecek bir transfer yapılmasına fon ayırması menfaat çatışması değil midir?
 • Yıldırım Demirören, Türkiye Futbol Federasyonu’ndan istifa edecek mi?
 • Ali Koç, Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığından istifa edecek mi?
 • BJK yönetimi, Yıldırım Demirören’e dava açacak mı?
 • Fikret Orman, Football Leaks’teki iddialar hakkında Beşiktaş Kongresi’ni bilgilendirecek mi?
 • Fikret Orman ve yönetimi Yıldırım Demirören’e dava açmamakta kararlı ise, Beşiktaş Kongresi, Fikret Orman’a dava açılmamasının gerekçesini soracak mı?

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: