Doping spor hukuku

Zeynep Sönmez’e Özel Ceza

Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF), genç tenisçimiz Zeynep Sönmez'e doping cezası verdi. Kararın gerekçesi, Türk sporu için uyarı niteliğinde.

Türk tenisçi Zeynep Sönmez, doping cezası aldı.

Uluslararası Tenis Federasyonu‘ndan (ITF), yapılan açıklamaya göre, 21-28 Ekim 2017 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Cumhuriyet Kızları Tenis Turnuvası‘nda mücadele eden Zeynep Sönmez‘in, 24 Ekim 2017’de verdiği doping numunesinde yasaklı “modafinil” maddesine rastlandı.

ITF, Sönmez‘in kasten hareket etmediğini ve sporcunun doping ihlalini kabul ettiğini açıkladı.

ITF, gerekçeli kararı yayınladı: http://www.itftennis.com/media/282367/282367.pdf

Kararda Sönmez’in doping testi sonuçlarına itiraz etmediği, karara karşı çıkmadığı, bağımsız kurul tarafından yargılanma hakkında feragat ettiği belirtilmiş.

Sönmez, vücudunda modafinil bulunmasının sebebini anlatmış. Sönmez, okul sınavlarının ile turnuvalarının kesiştiği zamanlarda kendisine yardımcı olması için Modiwake (Modafinil) aldığını açıklamış. Bu ilacı ise aile doktorunun yönlendirmesi ile danıştığı bir çocuk ve ergen psikiyatrı vermiş.

ITF, Sönmez‘in açıklamasını ikna edici bulmuş. ITF, 4 sene yerine önce 2 sene ceza verilmesi gerektiğine kanaat getirmiş. Ancak Sönmez‘in deneyimsiz olması ve (aldı ise) dopingle ilgili az eğitim alması sebebiyle Sönmez‘in sorumluluğunun az olması gerektiğine işaret etmiş ve sporcuya 1 sene ceza vermiş.

ITF, Sönmez‘e iyilik üzerine iyilik yapmış. Sönmez‘in cezasının doping kontrolünün yapıldığı, numunenin alındığı günden başlatmış.

Sönmez’e verilen ceza, benzer olaylar için verilen cezalarla karşılaştırınca, Zeynep Sönmez’e ödül niteliğinde. Uluslararası lisansı olan, başarılı bir sporcu aldığı ve alacağı ilaçlara dikkat etmeli. Özellikle uluslararası arenada Gençler kategorisinde uluslararası klasmanda önemli bir yerde olan sporcu profesyonel sporcu gibi hareket etmeli. Kullandığı ilaçları incelemeli. İlaç kullanacağı zaman bunu ilgili formları doldurarak kurumlara bildirmeli. Yasaklı madde listesinden haberdar olmalı ve listeyi incelemeyi bilmeli.

Sönmez çok ucuz kurtulmuş. Umarım dersini almıştır.

Bu karar Türkiye Tenis Federasyonu ve Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu için de çok önemli. Dopingle mücadele görevlerini layığıyla yerine getirmeleri için uyarı aldılar.

SORULAR

Bu kararı okuyunca bazı sorular aklıma geldi:

  1. Zeynep Sönmez‘in kulübü Enka Spor Kulübü, sporcularına doping eğitimi veriyor mu?
  2. Türkiye Tenis Federasyonu, uluslararası turnuvalara katılan sporculara doping eğitimi veriyor mu? Neden federasyonun İnternet sitesinde dopinge özel bölüm/sayfa yok?
  3. Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu, uluslararası turnuvalara katılan sporculara eğitim veriyor mu?
  4. Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu ve/veya WADA, Sönmez ile ilgili ceza kararına karşı CAS‘a başvuracak mı?
  5. Türkiye Tenis Federasyonu, Zeynep Sönmez hakkında soruşturma açacak mı? Sönmez‘in ulusal turnuvalarda aldığı puanlar silinecek mi? Bu turnuvalarda aldığı ödüller geri alınacak mı? Sönmez’in antrenörü ve doktoru soruşturulacak mı?
  6. Zeynep Sönmez, aile doktorunun yönlendirmesiyle çocuk ve ergen psikiyatrına danışmış. Zeynep Sönmez, ailesi ve aile doktoru bu çocuğun sporcu olduğunu psikiyatra söylemediler mi?
  7. Psikiyatr, ilaç yazmadan önce, çocukla sohbet etmedi mi? Psikiyatr, çocuğun spor yaptığını, sınav ve turnuva takviminin kesişmesinden ötürü ilaca ihtiyacı olduğunu bilmiyor muydu?
  8. Zeynep Sönmez ve ailesi, psikiyatra tazminat davası açacaklar mı?

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: