spor hukuku Türkiye Futbol Federasyonu

Futbol Disiplin Talimatı’nda “Sportmenliğe Aykırı Açıklama” Maddesi Değiştirildi

TFF, Futbol Disiplin Talimatı‘nda değişiklik yaptı. Futbol Disiplin Talimatı’nın “Sportmenliğe Aykırı Açıklama” başlıklı 38’inci maddesi değiştirildi. Maddeye yeni “4’üncü fıkra” eklendi.

TFF, Futbol Disiplin Talimatı‘nda değişiklik yaptı. Futbol Disiplin Talimatı’nın “Sportmenliğe Aykırı Açıklama” başlıklı 38’inci maddesi değiştirildi. Maddeye yeni “4’üncü fıkra” eklendi. (Talimat’ın 27.08.2016 tarihli versiyonu için bkz. http://goo.gl/IBQ1zw)

Futbol Disiplin Talimatı’na eklenen 4’üncü fıkra şöyle:

(4) Bu ihlalin TFF mensupları tarafından gerçekleştirilmesi halinde ilgili kişiler hakkında diğer talimatlardaki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla en az 6 aydan sürekli hak mahrumiyetine kadar ceza verilir.

TFF MENSUBU KİMDİR?

Bu hüküm açık değil. “TFF mensubu” kimdir? Yönetim Kurulu başta olmak üzere, kurulların üyeleri midir? Hakemler, gözlemciler, temsilciler TFF mensupları mıdır? Bu ifadenin Talimat’ın “Tanımlar” maddesinde tanımlanması gerekir.

DEĞİŞİKLİK, YAŞAR AŞÇIOĞLU DOSYASINA UYGULANAMAZ

Kulislerde, ilgili değişikliğin TFF Yönetim Kurulu üyesi Yaşar Aşçıoğlu için getirildiği iddia ediliyor. Medyada Aşçıoğlu‘nun en az 6 ay ceza alacağı ileri sürülüyor.

Yaşar Aşçıoğlu, Aziz Yıldırım hakkında basın açıklaması yayınlamıştı. Aşçıoğlu, açıklamasında,

Fenerbahçe gibi güzide bir kulübümüzü kullanıp Kurtuluş Savaşı günlerimiz gibi; tüm dünyanın bizimle uğraştığı ve bölmek istediği bu hassas günlerde, spor kamuoyunu manipüle etmekten geri durmayan, spor kulüplerimizi ve taraftarlarını birbirine düşman etmekten çekinmeyen, savaşa girdiğimiz günde televizyonda düşmanlık tohumları ekmekten keyif alan bir tutumla, her fırsatta Türkiye Futbol Federasyonu’nu manipüle etme ve karalama politikası güden, çok sesi çıkanın haklı olacağını varsayımı ile sorumsuzca hareket eden, fütursuzca sorumsuzca konuşmaktan bu ortamda bile çekinmeyen Aziz Yıldırım’ı, bulunduğu makamın gereği olarak birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu bir dönemde karıştırıcılık ve bölücülük yerine, birleştirici ve bütünleştirici cümleler kurmaya veya en azından susmaya davet ediyorum. Tüm spor kulüplerimiz ve taraftarları kardeştir. Bunun aksini söyleyen kalleştir.

ifadelerini kullandı.

TFF Hukuk Kurulu, Aşçıoğlu‘nu “sportmenliğe aykırı açıklamaları” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 38. maddesi uyarınca 26.08.2016 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK’ya sevk etti.

Çok önemli bir noktaya dikkat etmek gerekir. Futbol Disiplin Talimatı, bugün değiştirildi. TFF mensupları ancak bugünden itibaren yapacakları sportmenliğe aykırı açıklamalar nedeniyle ağır ceza alabilirler.

Aşçıoğlu‘nun basın bildirisi dün yayınlandı. TFF Hukuk Kurulu, Aşçıoğlu‘nu dün PFDK’ya sevk etti. Bugün getirilen düzenleme, Aşçıoğlu‘na uygulanamaz.

AŞÇIOĞLU CEZA ALACAK MI?

Futbol Disiplin Talimatı, bugün yapılan değişiklik dikkate alınmaksızın,”sportmenliğe aykırı açıklamalar”dan ötürü futbolculara, kulüp yöneticilerine, görevlilere ve “diğer kişiler“e uygulanabiliyor. Aşçıoğludiğer kişiler” kapsamında değerlendirilebilir ve Aşçıoğlu‘na en fazla 45 gün hak mahrumiyeti verilebilir.

Belki Aşçıoğlu‘na ceza verilemeyebilir. Zira Aşçıoğlu ilginç bir savunma yapabilir. Şöyle ki, Aşçıoğlu,

Talimat’ta bugün yapılan değişiklikten önce Talimat’ta boşluk olduğunu, TFF Yönetim Kurulu üyelerinin cezalandırılmasına dair bir hüküm bulunmadığını, değişiklik ile bu boşluğun doldurulduğunu ancak Talimat değişikliğinin kendisine uygulanamayacağını

iddia edebilir.

YAŞAR AŞÇIOĞLU DOSYASI AİHM’E GİDER Mİ?

PFDK’yı ve TFF Tahkim Kurulu’nu ilginç bir dönem bekliyor.

Şahsen, tüm süreç sonunda Aşçıoğlu‘na ceza verilmesini diliyorum. Belki Aşçıoğlu da TFF Tahkim Kurulu’nun kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşır ve böylece AİHM önündeki “TFF dosyaları”nın sayısı çoğalır.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: