spor hukuku Türkiye Futbol Federasyonu

PFDK Sadece Aziz Yıldırım’da Birleşmiş

Bugün PFDK’nın ilginç kararlarını okuduk. PFDK, bugün Zafer Bayramı olmasına rağmen toplanmış ve karar çarpıcı kararlar almış.

Bugün PFDK’nın ilginç kararlarını okuduk.

PFDK, bugün Zafer Bayramı olmasına rağmen toplanmış ve karar çarpıcı kararlar almış.

PFDK, oybirliği ile Aziz Yıldırım‘a 120 gün hak mahrumiyeti cezası ve 140.000 TL para cezası vermiş. TFF Tahkim Kurulu’nun geçmiş kararlarını bildiğimiz için, Aziz Yıldırım‘a verilen cezanın çarpıcı şekilde indirileceğini öngörebiliyoruz. Bu kararın bir özelliği yok.

Ancak PFDK diğer kararlarını OYÇOKLUĞU ile vermiş. PFDK’nın oyçokluğu ile cezalandırdığı kulüp ve kişileri sıralayalım: Bursapor, Bursaspor Başkanı Ali Ay, Galatasaray A.Ş., Galatasaray A.Ş. Başkanı Dursun Aydın Özbek, Trabzonspor A.Ş. yöneticisi Gökhan Saral, TFF Yönetim Kurulu üyesi Yaşar Aşçıoğlu.

PFDK’nın azınlık oyu veren üyesi veya üyeleri kim? Bu üye(ler) neden karşı çıktı(lar)? Cezaları az mı, yoksa çok mu buldu(lar)?

PFDK ve TFF Tahkim Kurulu kararları oyçokluğu ile alındığı zaman, bu kararlar daha özenle hazırlanmalıdır. Karşıoy sahibi üyenin ismi açıkça belirtilmelidir. En önemlisi, bu kararlar, gerekçeleri ile yayınlanmalıdır. Kurullar içinde tartışma olduğu vakit, kamuoyu bu tartışma hakkında bilgilendirilmelidir. Gerekçeli kararlar yayınlanmalı ve hukukçuların bu kararları değerlendirmesine imkan tanınmalıdır. Böylece kararların adamına göre verilip verilmediğini, karşıoy sahiplerinin belli kesimleri korumak için mi yoksa gerçekten hukukun gereği mi karşı çıktıklarını öğrenebiliriz.

TFF Hukuk Kurulları şeffaf olmalıdır. Zaten “Başkanın Adamları” olarak nitelendirilen bu hukukçular, bağımsız olduklarını ancak şeffaf kararlarıyla ispatlayabilirler. Ne yazık ki bugüne kadar kurulların bağımsız ve tarafsız olduklarını gösterecek tek bir karara rastlamadık.

TFF Hukuk Kurulları, kararlarını yayınlamayınca, kararlar hakkında spekülasyon yapılıyor. Belki bu spekülasyonlar kurulların işine geliyordur. Bilemeyiz. 

Kurul üyelerinin hangi saiklerle bu kurullara girdiklerini de bilemeyiz. Ancak verdikleri kararlar, onların güvenirliğini sarsıyor. Bunu da unutmasınlar.

Bugün aşağıdaki kararların gerekçelerini merak ediyoruz. Çoğunluk mu, yoksa azınlık mı hukuku bükmüş? Öğrenmek isteriz.

2- BURSASPOR Kulübünün, kulüp resmi internet sitesinde sportmenliğe aykırı açıklamada bulunulmasından dolayı takdiren 100.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına, (Oyçokluğu)

BURSASPOR Kulübü başkanı ALİ AY‘ın, kulüp resmi internet sitesinde sportmenliğe aykırı açıklamada bulunulmasından dolayı takdiren 45 GÜN HAK MAHRUMİYETİ ve 30.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına,(Oyçokluğu)

3- GALATASARAY A.Ş.‘nin, kulüp resmi internet sitesinde sportmenliğe aykırı açıklamada bulunulmasından dolayı 100.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına, (Oyçokluğu)

GALATASARAY A.Ş. başkanı DURSUN AYDIN ÖZBEK‘in, kulüp resmi internet sitesinde sportmenliğe aykırı açıklamada bulunulmasından dolayı takdiren 45 GÜN HAK MAHRUMİYETİ ve 30.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına,(Oyçokluğu)

4- TRABZONSPOR A.Ş. Yöneticisi GÖKHAN SARAL‘ın, sportmenliğe aykırı açıklamada bulunmasından ve rakip kulüp başkanına yönelik hakareti nedeniyle180 GÜN HAK MAHRUMİYETİ ve 290.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına, (Oyçokluğu)

5- TFF Yönetim Kurulu üyesi YAŞAR AŞÇIOĞLU‘nun, sportmenliğe aykırı açıklamada bulunmasından dolayı 45 GÜN HAK MAHRUMİYETİ CEZASI ile cezalandırılmasına, (Oyçokluğu)

Yukarıdaki kararlara imza atan üyeleri hatırlatmak isterim:

Enver Polat Yılmaz (Başkan)

Av. Ahmet Yavaşcı (Başkanvekili)

Av. Alev Elif Beller (Raportör)

Av. Fatih Erdöl

Av. Gökhan Erbay

Av. Ahmet Eren Başkurt

Av. Anıl Soğancıoğlu

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: