Disiplin Hukuku spor hukuku

Türkiye Tekvando Federasyonu’na Sorular

Türkiye Tekvando Federasyonu, bir süredir kamuoyunda tartışılan toplu seks skandalı hakkında açıklama yayınladı. Bu açıklama beni hiç ikna etmedi. Federasyona bazı sorularım var.

Türkiye Tekvando Federasyonu, bir süredir kamuoyunda tartışılan toplu seks skandalı hakkında açıklama yayınladı.

Bu açıklama beni hiç ikna etmedi.

Federasyona bazı sorularım var.

  1. Disiplin kuruluna sevkler 30 Nisan‘da gerçekleşti ancak siz 17 Mayıs‘ta kamuoyu açıklaması yayınladınız. Neden açıklama yapmak için bu kadar uzun süre beklediniz? Neden bir genç kızın sosyal medyada linç edilmesine seyirci kaldınız?
  2. Fotoğrafta yer alan erkeklerin, milli takım sporcularınız olduğunu kabul ediyorsunuz. Doğru mu?
  3. Toplu seks fotoğrafı nerede ve ne zaman çekildi? Bu sporcular nerede bir araya geldiler? Kamuoyu açıklamanızda yer alan “Olayda olduğu iddia edilen bayan sporcunun orda olmadığı, orada bulunanın kişinin sporcu dahi olmadığı,” cümlesinde yer alan “orada” ifadesi nereyi tasvir ediyor? Orası neresi?
  4. Bu olayın tekvandoyla ilgisi yoksa, neden Gençlik ve Spor Bakanlığı Teftiş Kurulu konuyla ilgili bir rapor düzenleyerek, federasyondan gereğinin yapılmasını istedi?
  5. Toplu seks olayının federasyon, federasyon faaliyetleri ve milli takımla ilgisi yoksa neden bu sporcular hakkında soruşturma açtınız? Neden federasyonun disiplin kurulu soruşturmaya devam ediyor?
  6. Toplu seks olayının federasyon, federasyon faaliyetleri ve milli takımla ilgisi yoksa ve bu konuda kesin kanıt var ise, neden sporcular tedbirli olarak disipline sevk edildiler? Neden sporcuların lisansları iptal edildi? Neden bu sporcular milli takımdan çıkarıldılar? İdari tedbir uygulanması için elinizde disiplin suçunun işlendiğine dair kanıt olması gerekmez mi? İdari tedbir ile lisans iptali nasıl mümkün olabilir?
  7. Sporcular, federasyonun Disiplin Talimatı’nın hangi hükmüne/hükümlerine dayanılarak soruşturuluyorlar? Bu sporculara atfedilen disiplin suçu/suçları nedir?
  8. Sporcular hakkında soruşturma açıldığına göre, bu sporcular iddia edilen olayı gerçekleştirmişler ve bu olay federasyon faaliyeti sürecinde meydana gelmiş. Bu olayın gerçekleşmesinde ihmali olan, sporcuları denetlemeyen kafile başkanı ve antrenörler hakkında soruşturma açıldı mı?
  9. Yayın yasağı kararı alındığını iddia ediyorsunuz. Bu kararı hangi mahkeme verdi? Kararın tarihi ve numarası nedir? İlgili kararı yayınlar mısınız?

Olaydan bağımsız bir sorumu da paylaşmak isterim. Neden “taekwondo” yazıyorsunuz? Bu kelimenin Türkçe karşılığı “tekvando” değil mi? Neden kamu kurumu olan bir federasyon, Türkçe yerine yabancı dil tercih ediyor?

1 yorum

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: