spor hukuku spor yönetimi

TFF, Seyit Mehmet Özkan’a Göz Yummaya Devam Edecek mi?

Hürriyet yazarı Kenan Başaran, Özkan’ın bir futbolcuya attığı tokatları 2 Nisan’da haber yaptı. “Altınordu devrimini sarsan tokat!” başlıklı haberde, Özkan‘ın 16 yaşındaki çocuk futbolcu Berk Akgönül’e tokat attığı açıklandı. Özkan, 12 Ağustos’ta kaleme aldığı bir yazı ile Altınordu A Takımı futbolcularına kapıyı gösterdi. Özkan bu yazıda, çocuğa attığı tokat hakkındaki açıklamalara benzer cümleler kullandı.

Seyit Mehmet Özkan.

“Futbolda altyapı” denildiğinde akla ilk gelen isimlerden.

Özkan’ı özellikle Nisan ayından beri yakından takip ediyorum.

ÇOCUK DÖVEN BAŞKAN

Hürriyet yazarı Kenan Başaran, Özkan’ın bir futbolcuya attığı tokatları 2 Nisan’da haber yaptı. “Altınordu devrimini sarsan tokat!” başlıklı haberde, Özkan‘ın 16 yaşındaki çocuk futbolcu Berk Akgönül’e tokat attığı açıklandı.

Her ne kadar haber başlığında “tokat” ifadesi geçse bile, aslında Özkan, çocuğu dövmüş. Özkan, çocuğa 6 tokat atmış. 6 tokat artık sadece tokat olarak tanımlanamaz.

Ne yazık ki, Altınordu Futbol Kulübü, başkanına tavır almadı. Özkan başkanlıktan uzaklaştırılmadı. Kimse onu eleştirmedi.

Türkiye Futbol Federasyonu da olay hakkında soruşturma açmadı. TFF, Özkan‘ı disiplin kurula sevk etmedi. Skandal örtbas edildi.

Peki Özkan, attığı dayağı nasıl savunmuştu? Özkan, şöyle demiş: “Berk’in takım ruhundan, ortak heyecandan ve arkadaşlarından uzak, adeta umarsızca tavrı, bir saniye içinde bende farklı bir ruh hali ortaya çıkardı. Kendimi tutamadım ve insani bir refleksle, halen büyük pişmanlığını yaşadığım olayı yaptım“. Ve röportajın devamında şunu söylemiş: “Yeminimizde gamsız olunmayacağı var. Berk, çok gamsız ve coşkusuzdu. Genç Milli Takım’dam da bu yönde eleştiriler geldi. Bu yüzden yolumuzu ayırdık.

Özkan‘ın bu ifadeleri, yakın zamanda tekrar karşımıza çıktı.

FUTBOLCUYU HEDEF GÖSTEREN BAŞKAN

Özkan, 12 Ağustos’ta kaleme aldığı bir yazı ile Altınordu A Takımı futbolcularına kapıyı gösterdi. Özkan bu yazıda, çocuğa attığı tokat hakkındaki açıklamalara benzer cümleler kullandı.

İşte o ifadeler:

1989 yılından itibaren, yani 27 yıllık futbol yöneticiliği geçmişimde, benim yönetimimdeki tüm takımlarımız daimaCOŞKULU ve TEMPOLU takımlar olmuştur..

Bütün hafta çalışan çalışır, -mış gibi yapan çalışıyormuş gibi yapar, çalışmayan kılım döndü diyen montofon ineği gibi yatar !..

Siz Altınordu Futbol Kulübü’nün ülkemiz için ne kadar değerli olduğunun farkında değilsiniz !.. 
– Olsaydınız bu kadar MİSKİN, SİLİK ve KORKAK maç çıkarmazdınız !.. 
Altınordu Misyonu’nun yüklendiği Değerler’in de farkında değilsiniz !.. 
– Olsaydınız COŞKULU, TEMPOLU ve CESUR futbol oynardınız..

Özkan, oyunundan memnun olmadığı futbolculara seslenmiş ve ara transferde kulübü terk etmelerini istedi. Özkan’ın gerekçesi, bu sporcuların “coşkusuz” oynamaları.

Özkan‘ın yazısını futbolcu hakları açısından daha sonra değerlendireceğim. Bu yazıda sadece TFF ve Profesyonel Futbolcular Derneği‘nin yapması gerekenlere değineceğim.

TFF, ÖZKAN’I DİSİPLİNE SEVK ETMELİDİR

Özkan, kamuoyu önünde futbolcularını suçladı. Futbolcular için”Beyinleri Salata”, “-mış gibi yapan”, “namert“, “eski jenerasyon“, “ucuz, semiz, temiz“, “çalışmayıp inek gibi yatan“, “miskin, silik, korkak” gibi sıfatlar kullandı.

Bir başkan, futbolcuları hakkında bu şekilde konuşamaz. En azından kamuoyu önünde konuşamaz.

Özkan, futbolcularının işçi olduklarını bilmiyor mu? İşveren, işçisini korumalıdır. Bu koruma sadece futbolcuların fiziksel değil, ruhsal bütünlüklerinin korunmasını da kapsar.

Özkan, futbolcularını kamuoyu ve özellikle Altınordu taraftarları önünde açıkça hedef gösterdi. Gelecek günlerde futbolcuların başına gelecek şiddet olaylarından Özkan sorumlu olacaktır.

TFF ise Özkan‘ı acilen disipline sevk etmelidir. Özkan’a “Sportmenliğe Aykırı Açıklamalar” sebebiyle ceza verilmelidir.

PROFESYONEL FUTBOLCULAR DERNEĞİ NEREDE?

Profesyonel Futbolcular Derneği (PFD), futbolcuların haklarının korunması için kurulan bir dernek. Bu dernek, futbolcuları TFF bünyesinde temsil eden tek oluşum. FIFPro’ya üyelik konusunda aşama kaydeden dernek, futbol camiasını sarsan olaylar hakkında sessiz kalmayı tercih ediyor.

PFD, Altınordu bünyesinde yaşanan iki skandal hakkında harekete geçmedi. Çocuk futbolcu dayak yedi ama PFD açıklama yapmadı. Bu hafta futbolcular toplum önünde azarlandı ve taraftarlara yem olarak sunuldu. PFD yine ses çıkarmadı.

PFD, FIFPro üyeliği için gün sayarken, Türk futbolunun gündeminden uzak duramaz. Altınordu FK futbolcularına yönelik muameleye gözünü kapatamaz. PFD, futbolculara sahip çıkmalıdır. Bu sahip çıkma ise, futbolculara avukat ayarlamakla sınırlı kalamaz.

Altınordu FK, futbolcularına mobbing uygulayan tek kulüp değil. Onlarca kulübün bu tür metotlara başvurduğunu biliyoruz. Futbolcular haklarını bilmiyorlar. PFD, Internet sitesinde açıklama yayınlamalıdır. Televizyon kanallarında ve gazetelerde futbol yorumculuğu yapan PFD Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri bu konuyu gündeme taşımalıdır.

Sermayeye yakın duranlar ve sermaye gruplarından ekmek yiyenler, işçi haklarını savunamaz; işçi hakları için savaşamazlar.

PFD yöneticileri, bir yandan sermaye sahipleri ile iş yaparken, diğer yandan işçileri koruyabileceklerini göstermek zorundadırlar. Aksi halde, tercih yapmaları gereken zaman yaklaşmaktadır: Ya TFF’ye ve kulüplere yakın olacaklar ve PFD yönetiminden ayrılacaklar; ya da futbolcular için savaşacaklar.

 

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: