spor hukuku

TFF’nin Genel Kurul Süreci Hukuk Aykırıdır

Türkiye Futbol Federasyonu, Internet sitesinde olağan genel kurul ilanını yayınladı. Bu ilana göre yapılacak genel kurul hukuka aykırı olacak.

Türkiye Futbol Federasyonu, Internet sitesinde olağan genel kurul ilanını yayınladı.

İlan aşağıdaki gibidir:

Türkiye Futbol Federasyonu Statüsü’nün 27. maddesi hükmü gereğince 01.06.2015-31.05.2016 dönemi ile ilgili olarak Olağan Genel Kurulu’nun aşağıdaki gündem maddeleri ile toplantıya çağrılmasına, toplantı çağrı kararının ulusal günlük 1 gazete ile TFF internet sitesinden ilanına, toplantı gündeminin aşağıdaki şekilde belirlenmesine, toplantının 09.06.2016 günü saat 11.00’de, çoğunluğun sağlanamaması halinde ikinci toplantının, delege tam sayısının asgari üçte birinin katılımı ile 10.06.2016 günü saat 11.00’de, ikinci toplantıda da çoğunluk sağlanamadığı takdirde üçüncü toplantının, çoğunluk aranmaksızın 17.06.2016 tarihinde aynı saatte Ankara JW Marriott Oteli’nde yapılmasına, Genel Kurul işlemlerinin Kanun ve Statü hükümlerine uygun olarak ikmaline, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun 09.05.2016 tarih ve 21 sayılı toplantısında oy birliği ile karar verilmiştir.

Bu ilana göre yapılacak genel kurul hukuka aykırı olacak.

TFF Statüsü‘ne göre, genel kurul toplantısının gündemi, yeri ve tarihinin Yönetim Kurulu tarafından tespit edilmesi ve toplantı tarihinden en az on beş (15) gün önce ulusal bir gazete ile TFF’nin resmi internet sitesinde (www.tff.org) ilan edilmesi ve TFF tarafından Genel Kurul delegelerine yazılı olarak gönderilmesi gerekiyor. Bu davetin, gündem, mali raporlar ve bağımsız denetçi raporu ile ilgili diğer evrakı içermesi gerekiyor. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun‘a göre, Denetleme Kurulu raporunun, Genel Kurul tarihinden en az onbeş gün önce Genel Kurul üyelerine gönderilmesi gerekiyor.

Kanunda ve Statü’de en az 15 günlük süre öngörülmüş ama TFF, genel kurul duyurusunu genel kuruldan 6 gün önce yayınladı.

İşin ilginç yanı, ilana göre, TFF Yönetim Kurulu, genel kurul kararını 9 Mayıs’ta almış. Nedense Yönetim Kurulu’nun genel kurul kararı Mayıs ayı içinde duyurulmadı. TFF’nin Internet sitesinde Mayıs ayında yayınlanan haberler arasında yönetim kurulunun 9 Mayıs’ta aldığı genel kurul kararına ilişkin haber/duyuru yer almıyor.

Madem genel kurul kararı bir ay önce alındı, neden bu ilan Mayıs ayında yayınlanmadı? Neden bir ay beklendi?

TFF, bu ilanı hangi ulusal gazetede yayınlattı?

Neden bu acele? Neden göz göre göre kanuna ve Statü’ye aykırı genel kurul düzenleniyor?

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: