spor hukuku Türkiye Futbol Federasyonu

MHK’dan FIFA Skandalı

Bugün Fanatik gazetesi köşe yazarı, Süper Lig eski hakemi Deniz Çoban büyük bir skandalı köşesine taşıdı. Çoban, FIFA hakemi olma şartlarını taşımayan Halil Umut Meler‘e FIFA kokartı verildiğini açıkladı.

Bugün Fanatik gazetesi köşe yazarı, Süper Lig eski hakemi Deniz Çoban büyük bir skandalı köşesine taşıdı. Çoban, FIFA hakemi olma şartlarını taşımayan Halil Umut Meler‘e FIFA kokartı verildiğini açıkladı.

Çoban, MHK Talimatı‘na atıf yaptı ve FIFA hakemi olabilmek için “en az toplam 2 sezon (mazeret süresi hariç) Süper Lig Hakem kadrosunda görev yapmış olmak” şartının Meler için gerçekleşmediğini yazdı.

Çoban‘ın iddiası, MHK tarafından ancak saat 16:00 civarı yalanlandı. MHK, TFF’nin İnternet sitesinde yayınladığı duyuru ile, “hakem Halil Umut Meler hakkında yanlış bilgilere yer verildiğini; Halil Umut Meler’in 2015-2016 ve 2016-2017 futbol sezonlarında Süper lig Hakem kadrosunda görev yaptığını” açıkladı.

MHK‘nın açıklaması, Çoban‘ı haklı çıkardı.

MHK, hakem Halil Umut Meler‘in 2015-2016 ve 2016-2017 futbol sezonlarında Süper lig Hakem kadrosunda görev aldığını duyurdu. Oysa 2016-2017 futbol sezonu henüz bitmedi. Meler, Süper Lig hakem kadrosunda henüz ikinci sezonunu tamamlamadı. Süper Lig hakemi olarak iki sezonun tamamında maç yönetmedi.

Hakem Halil Umut Meler‘in FIFA hakemliğine atanması büyük skandaldır. Hukuk garabetidir.

En az 2 sezon Süper Lig Hakem kadrosunda olan ve FIFA hakemliğine atanmamış hakemler MHK‘nın bu rezil kararına itiraz edebilirler. İtiraz etmelidirler. Ancak hakemler, kendilerini atayan MHK’ya karşı çıkamazlar. Kaderlerini belirleyen adamları rahatsız etmekten korkarlar. Olur da karara itiraz ederlerse, kendilerine maç verilmeyeceğini ve köşede bekletileceklerini; olmadık sebeplerle haklarında soruşturma açılabileceğini ve klasman düşürüleceklerini bilirler.

Hakemler, hukuktan ve adaletten anlamayan MHK’ya karşı ses çıkaramayabilirler. Peki bu hakemleri temsil eden dernek ne yapıyor? Türkiye Faal Hakemler ve Gözlemciler Derneği harekete geçer mi? Geçmez. TFF ile organik bağı olan, TFF içinde aktif yöneticilik yapan kişilerin yönettiği dernekten ne köy olur ne kasaba.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: